Diskuse o počasí Jaká bude zima 2024/2025
zimník1
Když to nechápete, osvětlím.. modely vycházejí z daných aktuálních parametrů, ty tu nebudu vyjmenovávat, to by byl seznam dlouhý jak zlaté stránky, a z aktuální situace k nějakému datu a hodině utvoří předpověď.. predikci, no a za šest, dvanáct, dvacet čtyři hodin, se některý parametr změní, tak to přepočítají a zase z toho něco vyjde.. tak to je, je to stejné, jako když jedete podle navigace a ta vám hlásí do Brna za dvě a půl hodiny.. pak se vám tam překlopí kamion a je to za tři a půl hodiny, v Brně se to ucpe a je to za pět hodin, protože šílený děda najel na dálnici v protisměru.. takže snad takto stačí, proč se to mění.. no a když pojedete do Francie, tak se na dobu dojezdu možná ani nekoukejte, tam vás na hranici zablokujou traktoristi a máte na 24 hodin vystaráno...
p.s. a v nejhorším případě Vás zavede navigace na cyklostezku..
Berme to jako výhled,který se postupně více či méně mění.Někdy se i na těch 12 dní dá počasí relativně přesně předpovědět,jindy je to zase těžké i na nejbližší dny.Mě třeba v jednom výhledu pro Most zaujala hodnota tlaku vzduchu na jeho konci,který se už blíží k rekordním hodnotám (pokud platí 1057 hPa pro ČR)
No lidi, zima v nížinách asi nebude nic moc, ale když se člověk podívá na hory, tam je to mnohem snadnější, takže bude třeba někam zajet, aby člověk vůbec viděl nějakou slušnou zimu. A myslím, že někdy během ledna nebo kdykoliv během zimy nastane situace, že bude slušná zima od středních poloh a nejen na horách, ale musela by nastat nějaká výraznější situace.
VHK
V nížinách možná ne, ale od středních poloh nebo vyšších poloh už bych řekl, že něco nastane. Ale když to vidí člověk aktuálně, vše se odehrává na horách. Většina srážek spadne, když teplota je pod nulou jenom na horách a právě tam, pak srážky ustanou a střední polohy nebo i vyšší prostě mají smůlu. Nížiny pak úplně, když tam spadne jenom 0-1 mm srážek... v okolí Prahy a SZ od ní.
Taková malá vsuvka / odbočka. Oblast Velkých jezer letos poprvé výrazně zasáhl "lake-snow" efekt. Se změnou cirkulace a přechodem na chladný až studený S směr a v kombinaci s teplotou jezer se naplno rozběhl tento jev. Díky směru větru tak na některých místech již dlouhé hodiny či desítky hodin sněží. Někde napadly desítky cm sněhu a sněžit ještě bude. Velmi zajímavá je vždy situace, kdy tento "sněhový vlak" zasáhne oblast po směru větru a o pár km jinde pak sníh prakticky není. Mrkněte na radar či webkamery.
https://twitter.com/MeteoMark/status/1862842392065...
Pokud je tweet pravdivý, pak tam místy (ale silně lokálně) napadlo již 20-30 palců, což je 50-75 cm. A modely sníh ještě malují ...
zimník1
Zatím si myslím je zbytečný vidět to tak černě. Situace je tak dynamická a nestabilní, že může přijít cokoli. Modelům se nedá věřit na víc jak 5 dní dopředu, v té variabilitě nemají šanci to přesně spočítat. V půlce prosince může přijít pudrovačka od jihu a budeme happy. Samozřejmě může naopak začít průvan od JZ.
Ale tohle mě baví, ta nejistota a nejednoznačnost. Lepší než když by ecák i gfs shodně hlásili stabilní TV nad jihozápadní Evropou na dva týdny dopředu.
Tak po týdenní pauze sem dám nějakou aktualizaci, co jsem si ji tak udělal..Takže, ohledně PV silnější než průměr i nadále, v predikcích se o pár m/s rozcházejí GFS a ECMWF, GFS ukazuje silnější, bez šance na rozpad to dává zatím do cca 20.12. dál bych tomu už nedával plnou relevanci, jinak teda dle modelu bez rozpadu někam do první dekády ledna, v současné době cca za14 dní by tam zase měla dělat trochu změny jedna anomálie, ovšem právě tehdy se to má překlápět do NAO+ a má skončit blokace a i případný několikadenní vliv atlantického "hřebenu"..NAO+ to zatím ukazuje docela na dlouhou dobu, ale určitě se to bude upravovat v čase, ohledně střednědobé prognózy jsem se ještě koukal co to dává okolo Vánoc.. bohužel nadprůměry, což by bylo očekávanější než průměr či podprůměr,, Nad 80N je stále nadprůměr teplot o +5 a i mírně více.. oceán a středozemní moře také nadprůměr. Takže čekám zatím do cca poloviny prosince šedivo, pak by to mohlo být dynamičtější, díky těm změnám co se (mají) dít..
No s polárním vortexem je to teďka oproti předchozím rokům dost na houby polohově. Jakmile se to překlopí směr Grónsko - Kanada, tak toho moc v chladu neuvidíme. Co koukám, tak aktuálně nějaký týden, dva s blokačními signály, takže aspoň něco málo. Pak víceméně NAO+, takže celkově výhled horší. Nicméně po půlce prosince se začíná kreslit trochu optimističtější varianta, kterou chce ECMWF. Pokud klapne, tak se polárnímu vortexu zatopí solidně, ale pak je tady 1500 možných variant. Zatím ten výhled je celkem nejasný, některé výstupy naznačují i ATR v blokaci, takže tož tak.
Nikdo jste se nedívali na aktuální Ventusky? Pátek pro východ možná zajímavý, sice se slabnutim fronty od SZ. Ale něco by padat mohlo odpoledne. Dále je zajímavá neděle a noc na pondělí příští týden. Modely přechod studené fronty vykresluji ruznorode. No samo, je to daleko. Ale dost jich nyní kreslí sněžení i v nižších polohách. Třeba je v dohlednu i prechodne ochlazeni pro nížiny.
TomasMost
Rekord tlaku vzduchu prave okolo tech 1057 hPa v CR byl v roce 1907, jeste za Raouska-Uherska. Otazkou je presnost mereni v teto dobe (teplotni rekordy ve svete tedy pokulhavaji). ale tlak u nas v CR by se mel merit i v teto dobe relativne veruhodne. Zajimavy byl i hned dalsi rok rijen 1908 (jedinu rijnovy ledovy den v Klementinu, velmi studeny mesic a jediny Klementinsky mesic s prokazatelnym uhrnem 0.0 mm).
Prez 1050 hPa v CR tlak moc casto zaznamenan neni, musel bych se podivat kdy, treba z Ogimetovych dat. Vim ale, ze se k 1050 hPa tlak dostal v CR v unoru 2008.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.