Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Poměrně teplo ale více oblačnosti, na severu a severovýchodě hlavně odpoledne přeháňky

Diskuse o počasí Ochlazení od 6.1.2024

1246
# 02.01.2024, 18:45

Tak ti ani nevím, co se tu vlastně řeší. :D
Tu zatím napršelo 7.7 mm. Modely s rozhraním klasicky hází sem a tam, ICON mi dává na sobotu z původního jednoho stupně 5°C. V pondělí skok do celodenního mrazu a -3°C přes den. ICON už má několik cm jen na Jihu Čech, jinak nic. GFS taky ubral. Vidím to spíše na holomrazy, s tím sněhem to zřejmě tentokrát nedopadne. Sněhu už v nížinách bylo asi dost, však to byl zázrak, že se v prosinci stalo tolik zajímavých jevů najednou. Uvidíme. Je mi to vlastně celkem jedno, jak to dopadne, aspoň by to bláto zmrzlo. :)

# 02.01.2024, 18:55

kuba
Vypadá to, že nic nebude.

496
# 02.01.2024, 19:06

Jen malinká vsuvka - vypadá to, že ve stejných dnech, jako se k nám blíží ochlazení / srážky (6.-7.1.), dorazí první větší sněžení také na SV USA. Zde na některých místech jako je New York apod. nebyl žádný měřitelný sníh myslím více jak 1 nebo skoro 2 zimy. Mohlo by to být tedy sněžení (s pokrývkou) po hodně dlouhé době, v sumě někde až 20-30 cm (tedy "nic velkého" jako např. Nor'easters apod.). Jinak modely dané sněžení zatím trošku překreslují a posouvají více k S, SV. Info např. zde - https://twitter.com/RyanMaue/status/17422345205086... a https://twitter.com/burgwx/status/1741965200960757...

A zpět k nám do Evropy - hladina 500 hPa maluje opravdu zajímavé uspořádání od 10.1. a dále - dominantní TV v oblasti Grónska a přilehlé oblasti Atlantiku. Za sebe bych ale ji raději viděl trošku více s přesahem k Britským ostrovům než jak to maluje dnešní GFS ze 12.hod. Pokud by se toto naplnilo, pak by opravdu to "hlavní" mohlo dorazit po 15.1. https://twitter.com/Superchri90/status/17421715408...

# 02.01.2024, 19:49

No vidím že tady si fakt musí každý dávat pozor na slovíčka a někteří diskutující se využívají v tom že se rypaji ve slovickach.
Výrazem že in počasí smazalo ochlazení jsem s nadsázkou chtěl naznačit že očekávané ochlazení nemusí být tak výrazné a dlouhé, jak se čeká a jak to několik dnů vypadá.

Mějte se tu hezky, diskutujte a snad se všem podaří česnek nasadit :D

380
# 02.01.2024, 20:28

No, není jinotaj, jako jinotaj.
Jinak, to rozhraní potažmo TN můžou mít samozřejmě jinou trajektorii, načasování, než se teď v úterý na sobotu predikuje..
Celkově je to zatím velká neznámá.. Celkovým průběhem a srážkově především..
Jediné, co vypadá opravdu jistě je, že se výrazně ochladí..





# 02.01.2024, 20:34

Aldy1977
Výrazem že in počasí smazalo ochlazení jsem s nadsázkou chtěl naznačit že očekávané ochlazení nemusí být tak výrazné a dlouhé, jak se čeká a jak to několik dnů vypadá. Já bych si nerýpnul:D ale ten příspěvek mi vyzněl trochu jinak než jste to asi zamýšlel;-), ale jinak máte pravdu to hlavní by mohlo dorazit po 15.1:snih::led:. A ten příděl sněhu (5-15cm) co byl v předpovědi se vymazal a aktuálně mám ve výhledu 0cm:(

# 02.01.2024, 21:08

lukáš friedrich
Za půl měsice toho ještě v modelech dorazí, to se nebojte :D

# 02.01.2024, 22:04

swan1
Přesně tak do konce týdne daleko. :cool:
Ochlazení bude, tomu se nevyhneme, ale na jak dlouho to bude a zda a kolik kde bude :snih: se necháme překvapit.
Kosům, brávníkům a koňadrám zamrzne na chvíli písnička :cool:

# 02.01.2024, 22:06

Četl jsem názory od kolegů na meteoforu, tam tomu sněžení na víkend moc šancí nedávají, a v délce ochlazení jsou taky skeptičtí. Tady se takový věci ale psát nemůžou. A tohle psal zrovna člověk, kterej je opravdu znalej a rozumí tomu hodně.

380
# 02.01.2024, 22:11

Aldy1977
zimník1
Já myslím, že je to už vcelku jasné..
Ochlazení je prostě zrušeno..
Psali to na In-počasí a i na meteofóru o tom zasvěcení vědí svoje..

# 02.01.2024, 22:27

swan1
Ale my to všichni vidíme, fakt.
Nevyvracim že ochlazení nebude. Ale je tam přece velká nejistota na kolík dnů to vydrží.
A pro mou oblast ochlazení ze sobotních v současné predikovanych t max 5 na nedělních tmax 0 nic výrazného není. Pokles o 5 stupňů oproti předchozímu dní je pro mě mírný pokles. No ale možná pro někoho teplotní šok, fakt nevím, no

387
# 02.01.2024, 22:30

swan1
Nooo, třeba ECMWF v nových výstupech moc hezky maluje blokaci (červený obdélníčky dole pod grafem.. až do nevidím), jako hlavní faktor počasí v Evropě..možná bude veselo..

pěkná blokace ve výhledu
# 02.01.2024, 22:37

No a teď zde na in počasí výstupy zase jinak. :cool:
A zobrazuje tentokrát výrazné ochlazení :cool::D:D
Prostě nejistota a zase nejistota v době trvání, teplotách i srážkách.
Ale ochlazení od neděle do středy se jeví samozřejmě jako jistě

496
# 02.01.2024, 22:53

palma
No ta červená, resp. Block, resp. BLO+ je trošku ošemetná a ne vždy v zimě lepší a hlavně v jaké kombinaci to pak je. Myslím si, že větší pravděpodobnost pro zimní počasí dává ta fialová, což je ATR.

Nyní je ale velmi zajímavé to, že z NAO- je rychlý skok a nějakou dobu se potkají Block a ATR prakticky dokonale. Poté by s ATR měla chvíli vládnout NAO- cca do 18.01. Tyto dvě situace potvrzují rozsáhlou TV v oblasti Grónska a okolí vč. Atlantiku. Dále to ukazuje návrat všech možností do hry s tím, že pravděpodobnější je tam Block a NAO+ pokud bereme v potaz to, že většinou nastaví / vládnou dvě z těchto kombinací (a toto by dle mne zimu do Evropy nejspíš nepřineslo). Každopádně ano, ta hlavní řídící by mohla být červená a to jest Block a bude velmi zajímavé, copak to ve druhé polovině ledna a začátku února přinese.

Ale zatím bych byl s tímto opatrný a vyčkával na další dění. Situace v 500 hPa se po 15.01. a možná i dále začíná zajímavě vyvíjet a je možné, že i tyto modelace "Regime" na toto budou reagovat (dle mne by pak mohla NAO+ klesat).

A jednotlivé kombinace pak např. zde - https://twitter.com/Erik_Met_DK/status/15975391391...

Weather Regimes
# 02.01.2024, 23:29

v týhle situaci to bude modelově podobný jako 1. prosince. to fakt až pár dní před bylo zhruba jasné, co bude, předtim se počítalo něco úplně jinýho. času dost, tak snad dozraje :cool:
hlavně že máme lednový úhrn vody dávno splněný :D

169
# 03.01.2024, 05:30

Tak zatím to vypadá na celodenní mrazy od neděle do středy, dále je tam teplo ve výšce a možná inverze, ale kdo ví co pak bude dál, na sníh to moc nevypadá o tom víkendu.

# 03.01.2024, 06:11

kuba
O tuhle variantu vůbec nestojím. Holomrazy bez sněhu. TN s náma opět vydrbala takže špatný. Od půlky příštího týdne opět eurozima, taze nic moc zajimaveho.

274
# 03.01.2024, 07:23

Ochlazení bude výrazné, v sobotu ještě max. +4°C a v pondělí -6°C, to je dost drsný, ale pak inverze, což u nás znamená zamrzlo celý týden, ta vzd. hmota ve výšce bude holt teplejší, týden to vydržím, třeba to trochu pomůže s hraboši, pak doufám, že se utvoří konečně z rozhraní nějaká další TN.

380
# 03.01.2024, 07:45

andy206
palma
Ta červená sice může přechodně nahrávat teplejšímu V, JV proudění.. ale brání návratu teplého Atlantiku..
Nicméně, ten JV bývá doprovázen častou inverzí, tedy vcelku chladem v nižších a středních polohách a poté je při pokračující blokaci vysoká šance na obnovu severního proudění i ve výšce..
Stále je to pro udržení, případně obnovu zimního počasí mnohem lepší varianta, než beznadějný návrat k teplejšímu Atlantiku..
Po tom 15.1. to tam kreslí zajímavé věci..
Uvidíme..

110
# 03.01.2024, 07:50

Yurri
No, trochu mrazu se určitě jako "sanitace" hodí, ale nesmí to tu smrdět dlouho v té nejblbější inverzní formě a nesmí to padat moc pod -15°C, poněvadž pak už to s fíkama není tak slavný. Zatím se zdá, že by to mohlo být tak ty 3 dny v minimech kolem -10°C a pak mírné oteplení.
Naštěstí já si se srážkama hlavu dělat nemusím, tady jsou ještě místama kaluže vody na polích.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.