Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí V neděli 12.4. a v pondělí 13.4. možnost výskytu bouřky

49
# 13.04.2020, 19:22

U mě zatím dnes 2,6 mm.. což je prostě prohra.. voda bude ještě moc chybět, všechny bouřky mě minuly, zasáhl nás až slabý déšť v podvečer. Zesílil i západní vítr, náraz 13 m/s. Za mě dnes zklamání, bez fotek, bez ničeho.. tož tak, snad se v tomto měsíci ještě něco zajímavého vyskytne. Třeba zítra budou ty přeháňky fotogeničtější než dnes, protože dnes se to moc nepovedlo..aspoň u mě. Byť teď ještě nějaký slabý déšť od západu jde.

142
# 13.04.2020, 19:30

kapr84
A co my s prozatimní hodnotou 0 mm, když ty máš prohru? :D

# 13.04.2020, 19:52

Hlásím 0,8mm Zdiby...:) U rodicu na Sumave slusnych 9,6mm.

# 13.04.2020, 19:54

Tak nakonec prselo skoro vsude, krom pardubickyho kraje. :D ale rano par kapek spadlo. Do 1mm. Ještě nejaky micro srazky jdou, ale ty budou uz snehovy. Akt 6st

40
# 13.04.2020, 20:45

S podvecernim slabym destem nakonec dohromady bidnych 3,5 mm.. Par km odtud, Sumava ci Klatovsko, Domazlicko meli 15-20 mm.. Ale i tenhle nevelky srazkovy uhrn zapricini, ze step se zazelena..a na to se fakt tesim! Navic v pa a v sobotu by opet dle modelu mohlo sprchnout, tak snad..

ota
Avatar
2129
# 13.04.2020, 21:13

Straky
Lepší jak nic. :)Tady jsme nakonec měli celkem štěstí, odpolední bouřka dala jen 2,4mm, ale déšť teď večer přidal nečekaně další 4mm, takže celkem máme 6,4mm. Není to žádné terno, ale upřímně, nepočítal jsem s ničím a na zalití povrchu to rozhodně stačí, takže já jsem opravdu spokojený. Taky už se těším jak se příroda krásně zazelená.

73
# 13.04.2020, 21:21

ota
My jsme nakonec skončili na 3,5 mm. Na ten směr fronty je to asi maximum, které jsme mohli mít.

142
# 13.04.2020, 21:34

Po víc jak měsíci tu máme 3 mm srážek, krásné skore :D

32
# 13.04.2020, 21:39

logitech
Skoro všude, znamená, že ne všude. Tady spadla nula. Zítra nic a pro příští čtvrtek už se to taky maže. Jsme v prdeli.

496
# 13.04.2020, 21:39

Dnes přes den nás jednotlivé přeháňky buď obešly, a nebo jenom lízly. Kolem 18.hod bylo i pár blesků. Už jsem moc nevěřil dešti, nakonec ale před 20.hod se i zde rozpršelo. Intenzita deště je mírná. Za dnešní den zatím máme 6,9 mm, déšť už ale bude ustávat. Díky za ty srážky :)

Zajímavostí jsou dnešní pásma (linie) srážek v J polovině republiky, které opakovaně zasáhly oblasti např. Zlínska a v linii pokračovaly dále směrem na Slovensko. Po cestě pak z těchto přeháněk/bouřek zapršelo někde i slušně.

I přesto je/zůstala řada míst, kterým se srážky těsně vyhnuly apod. No a z této epizody je na tom prakticky nulově vše od středu republiky na sever (kromě SV republiky).

107
# 13.04.2020, 21:43

Pavell

Pavell Pavell Tak s tvého komentáře jsem tak trochu paf. Ty kroupy byly v průměru 2cm? nebo napadla 2cm vrstva krup. tohle prosím tě ujasni.

Jinak ti závidím, nás dnes všechny bouřky těsně minuly. Vždycky nás tak nějak podjely tím jihem. Zlín, Vizovice vy a další. Ve Zlíně dokonce vítr zničil koronavirový stan. https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/bourkova-sezo...
Jak se k nám blížila ta poslední tak se před Val.Mezem vytvořila bouřka která si došla i k nám a vyprodukovala tak 10 blesků, jak přišla k nám tak chcípla.

No jinak musím dnešek hodnotit jako extra povedený, jednak ze strany ČHMŮ kde jim výstraha vyšla naprosto perfektně což se často nestává. Dokonce i ten vítr byl chvílemi fakt prudký,z jadernice mi to zhodilo jednu velkou suchou větev kterou neshodila ani vichřice Sabine nebo ty další.

Jeden uznávaný web zvaný ESTOFEX dnes ale totálně zklamal takovou kokotinu co vydal to by nedokázal ani školáček:zz::zz::zz: Nevydat ani první stupeň to jsem fakt nepochopil a doufal jsem že se aspoň zbrchá během dne, ale nic asi chodili po šmigrůstě.

# 13.04.2020, 22:00

logitech
No podle srážkové mapy je na tom z téhle fronty nejhůře Praha a Karlovarský kraj. Tady nepršelo vůbec, dost možná nespadla jediná kapka, detailně jsem to ale nesledoval. Celkově ale ostrouhala celá S polovina, ne jen Pardubický kraj.

A jedna taková typická zajímavost. Dawe tu odpoledne prudil, že u něj zase nic nebylo, ale jakmile mu do Těšína dorazila bouřka, tak už se neozval.:D

142
# 13.04.2020, 22:34

Fstorm
Já být tebou, tak se krotím s těmi výrazy typu "kokotina". Ale máš pravdu, školáček by to nedokázal - inspirujme se tebou. A k čemu by vydávali 1. stupeň - žádné škody se neočekávaly a také nebyly zaznamenány, žádné silné doprovodné jevy také ne - jestli někde trochu víc fouklo, nebylo to rozhodně z bouřky (u nás žádná nebyla a asi půl hodiny byl solidní fičák) a nějaké výrazné krupobití (a ta předpověď estofexu s ojedinělými kroupami počítala)či přívalové srážky se také nekonaly. Jediné, co je možné vytknout je snad, že ohraničený prostor 50% by mohly vypadat trochu jinak.

# 13.04.2020, 22:56

Fstorm
Tak jenom objasnění těch malůvek co estofex dává na mapy..
15%=15% šance na výskyt bouřek( v textu pod píší potom jestli budou kroupy apod..)
50%=50% šance na výskyt bouřek (v textu pod píší potom jestli budou kroupy apod..)
1St. Se dává v případě místního výskytu nebezpečných doprovodných jevů.. Navíc to má i jiná kriteria jako velikost krup apod..
2St. Se dává v případě výskytu nebezpečných doprovodných jevů na většině území... Navíc se vydává v případě, že se očekávají velké kroupy, velmi silné nárazy větru, velmi silný déšť, a např. v Německu i tornáda..
3St. Se vydává v případě že ty jevy budou na 90% území a že budou mimořádně intenzivní doprovodné jevy... Např. kroupy nad 7cm, černé přívalové deště, tvorba SQL, DCH či MCS... Výskyt silných tornád apod..
Takže předpověď Estofexu dnes byla Zcela správná jen trochu lépe odhadnout tu oblast... A označovat lidi z estofexu za tupce apod... Což nemyslím tebe... Je hloupost...
Jo a Fstorm nic proti, ale ty výrazy si nech jinam... Ty mě hned celkem rázně píšeš, jak mám chybu a jak neumím psát a teď lehce pochybují o hodnotě tvých výroků...
Souhlasím s Igorem... A Dawe neřeste

# 13.04.2020, 23:00

Pavell
No v té Střelné to dnes muselo být zajímavé. Hlavně ta podvečerní bouřka s těmi kroupami.

Ty srážkové úhrny byly na jihu Vsetínska, ale také například i v tom pásu na Kroměřížsku, Zlínsku a dále na Slovensko opravdu úctyhodné. V pásu od pohoří Chřibů, přes Otrokovice, Zlín, Vizovické vrchy, Valašskoklobucko a Hornolidečsko až někam k slovenskému Púchovu dnes solidně zapršelo.
Dokazuje to i mapka srážkových úhrnů ČHMÚ. Těch 15 až 20 mm, někde i přes 20 mm tam spadlo. (viz obrázek č. 1 dole)

U nás to dnes nebylo tak dramatické. Odpoledne přešly dvě rychlé bouřky podobně jako ve Střelné. Ale z té podvečerní kolem 18 hodiny bylo slyšet jen několik slabších vzdálených hromů na jihozápadě a jihu.
Více zapršelo zejména u té hned první bouřky. Potom už byl déšť spíše slabý nebo mírný. Celkem dnes spadlo 6,0 mm srážek.


Jinak dnes opravdu na první polovinu dubna solidní bouřkový den. Zatím zdaleka nejlepší v tomto roce 2020.
Na území Česka bylo detekcemi sítě Blitzortung zaznamenáno solidních 12 020 výbojů. Já jsem dnes tipoval, že uhodí okolo 10 000 blesků ( # ) a ono to bylo ještě více. Ale jinak mě to docela i vyšlo.
Kromě severní poloviny Čech bouřilo skoro všude. (viz obrázek č. 2 dole)

Poměrně dobrý odhad pro dnešní bouřky měl včerejší večerní výstup předpovědi bouřek na WeatherOnline.cz

https://diskuse.in-pocasi.cz/image_uploads/04_2020/518359-11195.jpg
Zdroj: WeatherOnline (www.weatheronline.cz)

Zato ESTOFEX na dnešek moc neobstál. Ta pravděpodobnost 50 % měla platit v celé jižní a východní části republiky a ne jen na krajním východě a JV Česka.

Množství srážek za 24 hodin dne 13. dubna 2020 v okolí Zlínska Zdroj: ČHMÚ (http://portal.chmi. cz)
Místa s bouřkou na území České a Slovenské republiky dne 13. dubna 2020 zaznamenané sítí Blitzortung Zdroj: AMSos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
107
# 13.04.2020, 23:27

igor127
No a to že ČHMŮ očekávalo výstrahu 1st. Tak i Estofex se mohl přizbůsobit. Bouřky byly někde celkem dost intenzivní ano přívalové srážky se sice nevyskytly, ale silné poryvy větru a silná blesková aktivita ano např: https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/bourkova-sezo....
To je zatím všechno, ale určitě se ještě něco ukáže. kroupy se vyskytovaly i místy a uživatel Pavell ti to dokazuje obrázkama o 15 komentářů výše. Kroupy o průměru 2cm už jsou i na 1st.
Teď se na In-počasí dohadují s chlápkem z Klatov jestli tam padaly 4cm kroupy, on tvrdí že ano a ty komentáře jsou fakt směšné:D:D:D https://www.facebook.com/inpocasi/

# 13.04.2020, 23:34

Fstorm
To je moc pěkné, ale 1St je také i o ploše výskytu jevů... To, že na jednom místě padaly 2cm kroupy, ještě není důvod na to, aby Estofex vydal 1St.. Kroupy se dle dat z radarů vyskytly na 5% území.. Takže těch 50% stačilo...
Ta výstraha ČHMÚ byla oprávněná, ale ti mají jiné podmínky na vydání výstrahy.. A ty nárazy větru byly většinou pod 70km/h.. Pokud by přes jih šlo třeba Derecho, nebo MCS tak to by stálo za 1St

142
# 13.04.2020, 23:41

Fstorm
Ale každý má jiné parametry těch výstrah. Už jen SHMU a CHMI mají výrazné odlišnosti v síle výstrahy. A já Ti psal, že i ta předpověď estofexu s kroupy předpokládala, ale na to, aby byla výstraha 1.stupně, na to musí být splněné podmínky a nějaké jedno malé místečko to rozhodně není. Já číst umím, takže mi nemusíš vypisovat, co kdo kde psal a sdílel. Plocha byla prostě velmi malá. Taky můžeme říct že CHMU mělo zbytečně velkou výstrahu, protože na řadě těch žlutých okresů nebylo nic. Silné poryvy se vyskytly na málo místech, škody žádné, pořád to prostě asi nechápeš. Takže za mě ty výstrahy naprosto v pořádku, obě, jediné negativum je ohraničení plochy. Ale to je už zase bokem, nebudu tady nad tím hodiny diskutovat. Podstata mého příspěvku byla, že označovat něco jako "kokotiny" je nemístné.

# 13.04.2020, 23:50

igor127
Fstorm
Tak, takhle to uzavřeme, pokud ještě někdo chce zpochybnit kvalitu Estofexu, tak ať založí téma, nebo použije téma "Kvalita předpovědi počasí"
Aldan
Kolik ti tam dneska celkem spadlo?

65
# 13.04.2020, 23:59

Tak večerní déšť dal 1,5 mm. Takže dnešní výsledek jsou 3,3 mm a odstartovaní sezóny v podobě přímého zásahu bouřkou se slušnou bleskovou aktivitou. Jasný, ten úhrn je minimální, ale vzhledem k tomu, že tu předtím naposled pršelo 21.3., tak jsem rád i za tohle minimum.

Jinak v rámci Česka jsem se obával suché fronty, ale nakonec to myslím že docela překvapilo, hlavně to množství bouřek.

Odhad srážkových úhrnů dne 13.4.2020 (Zdroj: http://hydro.chmi.cz)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.