Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V severozápadní polovině Čech občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

# 15.01.2024, 10:25

swan1
No pokud bude začátek února nadprůměrný a pak dejme tomu od 5. nebo 10.2 průměr tak tím můžeme na ledové dny a celkově zimu v nížinách víceméně zapomenout. Je třeba brát v potaz, že modely nyní všechno srovnávají s novým normálem 1990-2020 a ten už je v základu docela teplý, takže musí tam být modré barvy aby byly ledové dny v nížinách. Ale stejně tady jenom hádáme jak bude. Kolikrát tyhle výhledy CFS a ECMWF extended otočily do modrých barev během pár dní. Ale opakuji u vás v Pošumaví by průměrný únor byl víceméně krásný zimní měsíc narozdíl od nižších poloh kde žije většina populace.

381
# 15.01.2024, 10:33

JohnBattler
To ale nic nemění na tom, že ste sem měl dát, pokud je řeč o únoru a březnu v rámci zachování serióznosti, výhledy ECMWF
únorové, nikoli poslední týden v lednu a 4 dny v únoru..Ale únorové čtyři týdny.
Ten výhled je totiž na únor s CFS shodný... průměrný, bílý...



# 15.01.2024, 10:44

JohnBattler
dekuji za slušnou a upřímnou odpověď, taková komunikace mne těši;-)

275
# 15.01.2024, 11:26

Pavell88
To máte štěstí a panečku hodně živý kapříky:D

12
# 15.01.2024, 11:39

swan1
v poho, nechtěl jsem popisovat věci jasné pro děti z pomocné školy. Jen to, že zrovna ten případ v ČB je specifický. Malše před soutokem s Vltavou běžně stojí, protože na soutoku je jez s elektrárnou. Běžně stačí dvě noci s -15 a dá se tam v pohodě vlézt. Teď to i po týdnu mrazů není vůbec zamrzlý, proto i na slepý rameno (což je takový apendix s ještě stojatější vodou) může vlézt jenom hazardér. Za našich malých let platila zásada rodičů, že abysme mohli vlézt na led na rybník za sídlištěm a jít hrát hokej, musely být tři noci s aspoň -10.

Jinak obecně k těm výhledům na únor a březen - i kdyby to ukazovalo teplejší výhled, nevylučuje to nějaké ty vpády zimy. Takže jestli tam je bílá nebo růžová, mě nechává v klidu, nevylučuje ani nepotvrzuje to vůbec nic :)

# 15.01.2024, 12:37

Výhledy na konec měsíce atakují hranici +10. Zima nejspíš končí pro polohy pod 500 m.n.m. Po rozhraní v tomto týdnu 3 dny kolem nuly, poté rapidní vzestup a přenos od Z, JZ

# 15.01.2024, 12:55

zimník1
Kdy bude zima končit si řekneme v březnu. Ono to vypadá dost nestabilně, ještě hodně se to bude měnit a pak celý únor i březen může být zimní počasí. Vzpomeňte si např. na roky 2004, 2005, 2009, 2013, 2018, 2021. atd. Ovšem samozřejmě, že může být v únoru teplo např. 2002, 2008, 2014, 2016, 2020 atd. Uvidíme. Únor je zajímavý v tom, že může být + 15, ale i - 15. Každopádně, když sleduji ten archiv od roku 1775, tak mi ty zimy přijdou takové opravdu podobné v tom, že jsou velmi nevyzpytatelné. Např. našel jsem tam zimy před 100 a více lety, kdy v Praze v klementinu nebyl jediný ledový den, stejně tak jsem tam našel zimy, kdy mrzlo několik měsíců. Mám pocit, že nemá cenu dělat 15. 1. závěry. Pak mám takový pocit, že není úplný trend, že jsou zimy pouze teplé a budou teplejší. To, že teď bylo pár teplých zim...? To bylo i před 100 lety. Popravdě i s tím globálním oteplováním dost pochybuji jestli probíhá tak jak to oni říkají, ale to sem napatří.

388
# 15.01.2024, 13:18

brezen31
Zima skončí letos až 29 února, to je prostě daný..:cool:

# 15.01.2024, 13:44

palma
Záleží jak se na to díváte. Záleží jestli meteorologická nebo astronomická. Já mám raději tu astronomickou. Reálně i ten březen dokáže pozlobit. Pamatuji sněhovou kalamitu 31 .3. 2013. To bylo něco. Pamatuji, že se taky oteplilo začátkem března, vypadalo to, že bude jaro a najednou to přišlo během pár dní a nikdo to nečekal.

111
# 15.01.2024, 13:57

brezen31
To je ošemetný, s tím dělením ročních období. Četl jsem i zdůvodnění, že celý březen je už jarní měsíc, protože se silně liší teplota na začátku a na konci měsíce. Což v zimních měsících neplatí.

# 15.01.2024, 15:04

brezen31
Tenhle argument moc neobstojí. Já celkem běžné zahajuji slunící sezónu koncem března, tzn. Pamatuji hodně let kdy jsem se v posledni dekádě března opaloval. Nejsem náročný ono mi na to stačí jasno, 15°C a bezvětří a je to moc příjemné. Ale březen je prostě jasně jarní měsíc, který samozřejmě může mít zimní projevy to nepopiram. Je to prostě prvni jarní měsíc a je tak hodně podobný poslednímu podzimnímu měsíci listopadu.

12
# 15.01.2024, 16:27

Únor i březen můžou přinést pěkné zimní projevy, oproti prosinci a lednu je tu ale jeden rozdíl. Dny jsou delší a slunko svítí výše, takže byť ráno může být opravdu zima, přes den už je nejen podle teploměru, ale i pocitově větší teplo. To poznají dobře ti, kdo šoupou dřevo/uhlí do kamen :)

# 15.01.2024, 18:18

JohnBattler
To je pravda, samozřejmě v březnu už má slunce sílu a může být hodně příjemně. Pamatuji si však situaci, kdy v prosinci díky teplému proudění bylo kolem 15 nad nulou (mám pocit, že to byl prosinec 2015) a bylo to na krátký rukáv a slunce mělo sílu. Stejně tak si pamatuji, že koncem března díky SV proudění bylo ve 14 hodin asi -2 a prosinec:) a sám jsem se divil, že je to možné v nížině. Ono taky hodně záleží na proudění, ale samozřejmě, že březen už se nedá moc srovnávat s lednem. Spíš reaguji na komentáře kolegů, že končí zima pokud se koncem ledna oteplí, to nevíme:) V zimě 2012-2013 byla kalamita ještě v dubnu. V tom roce 2013 si pamatuji, že první týden v dubnu ještě bylo trvalé sněžení a úplně jsem se divil.

# 15.01.2024, 18:23

brezen31
Za posledních 10 let byl 2x po zimní stránce zajímavý březen a to 2013 a 2018 takže občas se to stává no a březen ještě nabídne nějaké ty zimní epizody a ledové dny. Samozřejmě je nemoudré odepisovat zimu předčasně, ale jenom jsem chtěl poukázat, že ta pravděpodobnost nějaký zimních projevů (celodenní mráz a sněhová pokrývka) v nížinách už prostě od půlky února klesá.

6
# 15.01.2024, 18:45

Oba ty březny měly společné to, že byly po SSW, které roztrhlo vortex. 2013 se tak stalo v lednu, 2018 v únoru.

0
# 15.01.2024, 20:41

Ahoj,
pro ty, co mě znají jiné diskuse o počasí, tak na sousedním fóru to už opravdu skomírá, tak jsem se přihlásil i sem.

Tak s tím, že by zima s téměř jistým oteplení po 20. 1. pro letošek končila, bych nesouhlasil. Vždyť ona vlastně mimo polohy nad cca 1000 m. n. m. ani pořádně nezačala. Pro nížiny jsou jen krátké epizody sice normální, ale střední - vyšší polohy zatím měly jednu cca 14 denní epizodu na přelomu listopadu - prosince, takže ta byla ještě spíše na podzim. Zimu beru až cca od Mikuláše, dříve ne. Následovalo teplo a inverze. Pak 1 den sněhových přívalů před Vánoci při nadnulové teplotě a potom až do Tří králů jen teplo až velmi teplo. Stávající chladnější epizoda trvá cca týden, ale i ve vyšších polohách je to bez sněhu a zde dole z toho byly jen 2 ledové dny a nějaké velké mrazy s výjimkou snad 1 dne zde na SZ nebyly ani ve vyšších polohách. Následovat bude v tomto týdnu opět pár dnů s trochou sněhu a pak asi snad s výjimkou nejvyšších horských poloh zase spíše jarní počasí, pravděpodobně nejméně do konce ledna. Tím budou cca 2/3 zimy za námi.

Pro nížiny podle mě zima končí s koncem února.Podobnou pseudozimní epizodku jako byly/jsou zde na SZ dosud, může přinést nejen únor, ale klidně i březen, který bývá na zimní projevy obvykle výrazně bohatší než listopad i poč.prosince, zvláště od středních poloh výše. Tam bych o zimě tudíž hovořil až do pol. března.

Po teplém prosinci i lednu (kladnou odchylku měsíce pouze do + 1 st. fakt nepředpokládám) lze s velkou statistickou pravděpodobností očekávat buď opět teplý nebo přinejlepším normální únor. Studený je v podobných situacích spíše výjimkou a pokud přijde, tak spíše suchý. Jinými slovy, konec zimy toto podle mě není, na druhou stranu pro nížiny už výraznější a delší zimní epizoda také spíše nepřijde, ale to neznamená, že sněhový i teplotní vrchol nemůžeme mít teprve před sebou. Vyšší polohy pak nějakou šanci na řekněme cca měsíční epizodu s dostatkem sněhu, pokud se v první půli února opět ochladí a napadne dost sněhu, zatím ještě mají. Navíc když jen tak ze zvědavosti sleduji občas CFS, bývá tam docela shoda na zimních situacích cca od konce února dlouho do března, takže uvidíme.

# 15.01.2024, 21:17

Troll
Konečně normální nezaujatý názor. Já jsem tu za názor, že bude v nížinách uz teplo doslova lincovan :D tady se jedou tvrdý zimy a každý mrazík znamená dlouhou mrazivou epizodu. Pozor na to :love:

388
# 15.01.2024, 21:25

Troll
Zhodnocení docela zajímavé.. na jeho základě jsem si uvědomil jednu věc.. jsem v poloze cca 400m.n.m. ( nejvyšší místo v Kladně je ještě kousek výše), a letos jsem navzdory tomu, že bílo tu bylo pár dní, docela spokojen, počet ledových dnů je docela slušný... jenže.. když se na ně kouknu, tak je to tím, že nejvyšší teplota je leckdy přesně na nule, a nejnižší často na -3, -5 max.. zatím co dříve to bylo o dva, tři stupně níže ( cca 8 - 10 let zpět) a pár dní ledových zase uniklo tím, že bylo +- 0,2 nad nulou... A z toho samozřejmě i plyne to, že i ten leden vypadá, že bude v nadprůměru. Navíc teď by měly být statisticky do konce ledna, nejstudenější dny, pak se to přesně na konci už láme směrem vzhůru, takže z mého pohledu zima zatím docela dobrá ale vlastně "teplá"..
Zimník
Koukám, že jsme ten příspěvek pochopili každý poněkud jinak.. holt co člověk to názor..

# 15.01.2024, 22:08

Troll
Zdravím trolla z meteofora a jeho názory zde budou jistě vítány a pamatuji ho jako velkého znalce a pamětníka počasí, takže jeho názory zde pozvednou diskuzi K té celkové lednové teplotě a odchylce za leden bych chtěl dodat, že bude jistě jiná na SZ Čech (kde panuje víceméně nejteplejší počasí v posledních dnech) a třeba na jihu Čech či na východě Moravy. Druhá věc je že už porovnáváme s novým (teplým) normálem 1990-2020 a třetí věc ty výhledy na příští týden zatím nevypadají nějak šíleně teple. Tady myslím že ve velké části ČR by ten leden mohl skončit opravdu jen s +1°C odchylkou. U vás na SZ to bude vskutku asi více.

381
# 15.01.2024, 23:17

palma
JohnBattler
Určitě se dají chápat pocity někoho na SZ z ne zrovna povedené letošní zimy tam..jak sněhové, tak teplotně..
Ale bylo by fajn třeba svévolně nezkracovat zimu o první prosincový týden ,, shodou okolností,, letos týden sněhově i teplotně velmi zimní na nezanedbatelné části území, takový nástup zimy tu byl v 21. století max dvakrát..
A samozřejmě, jinde je ta sněhová i teplotní bilance v polovině zimy ne zázračná ale mnohem příznivější, než na tom SZ..
A ano, budou oblasti kde leden skončí teplotně nakonec průměrný..



Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.