Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, hlavně na západě Moravy a východě Čech nízká oblačnost

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2024/2025

# 06.11.2024, 12:03

že jsem nic jinýho než yappování o 2cm sněžení za týden nečekal

dávám tomu láskyplně 10% úspěšnost.

28
# 06.11.2024, 14:58

Zdravím, snažil jsem se statisticky vypočítat nejpřesnější pravděpodobnost toho, že zima bude teplotně podprůměrná vůči normálu 1991-2020 (odchylka -0,1°C nebo nižší). Vyšla mi pravděpodobnost 16,2%. Vzal jsem nedávné zimy a začal počítat od série teplých zim od 2013/14, od té doby byla 1 z 11 zim teplotně podprůměrná (2016/17), pravděpodobnost 9,1%. Pak jsem udělal totéž, ale vzal to od série mrazivějších zim 2008/09 až 2012/13 (5 chladnějších zim v řadě, z toho 2 tuhé - 2009/10 a 2010/11), od té doby bylo 6 z 16 zim teplotně podprůměrných, pravděpodobnost 37,5%. Pak jsem tyto pravděpodobnosti zprůměroval, abych vyrovnal tyto 2 výkyvy, pravděpodobnost 23,3% a pak jsem to ještě znova zprůměroval s těmi teplejšími zimami od 2013/14, aby se do toho promítl ten trend oteplování, výsledná pravděpodobnost je 16,2%.

Není to úplně málo a jednou nějaká mrazivější zima ještě přijde a možná ještě někdy i 2, 3...4 po sobě, jak to bývalo dříve občas zvykem. Na druhou stranu pořád je mnohem větší pravděpodobnost té teplejší zimy, takže ty prostě budou výrazně převažovat a čím dále se budou vyskytovat jen teplé a ani 1 mrazivější, celá pravděpodobnost mrazivější zimy se propadne, ale dokud je aspoň nad 10%, tak zhruba 1 z 8-10 zim by měla být mrazivější.

422
# 06.11.2024, 15:51

Aura_
Jako... statisticky jste si s tím poctivě vyhrál, zahrnul jste tam asi všechny alternativy (průběhy zim).. Jednu věc bych k těm zimám ještě měl, může dojít k tomu, že někde se změní nějaká podstatná podmínka pro zimu u nás.. třeba to, že při určitém zvýšení teploty hladiny oceánu, se změní tok tryskového proudění.. třeba se posune více k severu, a hned tu máme vidle ve statistice ( berte to jako úvahu, prosím, ne že se to jako děje..).. třeba.. ale jinak souhlas, pořádná zima by ještě někdy přijít měla, jen třeba nebude tři neděle v kuse -15 ale jen -8.. ale i to by bylo moc pěkné..:)

# 06.11.2024, 19:31

Jako na tu bidu co je poslednich min 10let je tento listopad chladny. Teda minimalne v nizinach, kdyz je imrvere inverze. Zazil jsem i teplejsi prosinec, nez je aktualne listopad :D:D
Treba odpal ohnostroje v tricku v minulych letech, to byl dobrej extrem. Bylo 18st

# 06.11.2024, 19:34

TheRealStormCZE
Jo no, bros tu yappují, ale oni neví že jsme skibidi Ohio Sigmy

422
# 06.11.2024, 20:11

John Deere
Dnes v podvečer jsem jel autem do Prahy, mrholilo, všecko bylo mazlavý, musel jsem v autě zapnout topení, neb mi to připadalo, že mrzne, pozdní podzim jak vyšitej..No a ten ohňostroj si asi díky vyhlášce a dopadům Green Hellu letos neodpálím(e)..:cool: aktuálně tu mám +4,6 a dolu to leze fakt po desetinkách za hodinu..no, jak bylo řečeno, velebím alespoň tu inverzi..

# 06.11.2024, 20:34

jakože do půl čtvrté tu dneska byla teplotní amplituda půl stupně, teď už se více ochlazuje a z maximálních 6,7 tu je 5,6, i tak ale naprosto minimální a výjimečná amplituda. podzim, šedá mulda jak vyšitá

28
# 07.11.2024, 11:51

může dojít k tomu, že někde se změní nějaká podstatná podmínka pro zimu u nás.. třeba to, že při určitém zvýšení teploty hladiny oceánu, se změní tok tryskového proudění.. třeba se posune více k severu, a hned tu máme vidle ve statistice"

palma
Máte samozřejmě pravdu. Já nedávno pročítal několik knih o počasí, včetně větší encyklopedie, která je opravdu kvalitní zásobárna informací od zahr. autorů z prestižních univerzit USA-Evropě/proslulých podniků co se zabývají počasím a došel jsem k závěru, že největší vliv na zimu u nás v ČR/střední Evropě má NAO a myslím, že je to vlastně bez debat. Ale našel jsem nový způsob, jak se na to dívat:

Není to ani tak o aktuální hodnotě NAO, jestli je zrovna v plusu nebo záporu aktuálně dnes nebo předpověď na další dny, ani v jednotlivém měsíci nebo zimě, ale je podle mě lepší se dívat na celé cykly, které trvají zhruba tak 30 let, resp. můžou být různě dlouhé, takže i kratší 10 - letý cyklus atd. Během každého toho cyklu buď výrazně převažují plusové nebo záporné hodnoty a to poměrně dost odpovídá tomu, jestli spíše převažují teplejší nebo chladnější zimy. Myslím, že poslední dobou jsme zažívali právě ten kladný cyklus, který pravděpodobně pokračuje dál a tak se nelze vlastně divit, že zažíváme teplé zimy. Naopak negativní cyklus byl s vrcholem kolem roku 2010 a odpovídalo to i zimám, ale trval víceméně mezi roky 2000-2012 cca. Historicky byl pak nejvýraznější záporný cyklus mezi rokem 1961-1970, který se vyznačoval tím, že hodnoty NAO byly opravdu výrazně záporné a prakticky každou zimu a oni byly zimy skutečně dosti tuhé a mrazivé. Proto srovnávat třeba zimy v 60. letech a dnes nedává ani tak smysl, protože probíhal úplně opačný cyklus NAO.

V momentě, kdy dojde k přepnutí do záporného cyklu a pokud by šlo o nějaký delší nebo výraznější cyklus, rázem by stoupla pravděpodobnost chladnější zimy celkem výrazně a to klidně o nižší desítky %. A ono k tomu stejně dojde, protože jde o oscilaci, takže zkrátka to osciluje dlouhodobě pořád z převažujících kladných hodnot do záporných a naopak.

Samozřejmě pak hraje roli i AO a polární vír, ale myslím, že NAO je mnohem více klíčová, jelikož to prostě udává tu míru přenosu tepla ze západních teplých oceánských vod směrem do Evropy mezi těmi 2 známými tlakovými útvary N - Island a V - Azory v závislosti na tom, jak jsou silné nebo slabé.

Oscilační cykly NAO, zdroj: climatedataguide.ucar.edu
28
# 07.11.2024, 12:04

Ještě lépe vyniknou celé cykly, když se použije shlazený průměr. Záporný cyklus v 60. letech byl opravdu nejvýraznější.

NAO, zdroj: science.org
422
# 07.11.2024, 12:24

Aura_
V tom samozřejmě souhlasím, když se tak na ten graf koukám, nějak tam ta červená poslední roky houstne a prohlubuje se..Jo, když by to šlo hezky do minusu, na delší dobu, mohlo by to být zajímavé, bohužel aktuální situace tomu zatím moc nenasvědčuje.. Je i zajímavé, že je předpovídáno, že díky vyšší teplotě oceánu okolo rovníku, bude oslabovat La Nina a posilovat El Nino, nic moc pro zimní situace.. trošku spiknutí indexů..:).. Jinak od Vás dobrá práce a prima úvaha..

306
# 07.11.2024, 12:25

Aura_
Objevuješ objevené, na tohle je spousta prací, které vyvozují z NAO vliv i na jednotlivé měsíce, klouzavé průměry a statistiky všeho možného, posílám ti odkaz kde najdeš všechno, jsou tam práce týkající se vlivu vysloveně jen NAO (Doleželová) nebo třeba i tepelné ostrovy měst, což mě zajímá zatím víc. Písni jak to vidíš letos, jaká bude zima, nejlépe jednotlivé měsíce.
https://is.muni.cz/th/nk6x2/

126
# 07.11.2024, 12:31

Aura_
Trochu v tom grafu překvapuje fakt, že zima století 1929 byla spíše v teplém až neutrálním období... To by nahrávalo myšlence, že na extrémy to příliš vliv nemá.

422
# 07.11.2024, 12:37

ludvicek
No, na tu zimu existují různé práce, s tím, že došlo i k plnému rozpadu PV, vzhledem k tomu, jak to celkově dlouhé bylo, a že ten už se pak ani do konce zimy neustanovil.. nicméně samozřejmě, tehdy nebyla možnost to sledovat a předpovídat..:)..

28
# 07.11.2024, 12:48

palma
Na Wikipedii jsem se dočetl, že je perioda 18,6 let (to bude zřejmě průměr), ale že jsou i periody 60 let, údajně v tom hraje nějakou roli Slunce a dokonce i Jupiter. Zkrátka je to složitější jako vždy.

Ve změnách byla identifikována perioda 18,6 let.[1] NAO ve vztahu k Arktické oscilaci, které určují slapové jevy.[2] Lze vypozorovat i změny s periodou zhruba 60 let, která může souviset se Sluncem.[3] Také změna výstřenosti pohybu Jupitera s periodou zhruba 60 let může pomocí prachu a meteoritů modulovat s danou periodou klima na Zemi."

ludvicek
Myslím, že se někdy stane, že se tlakové útvary uspořádají tak zvláštně, že i když je silná níže u Islandu a výše u Azor, tak může zároveň být i silná výše nad Ruskem, která ti sem ten kontinentální mrazivý vzduch pošle a přetlačí ten teplý západní přenos, ale příliš časté to asi není.

Navíc před extrémně studenou zimou 1928/29 byla celá řada naopak velmi teplých zim, takže to ve výsledku spíše sedí, než nesedí.

Je škoda, že jsou to tak dlouhé cykly, takže to ztrácí význam, pokud jde o například následující zimu, protože jistě nevíme, v jakém horizontu cyklu se přesně nacházíme a kdy dojde k přepnutí na opačnou fázi a mezi jednotlivými roky může být vždy výkyv.

Kdyby nastalo výraznější přepnutí na zápornou fázi, s jistotou by se to dalo poznat nejdřív tak za cca 5 - 10 let, kdy by prostě již tato fáze výrazně převažovala včetně některých zim, kdy by to bylo více znát jako třeba kolem roku 2010, ale kolem toho roku 2010 nastal spíše kratší výrazný záporný cyklus, který spíše převálcoval delší kladný cyklus, který trvá již od roku cca 1990, respektive byl zasazen do něho a byl v rámci něho.

28
# 07.11.2024, 13:13

„Písni jak to vidíš letos, jaká bude zima, nejlépe jednotlivé měsíce."

Yurii
Mohl bych akorát tak hádat a nemám takové znalosti jako někteří a navíc jsem to ani nijak nesledoval. Loni jsem zkouknul nějaké relativně podrobnější mapky, kde byl i průměrný předpovídaný tlak vzduchu pro loňskou zimu, byla tam anomálie podporující silnější západní teplé proudění a tedy teplou zimu a vyšlo to celkem do puntíku. Ovšem i ta teplá zima má svoje výkyvy a jiné proudění. Zkusím zkouknout, co to ukazuje nyní. :-)

Tak asi takhle: Pokud by ty predikce vyšly, tak bych čekal opět teplejší zimu (nikoliv extrémně) a poměrně dost odlišný charakter než loni. Z těch mapek je znát poměrně velký rozdíl oproti loňsku. Budu popisovat víceméně předpovídané anomálie. Z těch mapek je znát vyšší tlak, to znamená dala by se čekat relativně více inverzní zima - to může paradoxně snížit její průměrnou teplotu, protože inverze v průměru znamená spíše chladnější počasí, kromě hor, i když ve výšce je proudění teplé.

Pokud jde o jednotlivé tlakové útvary je tam vidět silnější Azorská TV a naopak jakýsi pás nižšího tlaku v severních regionech - celé je to jakoby posunuté více na sever. Proto bych očekával, že typický západní přenos proudění bude probíhat severněji, než je zvykem, jak se říká fronty by chodily „severní drahou". I proto je předpovídáno hodně srážek pro pobřeží Norska. Na druhou stranu pro ČR je předpovídán průměr - slabý podprůměr, takže vyloženě suchou zimu bych nečekal a nejspíš budou i kratší srážkově vydatné epizody. Celkové proudění je tam spíše od JZ/J, ale záleželo by celkově na jeho poloze a síle, či jak moc bude vysoký tlak a inverze.

Teplotní mapu už dávat nebudu, ale pro ČR to ukazuje teplou odchylku, ale žádný extrém, největší teplá odchylka je nad Ruskem, což by souviselo s těmi tlakový útvary.

anomálie tlaku ve výšce - poměrně nad velkou oblastí by mohl být vyšší tlak vzduchu, zdroj: tropicaltidbits.com
anomálie tlaku v nižších hladinách - výraznější vyšší tlak na JZ nad oceánem, naopak nižší nad Ruskem a severu, zdroj: zdroj: tropicaltidbits.com
anomálie srážek - nejvíce kladná na severu, v ČR cca průměr nebo jen lehký podprůměr, zdroj: zdroj: tropicaltidbits.com
28
# 07.11.2024, 13:41

„nejlépe jednotlivé měsíce"

Yurii
Zkusím ještě, ale snad tu nebude moc obrázků. Po jednotlivých měsících je to samozřejmě mnohem zajímavější, než průměr za celé 3 měsíce, co zobrazují mapky nahoře - prosinec, leden, únor.

Takže to vezmu postupně: Prosinec

Anomálie vyššího tlaku vzduchu je mnohem výraznější a velmi výrazná nad podobnou oblastí jako je předpověď na celou zimu. Prosinec by mohl být tedy dosti inverzní s nějakou stabilnější rozsáhlejší TV nebo by sem posílala teplejší vítr - střídavě s inverzí , naopak v Norsku je anomálie srážek ještě výraznější a tam by bylo velmi deštivo/sněžilo na horách.

anomálie srážek, zdroj: tropicaltidbits.com
anomálie tlaku ve výšce, zdroj: tropicaltidbits.com
anomálie tlaku v nižších hladinách, zdroj: tropicaltidbits.com
28
# 07.11.2024, 13:44

Leden: Celkový tlak je již výrazně nižší a to hlavně v těch nižších hladinách, ale nevypadá to jakkoliv uspořádaně, takže těžko říci, co by to přesně přineslo za leden. Nejspíš častější výkyvy a o něco četnější výskyt TN.

Únor asi už dávat nebudu, protože je nejvíc vzdálený a tak relevance padá hodně nízko, ale ukazuje to zhruba něco mezi tím prosincem a lednem a trochu vyšší tlak, než je průměr.

PS: Jinak bych tedy ještě trochu upravil to tvrzení, že vyloženě suchou zimu bych nečekal. Spíše to vypadá, že by mohla být relativně sušší, ale do jaké míry těžko říci a navíc předpověď srážek je v tomto případě obtížnější, může to například narušit 1 - 2 srážkově extrémně bohatá/é epizody během jinak spíše inverzní zimy a navíc třeba jak dopadne srážkově nejvzdálenější únor, to se snad nedá ani předpovědět vůbec ani na základě všeho s čím ty klimatické modely pracují a z čeho vychází. A to celkové proudění je taky otázka, psal jsem JZ-J, ale může to být spíše JZ-Z, ale spíše bych vsadil na to, že bude vyšší tlak než je průměr a výsledné proudění bude záviset na přesné poloze TV.

anomálie tlaku ve výšce, zdroj: tropicaltidbits.com
anomálie tlaku v nižších hladinách, zdroj: tropicaltidbits.com
anomálie srážek, zdroj: tropicaltidbits.com
126
# 07.11.2024, 13:48

Aura_
palma
Jasně, 1929 byla extrémní situace. Ale ukazuje v praxi to, že na nějaké statistiky počasí moc nehraje.
Prostě se to jednou za čas úplně "urve z řetězu".

Každopádně za mého života už snad zůstane "na řetězu".;-)

# 07.11.2024, 15:53

ludvicek
Urve se to ze řetězu vždy ale jenom do tepla.

306
# 07.11.2024, 16:27

Aura_
Pěkný ale shrnu to, prosinec vyšší tlak a inverze, leden už říkáš těžko říci co udělá nižší tlak a únor už je pro tebe daleko na předpověď, hele nic moc, osobně jsem letos pro teplejší a sušší zimu, nějaká TN v lednu a chladný výkyv v únoru to už moc nezvrátí, je tam dost riziko, že se to zase zmrší na jaře. Počítám s tímhle průběhem zimy už od října a připravuju se na něj, letos mi to z jinde uvedených důvodů celkem vyhovuje, mimo vegetační dobu už to není úplně podstatné, v podstatě stačí pořádné srážky až v březnu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.