Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí První chladná epizoda nadcházející zimy 2023/24

# 10.10.2023, 08:17

Aktuálně se nám většina modelů shoduje nad tím, že se nám ze soboty na neděli (14-15.10) změní cirkulace vzduchu a v neděli k nám začne poprvé v této zimní sezóně proudit opravdu chladný vzduch ze severu.
Aktuálně to vypadá že ještě v úterý(17.10) by se teploty měli pohybovat někde i kolem 10°C poté se budeme dostávat k maximálním hranicím kolem 5-6°C a tím že bude málo oblačnosti, budou hlavně noční teploty klesat hodně hluboko pod bod mrazu.

Jak už jsem naznačil, se srážkami to zatím nevypadá úplně dobře, až někdy příští čtvrtek-pátek se tam rýsují nějaké slabší srážky, které jsou tedy zatím malované od cca středních poloh ve srážkách sněhových.

Tak uvidíme jestli rekordně pozdní nástup prvních vloček na hřebenech hor, teď zase trochu otočí první opravdu (na říjen) chladné období:led::snih:

Váš názor?

109
# 10.10.2023, 08:38

roska01
Můj názor je ten, že jestli to bude, tak to každopádně nebude epizoda zimy ale podzimu. Zimu bych ještě nechal spát. Podzim mívá spoustu chladných epizod, ale jsou to epizody podzimní.

6
# 10.10.2023, 09:30

ludvicek

Ano podle období se bude jednat o podzimní chladnou epizodu ale dle teplot a projevů počasí se bude jednat již o zimní situaci nadcházející zimy, zejména na horách. V nížinách kde by teploty měly býti od -3 v noci do +5 přes den se bude jednat taktéž již o zimní projevy. Neboť teplota bude poměrně podprůměrná a průměry budou dosahovat hodnot zimních měsíců. Tedy ano jsou to první zimní projevy nadcházející zimy.

109
# 10.10.2023, 09:38

Doizer
Jako že každá podprůměrná teplota na jaře a na podzim je projevem zimy jakožto ročního období? Smělá hypotéza, jak by řekl největší detektiv Ameriky Nick Carter...

Nechci tady nějak slovíčkařit, ale podzim je podzim a zima je zima. Chladné projevy jsou na podzim a jsou v zimě. Až bude na Hromnice +15°C, bude to projev jara? Ne, bude to teplá epizoda zimy.
Jako rozumím tomu, že se tady řada lidí už na tu zimu těší, ale trochu brzděte, je 10. října a podzim ještě není ani v půlce.

6
# 10.10.2023, 09:54

ludvicek
Já tomu rozumím, na zimu se netěším. Stejně se to dá použít i obráceně. Když bude ležet v říjnu nebo listopadu plošně 30cm sněhu, tak nepůjde o zimní projev počasí?
Je to slovíčkaření a asi se nedomluvíme. každopádně každé počasí se nějak projevuje. Jeli v zimě přes +15 tak se to klasifikuje dle teplot jako jarní den a můžou být klidně hromnice. Bude-li v květnu 25+ klasifikujeme to jako letní den ačkoliv je jaro a říká se tomu obecně první letní projevy nadcházejícího léta. Připadá mi to poměrně zřejmé.

# 10.10.2023, 10:00

Pánové, není potřeba se tady dohadovat o takových maličkostech, je to projev na podzim, takže to je podzimní epizoda, ale teplotně už je to prostě zimní projev, tak bych to asi uzavřel, spíše bych diskutoval o tom co na to říkáte, protože na půlku října to vypadá na opravdu chladné počasí a po dlouhých letech, je dost možné, že jestli se vyskytnou srážky, budou sněhové už ne jen ve vysokých nadmořských výškách a navíc úplně nevypadá, že to bude krátké vniknutí chladného vzduchu

386
# 10.10.2023, 10:18

No, koukám teď na půlnoční výstup ECMWF co tam naskočil, podle něj to už nebude takový masakr, ale jak se říká je to jen výstup..

6
# 10.10.2023, 10:22

No sice rekordně pozdní příchod, ale podle všeho to bude stát za to a vykompenzuje nám to i se zpožděním. Myslím si, že by se situace dala přirovnat k říjnu 2009. Ačkoliv tehdy to bylo ještě za přítomnosti TN a vydatných srážek. To se nyní nejspíš konat nebude a bude to na sucho, se sněžení především na návětrných stranách hor. Relativně podchlazený vzduch by měl přejít přes poměrně teplý balt. Případná vzduchová masa by mohla být poměrně hodně nasycená.
Těžko ale říct je to týden no. S tady tím ochlazením první přišel Ecák a GFS se později k němu přiklonil. Kdo ví zda je i nyní Ecák prozíravější. Poslední dobou mě ale připadá, že celkově poslední měsíc je tento model docela mimo. A každý výstup vypadá naprosto jinak.

47
# 10.10.2023, 10:49

Tu epizodu v 2009 si dobře pamatuju, tam šlo řekněme o 9 chladných dní s hodně srážkama a tady jak poznamenáno to zřejmě bude na sucho. Tehdy ranní teploty byly pod nulou jeden jediný den, teď to může být drsnější jak v minimálních tak maximálních teplotách, když kolikrát ráno v říjnu mrzlo tak se maxima dostávaly při sluníčku přes +10, tadyto co kreslí GFS patří do zimy a ne do října a je ještě brzy na závěry. Tady se ještě pořádně neoteplilo a mají padat teplé rekordy(ne u nás na Valašsku). Počkám si až do soboty jak to pak bude vypadat, zatím mně ta mírná nervozita přešlo po pár hltů grogu :D

# 10.10.2023, 11:01

Zapomeňte na to. Obehrana písnicka. Pořád dokola jak u blbecku s těma modelama. Výstup zimní, pak zmírňování až z toho vylezou normální teploty pro tohle období, nebo nadprůměrný :D když si vzpomenu na minulou zimu jak se pořád rušily sněhový kalamity. Jedna si z nás udělala úplnou prdel. Byla vydána výstraha, čekalo se to za pár hodin, ale nakonec si tak TN vystradovala asi 400 km východněji a nebylo nic

109
# 10.10.2023, 11:28

roska01
Dobrá, můj názor na tuto první chladnou podzimní epizodu :D je ten, že to klidně může dopadnout jako s pondělním mrazem (tento týden). V pátek tam ještě byl, v sobotu kompletně smazáno.
Doizer
Modely to mají těžký, možná nikdo při jejich programování nepočítal se současnými teplotami moří.

33
# 10.10.2023, 11:52

Můj názor je ten, že velmi silně doufám, že to takové nebude. Opravdu nevím, proč už se v půli října těšit na celodenní topení (my zatím netopíme vůbec), pomrzlou zahradu apod.

63
# 10.10.2023, 11:56

Miriam
Já díky lidem, kteří musí mít v paneláku trenýrkovou teplotu netopím celý rok..
Můj názor je, že to ještě oteplí ten výhled.. Je to tak letos nějak klasika, že výhled je chladný a za pár dnů to stoupá a stoupá směrem nahoru :cool:

10
# 10.10.2023, 12:00

Miriam
Říjnové raní mrazíky nejsou nic zvláštního ....nevím co vám na té zahradě pomrzne 😅

49
# 10.10.2023, 12:08

Přátelé.. já vám nevím, ale dle modelů má říjen skončit s odchylkou +3 °C! A doufám, že tomu tedy tak bude,..:)

6
# 10.10.2023, 12:48

Tak modely se rozcházejí čím dál více.
No, kdyby vyšel aktuální scénář GFS, tak máme zaděláno na ledové dny příští týden. :D

22
# 10.10.2023, 13:10

kapr84
A vy opravdu chcete aby skončil +3 stupně nad průměrem,já tedy ne,protože toto neustále nadprůměrně teplé počasí zavání do budoucna velkým průšvihem.
A nemyslím si že by vydrželo pořád jen teplo jednou se ochladit musí i když toto by bylo zase z jednoho extrému do extrému.

# 10.10.2023, 13:11

Taky se přikláním k názoru, že název tematu je trochu nešikovně zvolený a rozhodně zatím zima jakožto roční období nezačíná, takže prostě jedná se o chladný podzimní vpád.

Co se týče zamrznutí zahrady také nevím co by asi tak mělo hrozit. Mrazy v půlce října jsou normální a snad vše již bude tou dobou sklizeno.

Také si myslím, že nakonec to bude trochu mírnější a jako vždy více věřím ECMW a nikoli pohádkám z GFS. Nicméně podprůměru se zkrátka určitě dočkáme příští týden a uvidíme jak moc velkého. Topná se sezóna tak bude zahájena i u mě, zatím úspěšně odoláváme a doma stále příjemných 21°C. Není divu zatím tu má říjen 2023 průměr 14,3°C což je 5°C nad normál celého měsíce. Do konce týdne to dle mého odhadu zůstane cca na podobné hodnotě, možná lehce povyleze a pak od neděle budeme průměr srážet poměrně razantně dolů. Říjen tak bude možná měsíc dvou tváří... půlka spíše zářijový průměr a druhý půlka zase listopad?? uvidíme.. ale počítám že i tak měsíc skončí třeba 1-1,5°C nad normálem.

33
# 10.10.2023, 14:21

DavidD.
JohnBattler
V mojí lokalitě určitě není normální, aby v říjnu týden mrzlo. Fakt ne. ;-) Při smůle se občas stane, že jsou třeba 1-3 noci s malým mrazíkem. To se dá zakrýt. A určitě to není každý rok. Něco jiného je potom listopad, ale ani tam nejsou souvislé větší mrazíky normální (kromě úplného konce měsíce).

Scénář ECMWF teď vypadá přijatelně.
-------------------

Lucina
No, já trenýrkovou teplotu v domácnosti také moc nechápu (pokud se to netýká starých, popř. nemocných lidí). V zimě mi nejvíc vyhovuje teplota cca 18°C.

10
# 10.10.2023, 14:28

Kdyby se tato epizoda chystala v zimních měsících, tak by ji jistě brzy otočili do tepla. Takto to určitě vyjde, a nebude to na krátkou dobu!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.