Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Chladno a místy sněhové přeháňky, v noci Moravě a ve Slezsku trvalé sněžení

Diskuse o počasí Rosný bod v posledních dnech

325
# 29.08.2023, 23:17

ROFA
Hodnoty rosneho bodu +30 °C se u nas v CR samozrejme nevyskytuji (leda tak v koupelne), a celkove ve stredni Evrope ne. Ale ve Stredozemnim mori uz hodnoty rosneho bodu mohou jit do extremu, zvlaste kdyz je more nadprumerne teple. ACE OF ACES nespecifikoval, na kterych mistech tyto hodnoty rosneho bodu se vyskytuji, takze to neni stazeno primo k CR, a diagram take nemusi souviset s uvedenymi priklady.

V tom diagramu, ktery jsi sem dal ted dobre citelny - na ose X absolutni vlhkost vzduchu v gramech na kilogram, na ose Y teplota a pak tam jsou ty krivky relativni vlhkosti, ta krivna nejnize je relativni vlhkost 100 %. Najdeme si prusecik teploty a relativni vlhkosti a pak postupem rovnou dolu ke krivce 100 % vlhkosti dostaneme teplotu rosneho bodu.

Teplota mokreho teplomeru ma byt spoctena tak, ze od pruseciku dane teploty a relatvni vlhkosti postupujeme po sikme krivce stejne entalpie - kde se tato krivka protne s krivkou 100 % vlhkosti.

Cim je rosny bod vyssi, tim je krivka 100 % vlhkosti vodorovnejsi, rozdil rosny bod - mokry teplomer se zmensuje. Naopak u nizkych teplot (za mrazu) je rozdil rosny bod - vlhky teplomer vysoky - k nasyceni vodnich par staci malo, vypar a tim i odvod tepla je za nizkych teplot maly.

Toto:
tdp 30°C = 30°C tm
tdp 22°C cca 24°C tm

je pomerne nesmyslne, teplotu mokreho teplomeru jen z rosneho bodu neurcime. Musime jeste znat teplotu sucheho teplomeru, nebo rel. vlhkost. Ten rozdil se meni. V grafu je uveden priklad Tdp-Tm rozdil cca+7 °C (pri teplote +30 °C, vlhkosti 30 % rosny bod neco nad +10 °C, ale mokry teplomer temer +18 °C), coz je dost velky rozdil Tdp=Tm.

# 30.08.2023, 18:09

Uváděl jsem příklad, jak se mění teplota rosného bodu a teplota mokrého teploměru v závislosti na měnící se relativní vlhkosti vzduchu při teplotě 30°C, proto je tam také napsáno slovo např.:

tdp 30°C = 30°C tm
relativní vlhkost 100% při 30°C

tdp 22°C cca 24°C tm
relativní vlhkost 61% při 30°C

tdp 11°C cca 18°C tm (na obrázku)
relativní vlhkost 30% při 30°C

tdp - teplota rosného bodu
tm - teplota mokrého teploměru

Podstatná je, ale ta skutečnost, že se teplota mokrého teploměru v ČR přiblížila k nebezpečným hodnotám.

325
# 30.08.2023, 20:22

ACE OF ACES
ROFA

Ja jsem moc nechapal, jak lze jen z rosneho bodu stanovit teplotu mokreho teplomeru. Ale pokud zname teplotu normalni (suchy teplomer) a relativni vlhkost, nebo rosny bod, tak je to podle HX diagramu velmi jednoduche a dava to smysl.

Nechapu moc, na co ROFA narazel a sam jsem nechapal, jak je to mysleno. Pri konstantni teplote sucheho teplomeru to ale smysl dava. Byly proste uvedeny priklady, a vychazi to dobre.

O teplote, rosnem bodu, absolutni vlhkosti a vypoctu techto hodnot se pise v Cestine tady:
https://www.filco.cz/uvod/knihovna/teorie-vlhkeho-...

Vypocet rosneho bodu, mokreho teplomeru a dalsich hodnot z teploty a rel. vlhkosti:
https://www.filco.cz/uvod/psychrocalc/

A tady je ve velkem rozliseni HX Diagram: Od pruseciku teploty sucheho teplomeru - Tdb a relativni vlhkosti smerem svisle dolu po krivce konstantni absolutni vlhkosti dostaneme teplotu rosneho bodu pri protnuti krivky 100 % vlhkosti. Od pruseciku teploty Tdb a rel. vlhkosti postupujeme po krivce stejne entalpie a po protnuti krivky 100 % vlhkost dostaneme teplotu mokreho teplomeru. Pri 100 % vlhlosti plati Teplota Tsuchy = Tmokry = Rosny bod.

Na prvnim obrazku tady v priloze je HX diagram ve velkem rozliseni, Tdb je teplota sucheho teplomeru, tedy normalni teplota, na vodorovne ose X tlak vodnich par, trochu naklonena ose - popis nahore pak znazornuje absolutni vlhkost g/kg (neni uplne linearni, pri stejne absolutni vlhkosti se tlak vodnich par meni s teplotou, osy nejsou tedy rovnobezne). Krivky rostouci s osou X jsou spojnice stejne relativni vlhkosti, krivky klesajici s osou X jsou spojnice stejne entalpie (kJ/kg).

Na druhem obrazku je absolutni vlhkost vzduchu g/kg pri danem rosnem bodu - nezavisi na celkovem tlaku vzduchu. Rosny bod znamena 100 % vlhkost, kdyz je teplota totozna s rosnym bodem, pak plati Tsuchy = Tvlhky = Rosny bod. A mnozstvi vodni pary ve vzduchu (absolutni vlhkost) roste exponencialni s rostoucim rosnym bodem (az do +374 °C a 22.1 MPa tlaku vodnich par, pak uz je fyzika jina).

Na tretim obrazku je vypocet velicin pro absolutni znamy svetovy rekord indexu horka a rsaneho bodu a mokreho teplomeru (Dhahram v Saudske Arabii 08.07.2003 (cas neznamy) teplota +42 °C rosny bod +35 °C mokry teplomer +36.5 °C Index horka - Heat Index +81 °C resp. +178 °F). Relativni vlhkost v dobe maxima neni znama. Je to i na Ogimetu, jenze terminova SYNOP data jsou po 3 hodinach a maximum nezaznamenavaji:

https://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=40416&l...

Zdroj:
https://www.filco.cz/uvod/knihovna/h-x-diagram-vlh...
https://www.filco.cz/uvod/psychrocalc/
https://www.filco.cz/uvod/knihovna/obsah-vody-ve-v...
https://en.wikipedia.org/wiki/Heat_index

HX Diagam velke rozliseni
Absolutni vlhkost gramy na m3 pri danem rosnem bodu
Odhadovane hodnoty pro svetovy rekord vlhkeho teplomeru a Indexu horka (08.07.2003 Dhahran)
325
# 30.08.2023, 20:31

A tady jsou ruzne teploty, jez se udavaji:
Teplota normalni - Suchy teplomer Tdb
Teplota mokreho teplomeru Twb
Rosny bod Tdp
Teplotni Index - Heat Index
TSWH index - kompetni Index pocitove teploty
Ochlazovani vetrem - Wind Chill
Vitrtualni teplota Twirt
Potencialni teplota Theta
Virtualni potencialni teplota ThetaV
Ekvivalentni potencialni teplota ThetaE.
Lifted Index LI (v souvislosti s bourkami - cim zapornejsi, tim vic se tvori)
Konvenktivni teplota Tconv (Teplota, kdy startuje konvekce teoreticky)

Teploty nejsou serazeny od nejvyssi k nejnizsi a nejsou uvedeny vsechny teploty, co se pouzivaji. Ale obecne rosny bod je nejnizsi, ThetaE nabyva naopak obvykle hodnot nejvyssich,

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.