Diskuse o počasí Jaká bude zima 2024/2025
palma
Odkud je ten graf. Oblast 80-90. rovobezky severne neni moc rozlohove velka, vetsina teto oblasti je oceani, pevniny je tam malo. A stanic tam take moc neni, skutecne jen par. Kazdopadne ty kladne odchylky vice nez +20 °C nad normalem jsou proste extremni. U nas v CR je takto velka odchylka od normalu samozrejme nemozna.
Peter Sedlák 1
Holomrazy jsou nejhorsi. Ale ani se snehem ledove dny nejsou nejlepsi. Hlavne ted v prosinci by to jeste nejakou tu dobu mohlo vydrzet teplejsi mod.
ludvicek
V ČR pokud se nepletu udáváme rozmezí pro normální měsíční teplotu -1/+1 oproti přesnému normálu..
Toto rozmezí se označuje jako normální měsíční teplota .
CFS tam na té mapě má rozmezí odchylky pro normál či neutrál (bílá barva) od -0,5 do +0,5°C.
Ve výsledném počasí by byla měsíční odchylka +0,5 nebo třeba +2, +2,5 pochopitelně opravdu velký rozdíl..
Pokud by to bylo řekněme kolem té odchylky+0,5 od přesné hodnoty normálu, byla by to i na poměry v 21. století rozhodně spíše zima, než podzim..
Žádná Sibiř, to je jasné..ale zimní projevy počasí by převažovaly..
TommyAst
Je to odsud: https://ocean.dmi.dk/arctic/meant80n.uk.php
jsou tam data od roku 1958, lze si je i jednotlivě za každý rok, zobrazit..
Do nížin nějaká „normální" zima jen tak nepřijde. Není čemu se divit, je rok 2024, skoro 2025 a klima se furt otepluje. Ono taky když v hladině 850 hPa neklesne teplota ani pod -10°C a pohybuje se pořád jen někde na hodnotách kolem -5°C, je prostě důkazem, že se nad Česko výrazněji studená vzduchová hmota prostě ne a ne dostat a takhle to jede a pojede 95% zimy nebo celou zimu a je to prostě standard.
Aura_
Já už to sem letos dával několikrát, v těch nejsevernějších oblastech okolo pólu je v současnosti o +5 až +10 stupňů tepleji, než je dlouhodobý normál, čili místo -25 až -30 je ta m -15 až -20, a více k nám ( k jihu) je to samozřejmě obdobné, s tím pak koresponduje i ta teplota v těch 850 hpa.. je prostě tepleji a navíc se evidentně šoupl jetsream..čili z toho plyne i ta vyšší teplota celkově, navíc mám dojem, že se nám stírají poněkud rozdíly mezi noční a denní teplotou v zimě..takže pak zachraňuje zimu nějaká momořádná událost typu zhroucení PV. No a když se v současnosti podívám na NAO a AO tak se pořád mrcasí někde okolo neutrálu a když jdou víc nahoru či dolu, tak se hned rychle vracejí zpět, QBO je období přepínání ze západního na východní, la Nina je někde na -0,5 a to s bídou velkou, sluneční maximum pozvolna doznívá, moře a oceány pořád v nadprůměru.. kdo se v tom orientuje, a umí číst. tomu blahopřeju..
palma
Jn. Člověk si říká, že jednou musí ta pořádná zima přijít i do nížin, ne jen tahle klasika s větrem co je na horách běžně a ono furt nic... Tak co se dá dělat... Člověk si trochu postěžuje, něco k tomu napíše a život jde dál.
V lednu bude ještě šance, tak uvidíme.
A když to nevyjde v lednu, pak je samozřejmě šance ještě v únoru, ten sice poslední roky byl většinou dost teplý, ale taky umí být i pořádně mrazivý.
A kdyby náhodou ani únor, ještě i v březnu umí zima překvapit.
Takže musíme čekat. Jak se říká: Kdo si počká, ten se dočká. A nebo taky ne.
palma
Jo ty jarní mrazíky mají sílu, protože většinou je v noci jasno a bezvětří, kdežto v zimě to často blokuje oblačnost a vítr a tak někdy ani v zimě není pořádný mráz a občas jsou to až anomálně dlouhé epizody bez pořádného mrazu s minimem mrazových dní, pokud se rozjede víc Atlantik.
Aura_
Ja si samozrejme v minulosti pamatuji teplotu v 850 hPa pod -15 °C (nebo i pod -20 °C) a ThetaE v 850 hPa pod 0 °C. Naposled v Prazskych sondazich v 850 hPa teplota pod -15 °C nebo ThetaE pod 0 °C se vyskytla v unoru 2021, pak uz nikdy. I tech -10 °C v 850 hPa uz neni tolik castych, postupne take mizi.
Celo-republikove ledove dny (soucasne na vsech stanicich v CR) pomalu vymizely, naposled rovnez v unoru . Arkticke dny na horach tjsou sporadicke, jen par za rok v nejvyssich polohach. Mozna by mohl i padnout chladny pulrok bez Arktickeho dne kompletne na vsech stanicich v CR. V nizsich polohach se Arkticky den posledni roky vubec nevyskytl, v Praze Klementinu byl Arkticky den naposled 30.12.1996.
Zima bez ledoveho dne se vyskytla 1974-1975 na 6 stanicich a 2019-2020 min. na 8 stanicich a poprve i v Praze Klementinu. Stredomorska zima (suma zapornych prumernych dennich teplot 0.0 °C) se nejspis v CR nikde nevyskytla, treba to taky brzo prijde.
Unor 2024 byl mesic v prubehu meteorologicke zimy, ktery byl bez mrazoveho dne na stanici Praha Klementinum a take na stanici Mokosin (tesne, Tnn 0.0 °C). V minulosti uz byly v prumehu meteorologicke zimy mesice bez mrazoveho dne v Praze Klementinu, jinde nevim (v siti CHMI).
Na severe weather vyšla upravená sněhová prognóza pro Evropu. Kdo se na to nekoukal, tak nemusí. Opět jak kdyby to maloval soudruh Lenin.
Nicméně pro období Svátků tam píšou o chladné periodě (viz obrázek). Což mi přišlo zvláštní, protože ecák ani gefoš ve výhledech žádnej mráz a sníh neukazujou.
A pak mi to došlo!!! Vždyť když je na Vánoce průměr třeba +10 a ono bude +5, tak je to záporná anomálie jako prase!
Do Vánoc ještě daleko. Člověk neví ani jak bude za týden natož za 14 dní. Bude klasika +8 stupňů a sucho.
Navíc příští týden má být+ 10 a pak několik dní +7 takže do 1000 m.n.m. všechen sníh roztaje. Ještě jestli do toho bude déšť.
Takže takový klasický Vánoce posledních let.
🫡
Aidamko.
No jo no, někteří z Chvojkovic mají možná špatné vstupy...protože výzkumné středisko jih vyrobilo špatnou elektrónku E13 v podniku Katoda Olomóc...a pak ta data prostě nejsou co měla být..
p.s. Tak ECMWF už srovnává sílu PV s GFS takže teda i v jejich predikci už docela posílil..nicméně zase predikce teplot GFS ochladily, a je to tam samá blokace, až skoro do konce ledna, co si s toho vybrat... no asi si pořídit nějaký dobrý zimník, třeba poslouží i několik let, ale taky už to prý není co bývalo, nějakej divnej materiál to je.....
Dejvas
Jeden beh GFS mel treba okolo 27.12.2024 silny vpad od severo-vychodu do Skandinavie a cela Skandinavie zamorena ThetaE v 850 hPa pod 0 °C (T850 -15 °C az pod -20 °C) Ale lisi se to beh od behu (logicky tak daleko dopredu). To ja rikam, ze do konce roku bude v Praze i v Brne teplota mezi 253-293 K a (temer) urcite se trefim. Dokonce muzu svoji predpoved prodlouzit do konce unora 2025, i kdyz tam uz se trefit nemusim.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.