Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Ráno často nízká oblačnost, od východu se bude protrhávat

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2024/2025

# 01.10.2024, 11:20

Nový CanSIPS maluje víceméně celou zimu pod inverzní dekou, což je poměrně překvapivé, jelikož letní aktualizace byly přesným opakem. No nevypadá to pěkně. Prý zimnější by měl být listopad/prosinec, ale s výraznou odchylkou do kladu v T850, výraznou TV od JZ a průměrnou T2m.

413
# 01.10.2024, 12:43

Aidamko_
Hm, začíná se nám to poněkud shodovat... uvidíme za měsíc..:cool:, ta inverze by mne moc nenadchla, i když v lese se v tom projdu docela rád, má to taky svou atmosféru...

# 01.10.2024, 12:52

Možná lepší inverze a 5 nad nulou, než to co bylo letos v lednu a únoru. Teploty +12 a to se neuchladily ani venkovní kluziště s umělým chlazením. Takže výběr neni moc dobrej, ale raději tu inverzi než plnohodnotné jaro v zimních měsících

8
# 01.10.2024, 13:01

Šance, že se od listopadu do ledna objeví klimatický jev La Niña, je 83 procent. Ještě před měsícem to přitom bylo jen 74 procent.

„Na zimu se předpovídá mírný jev La Niña, který obecně znamená nižší než obvyklé teploty v západní Evropě, takže očekáváme, že v listopadu a prosinci se objeví chladnější období,“ uvedl Andrew Pedrini, meteorolog společnosti Atmospheric G2.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/la-nina-pra...

# 01.10.2024, 13:16

zimník1
No občas tu v nížině inverzní počasí vykouzlí zimní atmosféru,ale musí být aspoň slabý mráz a občas slabě zasněžit.Na druhou stranu se nedá dýchat.Nejhezčí je to za inverze ve výškách okolo 600m (klasicky Vysočina),kde se tvoří krásná silná námraza,ta zas ale škodí.

413
# 01.10.2024, 13:18

No, ono to s tím slabým PV má zatím platit tak asi jeden měsíc, pak průměr až mírný nadprůměr, má to souviset i s posilujícím QBO a slabší la Nina než se čekalo ( ve své podstatě zatím neutrál, nový výstup bude cca 5.10. tedy o víkendu, či po víkendu...) Připojuji porovnání osmi posledních denních výstupů síly PV..

výstup síly PV posledních osm dní
25
# 03.10.2024, 12:28

Tak jsem se nějak zamyslel a přijde mi nejpravděpodobnější scénář další teplé a deštivé zimy s možnými krátkodobými výraznými až extrémními sněhovými epizodami. Čekal bych tedy víceméně podobnou zimu jako loni. Největší vliv bude mít zřejmě opět nadprůměrně teplé moře a oceán kolem Evropy.

413
# 04.10.2024, 09:13

Takže dneska vyšla pěkná analýza na SW ohledně možného vývoje PV..https://www.severe-weather.eu/global-weather/recor...
Nejvíce se to prý podobá zimní sezóně 1981 - 1982.. závěr z toho je, že v USA očekávají předběžně pěkné zimní epizody...

# 04.10.2024, 09:21

Jo zima to určitě byla pěkná, podle těch anomálií hezky jak Evropa, tak Amerika s Kanadou. Zatím koukám PV vortex kolem klidně, předpovědi ENSO taky celkem dobré, tak schválně co bude dál.

123
# 04.10.2024, 09:30

Aidamko_
palma
Spočítané to mají určitě dobře. Mám jen problém věřit tomu, že vzorce jsou po 40 letech klimatické změny pořád stejné. Viz můj příklad a zamyšlení "když matematik vaří kávu..." (nejprve vylije starou vodu z konvice).

413
# 04.10.2024, 09:46

ludvicek
No jo, ale matematik by měl použít vodu destilovanou, čímž káva bude stát za h...o, a když použije tu "novou" z vodovodu, dělá chybu, v té konvici je už voda měkčí a po dalším převaření se vysráží zbytky vápenatých sloučenin, voda bude ještě měkčí a káva tak bude lepší.. Případné další převaření již asi nebude mít na nic vliv..:D, Zkusím tento pokus! Jdu vařit kafe z již svařené vody a pak tam dám novou, uvařím další kafe, a budu upíjet tu z jednoho, tu z druhého šálku, a budu si dělat poznámky...:)

123
# 04.10.2024, 09:50

palma
Ďábel je skryt v drobných detailech, to nepochybně.:D

Ale každopádně bude velmi užitečné zjistit, jak se změní výstup, když vstup je podobný situaci z let 1981/1982.

# 04.10.2024, 10:05

palma
Takový pokus jako milovník kávy jen a jen podporuji. :D
Každopádně jak píše ludvíček, tak bude zajímavé sledovat další a další výstupy. Koneckonců dnes nebo zítra vyjde nový ECMWF, tak jsem zvědav jak moc se bude lišit s CanSIPS, který nasadil hodně inverzní laťku (ale chladnější listopad a prosinec).

# 04.10.2024, 10:55

Já to vidím tak že tahle inverze bude zase celou zimu,chladno kolem nuly a do toho občas déšť a vítr a kolem Vánoc opět teplo.

413
# 04.10.2024, 11:42

:D Tak hlásím výsledek pokusu s kávou... můj nedokonalý jazyk a jeho nedokonalé chuťové pohárky nedokázaly poznat rozdíl mezi těmi dvěma vzorky... moje manželka pak udělala závěr v podobě hodnotící jednostranné diskuse, cituji.. " když máš čas na takový pí...iny, tak bys taky mohl už pořádně uklidit tu zahradu"...:D, takže tak, přátelé, nemá někdo ještě nějaký nápad na podobný pokus?...

25
# 04.10.2024, 12:25

Ten celkový charakter zimy lze těžko odhadovat, jediné co lze dobře odhadnout je prostě ta klasika, že bude spíše teplá, než tuhá. Během zimy nastane celkově dost výkyvů a kolotočů, takže je to spíše o jednotlivých epizodách určitých typů počasí.

Zima 1981/82 byla myslím jedna z těch nejvíce tuhých, takže to asi nenastane a pokud by měl nastat jakýsi pás nízkého tlaku, jako je na té mapce, tak bych si nedělal iluzi, že to přinese nějaké větší sněžení a teplotní rozhraní/TN, protože stejně bude někde teplý vzduch, který se často protlačí a vyhraje.

Myslím, že výrazné sněžení v zimě je velmi pravděpodobné, ale že to bude zasazeno do celkově teplé zimy, nikoliv do tuhé. Takže by šlo prostě o jakési velmi krátké epizody spíše s mokrým sněhem a nebo sněžením od vyšších nebo horských poloh, ale většina zimy může být prostě déšť a nebo teplejší proudění od jihu.

413
# 05.10.2024, 17:49

Aidamko_
Tak ECMWF už tam má dlohodobé aktualizace, teplotně to ukazuje možnost průměru (podprůměru s otazníkem) listopad, prosinec... co mne tam zaujalo je předpověď La Nina.. schválně na to koukněte jak na teplotu, odchylku, tak na ten graf dole v tabulkách.. je to La Nina, či pouze neutrál bude?..Docela zajímavé.. večer si to ještě v klidu projdu a porovnám s jinými zdroji..

# 06.10.2024, 11:05

palma
No já jsem v pátek něco vymňoukl, takže jsem musel resetovat účet. Nicméně včera jsem koukal na ECMWF a jak koukám, tak to nevypadá zase tak špatně. Možná to bude podobné jako vloni s tím listopadem a prosincem. Za mě fajn výhled na konec podzimu a začátek zimy, ale pak už nic moc. A s tou La Ninou to zmiňujete velice dobře, jelikož oproti zářijové předpovědi se La Nina výrazně oslabila na výhledu, takže se spíše aktuálně počítá s tím neutrálním ENSO.

8
# 06.10.2024, 21:29

Tak předpověd Ecáku fakt bída, z toho by se zima dělala blbě. Mám to podobně jako ludvicek, to přirovnávání k minulosti už podle mě vůbec nefunguje. Nicméně jsem teda zahlédl spíš zimy 13/14 a za ní 88/89 zmiňované jako ty nejvíc podobné vstupními podmínkami. Takže nic moc vyhlídky a to i zima 13/14 už je deset let zpět, kdy oceány zdaleka nebyly tak teplé. La Niňa spíš CP než EP, což je mám dojem pro nás spíš horší, ale pokud bude fakt slabá, tak je to stejně jedno a rozhodující faktory budou jiné. Bude to podle mě opět jen čekání na SSW, která by dala šanci na nějakou dlouhodobější zimní epizodu. Bez ní budou šance mizivé.

# 06.10.2024, 23:41

daz_4
La Nina je zatím ve fázi EP (což je obecně častější fáze při slabších La Nina eventech). Nicméně postupně přejde zdá se do neutrálního, lehce chladnějšího ENSO bez signifikantního projevu El Nino nebo La Nina. O vlivu neutrálního ENSO a QBO jsem pojednával na začátku září zde v diskusi. Nicméně osobně si myslím, že modely jsou asi dost hodně rozházené. Dneska jsem nad tím seděl celé dopoledne a nějak mi to nesedí v tom, jak jsou tam spojitosti s aktuálním stavem do stavu budoucího. Mimochodem na ansámbly u MSLP je trochu pozoruhodné pokoukání, ale pokud vezmeme standartní zobrazení, tak z toho nemám asi až tak katastrofální pohled na zimu jako ty. Obecně listopad a prosinec více zimní než leden a únor, ale tam už bude promlouvat klasika, kdy jednak TV nad Biskajem a nad Uherskem.

Mimochodem poměrně zajímavé shrnutí toho, co jsme tu s palmou řešili (jak propojení solárního cyklu s PV, tak i další jevy). Jo klučina toho umí dost v 17. letech. Sám pamatuji, jak jsem se tady na podzim 2020 uchytil na podobném schématu v 15. letech. Neuvěřitelná zkušenost v dobré míře (ačkoliv to se mnou nebylo lehké někdy, holt puberta). :D
https://www.youtube.com/watch?v=n4RTAySlneA&t=...

Jinak v týdnu vyjdou další předpovědi např. od DWD, météo France a dalších.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.