Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes ještě tepleji, odpoledne naměříme až 24 °C

Diskuse o počasí Sněžení od 27. 11. 2023

41
# 29.11.2023, 22:48

wyc
Jde o tlakovou nizi, která má střed nad Baltem. Já včera myslím, že i tu na in počasí v diskuzi jsem psal, že může překvapit a hodit o mnoho více srážek, než predikují modely a to se stalo. Ale ani já jsem nevěřil, že do rána mi tu nejspíše napadne 5cm sněhu.

# 30.11.2023, 00:13

Projel jsem blesku rychle tohle téma a těch několik set příspěvků. Nejzajímavější na celé situaci bylo, jak nadmořská výška hraje fakt roli, 20 metrů sem tam, 50, 100 a rozdíly jsou čím dál větší. Prostě když je teplota kolem 0°C i pár desetinek hraje velkou roli. To je pak znát, jak je kolikrát mnohem lepší zima třeba ve výšce 350 nebo 450 m než někde 150 nebo 200. Opravdu rozdíl.

Vzpomněl jsem si, jak v Madridu byl extrémní příval sněhu v lednu v roce 2021, ale Madrid leží 600 m nad mořem, Kdyby ležel třeba jenom 200 m, tak by tam sníh možná vůbec nikdy nebyl vzhledem k jižnější poloze.

379
# 30.11.2023, 07:15

wyc
Jak zafungují hory, je často velký oříšek..
Někdy vše zabijou, jindy iniciují vznik srážek a posílají je dál do vnitrozemí..
Jde o drobné detaily v rychlosti a směru přízemního proudění..
Jinak, ta okluze v modelech byla, ale její projevy měly být slabší..S LukasZH i Peter Sedlák jsme tu o ní psali už předevčírem, že by nějaké projevy být mohly..
Stalo se a na SZ, S to dost předčilo očekávání..

# 30.11.2023, 07:18

Tak v Litvínově přibylo do rána 3cm sněhu. Most poprašek a to šli přes nás minimálně dvakrát zelené odrazy.
Radar opravdu nic neznamená v těchto situacích

379
# 30.11.2023, 07:22

Tady neustále klesá teplota, už -6,9..
Přitom je zataženo..
Mělo být -3°C..
To je super, že to vše promrzne až do země, před přídělem dalšího sněhu...;-)
Jinde je zase tepleji, než mělo být..
Dělá si to co chce, predikce, nepredikce..

41
# 30.11.2023, 07:56

Tak od včerejšího večera do dnešního rána připadly 3cm prachového sněhu, mno když jsem viděl jak včera sypalo,tak jsem čekal víc. :D Celkově sníh kolem 8-9cm. Někde i víc někde i míň. Teď ráno se úplně vyjasnilo a teplota klesla až k -7,3°C - možná i více, čidlo od meteostanice mám volně před zdí baráku..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.