Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Bouřky od 27.5. do 6.6. 2018

107
# 03.06.2018, 21:52

Ondráš. Nevšiml jsem si já na ty mapy nějak moc nechodím. Mám rád tu statickou s celou EU, ale místo přidávání nových map by mohli zlepšit funkčnost, Někdy se jim to hrozně seká nebo mám slapý PC nebo prohlížeč nevím:(

142
# 03.06.2018, 21:57

Přidávám statistiku k Hodonínu, dnes spadlo 2x pár mm srážek, stačilo to na vyčištění vzduchu částečně. Jinak na bouřky je to letos velmi strašná bída.

Zdroj: AMS-o.s. (amsos.cz ; blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
116
# 04.06.2018, 00:38

U nás to bylo po tom úterku s přímou bouřkou takhle - ve středu a ve čtvrtek tu nebylo nic, v pátek se vyskytla jedna okrajová bouřka (URL), v sobotu jedna vzdálená bouřka (URL) a v neděli jsme zaznamenali z pokapávání 0,1 mm srážek. :) :blesk: :prsi:

# 04.06.2018, 00:50

wert
To je právě ono. Bouřek hodně, ale v některých oblastech jen málo srážek nebo nic. Často tomu tak bývá, že se to těsně před místem pozorování rozpadne nebo se to vyhne. Samozřejmě tyto situace velmi dobře znám i od nás.
Ale tady jde o to, že lidé si často všímají bouřek jen kvůli těm srážkám a to ostatní jim uniká. Rozumím tomu v tom smyslu, že většina chce srážky kvůli tomu že je sucho, aby pořádně zapršelo a o bouřku jako takovou jim vůbec nejde.
Já to beru komplexně srážky, nesrážky. A tak by to u bouřek mělo i být.

Fstorm
No ale na té zvětšené jsou ty výboje přece jenom lépe vidět. Tu celkovou evropskou mapu zajisté používám také, ale na té pro Polsko, Česko a Slovensko je to více do detailů. Jinak používám také http://radar.bourky.cz/ Tam jsou blesky i se srážkama.
No je pravda, že se jim to někdy seká když je velký nápor a je hodně bouřek, ale s tím asi nic nenaděláme.

igor127
No máte to tam pěkně prořídlé. Většinou samé bouřky jenom vzdálené. Je vidět že nejste na horách nebo někde výše na kopci jako my tady a v okolí.
Samozřejmě někdy se může zadařit zase lépe u vás to rozhodně nepopírám třeba na frontách a tak, ale přece jenom je výhoda kvůli větší šanci na bouřky být ovlivňován orografií a mít kolem sebe kopce a hory.
Právě teď poslední dobou jsou ty bouřky dost na to horstvo vázané (bouřky z tepla, nevýrazné tlakové pole apod.), takže je to i takhle na té bouřkové statistice dobře vidět.
Takové bouřky mám rád, protože se v určité oblasti mohou vyskytovat téměř každý den při dané vhodné povětrnostní situaci a navíc podmíněné i tou orografií. Pokud jsou bouřky frontální, tak k nám tady někdy ani nedojdou nebo dojdou, ale nebývá to každý den, jako v bylo v těchto dnech. Většinou se jen rychle přeženou. A v těchto případech jako v těchto dnech mohou déle setrvat.

272
# 04.06.2018, 06:52

Ondráš*
Že sleduji bouřky hlavně kvůli srážkám neznamená, že mi něco uniká, radar.bouřky sleduju sem tam taky, jen mě to prostě pokud je to daleko a nejsem tam osobně nezajímá, prostě jen nudná statistika, na to stačí mapa výskytu bouřek za celou ČR a mám přehled opravdu komplexní.
Na takové ty řeči, co by kdo měl nebo neměl jsem silně alergickej, to neplatí zrovna pro tebe, ale prostě pro všechny.
U mě na chalupě ta pá+so buřina sice pěkně zalila (34mm), ale bohužel to bylo s kroupama.

63
# 04.06.2018, 07:00

Zlín všechny bouřky obešly, sem tam nějaký hrom, to bylo tak vše. Spadlo pár kapek, výstraha byla,ale nic...

15
# 04.06.2018, 08:12

Tak u nás za celé toto období zatím 7,5 mm ze včerejška (3.6.), relativně zahradnickým tempem cca 13:20 - 14:00 s dozníváním stylem občas kapka asi další hodinu, ale to už to zase chodilo spíš okolo.

142
# 04.06.2018, 09:17

Ondráš*
To já vím, že to je prořídlé, celou dobu říkám že tahle situace je naprosto nevhodná pro nížiny, že je tam menší pravděpodobnost. I sobotní bouřky se vyskytli v kopcovitém pásu, a ne u nás.

13
# 04.06.2018, 13:14

Tak jsem zvědavý jestli u nás něco bude, už je to moc potřeba.

228
# 04.06.2018, 14:18

tak tady už to zacina u nas:blesk::blesk::blesk::blesk: parada ale jak rychlo to přišlo tak rychlo to skkončilo

# 04.06.2018, 15:36

Dnes už nic více nečekám.

13
# 04.06.2018, 17:46

Tak u nás zase nic, už mě to s*re.

# 05.06.2018, 13:16

Brno - Kuřim - Tišnov teď pěkně zalívá. Je to střídavě slabší, silnější pršení bez hřmění a podle radaru se oblačnost moc nehýbe. Od páteční bouřky tady spadlo nějak nezvykle moc deště.

15
# 06.06.2018, 07:32

Včera cca 18:15 - 19:00 s dozvuky další skoro dvě hodiny (občas kapka) 23 mm vody.

# 06.06.2018, 08:34

Tišnovsko včera 15-20mm. V okolí Černé Hory a Lipůvky spadlo až 40mm během krátké chvíle. Hasiči zde museli vyjíždět k zatopené silnici a zaplaveným sklepům vodou z polí.

Přidávám foto z včerejší cesty v místě nejsilnějších srážek.

65
# 06.06.2018, 15:37

Tak v poslední době se zde na Blanensku dařilo přeháňkám a bouřkám přímo výtečně. Pravděpodobně to vše začalo sobotní bouřkou, od té doby se každodenní ranní mlhy rychle rozpouštěly a hned přerůstaly v konvekci.

V pondělí se u nás odpoledne vyskytla silná přeháňka, při které napršelo 4 mm vody. V úterý se již kolem poledne kolem nás tvořilo plno přeháněk a dokonce i bouřky. První se vyskytla východně od nás a v mém místě pozorování se projevila jen krátkým deštěm. Zajímavé to začalo být asi po 14:00, kdy začínalo pršet silněji a vzhledem k tomu, že i v tomto případě došlo na výboje včetně jednoho úderu pod 1km, tuto bouřku počítám jako přímou. Celkově napršelo 11,6 mm. Za poslední týden to je téměř 60 mm, takže situace se zde zlepšuje.

116
# 07.06.2018, 17:52

Brněnský Jundrov měl v úterý velkou smůlu, většina města dostala slušnou zálivku a u nás jen pokapávalo. I tak jsem tuhle bouřku díky tomu, že byla téměř nad námi, označil jako přímou (viz URL). Potom se vyskytla ještě jedna vzdálená bouřka, ta už se obešla pro jistotu úplně bez deště (URL). V červnu je situace se srážkami zatím tragická, máme jen 2,2 mm vody a ač má jižní polovina města už dobrých 20-30 mm, na jeho severu jsou oblasti, kde zatím nenapršel ani celý 1 mm. Tráva nám usychá, situace začíná být kritická. Doufám, že brzy přijde změna k lepšímu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.