Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024
brezen31
Tady máte předpovědi co vycházejí.. když teda to někdo chce vědět dopředu.., https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/tajemn%C3%B...
Koukám, že se začínají (zatím jen u GFS) propisovat změny v PV a to že přehození do záporných hodnot větru (-5m/s) v 10hpa, ukazuje to 3% možnost SSW, a nějaké za cca 14 dní chlazení v USA, oteplení se má zatím odehrávat nad východní Asií.. Vír má být pod docela tlakem, je to vidět opět za těch 14 dní v trojrozměrném zobrazení, GFS se snaží opět ( už asi po dvacáté) dávat na konci výhledu ochlazení, třeba to opět po těch všech pokusech, vyjde, ale, ať se na mne nikdo nezlobí, tenhle rok je to jak opakovaná střelba s přerušením vždy na tři dny, proč to tam furt dělá, nevím, a už je mi to i jedno..Kupodivu, třeba ECMWF to nedělá..
Dle mých propočtů skončí leden 2024 s teplotní odchylkou cca +1,7 C od normálu 1991-2020. Měsíc by skončil výrazně teplejí nebýt mrazivé několikadenní periody 8.1.-11.1., kdy ranní teploty padaly pod -15 C a i denní resp. večerní teploty byly velmi mrazivé.
Jinak první dekáda února vypadá zatím hodně do tepla. Náznaky návratu zimy po 5.2. resp. po 9.2. se nyní odkládají někde možná až po 15.2. Je to velmi zajímavé, protože velká část mnou sledovaných modelů (viz co jsem psal před pár dny) je nakloněna návratu zimy (a malují změny), ale přesto v horizontu 14 dnů zatím celkem dost teplo. Např. Weather regimes od ECMWF ukončuje nadvládu NAO+ už nyní resp. k 7.2. (potvrdilo se mnou odhadované, že NAO+ by mohlo klesat), ale Atlantik zůstává ve výhledu až do 15.2. otevřený.
Jedině, že by to další dny začaly měnit, ale to si moc nemyslím.
Každopádně toto převládající počasí je celkem odporné asi pro všechny (slunečné dny se ještě daly). Na to, že by měl být vrchol zimy, jsme někde jak na konci března a to má být ještě tepleji ... U nás a asi všude kolem není žádný sníh do cca 700-800 mnm. I výše, kolem 1.000 mnm je sněhová pokrývka velmi malá.
Tak nás teď čeká minimálně týden "podzimního" počasí s teplotami nad nulou ve dne v noci, větrem a slunce bude minimum. Ani nevím jestli mám z toho jako teplomil radost. Ano obejdeme se bez nepříjemných ledový jevů což beru všemi deseti, jelikož včera jsem před domem na namrzlé dlažbě hodil záda a mám naraženou ruku. Takže od sněhu a ledu si dám opravdu rád oraz. Ale pocitově to přesto nebude nic příjemného a venku kvůli častým přeháňkám a větru to nějaké terno nebude. Snad se také dočkáme ve 2. nebo 3. dekádě tlakové výše se sluncem, které už je přeci jen takto v závěru zimy už příjemně hřejivé..
Momentálně to ale spíše vypadá spíše na ochlazení od půlky měsíce a střednědobé výhledy Ecáku drží stabilně už několik dní výši u Islandu což by jistě znamenalo chladnější počasí u nás.
No tak i věční zastydlí optimisti jako já už ztrácejí argumenty Upřímně, že bych ještě nějak horečně bažil po tvrdých zimních epizodách, to už ne. V říjnu a listopadu to natěšení na zimu je úplně jiný. Navíc zima letos v podstatě začala už v druhý půlce listopadu, tak už je vjemově docela dlouho. Přehrady jsou plný vody, povodí jsou nasycené. A pokud bude srážkově jaro aspoň průměrné, tak bude vegetace taky v pohodě.
Jenže nic není věčný, ani láska jedný slečny, ani jedna byť sebedelší teplá perioda. Mám strach, že to teplo se zlomí do zimy v čase, když už to pro přírodu nebude dobrý. Uvidíme... Každopádně ty lednový modelový výstupy s dominantní TN nad evropskou pevninou se sekly. Minimálně pro první půlku února, to už začíná být jasné.
Jinak stran sněhové pokrývky na kopcích je to tu stejné, jako jinde. Nad barákem máme Ondřejník, který má vrchol nějakých 890 m.n.m. a tam jsou jen zbytky sněhu. Naproti přes údolí máme Lysou horu a Smrk. Tam je na vrcholech kolem 3/4 metru, jinak bílé fleky na slunných stráních tak od 1.000 m.n.m výš, na svahu Smrka, který je obrácený na sever a nesvítí tam slunko, je bílo tak od 700 m.n.m, ale zásadní pokrývka to nebude. Vrcholným důkazem zmaru jsou sjezdovky v Malenovicích pod Lysou (taktéž na ně vidíme přes údolí), které jsou někde mezi 550 - 750 m.n.m. Zasněžují, zasněžují a když to trochu zasněží, tak jim to zase ztaje...
Pokud si dobře vzpomínám z jednoho článku na infometu (blahé paměti), jen samotní Ledoví muži mají výskyt 70% (tedy vlastně pouze 3 květny z 10 nemrzne). A tato statistika pochází z let, kdy byla "teplá zima" tak na úrovni současné průměrné. Čili mráz na jaře šlehne ať chceme či ne, jde spíš o to, aby šlehl třeba až odkvetou meruňky a tak podobně.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.