Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024
palma
Hodně dobrá otázka, ohledně ATR a BLO Snažím se posledních pár zim pozorovat tyto stavy vs. s tím spojené počasí ve střední Evropě. A o něco více bývá situace lepší u ATR. Ale je tam hodně "proměnných" jako přesné pozice, síly tlak. útvarů atd.
BLO+ si může častěji "natáhnout" teplý vzduch z jihu (v kombinaci s TN v Atlantiku pod Grónskem) a tento teplý vzduch se může usadit nad Skandinávií resp. tam, kde tato TV bude. Někdy dosáhne až k nám, někdy ne a naopak a pod ní se vytvoří chladná oblast - viz přiložené obrázky a GFS, který si s tímto pohrává ke konci ledna.
Proto já raději ATR , kde je větší šance na to, že poloha TV bude více nad Atlantikem. Ale nikde není psané, že je pak vždy proudění ze S, SZ. Může nastat i TN z J, JZ.
Zhruba nějak takto Ale jsem v tomto na začátku a sbírám zkušenosti, podklady, informace ...
Plus je ještě zajímavé se podívat na konec ledna na tlak. útvary - Grónsko pod vlivem "silných" TN, pod nimi TV (např. Skandinávská). To se propisuje i do AO indexu do plusu, ale zároveň nástup BLO ...
A ještě k PV - ano, v hladině 10 hPa je tam rychlý návrat do průměrných až nadprůměrných hodnot. Ale sledujme nyní hlavně dění v jeho struktuře, tvaru, pozici a hlavně v nejnižších vrstvách.
Tak nějak mi přijde, že PV letošní zimu od toho kanadského oteplení na podzim není tzv. driving factor a troposféra si jede svoje. Takže bych řekl, že o únoru rozhodne to, jak do sebe zapadnou různé dílky skládačky jako MJO, AAM apod.
Jediný kdo z nějakého důvodu ukazuje zimu je hlavní běh GFS. Nicméně je fakt, že v odborných kruzích se o blokaci nad Skandinávií na začátku února dost mluví. Je možné že GFS se chytil nějakého signálu a je s ním jen příliš rychlý. Ecák tam zatím do konce ledna nic nemá, zároveň tam není ani nějak velké teplo. Jen aby to neskončilo tak, jak už je posledních zhruba deset let typické, výše převalující se na západě, zasahující až k nám a hlavní vpád studeného vzduch na jihovýchod Evropy. U nás pak nekonečné čekání na jaro.
andy206
Díky za další podklady.. jo , tady přikládám odkaz, kde se lze podívat na jednotlivé hladiny vortexu od 10hpa až do 850 hpa.. včera jsem nedal odkaz.. třeba se to hodí..https://fluid.nccs.nasa.gov/wxmaps//?one_click=1&a... je tam i přepínání na predikci srážek apod..plus animace na až deset dní.. když to teda zrovna načte.. ( na animaci si to chce tak 15 20 sekund počkat, dlouho se to načítá)..
charlie1
Takhle by to bylo fajn - příští týden si odpočinout od zimy, pokochat se pohledem na bláto, krtince a psí exkrementy, a pak si zase vyhrnout rukávy, naplivat si do dlaní a chopit se hrabel a lopat. ECMWF a GFS zatím tu blokační TV šoupou jednou příhodněji, jednou míň, přijde mi to pořád ještě takový vachrlatý. Bude teď ale pár dní trochu adrenalin čekat na aktualizovaný výstupy
No uvidíme co únor nabídne. ECMWF extended spíše otepluje, ale beru to hodně s rezervou. Týden 1 se dá brát jako celkem směrodatný, týden 2 už bude úspěšnost předpovědi tak 50% a další týdny jsou opravdu jen nástřel.
Včerejší povídání k PV od NOAA - https://www.climate.gov/news-features/blogs/polar-...
Dejvas
, je to docela vědecká disciplína, já si přede dvěma lety leccos hledal, když jsem narazil na následující práci... a otevřel ji... zježili se mi chlupy i na dlani, kde je vůbec nemám.. https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/1...
nebo tady..https://rmets.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/...
Obecně se základní data vkládají z družicových pozorování, pak jsou tam přidávána pozorování z bójí umístěných v oceánu, plus výzkumných lodí, meteo balónů, měření MERRA atd.. to vše přepočítáváno pomocí složitých rovnic, (jsou v těch odkazech, a i supervýkonným počítačům to dle té uvedené práce, dává zabrat..) tudíž to pro nás, amatéry opravdu není.. jak jsem pochopil, pro nás jsou až ty koncové výstupy..
Příští týden to vypadá aktuálně na hodně velké teplo a zase i nějaký silný vítr. Icon tam má na středu ráno kolem 10 stupňů a přes den by to hlavně ve čtvrtek mohlo klidně jít až k +15, GFS se zatím drží při zemi a moc sem ten teplý vzduch nedává tak uvidíme. Hlavně ať není nějaká velká vichřice.
Tak vida, poslední "zimní výhled" s překlopením do jara.. prý tepleji ale srážky docela O.K. https://www.severe-weather.eu/long-range-2/spring-...
kozacik
Nevím jestli zavrhávám zimu, ale aktuální výhledy do konce ledna jsou spíš teplé a průměrné měsíční teploty února za posledních 10 let jsou v 9 případech v plusu, ve třech případech dokonce na úrovni březnového normálu 1961-1990, jen 2018 dokázal vyrobit měsíční průměr -1,9°C. Pokud se na to podíváte střízlivým okem, jaká je pravděpodobnost, že v Brně zopakujeme prosincových 10 cm sněhu a -10°C? Je to aspoň 30%?
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.