Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Vydatné deště 12. až 15. října

13
# 14.10.2020, 21:05

To si pletes pojmy s dojmy..a plac se suchym konstatovanim faktu, ze jsou v CR mista s nizkymi stavy vyuzitelnych vod v podzemi..
O extremnim suchu tu nikdo nic nerikal..nepsal..
Uz vubec ne ja..
Blizim se tu letos k 700mm srazek od zacatku roku..
Jedinej extrem ses tu tak akorat ty..
Jinak, stale jsou tu na jz destove prehanky, vypada to, ze do rana nejaky ten mmetrik jeste prikape! :cool:

53
# 14.10.2020, 21:07

F4
Tak já nevím, ale když vám vadí jaké je počasí tak vám stěžování v téhle diskusi nepomůže...
Stejnej případ jako Dawe, zimník a spol.... JM má o 17mm za rok více, pouhých 17mm, nejméně z V poloviny ČR, stejně mlčíme.. Nechápu vás probůh... Prostě a jednoduše ty názory mírnit, vem si příklad z Waldena JZ byl minulý rok bez jediné přímé bouřky a nic, pohoda, klídek..
Já proti tobě nic nemám, tvoje názory jsou fakta a chápu tě, ale někdy raději mírni ty názory
Dík...............

15
# 14.10.2020, 21:10

69 mm z tuto epizodu celkem.

Normálně si děcka hrají asi 1,8 m pod vodou...
V 97 prý tu bylo jen o 30 cm víc...
13
# 14.10.2020, 21:17

Aidamko
Ona loni byla ta oblast sucha o hodne vetsi, nez je letos..JZ patril rovnez k nejsussim mistum v republice, na Morave bylo take mnohem vic suchych mist..
Letos je to se srazkami v CR obecne o moc lepsi..nekde az moc..
Ale jsou hold mista, ten SZ,cast JM..ktera v suchu pokracuji..a tak na jednu stranu F4 chapu, ze se rozciluje, proc to jde jinde a na par mistech ne..
Na druhou stranu ten hluboky kaňon pod Krusnymi od Sokolova po Kadan.. ten je je proste extremne srazkam neprejici a pochybuju, ze se to do budoucna vyrazne zmeni..

F4
Avatar
109
# 14.10.2020, 21:24

walden
Jsem rád, že jako jeden z mála tu rozlišujete brekot a konstatování faktů. A jak jsem již řekl, celé to počasí je letos divné a před 2018 se tohle nedělo a z hlediska orografie se nic nezměnilo. A problém je přesně v tom, co říkáte. Loni a v 2018 trpěla suchem většina republiky. Rozdíl je však v tom, kde se to doteď zlepšilo (Morava řeší opačný problém, pás ve středu Čech je OK ale na SZ od Prahy to jede dále a i zde platí, že čím více od Prahy na SZ, tím horší to je).

Milan
No, může to tím být.

Hurec
A čí je problém, že má dům nalepený 5 m od potoka nebo i méně? Nebo že vesnice je v ďolíku, kam se stahuje všechna voda z okolních kopců? Nám tu žádné vytopení nehrozí, takže 100 nebo i víc mm bych bral všemi 10 a na sucho vzpomínat s láskou rozhodně nikdy nebudu.

Mike11
No ukázat mapu z říjnového týdne s minimálním výparem a po těchto "deštích", akutně nikde. Ale jak to vypadalo od jara? Trochu se to zlepšilo až po tom zářijovém dešti a tohle taky trochu pomůže. Pořád by to chtělo ale dalších 100 mm, aby řeky byly zase řekami a potoky koryty, kterými teče voda. Ty ad hoc srážky rozhodně nestačí doplňovat to, co se buď vypaří, nebo ihned vsákne do půdy - jako když byste den nepil a pak dostal 1 sklenici vody (napijete se, ale pořád budete mít žízeň).

13
# 14.10.2020, 21:47

F4
Ano, bydlet v zatopove oblasti neni moudre..Opravit si tentyz dum, ktery mi treba loni z casti vzala velka voda a bydlet v nem dal, to uz je na povazenou..az hazard.. A takovych pripadu je myslim docela dost..
Asi podobny hazard jako stavet si stale stejne drevene domky v aleji tornad na americkem stredozapade..
Prirodni zivly se ochocit nedaji.. S tim by rozumny clovek mel pocitat..


1262
# 14.10.2020, 21:47

Tak ještě spadlo dalších 1,2mm:D:D:D.

Srážkové úhrny za 24 hodin
53
# 14.10.2020, 21:53

No celkově 39mm, není to špatně, Svratka na 2.st, což se moc často nestává.. Uvidíme co v pátek. Jinak snad se brzy dočkáme i srážek na západě čech.
F4
Jak jsem již psal, nic proti vám, to určitě ne navíc chápu jak se cítíte to stejné jsem zažívál posledních 15 let sucha taky , dalo by se říct, že jsem na vaší straně, ale nesouhlasím s pár výroky... Jinak kolik máte celkově za celou situaci, jen ať máme představu jak je to na západě čech celkem na nic tyhle situace... Ale stejné to je i v případě JM při JZ a Z proudění srážek, prd dostaneme...

238
# 14.10.2020, 21:55

F4
Mno, jestli bys nakonec neměl změnit bydliště jako já nebo Petr z Jeseníků. Je fakt, že z poslední zimy jsem byl dost zklamanej, ale takové zatím u nás ještě převládat nebudou. Nicméně co do srážek, letos si absolutně nemůžu stěžovat, protože dost možná budeme atakovat i 1000mm do konce roku. Minimálně 900mm by mělo padnout...

496
# 14.10.2020, 21:56

Chlapi, neštěkejte tady po sobě. A už vůbec nemám rád oslovování jako "Čecháčci" apod. Zbytečné, nebo? Tato situace je extrémní a přinesla výrazné množství srážek nejvíce pak na Moravu, Slezska a severních horských oblastí Čech + Vysočiny. Já a řada dalších s klidem řekne, že o takové množství deště jsme opravdu nestáli. Úhrny jsou extrémní (už září bylo silně nadprůměrné), škody také jsou a snad nejhorší je za námi a voda bude opadat.

Chápu řadu uživatelů, hlavně z opačného konce republiky, kde bylo a je srážek výrazně méně. A není to první případ letoška, naopak - rok 2020 je v tomto hodně specifický a určitě budou zajímavá shrnutí na konci roku ohledně rozložení a množství srážek. Jak už jsem psal několikrát, moc rád budu nyní za období beze srážek a klidně ať něco naprší plošněji tam, kde je to potřeba. Ale s rozumem, ne to co je v těchto dnech.

PS. klobouk dolů před modely - od nedělního večera u mne spadlo rovných 100 mm. To přesně sedí, co maloval Aladin, GFS a blížil se tomu i EMCW.

PS 2. aktuálně je roční souhrn již cca 910 mm srážek. Celoroční průměr je 765 mm - http://www.infomet.cz/pix/pix1602234341-17.jpg

73
# 14.10.2020, 22:06

Ursus
Povodně roku 1997 byly u nás relativně slabé, takže se tomu nedivím.
A my máme o cca 11 mm víc. :)

96
# 14.10.2020, 22:16

andy206
Prady
F4
walden
A já bych naopak projevil radost nad tím jak na tak malé ploše jako je ČR máme takové rozdíly. Vždyť právě díky tomu existuje biodiverzita a děkuji za to. Osobně bych nechtěl aby naše republika vypadal třeba jako Nizozemí. Tam nemusí nikdo nikomu nic závidět. Všude to vypadá stejně. Já bych tam žít nikdy nechtěl.

VHK
Avatar
30
# 14.10.2020, 22:17

Takze celkove za posledni 4 dny(od nedelniho vecera) do ted naprselo 107mm.

F4
Avatar
109
# 14.10.2020, 22:24

ROFA
To jo, ale pohraniční hory srážkám v nížinách nepřejí, pokud nejdou z dobrého směru. A Nizozemsko je navíc u moře, to taky hraje roli.

Aidamko
13 mm.

# 14.10.2020, 22:41

Tak u mě spadlo od začátku srážek 80 mm a 133 mm od začátku října. Letošní říjen bude možná i nejdeštivějším říjnem v historii. Běžně v říjnu spadne okolo 40 - 50 mm srážek. Bohužel modely začínají pomalu přidávat srážky na víkend a dalších 20 - 25 mm od pátečního odpoledne do sobotnho dopoledne opravdu není to, co tady na východě potřebujeme. Snad se alespoň jednou předpoklady nenaplní a spadne méně. Model GFS tuto situaci předpovídal bohužel velice přesně už od 5. 10. Popravdě snad se naplní spíše ty teplejší předpoklady, protože nový hlavní béh GFS dává od přištího týdne opravdu typické listopadové teploty. Při takto nízkých teplotách by byl výpar velmi malý a všude by zůstalo spoustu bahna. Chtělo by to jižní až jihozápadní proudění jako v loňském roce s teplotami okolo 17 - 23 C a k tomu sluneční svit. Před rokem v tuhle dobu teploty stoupaly až nad 25 C. 15. 10. 2019 jsem měl 25,3 C a 24.10. dokonce 25,8 C. A celkově loňšký střed října a 2. polovina byla mimořádně teplá a slunečná a takové počasí by nám teď výrazně na Moravé pomohlo. A navíc při takovém počasí už by byla třeba v SZ polovině šance na mlhy a nízkou oblačnost, takže zde by už takové teploty dosahovány nebyly

# 14.10.2020, 22:46

Přestalo pršet a celková suma za tuhle epizodu je 53mm! Řeky v okolí na 2-3st, vše podmáčené, bahno, laguny vody. Po 5 suchých letech je tento rok opravdu opačný extrém. Dohnal se deficit srážek, už jen pohledem na několik pramenů, když chodím po houbách...

Okolní potoky a řeky jsem s kamarády za poslední 3 roky prošel "od pramene po soutok" a často úplně suchým korytem, plným bordelu, klacků, odpadu a tak. Tenkrát to byl často žalostný pohled, jaký může být vody nedostatek. To teď neplatí, voda je zpátky, i když trochu narychlo.

Chápu, že někdo nadává jak u něho roky neprší, ale ono se to změní. Také jsem několik let sledoval starou, hlubokou studnu (jediný můj zdroj vody) jak vysychá a voda mizí. V roce 2014 byla hladina 1m, pak 80cm, pak 70cm, pak 50cm atd. Letos, po prvních vydatných deštích se začala vracet a nyní máme 1,6m (studna 14m).

Jen mě mrzí stav polí a krajiny. Teď, když člověk vidí, kudy všude voda teče, kde se shromažďuje, napadá ho tolik úprav a opatření. Už jen rozdíl mezi polem po bramborách a udusané po kukuřici na siláž. Na spoustě míst by mohl být malý poldr, rybníček, remízek, příkop, co ja vím...

496
# 14.10.2020, 22:47

ROFA - biodiverzita určitě ano, souhlasím, ale to je trošku jiné téma. Aktuální diskuze je nad rozložením, množstvím srážek v posledních cca týdnech, měsících. A v tomto případě je zde značný rozdíl mezi V a Z částí, který je dle mého laického pohledu letos velmi výrazný. Nedokážu říci kolik, takže si počkejme pak na shrnutí na konci měsíce (lépe roku) či nějaké meteo zajímavosti za rok 2020.

Zároveň ale musím zmínit, že nedávno jsem četl článek o deficitu srážek zde na východě a a za posledních cca 5 let to bylo v sumě cca 350-500 mm pro mou oblast. A to nějaký deficit už je.

PS. a souhlas, naše ČR je sice malá, ale zato tak krásná a rozmanitá :)

# 14.10.2020, 23:03

andy206
Letošní rok je v rozdílech v srážkách dost neobvyklý. Musím, ale uznat, že přímo na Ostravsku byl poslední suchý rok 2017. A extrémně suchý akorát 2015. To na mnoha místech nespadlo na Ostravsku ani 500 mm. Nyní je to i dvojnásobek. 2018 jsme byli pomalu jediné místo, kde byla na našem území zelená tráva v letním období a docela snesitelné teploty, jinak bylo všude velmi výrazné až extrémní sucho, 2019 už jsme se dostali do nadprůměru a letošní rok je extrém, který už vyrovnal i ten 5 letý deficit tady na východě Moravy a ve Slezsku. I v nížinách se zde dostávají srážkové úhrny mezi 800 - 1000 mm srážek od začátku roku. Já mám k dnešnímu dni 885 mm. A to se přimo mojí oblasti i dost bouřek vyhlo hlavně v červenci. Přitom letošní rok začal hodně špatně. Na začátku května jsme tu byli někde mezi 50 - 60 % normálu. Teď je to 130 - 150 %. Já dosáhl nyní na 132 % DP v polovině října. A popravdě doufám, že téch 1000 mm už tady ani nepadne.

# 14.10.2020, 23:12

Morava ve Strážnici dosahuje aktuálně průtoku 753 m3/s, což je 50tiletá povodeň. Je to zde druhý největší naměřený průtok od roku 1997 (hned po roce 2010, kdy tu byl průtok 755 m3/s): http://www.pmo.cz/portal/sap/cz/mereni_010.htm

Morava ve Strážnici, pmo.cz
168
# 14.10.2020, 23:21

# 14.10.2020, 21:50
Tak na příští týden se žádné oteplení konat asi nebude, GFS dost otočil do chladných výstupů a ke konci dalšího týdne tam má dokonce výrazně teplotní rozhraní což by mohlo přivést opět dost srážek a možná na horách i snih. Uvidíme jak se to bude měnit :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.