Francois
Krušné hory těží nejvíc ze SZ větru, někdy i značně, z ostatních směrů mnohem míň a jsou mimo typickou dráhu tlakových níží a zvlněných front/frontálních vln, navíc jsou poměrně nízké. Pouze o okolí Klínovce se dá mluvit jako o horách v pravém slova smyslu, zbytek KH nedosahuje 1000 m n.m. a většinou je 800-900 m n.m.
Jinak máte pravdu, ten JZ vítr trval dlouho. Ale čekal jsem, že to tam hodí trochu víc. Teď z přeháněk zřejmě.
Diskuse o počasí Ochlazení a sněžení s možnými TN v týdnu od 18.11
Tak nám tu letos během 3 minut poprvé z přeháňky prolétlo několik pěkných sněhových vloček. Asi na ukázku a pokochání se. Teplota je 2.6°C.
Train prehanky jsou nejlepsi. Uz se neco blizi, zatim +1 jeste, ale uz to klesa.
Bílá tma tak to ma být 1cm za 10min, jen tak dal, kdyby mrzlo, tak by to byli tak 4cm je kolem 0
Tady se nám furt všechny přeháňky vyhýbají, nebo vzniknou nad náma a zesílí za námi, už si tady připadám jak uživatelé pod KH
Čím dál víc mám pocit, že zima bude stát zase za prd. Loni přišla ta listopadová zimní epizoda o trochu později, ale již teď je jasné, že byla mnohem výraznější a přišlo ještě několik vln sněžení. Nepamatuji si přesně den, ale i při tomhle SZ proudění bylo po ránu bílo, pod nulou a sněžilo, dokonce i v centru Prahy byl mráz a pak přišla ještě 2 plošná sněžení a teploty spadla pod 0°C a sníh se držel. Loňský začátek byl fakt povedený, tohle je oproti tomu fakt nic. Myslím, že budeme opět zažívat takovou tu klasiku, že se občas mírně ochladí a na horách něco nasněží, pár vloček dole a pak zase výrazně oteplí a takhle to může jet opravdu dlouho na střídačku, dokud se možná někdy dočkáme i něčeho výraznějšího v podobě zimy.
Loňský nástup zimy byl vlastně jeden z nejvýraznějších a nejpovedenějších, že se něco takového klasicky jen tak opakovat nebude. V nížinách můžeme čekat na něco lepšího klidně marně celou zimu a dočkat se ani nemusíme.
Aidamko.
Pokud jde o tento typ tlakových níží postupujících poměrně rychle od západu k východu přes cca střední Evropu, téměř vždy v asi 99% případů u nich dochází k většímu propadu k jihu, než modely dokážou předpovědět. To už jsem častokrát vypozoroval a nevím přesně čím to je. Většinou se to prostě propadne více k jihu oproti očekávání. Ta Alpská oblast už jede na jistotu a Moravu to možná zasáhne nebo jen škrtne.
Vždycky jak modely něco takového kreslí, vždy si už nějak říkám, že to skončí o něco více na jih a skoro vždy to tak je. Pokud existuje několik variant, vyhrává ta jižnější.
lukáš friedrich
Přímo pod Krušnými (Chomutov, Jirkov, Litvínov, Teplice) ty srážky nejsou nejnižší. Úplně nejnižší jsou v pásu kolem Ohře širokém 5 - 30 km od okraje Kadaně až po soutok Labe a Ohře u Litoměřic. Ale ještě i vy ve Stodůlkách jste tímto stínem Krušných hor ovlivněn. Tedy je logické, že si můžete z pohledu srážek připadat jak pod Krušnými horami.
Na.Guru
Nejnižší srážky má vždy nějaké údolí/nížina, která je nejníž a má relativně větší plochu. Úplně nejsušší tak logicky vychází ten pruh kolem Ohře. Někde u Žatce je úplné minimum, jelikož to tam stíní ještě navíc i Doupovské hory. Hrozná oblast, roční průměr jen cca 400 mm. U toho Žatce dělá možná i to, že to tam stíní ta nejvyšší část Krušných hor, Klínovec a na západ od Klínovce sebere nejvíc srážek, ale dělají to i ty Doupovské hory. To Žatecko leží fakt v díře za všemi těmi kopci a hory, v údolí, relativně nízko a v ideální vzdálenosti od hor, aby tam bylo srážek fakt úplně nejmíň.
No kouknul jsem na mapy a člověk by to ani neřekl, ale přímo v Žatci na břehu Ohře je nadmořská výška jen a pouhých 190-200 m n.m. dá se to vyčíst z vrstevnic.
dodosek
No modelově existují v podstatě 2 typy situací. První je ta, kde je to hodně ve shodě, tzn. velká úroveň jistoty, že daná předpověď vyjde v těch obrysech. Druhá je ta, kde to není ve shodě a pak se to hodně mění. Stačí si vzít třeba povodně v září, tam byla shoda na extrémních srážkách velká už cca 5 dní předem a taky to vyšlo. Když už člověk kouká na nějaký model, chce to mít dobrý odhad na základě více výstupů, jak moc je to reálné či nikoliv.
Aidamko.
Tohle je klasická situace, kdy je postup brázdy NT z Atlantiku přímo do střední Evropy blokován SZ, S prouděním , ta sjíždí k jihu na jižní Evropu a teprve tam vzniká , stáčí se její střed a vznikne i alpská vlna.(nebo se také nevytvoří a brázda směřuje pak spodem k východu a vůbec ČR nezasáhne).
Vždy nejistá situace do poslední chvíle..
Příčina, proč to často uteče k východu jižnější drahou je dle mého silný jetstream, který tu brázdu strhává ssebou spolu s absencí výraznější blokace od V a to vlastně nedovolí vznik samostatného středu TN, který by to začal stáčet více k SV a přes Alpy nad ČR..
Tvl ta TN je teprve v Atlantickym oceanu, to jeste muze jit klidne pres Polsko Ale v tomhle pripade je mi to celkem jedno, jestli to ma jit od nedele do kopru.
Tady nejvic snezi asi ted a v noci urcite jeamste neco bude, rano cekam min 5cm, na listopad super.
Loni to bylo legendární, ochlazení začalo 24.11. výraznou frontou od SZ a SZ prouděním, pak přešla ještě podružná studená fronta, teplota spadla v hladině 850 hPa až na -10°C, následně se prohnaly přes Česko 2 TN a přinesly plošné vydatné sněžení, ta druhá extrémní sněžení na jih Čech a Vysočinu. Celá epizoda se protáhla až na cca 5.12., kdy začalo pozvolné oteplování.
Hezky jedem. Teď přeháňky od Bíliny nahoru v klidu to prošlo, chonutovem taky předtím. Ale tady klasika jen pro Most rozpad. Je jedno že východně západně jsou podobné roviny a propady KH.
3°C stagnace.
Po sobotě už oteplení tak jestli aspoň nebude poprašek tak se naplno ukáže 2024 se spožděností.
Jo stíny Doupov jsou taky masakr a Žatec to schytá naplno.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.