Diskuse o počasí Ochlazení a sněžení s možnými TN v týdnu od 18.11
No ta TN u britu bude rozhodovat, ale to je furt daleko. Nevypada to ted tak spatne.
To oteplení vyjde buď na sobotu 23.11. nebo neděli 24.11. zřejmě. Teď se to posunulo o den dříve. Ale dříve už asi ne, ta teplá fronta se bude sunout spíše pozvolna a před ní bude masa chladnějšího vzduchu, poměrně rozsáhlá. A vlastně je otázka, jak moc rychle bude ta teplá fronta postupovat, protože v novém výstupu to ukazuje zase spíše rychlý postup.
palma
Modely nás stejně ještě vypečou jako vždy... To je vždycky plno představ a závěrů a pravděpodobností, aby nakonec člověk byl překvapený a vše bylo trochu jinak, než to vypadalo. Klasika a proto je to zábava.
Jako ty vyhlídky jsou teď nejzajímavější za posledních několik měsíců. Nejdřív ochlazení, nějaké sněžení a zatím nejistota, jak přesně to dopadne a pak je možnost naopak heat wawe a slušného oteplení. Tyhle zvraty a výkyvy jsou právě nej...
zimník1
Já ani nevím, co je myšlenou tou blokací. Je tam NAO+, NAO-, blokace a pak ještě ATR, což už opravdu nevím co znamená. Ví to někdo? A pak je tam ještě „bez režimu".
Ale přijde mi to momentálně pěkně narýsované a uvidíme co dál. Ochlazení - oteplení prakticky jistota a potom by mohlo dojít zase k nějakému přepnutí na chladnější mód a nějaké výkyvy.
Část ansámblů se stále drží dole a počítá s tím, že by k oteplení ani nemuselo vůbec dojít... :-) Je to tak na 90:10 ve prospěch oteplení, ale 100% jistota neexistuje. Nebo může dojít k oteplení jen krátce a přechodně a následně by se opět rychle ochladilo jako to má ten CONTROL běh.
Aidamko.
Díky super...
Jinak je zajímavý rozpor mezi ICON a GFS. ICON počítá, že se ta TN mimořádně prohloubí někde u pobřeží Severního moře, kde by byly nárazy větru 160-180 km/h, GFS tam nic takového extrémního nemá. Tyhle jednotlivé detaily a nuance jsou vždy oříšek, i když v základu předpověď vypadá relativně čitelně.
Aura_
Se omlouvám , že jsem nedal vysvětlení k tomu spřaženému grafu, Aidamko to napsal, co co vlastně znamená, jinak je to vše na webu ECMWF, a jsou tam na to vysvětlivky, popisy apod, plus různá škálování, já na to koukám právě kvůli trendům, kam to má jít..tohle konkrétně docela vychází..
Tak říkej jaké budou mrazy a mrazy naskočí.
Absolutně nevím co gfs dělá, doteď tam měl lajnu SF konvektivní toho 20.11. a teď sem dal vydatné sněhy. Ostatní drží deště.
Regionální modely ale brutálně prohloubili tu níži, nárazy 170kmh v Nizozemsku a tady do 90.
Ještě je brzo.
Z neznámého důvodu taky aladin chce sněhy tady v pondělí ale to zandá pryč.
Peter Sedlák 1
Protože v momentě, kdy se ti má prohlubovat TN, záleží úplně na každém kousíčku těch vzduchových hmot, jak jsou uspořádané každý 1km po 1km, na tohle modely jsou krátký a dobře to vystihuje efekt motýlích křídel. TN vzniká smícháním teplého a studeného vzduchu do sebe a hraje tam roli fakt každý detail v tom uspořádání a počátečních podmínkách. Výsledek je úplně jiná TN při nepatrné změně podmínek. Modely selhávají už jenom v té počáteční frontální poruše, kdy nedokážou přesně vystihnout, kdy a zda se z rovnoběžné fronty začne formovat brázda TN, tím že na ní vznikne úplně nepatrná vlna.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.