Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Mrznoucí mlhy a velké rozdíly v teplotách

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2024/2025

# 06.12.2024, 22:29

TommyAst
no fuj holomrazy, kdyby raději se sněhem. A nejlépe 15cm+ sněhu.;-)
Ledové dny se sněhem v ČR chceme

182
# 06.12.2024, 22:36

charlie1
To není nadšení,jen to sem dávám pro zasmátí,vím že to nevyjde stejně :D

13
# 07.12.2024, 00:15

Tááák, ecák se konečně odhalil a my se budeme odhalovat taky, ať se z toho nezpotíme.

Tomuhle už se dá věřit 😁

# 07.12.2024, 07:41

Dejvas
Krásná Afrika. Tohle už zajisté bude pravda a to prave zimní počasí. :DTohle je ten správný obrázek který vyjde i kdyby se maloval na měsíc dopredu. GFS tam tu Afriku má uz taky, takže ten obrázek od Kuby už neexistuje. Rozdíl výstupu modelu během pár hodin takřka 40 stupnu. To je ale panečku podívaná.

# 07.12.2024, 09:41

Tak zimu jako celek můžeme odpiskat. Je konec.

# 07.12.2024, 10:08

vALSORAJ
Kdo by to čekal :D píšu to tady už od vzniku této diskuze že je to všechno řízené a pořád si za tím stojím

427
# 07.12.2024, 12:03

Takže, pro „nedočkavce“ kteří tu předhazují, že kde je to moje zhodnocení dalšího pokračování letošní zimy… měl jsem jiné povinnosti, které zabraly 3 dny s malými přestávkami, docela velká akce..
Čili, začnu tím ECMWF.. ten, v dlouhodobém horizontu výraznou zimu nedává, nejblíže zimnímu průměru udává měsíc leden, jinak vše do tepla okolo +1,5 až +2 stupně odchylky od průměru, srážkově jede v průměru, více srážek dává až na přechod březen – duben,.. opět zdůrazňuju, pro zastánce teorie HAARP a pod, kteří se tu vyskytují, že s touto teorií tento model nepracuje...stejně tak není zahrnuto osévání oblaků.. tento model utváří dlouhodobé predikce a predikce znamená že se pracuje s teorií, co se tane či nestane v budoucnosti..furt to tu opakuju a pořád se mi dostává dotazů, že jsem tu dal před zimou predikci a po zimě, že je něco jinak..
Další výstup, který tvoří ECMWF je i La Nina – El Nino, čili, pořád to v rozhodující oblasti 3,4 píše aktuálně okolo -0,5 což je, z hlediska starého hodnocení neutrální, z hlediska nového, mírný podprůměr, takže vliv spíše nízký, což zase dle teorie přináší vyšší variabilitu.. čili hodnotím kladně, variabilita se hodí..( v letních měsících to ukazuje pravý neutrál, s možností do mírného el Nino +0,5) no když to zkombinujeme ze střednědobou předpovědí někam do poloviny ledna 2025, což tento model též hodnotí, pak bychom byli nyní v nejchladnější části pro prosinec, poté to ukazuje klasickou „vánoční oblevu“ mírné ochlazení po konci roku v první dekádě, v druhé dekádě to ukazuje oteplení nad průměr o až +3 stupně..
Polární vír, nyní je tam ukázkový tlak z důvodu stálé přítomnosti anomálie tlaku, je tam trvající problém s propojením do nižších hladin, konkrétně ve 100hpa, tam je to oddělené, čili se to nepropisuje směrem k zemskému povrchu, navíc se nám má přesunovat střed PV nad Grónsko, což někdy za 14 dní a více ukazuje na mírnější projevy zimy v Evropě, což zase koresponduje s tou střednědobou prognózou uvedenou výše, tedy potvrzení termínu „obleva vánoční“, nicméně zatím není moc co „oblevovat“…( rozpad PV to zatím ani nenaznačuje, čili do Nového roku, bych ani nic nečekal) Zároveň s upokojením pozoruji, že někde okolo 15.12. to stále píše ukončení blokace, což jsem tu uváděl již cca před deseti dny, pokud to modelu vyjde, bude to pěkná trefa pro něj, ovšem nic moc pro zimu, což by opět korespondovalo se středně dobou prognózou.. Ohledně tlakových poměrů to pro změnu okolo Vánoc operuje s nižším tlakem nad Skandinávií, tak možná by to ten sníh mohlo přinést aspoň na hory, abych byl optimista aspoň trochu.. ( celkové shrnutí… eurozima)
Závěrem přivítám když někdo dodá oponentní argumenty vycházející z dat, která jsou k disposici, ať je o čem diskutovat, neb toto je moje shrnutí, a samozřejmě může být neobjektivní.
Obrázky sem nedávám, jsou k disposici na stránkách ECMWF, pokud je to nedostatek, přidám je..

p.s. napadlo mne alespoň vyfotit mojí speciální Vánoční broskvoň.. zatím drží stále část zeleného listí.. asi bude sloužit místo jedličky...:D

vánoční broskvoň
13
# 07.12.2024, 12:17

palma
Děkuji za vyčerpávající info. Ve výsledku - bude teplá zima, spálím míň dřeva, vypustím míň emisí, ve vzduchu bude míň CO2, příští zima bude lepší. To pasuje.

Broskvoň je hezká, ale já spíš čekal ty škvarky 🙂 Já v pondělí sadil česnek, 250 ks mně a 150 ks sousedovi. Hodně slivovice pak muselo padnout než mi ruce rozmrzly 🥶

# 07.12.2024, 12:55

palma
Děkujeme za pěkné shrnutí predikcí i vlastní názor v tom..Tak má vypadat diskuze v tomto tématu! Dobrá práce:)
Narozdíl od některých dnešních příspěvků tady, které mají hodnotu + - psího pšouku..
Eurozima s občasným vpádem chladnějšího SZ proudění, které přináší zimní počasí aspoň na hory je v 21. století už tradicí, bohužel, nicméně nějakou tu ostřejší zimní epizodu to určitě nevylučuje..
Jsme teprve v prvním zimním týdnu...

427
# 07.12.2024, 13:02

Francois
Ano, taky jsem byl překvapen některými názory, že už je po zimě..vzhledem k tomu, že ofiko začala před přesně týdnem, a ta astrologická ani ještě nezačala, je to docela "zajímavé" tvrzení, nota bene, když je za námi právě proběhlá hezká sněhová epizodka (někde, ne všude)..

# 07.12.2024, 13:47

Já moc děkuji uživateli palma za velmi vyčerpávající a řekl bych velmi hezky popsaný rozbor. Jelikož palma krásně nastínil vidění ECMWF, tak já s dovolením nastíním rozbor k PV a jeho chování, protože to co bude v dalších týdnech následovat bude poměrně dost zajímavé a taky poměrně dost pro zimní šance přející.

Polární vortex je v současné době nad Grónskem. Pro nějaké uvedení do děje je tato poloha pro Evropu velmi nepřející. Obecně polární vortex zde získává značnou sílu a prochlazení, takže jeho vliv se objevuje většinou pouze pro severní polovinu Ameriky.
Aktuální poloha PV

V následujících dnech bude poloha obdobná, nicméně začne nám ve stratosféře postupně náhlé stratosférické oteplení. Jde vlastně o situaci, která nám v téhle době může jedině pomoci pokud se bavíme o nějaké relativní šanci na zimní projevy. To stratosférické oteplení vypadá velmi intenzivně s jeho rychlým nástupem. Poměrně zajímavě taky vypadá i fakt, že se velmi projeví i v dalších hladinách (1hPa apod).
Nad Uralem začne ve výšce navíc působit blokace, patrně se zdá, že bude zasahovat až nad západ Spojených států Amerických, což pokud bude dostatečně silné, tak se to projeví ve výrazném oteplení ve stratosféře.
Heat index v 10hPa ukazuje výrazné oteplení

Zdá se tedy, že po půlce prosince nastene s poměrně vysokou (ale ne 100% šancí) náhlá událost stratosférického oteplení. PV totiž je sice silný a výrazný, ale blokace nad Uralem se zdá, že bude natolik výrazná, že tím jak je roztažený začne náchylněji podléhat změnám tlaku a oteplení ve stratosféře.
Heat index

Poměrně výrazně tak dojde k oslabení PV nejen v 1hPa (zhruba ze 75m/s na 36m/s). Ale zároveň začne i propagace do vyšších hladin PV, takže i ty budou oslabovat a slábnout. Poměrně zajímavé dění by se mohlo pak ukázat v případě, kdy by došlo k přesunu PV nad Skandinávii, což by přeneslo poněkud dlouhodobou anomálii ve stratosféře (hypotéza).
Rychlost větru v 10hPa v době oslabení vlivem SSW, rychlost se sníží skokově na poloviční hodnoty

No a teď tedy osobní názor na vývoj. Stratosférické oteplení se na modelech ukazuje již týden, ale poměrně dost nejistě se modeluje vlivem neznámé v podobě síly a propojení Uralské blokace. Právě ta může změnit výrazně celkový průběh oteplení ve Stratosféře. Osobně se přikláním k vlivu v pozitivním směru, takže se blokace propojí až k NA, což by mohlo způsobit poměrnou výraznou odezvu do stratosféry.

Nicméně můj osobní pohled doplním i faktem, že se zatím nezdá, že by se měl PV rozpadnout. Osobně je dle mého větší šance na rozdělení na dvě buňky (vzhledem k typu oteplení a následnému oslabování), než k jeho úplnému rozpadu. Bude hodně záležet na následném propojení oteplení skrze všechny vrstvy a i na fakt, zda bude blokace Ural - NWA pokračovat i nadále.

Současná modelová podoba SSW dle GFS na období Vánoc

Nicméně zatím to vypadá jako nadějný element pro průběh zimy, tak uvidíme co dále. Jinak pro spojené státy aktuálně PV bude trochu nadělovat zimní projevy, ale trochu mi tam chybí výraznější podpora, tak uvidíme co dále. ;-)

Btw. Výhled zonálních větrů od ECMWF.
Zonální větry dle ECMWF

Právě ECMWF trochu zmírňuje to oteplení, ale zase jde o výstup k výstupu. Každý výstup se liší od toho předchozího. Velká nejistota.

Mimochodem výhled od ECMWF je hezky popsán zde na tomto snímku od Atmospheric G2. https://x.com/Atmospheric_G2/status/18650221498800...

# 07.12.2024, 13:51

pánové já vám tleskàm… a přidávám svůj štěk cfs šarlatána, ten stále vidí leden zimní a to relativně i pro nížiny..

427
# 07.12.2024, 13:57

Aidamko.
Díky za doplnění informací ohledně chování PV v nastávajícím období, přiznám se, že jsem nad tím až tak nedumal, jo je to asi jedna z nějakých dobrých nadějí na něco zimního, přepsalo by to celé to "doposud".....
p.s. pořád jsou v určitém rozporu GFS a ECMWF.. jeden ukazuje k 23.12. rychlost větru 44m/s a druhý 33m/s což je dost rozdíl.. doposud byl GFS přesnější..tak můžeme fandit...:)

# 07.12.2024, 14:10

palma
Jj, právě o tom se zmiňuji, že je tam velká variabilita.

427
# 07.12.2024, 14:13

Jinak ještě dávám graf teplot na severu a pólu.. je to docela síla, ten rozdíl..

Odchylka teplot na severu od 80N
427
# 07.12.2024, 15:59

Aidamko.
jinak ještě ohledně PV.. tady jeden odkaz, který se mi líbí, protože je to jiný model , GEOS je to i s pohybem, je tam přepínání hladin plus další parametry, pěkně je na tom vidět vývoj, pravda, "jen" na 240 hodin dopředu... ale pěkný..https://fluid.nccs.nasa.gov/wxmaps//?stream=G5FPFC...

128
# 07.12.2024, 16:44

charlie1
Teda zimní leden bych viděl jedině jako barvoslepej.

89
# 07.12.2024, 18:32

Důležitý je, že predikce vypadají zimě, snad teda dojde k rozpadu PV a nastane troposférické oteplení a bude hodně srážek :snih::love:
třeba 24. 12. bude opravdu chumelenice :snih:
což by byl zázrak po několika letech..

# 07.12.2024, 20:04

ludvicek
no leden ve žlutejch už tu nebyl tak 10 let kolem pul stupne nad v lednu by byla zima jak řemen proti tomu co je ted zs zimy;-)

8
# 07.12.2024, 20:37

Tak taky přispěji :love:

NAO je v záporu, po 15.12 půjde do plusu a začnou se zřejmě otevírat brány Atlantiku.
AO zůstává záporné a zatím vypadá více pravděpodobné, že i zůstane dál. Z toho by mohly plynout nějaké výpady studeného vzduchu.

Stat vortex - modely ukazují strat. oteplení kolem 20.12, které se pravděpodobně nepropíše do nížších atomosférických vrstev, alespoň dle součadné predikce. Takže skutečné SSW zatím nenastane, nicméně Vortex je letos slabší, takže naděje zůstavají.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.