Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Bouřky a vydatné srážky od 16.6. do 21.6. 2020

# 19.06.2020, 18:36

Teď koukám, že GFS vypočetl výškovou tlakovou níži v půlce příštího týdne přímo nad ČR. Žeby se teplé a slunečné počasí odložilo a přišla za pár dní další srážková epizoda? To už by bylo moc...

výšková tlaková níže 24.6. model GFS, zdroj: wetter3.de
# 19.06.2020, 18:48

aura334
A není jediný, ty náznaky výškové tlakové níže tam má také ICON, no, bude to ještě zajímavé, některé modely tam mají na příští týden vznik nevýrazného tlakového pole, že by konečně pořádně plošněji zabouřilo?

386
# 19.06.2020, 18:48

aura334
No já tam u nás srážky vidím, ale je to za čtyři dny od středy do neděle, celkem 10mm, což se navíc bude měnit, a je to při +22 až +24, což je stejné jak nyní..takže déšť ale ne nějaké zvláštní chladno, musím říct, že mne víc štve ta vysoká vlhkost vzduchu, dvakrát se ohnu na zahradě a mám propocený triko.:D

1262
# 19.06.2020, 18:56

Tak nakonec nám ještě něco naprší i za dnešní večer.Na severu se tvoří rozsáhlé pásmo deště.

142
# 19.06.2020, 19:15

palma
Mě stačí spánek v noci a jsem jak kdybych plaval na vodě :D

293
# 19.06.2020, 19:19

aura334
Dá se říct, že se stal zázrak, protože od 7 hodin ráno až do 16 h jsme byli v oranžové barvě, ale pršelo intenzitou 2-3 mm za hodinu. Celkem tedy od včera 25 mm. Měli jsme ale sakra štěstí, protože o 10 km jihozápadněji bylo celý den sucho a ani kapka. Takže Slaný a okolí má smůlu, protože minulý víkend nic, včera i dneska také. Tam pršelo naposledy před dvěma týdny! Zvláštní, jak to úzké srážkové pole se bez hnutí udržovalo nad naším regionem. Bylo hezky vidět, jak na jižní straně šly mraky na sever a z opačné strany zase na jih. A nějak se to tu sráželo.
Škoda jen, že včera nezapršelo jako na tom Roudnicku, protože to by bylo až k 50 mm za 24 hodin.

1262
# 19.06.2020, 19:29

Milan
Konečně vám tam spadl nějaký rozumný srážkový úhrn.Od severu jde další pásmo srážek a určitě ještě něco připadne.

# 19.06.2020, 19:35

Pokud vyjde předpověď, kterou teď háže model tak se nám to tu bude příští týden pěkně točit a koncem týdne hrozí znovu přívaláky...:D to je předpověď z hodiny na hodinu o 180 stupňů. Meteorologové to mají tento měsíc vážně těžké :!!:

# 19.06.2020, 19:40

Milan
Jojo měli sme štěstí a souhlasím, že chyběly nějaké ty srážky navíc. Ale alespoň, že pěkně zapršelo a věřím, že příští týdny a měsíce budeme mít více štěstí než doposud.
Aktuálně ty srážky na severu Čech vypadají zajímavě a pomalu se to sune na jih.

293
# 19.06.2020, 19:54

aura334
Jsme sice v zelené barvě, ale skoro neprší. Takže už za víkend jestli spadne 5 mm, tak to bude hodně.

8
# 19.06.2020, 19:54

Přestalo pršet. Načase. Řeka byla bez 2 cm na 1 SPA. Chtěl by se v noci vyspat. Noční "hlídky" u řeky znám, ale že by to bylo něco úžasného, tak to ne.
To, co tam hodil Aladin - suma srážek pondělí 8 ráno pro Beskydy - je blbost. Naprší možná dost, ale to snad ne. Už tak je tady vše nasáklé jak houba a řeky budou ještě dost vysoko nad normál. Toto vyjít, tak to by bylo horší než rok 1997.
Za dnešek 64 mm. Středa a čtvrtek celkem 50mm. To už je opravdu hodně :!!:

# 19.06.2020, 19:59

Milan
No ty srážky se chovají dost stacionárně a z ničeho nic se objevují a zanikají na různých místech bez zjevného pohybu. V téhle situaci může spadnout u nás ještě 2mm nebo 20mm, 5mm je jen hrubý odhad.

1262
# 19.06.2020, 20:03

aura334
Tady prší docela hodně.Celý den byly srážky slabšího charakteru.Klidně vám to může do zítra hodit dalších 10-20mm;-);-).

2
# 19.06.2020, 20:16

ČT24 pred chvilickou - zemedelci zacinaji scitat skody :D:D:D no a kvuli suchu to fakt nevypadalo. Řepa plave ve vode, k hrachu se nikdo nedostane, vse zacina hnit a nemuzou na pole s technikou. Ale jo, jen at prsi takhle mirne klidne i dva mesice, ze??

F4
Avatar
109
# 19.06.2020, 20:20

aura334
Jo jenže, co ta výšková TN bude znamenat? Zase srážky jen od Prahy na východ, kde už je a po víkendu stále bude přelito.

# 19.06.2020, 20:36

Norain
A to, že je roky předtím sčítali výhradně kvůli suchu, a že ti co si zde přejí další srážky jsou z oblastí, kde je sucho stále aktuální a moc tam v minulých dnech nepršelo, toho jste si asi nevšiml, jak vidím. Všichni tady píšou, že snad se to v postižených oblastech obejde pokud možno beze škod a bude tam pršet co nejmíň, každý, kdo zde chce déšť, tak jen kvůli své vlastní oblasti, kde snad uznáte, musí vědět líp než vy, jestli tam je nebo není sucho. Nikdo tady proboha nechce povodně, tak se už opravdu vzpamatujte. Stydím se za to, že člověk jako vy musí bydlet ve stejném okresu, kde bydlím já, vlastně jen kousek ode mě.

272
# 19.06.2020, 21:16

Tak za posl. 5 let se prý podařilo zrealizovat 12,7 % potřebných technických protipovodňových opatření, no jako dobrý, ale ta přírodě blízká či retenční jsou prý ojedinělá, no tak s takovouhle to teda nevidím na průlom, prej máme krásný systém výstrah a předávání informací na samosprávu, jako máme no, sms + emaily mě připadaly bezvadný tak před 15 lety a na radaru jsem byl přilepený už v 90kách (za půlku mého života se to malinko zpodrobnilo-paráda). Nechci strašit, ale změněné klima nám nadělí klidně 50 mm denně celý týden, stejně jako 250 mm ročně, úplně v pohodě s pravděpodobností hraničící s jistotou.

17
# 19.06.2020, 21:20

Norain
Palmička tu nedavno psal, ze zahnivani nehrozi... ja mu verim :D

Pocasi uz dva mesice stoji za totalni .......!! Fajn aspon je, ze uz tu nejsem ojedinelej troll a pridavaji se dalsi trolove s utkvelejma predstavama :D

Tak vode zdar a neteri si uz pripravte kajaky. Budte pripraveni :)

# 19.06.2020, 21:46

Frnda
Tak co to Vaše slavné kyvadélko, jak jste zde někdy v týdnu psal? Prý jste ho nějak roztočil a nad střední Evropou se to teď také roztočilo, a to že nevídaně:D:D, navíc se vliv evidentně přesouvá i do dalšího týdne:cool:. Ale pár slunečných dní by se hodilo, tohleto neustálé zataženo se skoro 100% vlhkostí ale zároveň minimem srážek je fakt nanic, to ať už radši pořádně leje, nebo tropy, bylo by to mnohem užitečnější. Jinak zde se ale potok pořád v půlce obce ztrácí, holt se to furt zasakuje dolů, kde je vody málo, ale alespoň vše krásně bují, bohužel i plísně:!!:.

74
# 19.06.2020, 21:47

Yurri
Přesně jak říkáte musíme počítat stím že může být jak sucho tak povodně. A teď si vemte to dilema vodohospodářů. Mít napuštěné přehrady pro sucho a nebo odpuštěné. Třeba teď počítali se suchém tak většina přehrad je co nejvíce naplněna . Naštěstí ty srážky zatím nejsou až tak extrémní ale kdyby byly tak přehrady toho moc nechytí . Vůbec jim nezávidím . Když odpustí a místo vody přijde suchou bude se nadávat a když neodpustí a přijde voda zase budou čelit útokům.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.