Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Déšť a bouřky 18.-19.4. 2020

# 15.04.2020, 19:01

Kokos342
Tak například předpovědi v dubnu 2003 stály za nic, počasí v zimě 2006/07/08 bylo dost nudné.. Počasí bylo dost nudné i v roce 2004... To si možná i pamatuješ..
Jo a z pouště mírný pás?!..:D to asi nehrozí..

147
# 15.04.2020, 19:13

Sněžníkhorší je když máš rád zimu...
GFS ukáže 30cm 4dny před ....
ráno se probudíš a je tam v dalším výstupu sluníčko a 6 nad nulou :D:D:D

49
# 15.04.2020, 19:41

Tolik málo? Já mám 115 mm od začátku roku. Opravdu to vypadá na jihozápad.. na srážky je podle mě nejlepší aladin, na tom se určitě shodne víc lidí. Nás tedy v pondělí netrefila žádná bouřka, ale zachránil nás až večerní déšť. Takže 8,2 je suprových.. bohužel nyní nás čeká extra dlouhé období, srážky se stahují k jihu... já mám radši ecáka, než gfs. To jsou takové malůvky. Někdy mu to samozřejmě může vyjít. Ale co je jistota, bouřky můžem na dlouho odepsat... :( kromě asi té Šumavy.

# 15.04.2020, 22:05

kapr84
Zítra to budu mít vše sečtené, ale doopravdy zde téměř vůbec nepršelo... Vše to bere Blansko a Drahanská Vrchovina

40
# 15.04.2020, 22:36

Mistni in - predpoved nam tady na jz v posl predikcich uz srazky vymazala, na pa i sobotu, uplne.. Nicmene nemci to stale jeste drzi, srazky pro Sumavu, na pa i so.. Tak jsem zvedav

32
# 15.04.2020, 23:18

F4
Je to strašný. Tady už nepršelo 25 dní, pokud nepočítám dvakrát pár kapek do 1mm. A ve výhledu nic.Takhle hrozný to nebylo ani na přelomu dubna a května v roce 2018, kdy mezera mezi dvěma dešti co by stály za řeč byla 21 dní. :( Edit. Vlastně loni to bylo ještě horší. To de facto pršelo v dubnu pořádně jen jednou a to na samém konci měsíce. Tam to ale pak zachránil květen.

F4
Avatar
109
# 16.04.2020, 07:51

Na.Guru
Ano, je to horší než 2019 i 2018 a to hlavně tím, že je ještě méně oblačnosti než bylo tenkrát, tedy i méně srážek. Navíc loňský květen mně osobně zase nijak extra nadprůměrné srážky nepřinesl, protože se nám to zase vyhýbalo. A co se týče bouřek jako takových, tak SZ půlka Čech už dávno není to, co bývala za starých dobrých (i klidných - pozn. autora příspěvku) časů MCS z Bavorska, kdy byla zálivka s blesky prakticky jistá.
Ono se to opravdu splní, že v dubnu pršet nebude (ještě nejsme ani na 1 mm). A pokud to nastane, tak už to bude v řadě asi šestý duben po sobě, kdy je úhrn srážek výrazně nižší než normál a dále to klesá až jednou bude 0 a celý měsíc jasno a 20-25°C, pak tu bude klima jako ve Španělsku. Zase se potvrzuje to, že úderem dubna srážky zmizí.
Nechci být hnidopich, ale někdy v lednu jste říkal, jak se těšíte na teploty 20 a více a slunce jako byste netušil, že nastane opět toto - slunce do nekonečna a srážky na nule jako bych to už tehdá netušil. Jestli byly od půlky března 3 dny, kdy bylo aspoň skoro zataženo, tak je to moc a dubnový normál pro sluneční svit jsme určitě již překonali nebo nejpozději do začátku příštího týdne překonáme, fakt jsem zvědav na závěrečnou měsíční bilanci.
V neposlední řadě bych nabančil autorům článků o počasí na jiných než meteo webech. Měli by se vyvarovat nějakých osobních pocitů např.: "Po studeném začátku týdne se vrátí krásné a teplé počasí." místo aby nezaujatě napsali "Po chladnějším počasí z úvodu týdne se vrátí teplotně nadprůměrné a suché dny." Pak je jasné, že akorát přiživují takovou tu euforii ze slunce místo aby se řešilo to, že už zase chybí voda a dělají jako kdyby pomalu mrzlo i přes den.

5
# 16.04.2020, 07:52

Zatím to vypadá, že jestli něco bude tak opět jz a jih území, na sz Čech jakmile skončí zimní měsíce prakticky úplně tu přestane pršet a na bouřky jsme v létě nejslabší oblast. Toto se opakuje už posledních pár let.

8
# 16.04.2020, 08:21

Gfs hlavne kresli prechod nejake fronty v noci ze soboty na nedeli. A jsou tam docela vyrazne srazky. Nevim kde to vzal, vcera tam bylo 0,0 mm. Ale divne je, ze to trochu potrvzuje i Icon, sice s nizsi intenzitou, ale neco by z toho mohlo byt, Icon koneckoncu nema takove obrovske vykyvy v predpovedi.

32
# 16.04.2020, 11:14

F4
Máte pravdu, ale stejně se na to :slunce: a vyšší teploty budu těšit příští zimu zase :) No a člověk tak nějak vždycky naivně doufá, že to bude "normální" a bude aspoň jednou týdně slušně pršet, stejně jako, že v zimě sem tam zamrzne rybník a nasněží. Třeba zase jednou.

# 16.04.2020, 11:44

Ta předpověď na víkend bude velmi náročná... Frontální rozhraní se kterýmmsi modely neumí moc rady... Klasika. Teď to vypadá, že nás ovlivní výrazně. Model GFS a ICON se sjednotili. Uvidíme co ostatní. Pokud tak nastane tak na bouřky zapomentě., bude nás ovlivňovat chladnější hmota s vytrvalým a možná i lehce vydatnějším deštěm.
Kdo neumí sledovat modely a nepochopil vlákno tohoto tématu týká se to JZ části čr

147
# 16.04.2020, 11:57

Sněžník
ano velmi vydatný déšť jen aby nebyli povodně:zz:

386
# 16.04.2020, 12:05

Tak na Kladensku nepředpokládám nějakou bouřku.. dokonce ani kapku..:!!:

# 16.04.2020, 12:30

Kokos342
Ty si vážně kokos!:D
Tak se podívej na modely... Já mluvím celou dobu o JZ polovině území..!!!
A jak velmi vydatné deště??! To sem nepsal... Když z něčeho děláš ironii tak si to nejdříve dobře přečti... Lehce vydatnější déšť tam od GFS a ICONU je.. Mapují až 25mm srážek..
Doporučuji dobře číst a sledovat modely

272
# 16.04.2020, 12:37

Potvrzuje to to, co říkám pořád, kdo si vodu nezařídí přes zimu, tak bude mít na jaře a v létě co? No houno, týká se to nejen zahrádkářů, ale hlavně zemědělců a doufám, že je nenapadne ládovat na pole nějaké plastové trubky, už chemie a těžká technika jsou jeden velký průšvih.

Klima tady bude opravdu skoro jako v tom Španělsku, občas výkyv do chladu či povodeň, ustojí to opravdu jen sakra odolná krajina, která zasakuje každý m2, v podstatě opak současného vývoje, jinak zbyde díky erozi jen polostep s pár remízky a pár houštin, díky zemědělcům spíš polopoušť.

Srážkově bude to, co tady už u nás na Třebíčsku bylo, 100 mm za půl roku - to bude u nás nový normál. Nevím proč jsou všichni tak bláhový a optimisté, je to jak s tím Covidem, kdy ještě v lednu bylo všeho dost a byli jsme na vše připraveni, co plašíte a strašíte, nás se to přece netýká a pak miliardy jenom lítaly, tohle je pozvolnější, ale následky na desítky let, ne na měsíc.

386
# 16.04.2020, 12:44

Yurri
Jo, bude všeho dost, květák 100,- za kilo, lusky 200,- za kilo a třešně za 350,--:D a tak to bude se všim..osobně mám ještě plnou nádrž na dešťovku a v záloze bazén, ve všem je dešťovka, nasyslil jsem z kraje roku..:D

147
# 16.04.2020, 12:57

Sněžník
tím se vše vysvětluje :D

F4
Avatar
109
# 16.04.2020, 13:00

Tak a na pátek a sobotu zase o stupeň více, za chvíli budeme na 25 jako nic. Už ani nevím, jak vypadá déšť mírné intenzity, vlastně vůbec nějaký déšť.

272
# 16.04.2020, 13:10

palma
Žádné překvapení, už léta když jdu do supermarketu, tak si to užívám, protože mi bylo jasné, že tohle nemá dlouhého trvání. Pro sebe jsem ovoce zeleninu nikdy nějak extra nekupoval, teď s děckama je to dost jiné, osobně mám chuť spíše na to, co zraje, zbytek vyřeší kompoty.

Já mám už jen 300 l v IBC, ale máme 8m studnu a přinejhorším odbahněnej rybník před chalupou, takže na těch pár záhonků to vždycky nějak splaším, spíš se učím používat mulč (u cibulovin problematický) a záhon rozvrstvit do hrůbků, v suchu totiž nejsou dobré ty tolik moderní vysoké záhony, ale naopak mřížkové (vaflové), naopak cestičky jsou vyvýšené a plodina je tak dole chráněná proti větrné a vodní erozi, musím to nějak vyzkoušet v praxi, je to nezvyklý koncept, nikdo to co vím nedělá.

40
# 16.04.2020, 13:26

aura333
Takovahle mdla situace , nevyrazne tlakove pole, byt v cervnu-cervenci, pri dennich teplotach kol 30 st, to by bylo super pro vyskyt konvektivnich bourek.. Ovsem v dubnu lze ocekavat ze to opravdu bude mdle, s bourkami i se srazkami..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.