Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Poměrně teplo ale více oblačnosti, na severu a severovýchodě hlavně odpoledne přeháňky

Diskuse o počasí První chladná epizoda nadcházející zimy 2023/24

22
# 16.10.2023, 17:46

zimník1
Tak nechci být sprostý ale takovouhle pitomost bych od vás nečekal,prý vrchol zimy:!!:.....ta ještě ani nezačala:D

52
# 16.10.2023, 18:12

Je tam ještě jeden odlišný prvek mezi gfs a ecmwf... gfs i jeho ens mají na sobotu o hodně nižší tlak vzduchu než ecmwf... co se týká ecmwf ten počítá s teplem, prakticky žádný jeho běh nemá nějak chladno... ani třeba meteoblue nepočítají, ti tam mají dokonce i +17 °C na sobotu... rozhraní bude asi pěkně ostré, jenže jak to přesně bude. Uvidíme, je to prozatím dost daleko a nejistota velká.. Nový hlavní běh gfs tam drží chladnou a sněhovou severní část Česka... jinde spíše o dost tepleji.. možná se dočkáme někde i :blesk:...

# 16.10.2023, 18:22

Zachar
Aby jsme se nedivili

52
# 16.10.2023, 18:33

Zachar
to mě zase ten příspěvek tolik nepřekvapil... :D někteří píší v emocích a tak a kdoví co se komu honí hlavou.. Samozřejmě je to hloupost psát nyní něco o vrcholu nadcházející zimní sezóny.. Ale to už k in-počasí asi i tak patří.... ;-)

172
# 16.10.2023, 18:38

Rozdíl v modelech stále pokračuje. ICON mi maluje na sobotu +22°C naopak GFS stále jen +4°C, ale o pár desítek km na jih až +25°C. No tedy bude to doopravdy souboj titánů v meteorologickém úhlu. Dokonce i UKMO dává lehce přes +20°C.

Nevím, nelíbí se mi to. Takový teplotní skoky fakt asi neee. Co na to Ludva?

Maximální teploty v sobotu dle modelu ICON
Maximální teploty v sobotu dle modelu GFS
Maximální teploty v sobotu dle modelu UKMO
52
# 16.10.2023, 18:41

Buďme vděční za zajímavou situaci.. ještě pár dny to nevypadalo, ale zdá se, že bude co sledovat... pokud by to rozhraní vyšlo přímo nad ČR tak o to líp.. :cool:

110
# 16.10.2023, 18:57

Aidamko1
Ludvo, ale, já ti něco řeknu. Jestli si ten fotbal nevybojuješ, tak si u mě mrtvej Homolka.:D

Můj názor je ten, že se to teplo "opře" o Vysočinu a Drahanskou vrchovinu, takže bude teplo od Brna včetně až na jih. No a i kdyby nebylo teplo v Brně, určitě vyjedu třeba do Mikulova ulovit ten letní den.

Zdraví, zejména našich seniorů, dostává zabrat, o tom žádná.

172
# 16.10.2023, 19:04

ludvicek
Jo. Bude to zajímavý víkend. Takové teplotní rozdíly se moc často nevidí, kdyby to bylo ještě se sluncem, tak by to byla paráda. Nicméně pokud na SZ napadne sníh a zde na JV bude skoro až +25°C, tak inu to tedy bude skutečně země neomezených možností. :D

380
# 16.10.2023, 19:16

ludvicek
Aidamko1
Byla by to nad naším územím taková malá ,,Amerika,, jj;-)

169
# 16.10.2023, 21:37

Dlouho jsem neviděl tak rozdílné modely ,bude to ještě dost zajímavé

Icon
Gfs
ECMWF
# 16.10.2023, 21:54

Poláci ochlazeni mají jistý.

0
# 16.10.2023, 22:04

No v sobotu jedu do Velkého Mederu, kde koukám že bude přes 25 stupňů jistých. Zimaky se mi nechtějí dávat :D

3539
# 16.10.2023, 22:53

Aidamko1
Na ten sníh tady na SZ, si počkám :D Aby to náhodou nedopadlo, jak se všema strašákama, v tomhle roce :D A nebo taky na SZ 18°C, a jižní Morava většinu dne NO a sotva nad 10°C ;-)

172
# 16.10.2023, 22:56

MostMost
No jen škoda, že to v tu sobotu maluje pěkný fučák na JV, to by klidně nějaké inverzárium možná bylo, ale jako teplo beru a jelikož to pofrčí od J/JV tak tady čekám velice příjemný teplý den. Je potřeba to teplo načerpat, nový CFS maluje inverze po většinu zimy. Takže musíme nastřádat teplo.

Jinak venku +2°C, dáme mrazík. :snih:

zimník1
Dobrý přístup..
:D:D

# 16.10.2023, 23:06

Tak mám vcelku radost z modelu CFS. Tomu krámu nikdy nic nevyjde, takže inverze bude minimum.

32
# 16.10.2023, 23:09

Tak to je slušnej bizár co kreslí GFS model. Ale dopadne to tak, pokud bude ČR na onom rozhraní, že v Liberci bude 5°C, v Mostě 8°C, Praha kolem 10 °C a na té slavné jižní Moravě od Brna dolů ty dvacítky padat budou. Ale je prostě nesmysl, aby v Praze bylo v tomto období v poledne 0°C.

274
# 16.10.2023, 23:14

kuba
Je tam nad stredni Evropou velke teplotni rozhranni. Na jedne strane se hlavne do jiznejsich oblastni Evropy dostava velmi teply vzduch od jihu. Na jihu Sicilie teplota v 850 hPa zase nad +20. To je na jiz druhou pulku rijna opravdu hodne. Tady je pocasi ze z Catanie letiste - 16459 Catania - Sigonella, nedaleko pobrezi a pod Etnou, jiho-vychodne od vrcholu:

https://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind...

Andre
Velky Meder je na jiznim Slovensku, v Poddunajske nizine, kde je vsude velka rovina, a samozrejme hodne tropickych dni. Klimaticky je to prakticky stejne, jako 11858 Hurbanovo a pak Gabcikovo. Ale v rijnu uz se tam hlavne v druhe puli projevuje casto inverze a letni den v druhe pulce rijna je dost neobvykly.

# 17.10.2023, 00:08

Tak teď vyšla aktualizace na GFS, stále drží celodenní výstupy, že na většině území kromě jižní Moravy, budou teploty po celou sobotu kolem nuly, ICON kreslí to samé, tak uvidíme co ranní výstupy Ecáku, třeba se přidá.
EDIT: Začíná se v této situaci rýsovat ještě jedna nebezpečná situace a to je taková, že sice u země bude kolem nuly nebo i pod nulou, ale ve vyšších výškách bude nad nulou a vypadá to na mrznoucí déšť a s výhledem na srážky, by to mohl být i docela problém, tak snad se to nevyplní :!!:

169
# 17.10.2023, 05:27

roska01
Tak ranní Icon už to hodně odsunul a má tam na sobotu teploty v celé ČR od 16-20 stupňů, celkem rozdíl když tam v půlnoci bylo na většině území od 0-4 stupňů,uvidíme co na to gfs až vyjde aktualizace.

# 17.10.2023, 06:29

kuba
Gfs jede stále svoji zimu. V mé oblasti nejvíce sněhu a to okolo 25 cm to by bylo zajímavé.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.