Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

# 16.01.2024, 05:52

[b]swan1[/b
Ne každý bydlí v horách jak ty, pro mnohe byl vrchol zimy první prosincový týden. Tady ty drobky kolem nuly v nížinách staly už za prd.

379
# 16.01.2024, 06:03

zimník1
Coze? :D
Já nebydlím v horách, ale v podhůří, to neumíš číst? Jsem v pouhých 530mnm , střední polohy a jsem v lokalitě, která trpí teplými JZ profuky nejvíce z celé ČR..
Chápu pohled na zimu někoho ze SZ, vždyť to tam píšu, a i z těch nejnižších poloh Brna..tak určitě.
Moje jediná připomínka byla k tomu, že meteorologická zima nezačíná 7.12. ale 1.12...a tak to je.. A stejně tak je pravdou i to, že hodnocení letošní zimy v její polovině v jiných oblastech ČR, a to nejen v horách, bude rozhodně pozitivnější...
V tom, kdy začíná zima, bys asi měl souhlasit, protože to bys jinak o svůj letošní vrchol zimy jaksi přišel ;-)

12
# 16.01.2024, 11:23

Já už jsem tady svůj názor psal, tak se budu trochu opakovat. Člověk hodnotí zimu pocitově. Je jedno, jestli dopadne -1 nebo +2 co se týče teplot oproti normálu, ale vjemově zimu hodnotíme podle toho, jak moc se od prosince do března koukáme na bílo nebo na zelenohnědo. Takže chápu lidi ze SZ nebo z jižní Moravy, že mrazy je tolik nepotěšily, když tam nebyly doprovozené sněhem.
Ale celkově za sebe (zatím probíhající a ještě nekončící) zimu nehodnotím zle. Jednak od listopadu bylo hodně mokro, takže celá republika bez rozdílu je nasáklá vodou, to je skvělé hlavně co se týče blížícího se jara. I na horách se udělala solidní peřina sněhu. Je teda rozdíl mezi hřebenama a podhůřím, nicméně cca 160 cm v nejvyšších partiích Šumavy nebo Krkonoš není špatný počin, obzvlášť budu-li optimisticky čekat, že to tam ještě bude přibývat.
A výhledy taky nevypadají špatně. Ano, příští týden se rýsuje přechodné teplo od JZ, ale na únor se maluje zajímavé tlakové rozložení a já pevně věřím, že se ještě dočkají zimofilové i v těch vysloveně nezimních lokalitách.
A jak píše swan, letošní zimu je potřeba hodnotit celkově, v podstatě už od poslední dekády listopadu :)

# 16.01.2024, 12:53

No abych se tedy v rámci hodnocení února posunul trochu dále tak v týdnu od 5.2. by se mohla vyskytovat TV v prostoru VB a to jak víme nějakou moc velkou zimu nepřináší a často je to takový přetočený JZ, ale samozřejmě je to ještě daleko a uvidíme. Každopádně zatím to nevypadá na únor s nějakým vyloženě západním průvanem a ještě by se nějaké ty zimní projevy dostavit mohly a spíše bude asi převažovat vyšší tlak západně od nás.

Odchylky atmosférického tlaku v týdnu 5.-12.2. zdroj ECMWF
0
# 16.01.2024, 13:31

Tak ano, mé vnímání zimy je subjektivní a závisí i na lokalitě. Nicméně i tak zde ten sníh zejména od středních poloh na poč. zimy napadl už v listopadu a první týden v prosinci jen držel díky teplotám mimo nížiny převážně pod nulou. Zde dole bylo spíš kolem nuly a pod - 5 st. v minimech to šlo jen jeden den. Nicméně bylo z toho cca 14 dní ideálních podmínek pro běžkování nad cca 500 m. n. m. a díky tomu to byl nejzimnější přelom listopadu od roku 2012.
Nicméně mám nějak vnitřně nastaveno že v této době jsou větší zimní epizody mimo hory ještě předčasné a tak mi to nepřineslo zdaleka takové uspokojení jako kdyby to přišlo třeba teď. Vše skončilo 10.12., odkdy kromě 22 a 23. 12. až do poč.ledna bylo i na horách prakticky jen nad nulou a vyjma poloh nad cca 1100-1200 m. n. m. srážky téměř výhradně jen v dešti. Díky tomu mají nejvyšší polohy Šumavy a Krkonoš nadrůměrné množství vody ve sněhu, ale celkově je to i na horách spíše velká bída a zejména to opravdu platí zde na SZ, kde je do 1000 m.n.m. jen poprašek či pár cm prašánku. Ale ona žádná velká sláva to není ani jinde. I ta Šumava v 1000 m. n. m. má do cca 20 cm a ostatní hory vyjma Krkonoš a Jizerek víceméně také, i když teď tam něco připadlo, pravda. Když si člověk uvědomí, jak velká je výměra území v ČR, kde smysluplné zásoby sněhu na horách leží, je to jak kapka v moři. Pro mě ani dostatek vody na jaře není podstatné, zda je 4 m sněhu na Blatném vrchu nebo Labské boudě, ale spíše kolik sněhu leží ve standardních horských polohách a hřebenech vrchovin mezi cca 700-1000 m. n. m. které mají značnou rozlohu v rámci ČR a jsou dostupné (skoro) v každém kraji. Popř. zda leží dlouhodobě sníh ve středních a vyšších polohách či podhůřích obecně.

Jinak také vkládám do února určité naděje, jako teplotně třeba průměrného/slabě nadprůměrného měsíce s lepší distribucí srážek v podobě sněhu. Kombnaci teplot z února 2012 popř. 2018 a srážek z roku 2009 opravdu nečekám.

379
# 16.01.2024, 14:08

K té Šumavě je potřeba říci i b), neniliš pravda??
V polohách 1000-1100m, což je rozlohou její podstatná část, je toho sněhu už cca 25/85 cm..
V polohách nad 1100mnm je pak aktuálně 90/170cm sněhu..
Šumava je obrovská, 1670 km2..
Zásoba vody v šumavském sněhu je aktuálně sice ne rekordní, ale více než solidní!
Ale hlavně, a to se týká všech našich hor..
Zásoby vody ve sněhu pro jarní tání se nepočítají v půlce ledna.Nybrž tak na přelomu února a března..kdy toho sněhu na našich horách obvykle bývá nejvíce...

6
# 16.01.2024, 14:36

@JohnBattler

No záleží jak ta TV vypadá. Pokud bude sahat až někam ke Grónsku, tak to sem studený vzduch pošle. Pokud to bude nějaká chudinka jenom nad Britskými ostrovy, tak to bude ten trochu zchlazený JZ.

110
# 16.01.2024, 14:56

xeno
JohnBattler
Každopádně cokoliv ze západu je pro nížiny v podstatě teplo (zjednodušeně řečeno, samozřejmě).

0
# 16.01.2024, 18:14

swan1
Ano, Šumava je na tom nejlépe, současně myslím že zahrnuje dokonce většinu území v ČR nad 1000 m. n. m. Nicméně mám dojem, že to, co píšeš se týká hlavně centrální Šumavy, její okraje a výběžky směrem do podhůří také mají i přes 1000 m. n. m., ale tam toho sněhu tipuji tolik nebude (okolí Kašperských hor a Stach, Libín, okolí Hojsovy Stráže, oblast severně od Lipna apod.)

Jinak jsem zvědavý, jestli vyjde výstraha ohledně sněhu, tj. nad 7 cm zde. Já čekám sice kolem 7 mm srážek, možná i trochu více, ale z části v dešti nebo mrznoucím dešti.

Jinak aktuální GFS provádí jakýsi první pokus dostat sem ve svém hlavním výstupu (v nejdůležitejším z denních běhů modelu) o posledním lednovém víkendu a po něm zimu. Uvidíme, zatím je to spíše tak propobavení, nicméně pokles v ansámblech v samém závěru měsíce byl v některých modelech už dříve.

# 16.01.2024, 19:26

dneska sem to v tom prasanu vytahnul na Luznej z Weidhutte, nemec sumava kol 1000 mnm. i k tričtvrtěmetru, nahoře samo o metr víc:D.. přes ty voblevy neskutečný.. se kochněte

77
# 16.01.2024, 19:50

charlie1
Nádhera. To je náš desetiletý průměr :D. To jsem asi ještě hodně nadhodnotil.

# 16.01.2024, 20:02

charlie
:D .. to ta peřina bude mít v sobě tak 300 mm vody jak do toho lilo:) to jsou vaše srážky na pul roku dopředu ne :D

77
# 16.01.2024, 20:15

charlie1
Tak tak.

10
# 16.01.2024, 20:39

Když nebudu porovnávat zimu s jinými na sněhové projevy bohatšími oblastmi, tak zatím jsem vlastně s průběhem spokojený, hlavně tedy s tím, že se u nás dalo chvíli běžkovat, i když pro slabou vrstvu jen na starých běžkách tzv. šutrovkách a nyní s obezřetností i bruslit! A vidět předpovědní mapy, které nám dokážou, jako právě nyní GFS, vykouzlit skvostné zimní cirkulace, je velice povzbudivé.:)

379
# 16.01.2024, 20:44

Troll
Právě že jižní část Šumavy směrem k Lipnu má hodně..
Masiv Třístoličník - Trojmezná - Plechý má 100-150 cm(1100-1300mnm) , hraniční hřeben přes 1,5m..
Přičemž ta spodní polovina vrstvy je tvrdý beton .
Smrčina (Hochficht) jakbysmet..
I ten spíše vnitrozemní Boubín 80-90cm..
Prachaticko dostalo největší příděly sněhu začátkem prosince a ty horské polohy z toho těží doteď..
Mimo jiné včera dostala Šumava dost nového sněhu...a to i Prášilsko, Kvildy, Modrava.. Bučina u Kvildy má metr.
Jen severní část Šumavy má méně, na české straně 70-80cm.. Samozřejmě ze západní strany, na německém návětří je to jinde. .
Je to tam teď pěkné, v polohách nad 1000mnm téměř všude pohádka..

12
# 16.01.2024, 21:04

charlie1
Pecka, tohle vyroní endorfiny dvakrát. Poprvý, když tam člověk je, podruhý když se vrátíš domu, hodíš kopyta nahoru a usáváš čaj s rumem. Blahopřeju k super prožitku :)

# 16.01.2024, 21:41

Dejvas
tak to máme stejně:D… děkuju

496
# 16.01.2024, 22:34

Byť je to jen pár výstupů GFS, právě tento model zajímavě začíná ("náhodně") přemalovávat konec ledna. V hladině 500 hPa někdy 25.1. začíná uzavírat Atlantik a ke konci výhledů maluje silnější Skandinávsko-Islandskou blokaci s dosahem k Britským ostrovům. Je to daleko, další výstupy to asi bude zase na střídačku, ale trošku by to poukazovalo na to, jak střednědobé modely viděly / vidí právě začátek února jako možnou změnu pro uzavření Atlantiku apod.

Zároveň včerejší a dnešní ECMWF výrazně "zkrátil" převládající NAO+ a nyní by kolem 26.1. mohlo být rychle pryč. Že by opravdu tam někde v dálce se nám rýsovala změna ... ? Že by teplejší výhled, který vypadal na delší období skončil výrazně dříve? https://charts.ecmwf.int/products/extended-regime-...

A pak NAM Index - jeho dnešní výstup konec ledna trochu přemaloval a nevidí jej nyní tak nadějně jako předchozí výstupy, ale zatím bych ještě nedělal závěry - https://stratobserve.com/anom_ts_diags a zvolit AM Index a poté tlačítko "Submit".

386
# 16.01.2024, 22:55

Andy jen dotaz, jak je to tedy s tou blokací, minule jste říkal, že pro zimu je lepší když je tam hráčem ATR, ale teď tedy tam má opravdu být blokace ( leda, že by to bylo při účasti ATR tak, že by to znamenalo větší stabilitu toho proudění?)..?

A pak ještě malý kousek do pranice, PV nám má docela posílit (dle ECMWF) a má poněkud vymizet propojení narušení s nižšími hladinami (podle GEOS) pouštěl jsem si i animace, je to tam hezky vidět..(zítra to bude vidět na 240 hodin daleko)

PV má sílit nad průměr
hladina100hpa k 16.1.
hladina 100hpa k 21.1.
# 16.01.2024, 23:17

ale na tohle se hezky kouká po aktualizaci ne :D …. to by jsme sli na hrebenech sumavy na 2,5 metru? ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.