Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a po chladnějším ránu odpoledne často přes 20 °C

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

296
# 02.02.2024, 06:31

ludvicek
Popravdě přízemní mrazík mi do výsadby rajčat nijak nevadí, stačilo by aby ve 2 m nebylo pod -1°C a i ty meruňky z toho budou venku, u nás ve středních polohách to komplet zmrzá málokdy, 2x za sebou je malá pravděpodobnost, tak to vidím optimisticky?.

# 02.02.2024, 06:38

Ten teplý výhled mně dělá fakt radost. Až do půlky února jarní počasí, doufám, že už to tak zůstane a bude se už jen oteplovat

122
# 02.02.2024, 07:21

Yurri
Otužované sazenice to přežijou, sazenice vysazené přímo z tepla domova zhebnou.:cool:
Každopádně abychom pravověrnými meteorology nebyli uznáni za off-topic, končím.:D

# 02.02.2024, 08:04

ludvicek
Sazenice rajčat vysazené doma za oknem se normálně přesadí ven a nezdechnou. Ale jistější je mit foliovnik. Ten šok tam je.To je fakt. Ale v poho se chytnou.

58
# 02.02.2024, 08:25

Jediné štěstí tady je.. a to, že příroda se neřídí podle zimníka1. To by byl teprve chaos! Třeba jako v noci světlo a přes den tma.. ;-)

K nějakému výraznějšímu ochlazení po tom teplejším období co nás čeká určitě dojde.. přibývá tam chladných ens.. ještě je do jara času dost a stát se může cokoliv..

122
# 02.02.2024, 09:00

zimník1
Když bude jak Yurri píše -1, tak přežijou jen ty otužované. Vyzkoušeno před lety osobně.

# 02.02.2024, 09:01

kapr84
Tak k ochlazení určitě dojde. Z 12 nad nulou je to víc než pravděpodobný když se podíváme jaký je datum :D

# 02.02.2024, 09:44

Já myslím, že to bude pořád do tepla.....ochladí se max na +5 zima už dle mě nebude a sníh pro nížiny taky už nebude. Ty modely poslední leta ukazují většinou do tepla a to vychází a když ukazujou do zimy je stejně z toho teplo taky...

414
# 02.02.2024, 11:23

ludvicek
Omg .:D
Samozřejmě že to pokojovky nedají, zhebnou všechny při přízemním mrazu, ani foliovník jim nepomůže..
Pokud je mráz slabší, ve foliovniku pomůže svíčka, dvě., vyzkoušeno..
Tady u mě v mrazovce mám jedno železné pravidlo, před 20.5. ani papriky ani rajčata, dýně, ven nedám..
Brambory sázím nejdříve přelom duben/květen a je to jistota...
kapr84
:D


296
# 02.02.2024, 11:33

ludvicek
Jo pěstitelské OT, já tam do půlky května nic moc nemám, jen cibuloviny a těm je mrazík ukradenej a kořenovku si přikreju netkankou, kamoš má 2 PK skleníky a ten má saláty a ředkvičky atd. hodně brzy, ale taky v červenci končí sezónu, pač tam má strašnej hic, i když má stále otevřený dveře, stíní mu tam vinná réva. Naši otužují rajčata pravidelně, pač jsou důchodci a pak ty sazenice zvládnou fakt hodně, já tam ty svoje dýně a papriky když na to přijde lupnu až v červnu a jsem úplně v klidu, nějakej mobilní foliák bych asi užil a uvnitř pařeniště, to by mohlo fungovat hodně dlouho do zimy.

# 02.02.2024, 11:45

Já mám vyzkoušeno že papriky tu sázím na záhon v půlce května, když je vysadim dříve může přijít nějaký mrazíky, a když později nestihnou dozrát

296
# 02.02.2024, 12:06

lukáš friedrich
Já je měl loni poprvé a první červenaly venku na začátku července, dal jsem je v listopadu před mrazíky do kalfasu dovnitř kde bylo +5 a sklízel naposledy 20.12, ještě teď je tam mám a žijí, letos lupnu 2 super rané odrůdy na podzim do growboxu domů a kašlu na zimu, však je to trvalka, venku nechám zelené v pařeništi a přejdu na celoroční sklizeň.

# 02.02.2024, 12:13

swan1
Čoveče fakt ty pokojovky to dají. Nějaký ztráty jsou, ale dají to. Ale jasne že lepší je to mít venku

414
# 02.02.2024, 12:26

zimník1
Neotužované to nedají ani náhodou!
Můžeš mi tu tvrdit co chceš..
Mám své zkušenosti..
Sazeničky z +20°C dáš ven, přijde -2 přízemní
mráz, což se v první půli května stává běžně a 95% je kaput..
Ale kdo ví, možná máš v Brně ,, hodný a hřejivý,, mráz ?
Víc to s tebou nehodlám rozebírat..

# 02.02.2024, 13:22

Začíná vypadat čím dal pravděpodobněji, že se začátkem 2. dekády února přijde nějaké to ochlazení a spadneme z velmi vysokého nadprůměru někam do normálu. Takže nížiny asi cca 0-5°C a na horách návrat zimy. Za 2 dny budeme moudřejší, ale těch indicií už mám docela dost pro to tomu věřit. Takže zima ještě v druhé únorové dekádě ukáže drápky a pak od té 3. bych už opravdu v nížinách nic moc nečekal, tam už jdou průměry nemilosrdně nahoru. Každopádně jsem rád, že je jaro za dveřmi a den už je o více jak hodinu delší. To nejhorší temné období roku už tedy máme skoro za sebou a vzhůru ke světlejším zítřkům.

414
# 02.02.2024, 13:28

JohnBattler
Není světlejšího dne, než když v zimě slunce zaleje zasněženou krajinu..:D
Na teplo koncem února a v březnu, těžko říct, z jakého důvodu se na to někdo může těšit..
Většinou to pak vyústí ve velmi nepříjemně studený duben i první polovinu května..a problémy v zahradnictví, zemědělství i chaos co se týče fauny i flóry v přírodě...

# 02.02.2024, 13:39

swan1
Lidi co pracují venku jako já nebo např. na stavbách tak věřte mi že jim hodně záleží na tom jaké bude počasí v příštích týdnech. A je to velký rozdíl dělat v 10°C a nebo když je 0. Takže čím více teplých dní tím lépe. Na jaře už je to jedno že v noci mrzne, protože přes den už to k těm 10 či výše vyleze velmi snadno. Takže může být v dubnu/květnu slabý ranní mrazík, ale z uživatelského hlediska mě to je úplně jedno, protože přes den už bude na práci přijatelná teplota řekněme na 90% v dubnu a na 95% v květnu.

Prostě teploty pod 0 jsou fuj a zátěž pro organismus a to mi nikdo nevymluví a nejraději bych žil někde kde to pod tuto hranici vůbec nejde.

A nemyslím si že zákonitě musí přijít po teplém únoru/březnu studený duben/květen. Takto to nefunguje. I když je pravda že v posledních letech se to stává často a ty škody např. na ovoci opravdu jsou nepříjemné.. ale to neznamená že to tak bude navždy. Ještě +1-2°C v globální teplotě a věřím, že nějaké mrazíky už nás trápit nebudou.

# 02.02.2024, 13:55

Já jsem příští týden chtěl jet na běžky do Jablonce nad Nisou ale jak vidím tak to asi nemá cenu, ani teď tam není sníh a natož příští týden ☹️, naštěstí to můžu odložit na 2.unorovou dekádu, to už tam snad něco bude.

414
# 02.02.2024, 14:25

JohnBattler
Lidi co pracují venku jako já nebo např. na stavbách tak věřte mi že jim hodně záleží na tom jaké bude počasí v příštích týdnech.

Prostě teploty pod 0 jsou fuj a zátěž pro organismus a to mi nikdo nevymluví a nejraději bych žil někde kde to pod tuto hranici vůbec nejde.
:D
To jste mě rozesmál..
Já pracuji téměř celý život venku, v některých obdobích života jenom venku (třeba v lese, celoročně , na Šumavě nad 1000mnm..50-100cm sněhu no problém)) a v jiných částečně venku ..
Kdo je z cukru, asi by měl v mírném pásu dělat něco jiného, než celoročně venkovní práce a nebo, jak správně píšete, přestěhovat se do teplých krajin..
Každého volba .
Tady jde o úplně jiné věci, než něčí pohodlí nebo nepohodlí v práci..
Jde o přírodu, zemědělce, úrodu , atd ...
A čím je mírnější zima, je to v drtivé většině sevřeností a sílou polárního víru, který se pak rozpadne až na samém konci zimy nebo až v březnu a pak tu velmi často máme studené jaro. Takhle to funguje...
Tak si užívejte těch+10 v únoru, já vám to pak připomenu v dubnu, až tu budete skuhrat, že studené, silné SZ proudění, sněhové přeháňky a teploty 0/+5° vám nevoní ;-)

# 02.02.2024, 14:37

swan1
U Brna v půli května na mráz moc nenarazíš. Ani na hodný, ani na zlý. Tady když se to sejde tak v půli května se uz někdy aji koupe.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.