Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky 19.4. až 21.4.2012

182
# 18.04.2012, 23:46

U nás se asi něco objeví ... ;-) počítám s tím.

116
# 19.04.2012, 10:56

Já také, podobně jako Stranik, věřím s výskytem bouřek, alespoň v jednom z těchto tří dnů. Narozdíl od něj by to ovšem tady v Jundrově byla první bouřka roku. Mariánské Lázně zažily bouřku 23.3., nemýlím-li se? Tak snad to dobře dopadne a něco přijde. :) :blesk:

116
# 19.04.2012, 11:48

Pavell
Však blýskavice se také počítá. My jsme neměli ani to. I když 5. dubna jsem také v nějakou slabší bouřku doufal, ale bohužel marně. :blesk:
Každopádně, už dnes v odpoledních hodinách bude instabilita vzduchu vyšší na většině území ČR a zítra dokonce na celém. V sobotu už v bouřky nevěřím, to spíše na severovýchodě. Ale obzvláště zítra v nějakou věřím, to by mohla přijít. ;-)

818
# 19.04.2012, 12:08

U nás se bohužel nic neobjeví a zítra a v sobotu to bude záležitost jen SV či V území. Tak snad za týden. ;-)

117
# 19.04.2012, 13:08

Pář vyvíjicí přeháněk na jihu čech.Uvidíme,co z toho přeroste. :)
Jinak teplejší ráz počasí měl vydržet a na konci období dokonce oteplit na letní teploty. :)

157
# 19.04.2012, 14:26

západně od nás se vyvíjí pár cumulů congestů východně jen mediocris nebo humilis nevim přesně jak to nazvat prostě normální cumuly, z kterých bouřka ani přeháňka nebude :D podle posledního údaje z profesionálních stanic ze 14 hodiny mají Kocelovice a Temelín cumulonimbus takže ty congesty už zřejmě přerostly v cb :) tak jsem zvědav jestli ty přeháňky co jsou v pošumaví a v podhůří Novohradských hor postupující zvolna k SV přerostou v bouřku, zde by se jednalo už o 3 letošní bouřku :)

818
# 19.04.2012, 14:30

V Praze by to byla první letošní bouřka, chtělo by to už. Ty přeháňky odpoledne podle mě v bouřky přerostou, na chvíli a ve slabé. :blesk:

Marek 2
Já si raději vždy myslím opak - to horší, pak je někdy člověk příjemně překvapen. A viděl jsem GFS - předpověď na 7. den ode dneška, ještě i na 18h vypadá to CAPE dobře. Teď jen jak moc se to změní.;-)

116
# 19.04.2012, 14:46

Radim92
Zatím to jsou středně silné přeháňky, které se jen pomalu přestávají vztahovat na orografii. Třeba ještě na Šumavě a v Novohradských horách v bouřku přerostou, pokud to ale nebude tam, tak už asi nikde. Každopádně, hodně štěstí, máš k bouřce asi nejblíže. ;-)

V Brně se již hodinu tvoří kromě humillů a mediocrů i congesty, již pár desítek minut to vypadá, že by se mohla objevit přeháňka. Bouřka ale zatím ne. Tak snad přijde alespoň ta přeháňka, když už ne bouřka. :prsi: :blesk:

tom-791
To je pravda. Pak můžeš být nepříjemně zklamán. Já v bouřky věřím, ale když se nevyskytnou, tak z toho nějak moc zklamaný nejsem, pokud je šance asi taková, jako dnes. Pokud je možnost na většině území, pak jsem zklamaný poměrně hodně.
A to CAPE a Lifted Index sice teď vypadá skoro až snově, jenomže se to doopravdy zhorší, dal bych tomu tak 99,9%. Navíc, když v předpovědi hlásí o zlepšení se počasí a bouřky předpovídají už jenom výjimečně při zvětšené oblačnosti. ;-)

116
# 19.04.2012, 15:05

A už to neplatí! Na této přeháňce se objevil 1 blesk, přeháňku tedy lze klasifikovat jako bouřku. Asi 4 další blesky se vyskytly i na buňce v Novohradských horách. Jedna bouřka je i v Rakousku, kousek severně od Vídně. Jundrov těsně západně obchází slabé přeháňky, ale spadlo by jenom pár kapek, proto není o co stát. :D :blesk:

157
# 19.04.2012, 15:06

Marek 2
to máš zatím pravdu v Novohradských horách už se jedná o bouřky, ty přeháňky u Nové Bystřice by taky pár blesků dát mohli, srážky jsou jen pár km od nás a směřují sem tak uvidíme co přinesou :), jinak zatím nejvíce srážek v Ktiši v pošumaví hezké obrázky přeháněk jsou vidět na snímcích (hlavně předchozích) na kameře čhmú v Českých Budějovících, která je téměř přesně nasměrována na zmiňovanou Ktiš :) jinak západně od Brna už jsou nějaké odrazy tak možná se i ty nějakého deště dočkáš :)

116
# 19.04.2012, 15:09

Radim92
Je to hodně vázané na orografii. Ta z Novohradských horách by k vám dojít mohla. Nejspíše se 3. bouřky dočkáš. Jinak, u Českých Budějovic se vyskytl zatím pouhý jeden blesk, samotné jádro je ještě na Šumavě, takže asi proto. Ale ta ,,Novohradská" buňka má mnohem lepší parametry na další život. Jinak, ty odrazy jsou od Brna západně, ale to je jen taková maličkost, tak i tak, směřují k severu, takže nás těsně obcházejí, ale na Masarykově okruhu rozhodně kape. :)

157
# 19.04.2012, 15:15

Marek 2
:D nj poplet sem si to i to se stává :D v Budějovicích mírná nebo silná přeháňka, ten výboj byl někde kolem Č. Krumlova zřejmě za to může Kleť (orografie :)) takže do Budějovic možná ani hrom slyšet nebyl nechme se překvapit jak to posoudí pracovníci na pobočce v Budějcích :D jinak v Nové Bystřici jak sem se trefil už se jedná také o bouřku :D

116
# 19.04.2012, 15:18

Radim92
Je to tak 30 kilometrů jihozápadně od Budějovic, odhadem. Možná hrom slyšet byl, možná ne. To nedovedu posoudit, ale jak jsi řekl, je to na pracovnících z ČHMÚ České Budějovice. Jinak ale, měl jsi pravdu s tím východem, co do kupovité oblačnosti, tam se tvoří pozoruhodnější. Na západě jsou pouze slabé přeháňky, takže černý spodek mraku a víc nic. :) :blesk: :prsi:

157
# 19.04.2012, 15:22

tak a máme tu 3 letošní bouřku první hrom a začíná pršet :blesk: :)

157
# 19.04.2012, 15:33

Marek 2
nn to je ta co se vyvinula severně od Budějovic kolem Ševětína asi zase vázaná na orografii Lišovského prahu 570 m, akorát nevim jestli sem blbej já nebo detekce blesků :D

116
# 19.04.2012, 15:49

Radim92
Třeba se ti to zdálo. Ale detekce taky není bezchybná. Takže nevím, jak to posoudit. Musel bych tam být, abych ten hrom skutečně slyšel. ;-)

Jinak, Jundrov nyní přešla EXTRÉMNĚ DIVNÁ PŘEHÁŇKA. Pršelo asi 10 sekund a celý chodník byl náhle mokrý. Ty kapky byly obrovské, nejsem si jistý, zda-li jsem v životě zažil. Byla to super krátká a super silná přeháňka. Divné. A senzační. V průběhu odpoledne očekávám další. :D :D :D :prsi:

182
# 19.04.2012, 15:50

Marek2: Ano ano, první bouřka už nás navštívila. Sice to nebylo jako letní nicméně to bouřka byla.

157
# 19.04.2012, 15:55

Marek 2
nezdálo se mi to ale třeba to hrom nebyl těžko říct ale i pes se šel po tom schovat jelikož se bojí hromů :) jinak zatím stále kape a zesílil vítr kolem 10 m/s v nárazech od jihu, teplota 11,1 °C snad se tu taky chodníky smočí :D asi to necham na dvou prozatímních bouřkách :)

116
# 19.04.2012, 16:00

Radim92
Tak, když reaguje zvíře, nech to na těch třech, rozhodně. Zvířata na toto mají moc dobré instinkty. ;-)

Jinak, Jundrov přešla druhá přeháňka, opět neměřitelné množství srážek, byla mírná. Trvala asi 3 minuty, ale chodníky jsou opět celoplošně mokré. :) :prsi:

157
# 19.04.2012, 16:18

tak tady to pro dnešek balim :D teď trvalý slabý déšť fouká mírný vítr a teplota je na 8,8 °C srážky zatim 0,4 mm, v Brně to bude teď zajímavější :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.