Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky 2.5 a 3.5.2018

63
# 04.05.2018, 06:32

ve Zlíně cca 21:30 pár hromů. Bouřka nepřišla, nespadla opět ani kapka

15
# 04.05.2018, 07:27

Hmm..., tak u nás nic. Všude kolem krásný vývoj. Na JZ ukázková kovadlina někde na pomezí Čech Moravy a Rakouska, na Z - SZ rozpadající se odpolední bouřky, na SV rozbouřené Ostravsko s krásným vývojem. Přidám pohled směr VSV, bouřka cca nad Kopřivnicí a Příborem, cca 75 km daleko.

271
# 04.05.2018, 07:46

Samik
Hele pokročilá vegetace, zdravý les nebo i moje zahrada by neměla se 100mm problém, zvlášť když teď trochu zalilo a půda není tvrdá a udusaná, kéž by se tak hodpodařilo všude, vždyť už jen mulčováním ušetříte 2/3 vody, to ví ale přece každej pracovitej zahrádkář.

1252
# 04.05.2018, 09:34

Bouřky už máme za sebou tak bych rád zhodnotil jejich průběch.Za dva dny uhodilo v Česku více než 20000 blesků,což je slušné číslo.Nejsilnější bouřky byly v Novohradských horách kde napršelo kolem 40mm vody,ale nejvíce vody spadlo na Ostravsku a Krnovsku až 70mm vody.

142
# 04.05.2018, 09:38

Predators2
Blesků sice hodně, ale v podstatě srážky velmi lokální...viz. přikládaný obrázek, alespoň něco napršelo tam, kde mělo - ještě by mohlo pokropit plzeňsko a JV Moravy...

Dvoudenní srážkový úhrn za období od 8 hodin ve středu 2. května do 8 hodin v pátek 4. května 2018. zdroj: CHMI.CZ
# 04.05.2018, 10:00

My jsme dopadli hodně špatně.

382
# 04.05.2018, 10:36

Úplně o ničem, tady na Pardubicku 3 mm, za pár hodin není vůbec znát, že pršelo. Minimálně další týden bez deště, začíná to teda pěkně...

# 04.05.2018, 13:30

Predators2
Za ty oba zmiňované dny 2.5. a 3.5.2018 uhodilo podle sítě Blitzortung v Česku přesněji (v čase UTC) 21 529 blesků. Ano slušné číslo to jistě je, zvláště když většina uživatelů hlasovala pro možnost č. 1. 1 až 1000 blesků, takže převážná část hlasujících ani tak silné a bleskově aktivní bouřky neočekávala.
První den 2.5. bylo v ČR sítí Blitzortung zaznamenáno 7165 výbojů a bouřky byly nejsilnější především na Třebíčsku, pak také na Znojemsku a částečně i na Žďársku. Byly to ty jdoucí z Rakouska.
Druhý den 3.5. to bylo téměř dvakrát tolik 14 364 blesků a bouřky byly bleskově nejintenzivnější jak píšeš v okolí Novohradských hor, přesněji na jihu okresu České Budějovice a JZ okresu Jindřichův Hradec a také na tom Ostravsku, Karvinsku, Novojičínsku na severozápadě Frýdecko-Místecka a na Bruntálsku (okolí Krnova). (viz obrázky dole) A tam také solidně zapršelo.

K nám přímo nakonec ta včerejší večerní bouřka nedorazila. Hřmělo jen v okolí, černá mračna kolem, ale nespadla ani kapka.
Celkem za oba tyto dny spadlo sotva pár kapek. Srážkový úhrn neměřitelný.

Ještě i dnes ráno bouřilo na jihu Čech.
Dnes už se další bouřky neočekávají. Později možná nějaká slabá přeháňka v Bílých Karpatech kde jsou i vyšší hodnoty CAPE a příznivý Lifted Index v Beskydech nebo na jihu republiky.
Bouřky se budou vyskytovat na Slovensku.

Místa s bouřkou na území České a Slovenské republiky 2.5.2018 zaznamenané sítí Blitzortung (červená značí nejintenzivnější bouřky, nejvíce výbojů) Zdroj: amsos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
Místa s bouřkou na území České a Slovenské republiky 3.5.2018 zaznamenané sítí Blitzortung (červená značí nejintenzivnější bouřky, nejvíce výbojů) Zdroj: amsos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
34
# 04.05.2018, 13:45

Ja jsem spokojenej :)

# 04.05.2018, 14:09

Frantis95
No, soused nechal otevřené dveře u vchodu takže tam byla louže s kroupami

67
# 04.05.2018, 15:05

U nás byla bouřka ještě dneska v 6:00 :D

142
# 04.05.2018, 17:43

No jo, dnes už nic nečekám, ani jsme neočekával ani očekáváno nemělo být co. Jen mě štve, že u nás nic nenapršelo, v podstatě se jen ochladilo trochu a do toho začal dnes foukat opět krásný vítr - takže vysušování ve velkém pokračuje...

74
# 04.05.2018, 20:35

Yurri
Umíš si vůbec představit co je to když spadne 100 mm za hodinu? To i lesní potůčky se promění v řeky to samé louky i když byla vysoká tráva tak stejně většina odtekla. A nevím jaký jsi zahrádkář když říkáš že když při bouřce spadne 28mm tak je to krásný zahradnický déšť. Zahradnický déšť by to byl kdyby to spadlo alespoň za 5 hodin.

271
# 04.05.2018, 21:15

Samik
Nikde jsem nemluvil o 100mm za hodinu, těch 28mm se tady v poho pobere i za 2hodiny, jsem lehká pahorkatina a mám vše na mírném kopci, je to pár let co byly noční bouřky kolem 100mm a až na pár přečtékajících hrází rybníků nic dramatického.

67
# 04.05.2018, 21:28

Tak je to potvrzený, včera jak jsem tu psal že ta bouřka co na nás jde vypadá jako supercela tak to byla pravda :D
http://www.fa...ype=3&theater

642
# 05.05.2018, 11:27

alespň jste měli akční počasíčko :) Tady úplný prd

107
# 06.05.2018, 10:37

No tak v ten čtvrtek to byla teda síla, tak nádherné bouřky, ale bohužel tu nespadla ani kapka a o pár kilometrů dále na sever v Novém Jičíně byla smršť s velkýma kroupama skoro jako tenisák, ale spíš pinpongový míček,

http://www.fa...ype=3&theater

Já jsem akorát pozoroval krásné mraky a i asi downburst:!!:
Něco jsem fotil tak vám to tu posílám:D

Foceno Smartphonem moto e4 plus
upraveno v programu malování:D:D:D

pravděpodobná SC u Nového Jičína?
pravděpodobná SC u Nového Jičína?
pravděpodobná SC u Nového Jičína?
# 06.05.2018, 11:30

Fstorm
Nejsi sám, protože u nás to v ten čtvrtek 3.5. dopadlo s bouřkami velmi podobně, takže také to vypadalo hrozivě na radaru i na obloze, všude černo kolem hřmělo i nějaké blesky jsem viděl a nakonec také ani kapka. Mám tu v tématu i fotku té bouřkové oblačnosti v příspěvku ZDE. Bouřka jdoucí od SV se zhruba 8 km před námi náhle rozpadla a nedošly ani žádné srážky.

Zato na tom Ostravsku, Karvinsku, Novojičínsku, u Krnova nebo i v těch Jižních Čechách to byl masakr.
Ono to nebylo jenom u Nového Jičína, ale už i okolo ValMezu to vypadalo zajímavě. Tmavě červené odrazy na radaru - asi také nějaké kroupy, takže jen kousek od vás na sever, ale blíže než v Novém Jičíně.

Jinak ten odkaz na Facebook ČHMÚ ohledně těch supercel už je, jestli jsi si nevšiml v příspěvku výše od uživatele NesQuiK.

107
# 07.05.2018, 12:08

A další:D:D:D

srážková stěna (DOWNBURST):blesk::blesk::blesk:

Bouřkové mraky po rozpadu

Downburst
Downburst
a rozpad
42
# 07.05.2018, 13:30

Fstorm
Ty první 3 fotky jsou naprosto úžasné. Myslím, že z těch fotek to vypadá jako LP (z angl. low precipitation) supercela, což je druh supercely z které většinou padají velké kroupy, ale málo prší. (Převažují výstupné proudy nad sestupnými)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.