Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Bouřky a vydatné srážky od 16.6. do 21.6. 2020

# 18.06.2020, 21:21

Nystrom
Trochu hloupá otázka, vzhledem k tomu, že srážky opakovaně zasahují stejná místa, zatímco jiná stále suší hubu, ne? To prostě u srážek tohoto typu bývá a ve výhledu to moc na změnu nevypadá, srážky furt jen někde.

27
# 18.06.2020, 21:21

Ještě přidám Smiřice 63 mm, z toho 56 mm za hodinu. Od nás je to cca 7 km a tady 10 mm za celej den.

# 18.06.2020, 21:24

Je to mazec, v Porubě leje a tady dneska jen káplo ...

293
# 18.06.2020, 21:27

Nystrom
No představ si, že ano, je někde stále sucho. Stačí se podívat na mapu na Intersuchu, kde je to jasně vidět. Počasí je letos značně nespravedlivé. Ale já jsem mezi stěžovatele rozhodně nepatřil. Jenže uživatelům z Českého Těšína, Moravských Budějovic a dokonce i z Klášterce či Roudnice zapršelo a nám ne.
Taky by se asi nikomu jinému nelíbilo, že všude píšou, kolik desítek mm namoklo a u nás stále jednotky, pokud vůbec zaprší. Proto mě to mrzí. Že to počasí prostě stále posílá vodu tam, kde už ji ani nechtějí a nám dopřáno prostě není. A do konce června už ani nebude.
Mám tady meteostanici Radešín, tak se každý může přesvědčit, že si nevymýšlím, že opravdu sucho je. Díky uživateli Aura, že mě tak brání :-). Přeci jen jsme skoro sousedi, tak on ví také, že vodou plýtvat nemůžeme. A to, že nám chybí v rybnících až půl metru vody, tak o něčem vypovídá. Naposledy pamatuji průtrž mračen někdy před čtyřmi roky.

intresucho
srážky červen moje meteostanice
271
# 18.06.2020, 21:29

Nystrom
Z pohledu sucha v hloubce pod pár desítkami cm je úplně jedno kolik naprší v přívalových srážkách na povrchu, jestli 100 nebo 200 mm, stejně to skoro všechno odteče a rozdíl je jen, že bude chybět více té úrodné zádržné vrstvy, která je nutná pro postupné zasakování, nevím, co je na tom pro spoustu uživatelů takovej problém pochopit, jasně, že je to lepší jak nic, někde se daří zasáknout dobře, o pár metrů dále zase třeba špatně, pač je tam jiné podloží. Každej, co tomu rozumí vám řekne, že by muselo pršet spíše měsíce a roky a hlavně pozvolna (proto ideální 2-měsíční jarní tání), jinak se sucho nedá vymazat chápeme? Navíc i statisticky chybí za posledních pár let leckde 800 - 1000 mm, takže 100 je málo, když vidíte vytopené obce, tak se těsně nad nimi mohou spodní vody a studny doplnit, ale skončí to spíše špatně vytopením a znehodnocením, holt milion hektarů zastavěných ploch za posledních 100 let ničím neokecáte, to je megaprůser.

# 18.06.2020, 21:32

Stará Bělá

F4
Avatar
109
# 18.06.2020, 21:37

Milan
Ano, mě to také štve. Všude se hlásí povodně a my v regionu sbíráme srážky po jednotkách. Dostávají ti, co je nechtějí. A je to tak vždycky. Dneska to byl opět propadák a nic dalšího už nebude.

1252
# 18.06.2020, 22:05

Milan
Tahle mapa trošku zkresluje u nás povrchové sucho žádné není.Za květen a červen máme přes 170mm.Krásně se nad námi zastavil ten pás srážek.

238
# 18.06.2020, 22:17

Tutugon
Bohužel, né každé části Vysočiny je dopřáno. Koukni do včerejška co spadlo na SZ části. Prakticky nic. Od začátku června je tu 55-70mm max. a příští týden nemá skoro nic napršet. Navíc pokud bude předpověď čhmú tak tragická dál, nespadne nám do konce týdne už nic.

Tohle je třeba odpolední meteogram pro Havlíčkův Brod, kdy nejsou schopný udělat předpověď ani na 2 hodiny dopředu. Jak je možný, že jen za večer mělo spadnout 11-15mm a realita je, že nespadl ani milimetr? Na noc dalších 20mm minimálně a na radaru není jediný náznak, že by vůbec mělo něco pršet. V podstatě na 2 hodiny dopředu hlásí silný trvalý déšť a realita je 0. Pochopil bych, seknout se třeba o půlku srážek, ale tohle? To opravdu může dělat předpovědi šimpanz.

5
# 18.06.2020, 22:26

Predators2
Já bydlím cca 20km západněji a za květen a červen mám jen 87mm, ty rozdíly na tak malé ploše jsou neskutečné.

2
# 18.06.2020, 22:30

Yurri a ostatni miliony hektaru zastavenych ploch - jasny, ale to pak neni o tom, ze je malo deste, deste je az az, ale krajina neni uzpusobena. Resenim tak neni neustale prani si deste typu at prsi kazdy den, at mi sem spadne 80mm vody, resenim je pece o tu krajinu, takze po tom volejme ne po desti jako reseni a spase. Ale to je beh na dlouhou trat a evidente ani 3O let od startu neni cil v dohledu.

# 18.06.2020, 22:30

Aladin byl dnes hodně mimo, spousta oblastí v červené výstraze pořádným deštěm nedotčena, ale to se dalo čekat. Rozdíly lokálně jsou obrovské.

15
# 18.06.2020, 22:38

V Držovicách 26 mm. Pěkné.

1252
# 18.06.2020, 23:46

Tady jsou srážkové úhrny za posledních 24hodin a detektor blesků.

Srážkové úhrny
Detektor blesků z 18.6.2020
12
# 19.06.2020, 00:49

Yurri, toto mě fakt nebaví. Studny nám přetékají, v lese stojí voda, na rovných loukách stojí voda. Takže v tom problém nebude, že by to odteklo po zabetonovaných plochách.Ještě jednou si pořádně prohlédněte tu fotku z bučiny, fotil jsem to včera odpoledne. Dnes sice nespadlo tolik, nějakých 6mm dopoledne, to už vliv nemělo. Ale ta voda v lese i na loukách stojí x dní, znamená to, že ta půda to prostě nebere. Tzn. že je přesycená. Ztratí se to, až to vyschne. Dřív ne...

182
# 19.06.2020, 00:52

Shark26

Konečně tam máte taky zalito ... :)

# 19.06.2020, 00:58

Milan
Přesně tak, u nás v oblasti je to v červnu slabota.. Když vidím záběry z těch povodní, je mi skoro až blbý psát, že u nás za poslední týden spadlo 1,5 mm a za červen celkem zatím asi 32 mm.

271
# 19.06.2020, 01:53

Rezna85
Jak někdo může vůbec mluvit o půdním suchu jenom pohledem? To vidím na poli taky někdy vodu, ale vůbec to neznamená, že je tam dostatek vody v metru, natož v 8 metrech jako studna, natož v podzemnich vodách, lidi fakt ty srážky měřte, ale už vůbec z toho nic nevyvozujte, pač jsou to strašné nesmysly, už mě to nebaví vysvětlovat každému zvlášť.

4
# 19.06.2020, 05:55

Ja vidím opět se ukázalo že se nedá véřit ničemu...
Sražky opět posunyty na východ od nás...
Kdy tu u nás mělo pěkné valit..realita je sačí

16
# 19.06.2020, 06:39

Vítejte ve světě numerických modelů...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.