Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Tlaková níže - bouřky, vydatný déšť a silný vítr od 28.8.-1.9.

# 03.09.2020, 10:42

@ Walden: Skvělá lokalita pozorování, ve Velharticích jsem se ženil :-)

Jinak souhlasím s tou myšlenkou, že některé příspěvky v diskuzi je lepší přeskočit, protože toho moc neřeknou. Ale nejsme na vysokoškolském zasedání profesorů meteorologie (ikdyž věřím, že tam mezi sebou probírají počasí stejně často jako ženské), jsme na volné diskuzi, kam může každý a může vyjádřit svojí myšlenku. A tak by to asi mělo zůstat. Rozhodně to tu má větší úroveň než třeba diskuze na novinkách.

Já sem chodím pro to, abych porovnal předpovědní modely s názory ostatních, přidal něco ze svého pozorování a zpětně porovnal předchozí situaci s tím, co bylo jinde.

271
# 03.09.2020, 11:01

walden
To si nemyslím, spíš právě naopak, počasí je do značné míry stavová záležitost naměřená podle veličin, které si na mapě najdeš v záložce teploty, srážky, vítr atd., to jsou fakta a minulost je meteorologická statistika, opět jen naměřené údaje = tj. bez diskuze, ty si buď najdeš sám nebo se ti nechce. Ale diskuze právě slouží k tomu, co kde bylo zajímavého navíc, rozvodněného, vsáklého, poškozeného, namodelovaného, vypěstovaného, vyrostlého (třeba ty tvoje houby) atd., prostě přidaná hodnota a ta mě zajímá, efekt pro praxi, jinak by to byla hrozná nuda.

13
# 03.09.2020, 12:16

Martin_21
Yurri
Ja ale vubec nesnizuji pocasi na uroven nejakych akademickych statistik nebo tak neco, vubec ne..
Ano, prave neakademicke diskuze a aktualni postrehy z ruznych pozor. mist je i pro me to, co je tu prave zajimave.. Nicmene si stojim za tim, ze treba prave zahradkaru je tolik, ze by se mohli prubezne ,,vyradit,, :D v samostatnem tematu a ze neustale si stezovat jak je u me pocasi jine, nez bych chtel, je proste pro vsechny min zajimave, nez sledovat treba neco zajimaveho co se deje byt treba ve vedlejsim kraji nebo na druhem konci republiky..
Abych nebyl uplne off topic..
Z teto situace u mne na JZ 32mm, z toho 12 mm v bource s nadhernym shelfcloudem a narazy vetru cca 20m/s, zbytek v obcasnem zahradnickem (:)) desti..
Celkove za srpen 148 mm srazek.

F4
Avatar
109
# 03.09.2020, 12:57

walden
Jenže ono to není tak jednoduché, když jedni říkají, že už by mohlo přestat pršet (tradiční pás) a my na SZ od Prahy stále čekám na konstantně deštivější období, které stále nepřichází. V podstatě máte pravdu, na druhou stranu se nedivte a musíte uznat, že letos to počasí je opravdu divné ve všech ohledech a hlavně hodně zacyklené jako nikdy předtím, chybí dynamika a obměny. Takže pak to iniciuje hádky a narážky. S příchodem podzimu to snad vymizí nebo se to aspoň významně zmenší.

271
# 03.09.2020, 15:19

walden
Teď si odporuješ s předchozím, já bych třeba vyřadil houbaře, mají vlastní fóra i s mapovými podklady, chápeš ten nesmysl, každého zajímá něco jiného, tvoje smůla, že pěstitelů je nejvíc, nejlepší je se přidat nebo nečíst. Téma už je historie, proto už je diskuze často mimo. Počasí se prolíná do spousty oborů a ovlivňuje život každého z nás víc než si myslíme, viz třeba korona.

76
# 03.09.2020, 15:35

walden
Takto nastavené diskuze ve volnějším duchu jsou lepší, než pevné škatulkování.
V hospodě také nemáš rozdělené stoly u kterých dáš řeč o počasí, u druhého o sportu, u dalšího o ženách atd. V diskuzi se držíš nějakého tématu, ale občas zaplujes do jiných oblastí, vysvětlíš si to a vrátíš se zpět.
Můj názor je, že tak, jak se to tu vede, to je na pohodu :)

13
# 03.09.2020, 17:40

Yurri
Ale nn.. My mame tri zahrady, pestujeme ledacos a mame starosti s tim spoustu, jako kazdej..
Jen bych to proste nedaval temer do kazdyho prispevku k bourkovym ci srazkovym a jinym tematum.. , prislo by mi to jaksi divne, jen muj pohled a nikomu nechci brat ten jeho.. ;-)
Houbari jsou uklizeni ve svem vlakne a fakt nechapu, co ti na tom vadi..ze ho maji..
F4
Rozumim a chapu..
SZ je vyjimka, srazky vas v poslednich letech nechutne vynechavaji , to same jsme loni zazivali i na JZ..
Letos mame od kvetna kazdy mesic srazek nad normal a velka spokojenost..

13
# 04.09.2020, 09:12

Martin_21
Dobra volba pro misto svatby , v techto krasnych sudetskych koncinach! Ja Sumavu jako biotop nutne potrebuji k zivotu :)

F4
Dovolim si nesouhlasit, ze letosni pocasi je nedynamicke a beze zmen..
Tolik vpadu vlhkeho, zapadniho proudeni s prechody front a TN, s naslednym chladnejsim obdobim jsme v CR behem jara a leta uz nekolik roku nemeli, vcetne bohatych srazek. Byly i vydatne srazkove situace od JV..
Stridany byly kratsimi teplejsimi epizodami, nekolik dni trvajici tropy jsme zazili v podstate jen v jedine vlne..
Prakticky se to pocasi vratilo do normalu 70-80-90tek.. Tady na Sumave urcite, co se tyce napr bourek, v mem miste pozorovani jsem zaznamenal letos 15 primych bourek..a nekolik vln nekolikadennich destu.. ale i nejake tropicke dny byly. Dynamika fakt nechybela..
Na druhou stranu mate pravdu, ze se to prevazne odehravalo ve dvou pasech, Sumava-str Cechy(vych Cechy)-Krkonose nebo jizni Cechy-Vrchovina-Jeseniky(Beskydy)..
Ale SZ a JV z tohoto byly jaksi vynechavany,
a urcite lze rici ze pravidelne, zacyklene..
Duvod je trochu zahada, trochu ho lze hledat v nastaveni jetstreamu a jiste i v orografii str Evropy, specialne CR..

F4
Avatar
109
# 04.09.2020, 12:59

walden
Řekl jsem to špatně, dynamika byla ale týkala se jen území od Prahy na východ. Pro Z/SZ žádná změna kromě snad těch rozumnějších teplot, to je pravda. Taky by mě zajímalo, kdy se jet stream vrátí do normálního stavu a začne opravdu pršet ne 1 den ale průběžně několik dnů nebo třeba 2-3 týdny jako v únoru.

384
# 04.09.2020, 14:03

F4
Jet stream se vrátí do normálu, až celosvětově poklesnou teploty... aspoň jsem to četl...čím tepleji, tím více se má vlnit a dělit..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.