Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Bouřky 15.6. a 16.6.2017

116
# 18.06.2017, 12:49

Pátek 16. června se pro mě stal jedním z nejlepších bouřkových dnů, co jsem kdy zažil. V brněnském Jundrově jsem zaznamenal hned 6 bouřek, a to rovnoměrným způsobem - 2 přímé, 2 okrajové a 2 vzdálené. Tento den potvrdil mou teorii o tom, že nejsilnější a nejpřekvapivější bouřky chodí tehdy, když to nikdo nečeká. Bouřky totiž byly v předpovědi hlášeny jen ojediněle.

Škoda, že nemám žádné fotky, ale byl jsem příliš vytížen studijními povinnostmi, takže jsem ani při jedné z šesti bouřek neměl po ruce fotoaparát. Je to škoda, protože struktura zvláště některých bouřek byla parádní. Teď už ale ke konkrétní situaci.

V pátek k ránu k nám nejprve přišel déšť ze studené fronty, který nám zde nechal 4,0 mm srážek. To hlavní ale přišlo až potom.

První bouřka k nám dorazila okolo 8. hodiny ranní a hned byla přímá. Pěkný rozjezd. Zaznamenal jsem 2,7 mm srážek (maximální intenzita zhruba 24 mm/h), viděl asi 5 blesků a slyšel okolo 20 hromů. Na čele bouřky byl vyvinutý shelf cloud. Report zde: URL

Další 4 bouřky až tak moc zajímavé nebyly. Všechny se zde vyskytly v čase 11:45 až 14:45 a jednalo se o bouřky v pořadí okrajová, vzdálená, vzdálená a okrajová. Co bych asi tak mohl zdůraznit, jsou oblaka mamma na první z těchto bouřek a chvilkový silný déšť (maximální intenzita kolem 12 mm/h) na té poslední. Reporty jsou zde: URL, URL, URL, URL

To nejlepší ale přišlo až na závěr. O poslední bouřce tohoto dne jsme si tady v Brně dokonce mysleli, že se jedná o supercelu, struktura oblačnosti by tomu i nasvědčovala. Oficiální oznámení jsem však nikde nenašel, takže jsem bouřku kategorizoval jako multicelu. Přestože tahle bouřka trvala jen půl hodiny, přinesla mnoho zajímavého. Na čele se vyskytl shelf cloud a když byla nad námi, z nebe padal přívalový déšť i malé kroupy. Blesků přitom bylo několik desítek a hromů téměř jistě přes 100. Na zadní straně bouřky se pak vyskytla oblaka typu mamma. Report tady: URL

Z tohoto extrémně zajímavého dne to nebylo vše, ale k večeru už chyběla energie pro vznik dalších bouřek, takže jsme zaznamenali "jen" 4 další přeháňky s úhrnem srážek 1,9 mm dohromady. Celkem tento den přinesl krásných 15,9 mm, což lehce zmírnilo dosavadní červnové sucho (pršelo i včera, ale srážky byly pouze vrstevnaté a s úhrnem 4,2 mm). To, že se vyskytlo 6 bouřek během jednoho dne, pak beru jako neuvěřitelnou věc. V roce 2011 jsem sice zažil jeden den, kdy tu bylo hned 7 bouřek, ale obecně musím říct, že se jedná o něco, co se tu jen tak neopakuje. Více než 4 bouřky za den jsou u nás zkrátka rarita. Právě proto mě pátek tak potěšil. :) :prsi: :blesk:

# 08.04.2018, 15:01

Jedna z větších bouřek a já ji nestihl kvůli školnímu výletu...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.