Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Bouřky a vydatné srážky od 16.6. do 21.6. 2020

2
# 19.06.2020, 07:15

Yurri
A Vy ho jen nepozorujete, Vy každý den chodíte po krajině a jen tak cvičně kopnete tam metr díru tam dvě až tři 8metrové sondy a všude ale narážíte na sucho. Fotka od Rezna85 je podle mě všeříkající, takhle sucho nevypadá - nebavím se o intersuchu, megasuchu, galaktickém suchu, platenárním suchu a už vůbec ne o největším suchu za 500 let. Mimochodem, kolik jste viděli řekněme za červen reportáží, že v Dolní Lomné nebo Horní Lipce lidé nemají ve studnách vodu a že jim SDH převezli cisterny s vodou. Že platí zákaz zalévání, napouštění bazénů (což letos stejně nedává ale smysl) atd. Schválně, domluvme se dnes na 19.00 na Události na ČT1 jedna, čas si na to schválně udělám, a po jejich shlédnutí si tady rozeberme, zda nás LETOS trápí sucho (veliké sucho) nebo jestli to nebude malinenko jinak..

63
# 19.06.2020, 07:17

Nám se na včerejštěk taky z žádných modelů netrefil.. Nebyl ani vydatný déšť, ani normální déšť pokud nepočítám přeháňku ráno.. Měly být bouřky, ty taky naštěstí nebyly..
Pršet začalo až v noci a teď nádherně prší

F4
Avatar
109
# 19.06.2020, 07:42

Takže opět totéž - celá republika zalitá, někde dokonce povodeň a připravená na přicházející vedro beze srážek a my zase ho_no. Přes noc nic, včera do 2 mm, dnes bude taky kulový a o víkendu ani nemluvě. V téhle zemi opravdu neumí pořádně napršet na místech, kde to potřebují nebo chtějí.

69
# 19.06.2020, 07:45

Lucina
U nás to samé, červená výstraha se zdála skoro zbytečná. Na druhou stranu včerejší sitauce byla tak komplikovaná že předpověď ji na všechny místa přesně asi není v možnostech současné techniky ;-)

73
# 19.06.2020, 07:46

Ráno jsem nestíhal a zapomněl jsem se podívat do srážkoměru :D
Jinak pokud zůstanou tyhle fialovomodrozelené odrazy, tak už toho u nás moc nanaprší..

a srážkový graf GFS už ukazuje po víkendu místo úplné nuly nějaké srážkové kopečky, takže úplné sucho by být nemuselo.

# 19.06.2020, 07:46

U nás také ani kapka. Pršelo tu naposledy před dvěma týdny a to 4 mm.

271
# 19.06.2020, 07:49

Norain
Jsem v krajině každý den mého volného času a pozoruju všechny měřící body vypovídající o suchu v půdě, hrabu se tam pořád, mám dokonce různé substráty a podle úhrnu srážek sleduju jak hluboko se vsáknou a ještě to mám rozlišené i podle toho pod jak hustými korunami stromů, odhrnete a vidíte, já už vidím kam došla voda po kmeni stromu a podle toho odhadnu úhrn srážek, vlastně nepotřebuju srážkoměr (případný vliv větru přece taky vidím). Na ČT se o půdním suchu moc nedozvíte, jen o meteorologickém, což je jen statistika, což je o ničem, slinty o x set letém suchu nežeru, takže ještě jednou, efektivně odbourané sucho v celém profilu = desítky dní až měsíce trvalého drobného nejlépe každodenního deště, což je samozřejmě nereálné nebo na sníh rekordní zima a měsíce trvající tání nejlépe pár let po sobě, snad si nemyslíte, že to spraví 3 přívaly po 50 mm, ještě někdy v červnu, tak ..ej přece nejste, vždyť po prvních zaplaveních se do týdne vracejí hladiny toků na původní velmi nízké průtoky, no proč asi že.

40
# 19.06.2020, 07:51

Nadchazi teple a sussi obdobi, ktere muselo uz nutne prijit.. Snad nebude prilis dlouhe..
Po srazkove vydarenem kvetnu (lehce pres 100 mm) mame stesti na srazky i v cervnu, zatim 99mm..a vse v mirnem, uzitecnem desti.
Bohudik jsme tedy na sussi obdobi predzasobeni..
Udrzeni vlahy pomuze i bujne vzrostla letosni vegetace, ktera nepusti tak snadno slunecni vysousec az dolu k pude..

73
# 19.06.2020, 07:53

Yurri
můžeš mi prosím dovysvětlit tohle, co jsi zde před pár dny psal:

"20 mm je pro vícestupňovou vegetaci jako prd, zvlášť v červnu, potřebuju tak 50 a vejš."

Jak často u vás naprší 50 mm, aby se tedy dostatečně zalilo? U nás je to tak 1-2x za rok.

147
# 19.06.2020, 07:57

za včerejší ráno 5-6mm
za odpoledne 25,5mm
za noc 5mm
za ráno 2mm
celkem (zatím) 38mm a stále prší

16
# 19.06.2020, 07:59

Tak u nás 50 mm asi tak jednou za 5 let. A venku zeleno. Takže někteří mají určitou představu jak funguje vegetace a ta představa je slušně řečeno mylná. Navíc z těch 50 mm se pravděpodobně do půdy dostane zlomek.

1252
# 19.06.2020, 08:04

Podle aktuálních modelů budou ty nejhorří povodně na severu Česka.Model Cosmo tam hází a to pouze do sobotního rána až 140mm:pozor:.Může být tohle vůbec reálné?Kdyby ano tak to bude 1000 letá voda.Přidává se k tomu i aladin.Na východě to taky vypadá na katastrofu.Pršet tam bude dokonce i v pondělí.Na několika řekách už jsou hlášeny SPA.

Cosmo
147
# 19.06.2020, 08:06

u nás zas kolem 40 to by za tuhle epizodku spadlo 80mm

# 19.06.2020, 08:07

Predators2
Zas tak hrozné to nebude, je to rozloženo do 3 dní, takže to stihne smysluplně odtékat. A žádná 1000letá voda se konat nebude, to by tam muselo spadnout třeba 350 mm/den, tahle oblast je na vysoké úhrny dobře adaptovaná:).

1252
# 19.06.2020, 08:14

Frantis95
Nemáte trochu problémy s očima?Cosmo tam hází 140mm za 24 hodin.Povodí jsou hodně nasycená a takový úhrn nemůžou pojmout.

2
# 19.06.2020, 08:29

Yurri "efektivně odbourané sucho v celém profilu = desítky dní až měsíce trvalého drobného nejlépe každodenního deště, což je samozřejmě nereálné nebo na sníh rekordní zima a měsíce trvající tání nejlépe pár let po sobě" - naprostý souhlas, ale přesto i tady se objeví dost příspěvků, že právě 3 měsíce v kuse s každodenním deštěm by bylo moc a moc fajn.. To je jak chtít zhubnout ze 150 kg na 85 kg během 14 dnů.. Můj názor je ten, že letos prší na většině území ČR až až, o suchu se hovořit letos rozhodně nedá. Dá se hovořit doplňování spodních vod, což je na delší dobu, ale ne stylem přeji si, ať už slunko nevyleze a prší až do října v kuse. To by byla krajina zdecimovaná taky. Červen a slunečné počasí už odepisuju, ale doufám, že aspoň červenec a srpen bude slunečno třeba týden v kuse. Prostě hezky (jakkoliv si pod pojmem hezky představujeme každý něco jiného)

0
# 19.06.2020, 08:36

No nevím, u mě na tom severu za včerejšek sotva 8 mm, za noc nic, teď začalo slabě pršet. Předpoklad modelů byl mnohem vyšší jako obvykle. Červen něco přes 50 mm, květen cca 100, s tou nasyceností bych to tady fakt neviděl tak zle.

ota
Avatar
2125
# 19.06.2020, 08:36

Predators2
Problémy takové srážky rozhodně způsobí, samozřejmě pokud nastanou.Na druhou stranu 1000leté povodně těžko. Při povodních v roce 1997 napršelo v Beskydech za jeden den přes 200mm a za 3 přes 500. To teď naštěstí nehrozí ani zdaleka.

# 19.06.2020, 08:38

Predators2
Ne, problémy s očima fakt nemám, a přestaňte mě tady urážet, nic hrozného jsem nenapsal, jen pouze vyvracím Vaše tvrzení o 1000leté vodě, jestli chcete, mohu Vám připomenout Váš pravopis, ale tak nejsme tady od toho, abychom se uráželi, že?. To rozložení do 3 dnů bylo myšleno zejména pro oblast Beskyd, kde to taky v pohodě odteče. V oblasti Jizerských hor dokáže spadnout i 300 mm/den, tak proč by mělo 140/den udělat 1000letou vodu, co by pak udělalo 300? Navíc 300 mm by možná na 1000letou vodu také nestačilo, když to vezmeme z hlediska opakování takového úhrnu, tak tam spadlo za posledních cca 100 let přes 300 mm denně vícekrát.

147
# 19.06.2020, 08:58

tady leje jak blázen dalších 8mm je doma

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.