Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Ochlazení od 6.1.2024

379
# 02.01.2024, 15:56

palma
Ano, o té další dávce i s nějakým sněhem jsem psal...Je to daleko, to se teprve uvidí..
Já denně teď čekuju záhon s česnekem..
Doufám, že vydrží do soboty nevylézt ven..
Pak už po výrazném ochlazení by mohl dál hezky spinkat ještě :D

# 02.01.2024, 15:57

Nevím jestli se tomu dá říct pro celou ČR ale v úplným úvodu to je

# 02.01.2024, 16:00

palma
Tak hledej. Je to tady. Tak si zadas město neee? A vyplivne ti to ten graf s teplotou, větrem, srážkama, vždyť to sem dává někdo co chvíli.

171
# 02.01.2024, 16:01

zimník1
Protože předpověď ČHMÚ na týdenní bázi je stavěna víceméně jen dle modelu ECMWF. Ono i ten Ecák na pondělní ráno do Brna maluje -12°C, takže si to tím člověk hezky uvědomí. In-Počasí preferuje spíše mix z ICON, GFS a ECMWF, spíše na kratší dobu je tam ten ICON.

# 02.01.2024, 16:01

No na horach je uz dnes krasne zimni pocasi, skoda, ze jen prechodne, uradoval jsem na Serlichu v Orl.h. a je tam krasne, ale snezilo uz od 450m a snih byl zhruba nad 400m.(asi z rána jeste) v udoli teda, jinak jinde snih zacina zhruba nad 500metry

Šerlich 1000m
386
# 02.01.2024, 16:04

zimník1
Jde o to, že jsem potřeboval pro srovnání celou ČR, protože to je pak srovnatelné s ČHMÚ, to je taky pro celou ČR, takže je tam pak nějaký ten průměr teplot, pro celou ČR a ne pro jednotlivé lokality... no teď jsem to porovnal, takže na těch pět dní dopředu, do soboty, co to tu celou ČR ukazuje i tady, je to prakticky shodné.. takže tak..
lukáš friedrich díky za info..

# 02.01.2024, 16:06

Aidamko1
Díky. Takže chmu jede jen ecmwf. Asi ho berou pro Evropu jako nejlepší a věří mu.

171
# 02.01.2024, 16:16

zimník1
Využívají zejména ECMWF, ale dále k tomu porovnávají další modely, hlavně regionální a GFS. Tam pak porovnávají zejména ansamblové předpovědi.

379
# 02.01.2024, 16:27

Je už krásně vidět, jak to ten studený vzduch na Baltu a ve Skandinávii začíná blokovat.
Z proudění ztrácí na síle, frontálnímu systému už se moc nechce ani do Polska ani na SV ČR...
Leze to jak šnek a to čelo brzdí a rozpadá se .

# 02.01.2024, 16:49

Za mě není na místě tuhle chladnou epizodu zlehčovat a rozhodně se bude jednat o razantní ochlazení. Teď jsme tu jeli 3-4 týdny v kuse s malými přestávkami teploty cca 5°C nad normálem (když se bavíme o celodenních průměrech) a spadneme někam 3°C pod normál možná i více (ECMWF) což je významné ochlazení. Za mě tedy příští týden poměrně výrazně studený a klidně bych se nebál odhadnout, že to bude jeden z nejchladnějších týdnů letošní zimy. Upřímně se na to netěším a doufám, že když už budou celodenní mrazy tak alespoň se sluncem a nikoliv s další hromadou srážek, ty teď fakt nepotřebujeme a je přemokřeno. :snih: Jasně na horách zásoby sněhu na jaro dobrý, ale tady dole to stejně nevydrží déle než 2 týdny a bude z toho jenom další bahno. Tak prosím :slunce:

41
# 02.01.2024, 16:53

swan1
A rozhraní je mezitím až nad Varšavou. Ona spíše nemá už takový vliv TN, která je nad Británií, avšak srážek bude ještě dost během noci a zítřejšího dne (hlavně na horách)..
Jinak k té situaci 6.1 GFS, ICON a Ecák jsou vcelku teď se shodou, jen ICON tu níži dává stále hodně na jih. No jediný co to prozatím znamená je to, že na jihu srážky, na severu téměř beze srážek, ale o to chladněji.

379
# 02.01.2024, 17:03

LukasZH
To, že rozhraní jako takové je nad Varšavou je sice pravda, ale já se nebavím o hraně rozhraní, ale o tlakových útvarech, které na sebe navzájem působí..
Ta níže se středem nad VB je obrovská , je v dobré kondici, ale nad střední Evropou ztrácí už Z proudění dynamiku v postupu na východ..
Je tam už citelná i dobře čitelná blokace...
Icon to posunul už posledním výstupem znatelně k serveru, už i podle ICONU nějaký sníh spadne na 80-90% území ..
Jen krajní sever by měl zůstat na okraji srážkového pole...U retrográdní středomořské TN normální průběh..
Chápu, že by sis to přál ještě severněji..
Do soboty stejně ještě přijdou nějaké korekce a upřesňování...

168
# 02.01.2024, 17:15

swan1
No podle aktuálního výstupu Iconu a Gfs by dostala snih jen jižní polovina ČR, ale vím že se to bude ještě měnit a posouvat. Spíše se divím jaký to tam ukazuje denní teploty když ve výšce bude sotva -10 ,kolikrát bylo ve výšce -10 a v nížinách bylo sotva na nule,není to tím suchým vzduchem co pak přijde? Hlavně ať nejsou holomrazy.

379
# 02.01.2024, 17:48

kuba
...?

GFS úterý ráno
# 02.01.2024, 17:53

swan1
:D:D:D já o tom vím

47
# 02.01.2024, 18:07

Co se tady nedočtu, ochlazení bude jen "mírný pokles teplot" a Míková teď říkala, že to bude "dramatické ochlazení" :D :D :D:D
A řeší se tu víc současné počasí než to od 6.1., fakt dá fušku se tím balastem tady probrat..
K Ecáku se zkrátka přidal ICON a málem to vypadá tady na arktické dny. Teď, jasně že je to ještě daleko, může to skončit mírněji, ale nebude to na ten slavný dnešní výrok "mírný pokles"

379
# 02.01.2024, 18:11

Leknín
Ten výrok byl ještě lepší..
,, ochlazení tady na In-počasí zrušeno,,
kuba
Ten Icon to opravdu měl během dne až k severním hranicím skoro..
Teď už to ale vrátil na jih ., pravda.
Ale Ecmwf a GFS drží vliv té TN na mnohem větším území ČR..
Uvidí se..Bude se to ještě měnit..

110
# 02.01.2024, 18:25

V prosinci u nás bylo minimum teploty -10°C a sněhu 10 cm, tak jsem zvědav, jestli to bude překonáno, neboť jsem tipoval, ze to byl vrchol zimy.;-)
Teplota podle Ecáku by mohla být podobná, ale srážek spíše méně (jedině kdyby se očekávaný déšť proměnil ve sníh) a ostatní modely jsou teplejší. Každopádně Tříkrálová zima přijde.

171
# 02.01.2024, 18:32

ludvicek
Sněhově to minimálně tady na severu Brna nepřekonáme určitě (taková Líšeň už vůbec ne), ale teplotně určitě. Minimum tipuji tak -11/-12°C, nejnižší maximum tipuji -4°C. Uvidíme co dále v lednu, zimy konec není určitě.

168
# 02.01.2024, 18:34

swan1
To je ale ještě starý výstup, nový tam skoro nic nemá. Ale bude se to ještě hodně měnit . Holomrazy bych nechtěl Teda

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.