swan1
Přitom u něj je jedno jestli je JZ, S nebo SV proudění má tam plusový teploty vždycky . Jako týden oteplení bych bral Je jenom zima, chtělo by to sníh. Těch 5 cm se pomalu za ten týden mrazu odpařilo
P.S. Poslední tři dny tu máme největší chladno z celé ČR. Jenom takový ostrůvek na jihu Čech, nevíte čím to je?
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024
zimník1
ne zimníčků, hlavní rozdíl je že on je jinej. Fakt příspěvek jako kdyby existovala pouze jedna příjmení na světě.
Yurri
Kamaráde, zkoušel si nějaký led na rybníku ve Tvém okolí? Přikládám fotku od nás a řeknu Ti - paráda ! Bruslíme prakticky od čtvrtku, tloušťka ledu plně spolehlivá. A jsme šťastní za to, že po X mizerných zimách máme alespoň 1, možná i 2 víkendy, kdy nám to vyjde.
Jinak ten teplý JZ expres - já teda za sebe si myslím, že predikce např. -5 dnů nazpět vs. dnešek vychází pořád velmi dobře. Modely držely a drží datum 18.1., což sedí. Zároveň ale bylo jasné, že budeme na rozhraní (což je X možností). A ono rozhraní se projeví tím, že nám to zimu vrátí ještě zpátky na pár dnů. Co bude pak dále někdy 20.1. je otázkou, ale vypadá to, že by se nad Evropu mohla nasunout TV a Atlantik se otevře pro TN. To by mohlo přinést lehký noční mráz, přes den tepleji. Zároveň ale možnosti inverze apod. Ale to je daleko a tipl bych si, že se to i změní a střední Evropa pocítí něco z Atlantiku.
Různé výstupy od ECMWF po 20.1. dávají dominanci NAO+ a pak bude otázkou, jak tlakové útvary budou uspořádány. Ono teplý JZ bude možná bráněn právě silnější TV nad Evropou a nebo taky ne ...
ECMWF ve střednědobých předpovědích vidí se začátkem února ukončení NAO+ a maluje tam blokace Atlantiku, TV u Grónska-Skandinávie apod. Hezký tweet zde - https://twitter.com/Superchri90/status/17465703291... a mrkněte na výstupy od ECMWF např. pro hladiny 500 a 850 hPa, odchylky tlak. útvarů, co tam malují někdy po 03.02.
PV se rychle vrátí do své průměrné hodnoty (rychlost větru v hladině 10 hPa), ale ve své struktuře by nemusel být tak kompaktní a silný. S koncem ledna to vypadá na náznak "rozrušení" v nejnižších hladinách - https://twitter.com/Superchri90/status/17462855928... a https://twitter.com/Superchri90/status/17466297186... Možná to nebude zrovna něco malého i vertikálně. Plus samozřejmě důležitý bude tvar a poloha PV. A ještě jedna maličkost, pokud se nepletu, pak 3D model PV je zobrazení hladiny cca 10 - 100 hPa.
PS. strašně mě baví tady názory některých, že zimy už stačilo. Jo jo, to je síla po cca 7 dnech
PS2. vysvětlení 2.obrázku Eddy Heat Flux -
Red colors indicates heat in the atmosphere, therefore disturbance.
Light blue, no heat fluxes, therefore no disturbance, therefore strengthening occurs.
On the left you can see the reference atmospheric height expressed in hectopascal (Hpa)
andy206
Však říkám, že se odvážlivci určitě najdou a ty jsi holt jeden z nich a věřím že to máš změřený, ale bohužel mnoho jiných nemá ani tucha a pak to takhle dopadá:
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-nechodte-na-l...
Jinak výstupy nějaké sleduji jako každej, konec ledna je už dlouho celkem jasnej a únor nebudu ještě spekulovat.
Yurri
Ano, já jsem jeden z odvážlivců a na tu fotku jsem ty ostatní domaloval pastelkou Ne, kamaráde, my nejsme odvážlivci. My jsme tady měli dostatečné mrazy, které garantují dostatečnou tloušťku ledu, která je nyní více jak 11 cm. Takže srovnávat Č. Budějovice a mou lokalitu a ještě rybník vs. popis vodní plochy ve článku asi není moc rozumné.
Yurri
Rybník s klidnou vodou tady na východě, kde začátkem týdne dva dny nevylezla teplota nad -10, v tom jedno ráno k -20, nelze srovnávat se Slepým ramenem Malše (kde se mimochodem do roku 1946 hrála liga). Je tam zdánlivě stojatá voda. Když není vody moc a mrzne, led je tam bezpečný. Jak je ale teď vody v povodí dost, tak i ta zdánlivě klidná voda je nestabilní. Takže i když v Budějcích bylo i k -15, je to tam teď nebezpečný. Stojatých rybníků bych se stran ledu teď ale nebál.
Jinak bych byl opatrnej s tvrzením (JohnBattler), že leden může skončit s lehkou zápornou odchylkou, nezapomeňme, že prvních 6 dní bylo silně nadprůměrných a stejně tak může skončit i konec měsíce. Takže to dost dobře může dopadnout jako prosinec - hezká zimní perioda, ale nakonec celkově v plusu.
Já za sebe můžu říct, že zima zatím ok. Žádná sibérie, ale žádný propadák. Byl a je sníh (dneska 26. den s pokrývkou), byla i klasická obleva... Prostě tak nějak to, co je od zimy ve střední Evropě běžné.
Adamsedlak
Otázka je, co to znamená největší chladno v ČR? Obecně nad severem je víc mraků, takže na jihu jsou studenější rána? Jižní Čechy jsou specifický, že když foukne od JZ, jsou často nejteplejší. Ale když vzniknou specifický podmínky, daří se tam zimě. Obecně vysoká nadmořská výška, náhorní plošiny, údolí mezi kopci. 30 let jsem tam žil, takže vím, že se to nestává často, ale může tam napadnout nejvíc sněhu (viz prosinec) a můžou tam být i nejnižší teploty.
andy206
Ty jsi mě stejně jako Dejvas nepochopil, nechci srovnávat žádnou lokalitu s jinou, byl to jen příklad, že někdo měl taky odvahu a dopadl o dost hůř a je dost pravděpodobné, že tohle někdo odnese utonutím, což po 1 týdnu mrazů bývá často opakující se jev, síla ledu bohužel nezávisí jen na mrazech v jakékoliv konkrétní lokalitě, jak bylo zmíněno v mnou odkazovaném článku, fotky rybníčků si nechte na památku pro děti, já si raději přečtu varování jihočeských hasičů a myslím, že to platí celorepublikově
andy206
Dejvas
Samozřejmě, led 10cm + je na rybnících se stabilní výškou hladiny již bezpečný..Mrazy -15/-20°C + celodenní mrazy + fakt, že během zamrzání rybníků nenapadl sníh, který by jako izolace zamrzání zpomalil ..
Tady se též na rybnících bruslí o 106.. , a naprosto bezpečně..
Tekoucí vody, řeky, kde pod ledem voda proudí a víří, to je úplně jiná kategorie, a ten rozdíl chápe i dítě v pomocné škole...
Jinak, zde je zatím za leden průměrná teplota -1,9°C.., což je téměř 1°C pod normálem.. Pokud poslední týden bude teplejší a výhledy zatím takové jsou, skončí tu leden někde kolem normálu..
U nás měl led na rybníce 11 cm za dva a půl dne. Teď už má přes dvacet. Díky holomrazům led sílil rychle. V prosinci led měl max 13 cm. Díky sněhu co padal byl křehký a 3 Prosince jsem se propadl. Byla to moje blbost. Voda byla teplá, a šlápl jsem na místo kde se voda vířila o dna nahoru, jeslí vlivem ryb nebo jiným nevím.
malá vzpruha před oteplením pro zimomily americká noaa vidi únor i březen zimní/ chladný vypadá to jako scifi ale ten nízký tlak by se začátkem února měl přesouvat nad skandinávii a evropu a měl by sem šoupat chladnější vlhčí vzduch viz. clánek SW co sem dával palma jináč tady v okolí už se několik dní bruslí ostošest
Uznávám že s tím podprůměrným lednem jsem se asi seknul. Jsem si teď spočítal průměrnou teplotu pro Prahu-Libuš z Ogimetu a ke dnešní půlnoci to vychází rovná 0°C. Normál je -0,2°C. Tento týden to asi trochu srazí níž, ale nic dramatického myslím že na konci týdne bude průměrná teplota cca -1°C. No a modely se nám dnes docela sjednotily, že od příštího týdne se opravdu asi stabilně oteplí. Zatím to tedy neberu jako hotovou věc, ale dnes se šance výrazně zvýšila. Takže dle všeho leden by mohl skončit jako naprosto normální měsíc možná se slabou kladnou odchylkou mezi 0 a +1°C.
Na druhou stranu vzhledem k tomu jaké jsou nezimy v posledních letech bude dojem z letošního ledna opravdu zimní až na ten nedostatek sněhu...
Jinak CFS neberu vůbec vážně, ale dle ECMWF nás nějaký návrat zimy asi brzo nečeká. Samozřejmě nějaká ta studená epizoda v únoru dorazit ještě může.
JohnBattler
takže se prostě nenám těšit na zimní únor a březen, děkuju jste moc hodný … to táháte z prstu a chcete nás tady všechny nasrat nebo proto máte nějaký pádný opodstatnění?, pokud ano s není to ve stylu “jedna bába povídala” dejte sem odkaz, jinak to beru jako nesmysly, to že sem date výhled na zbytek ledna nema s unorem a březnem nic společného rozhodně je pro mne relevantnější vystup cfs než věštba johna battlera, nezlobte se
charlie1
Dal jsem tady výhled na týden od 29.1.-4.2. a ty další týdny má ECWF všude ve střední Evropě bílou barvu což je průměr. A bavím se hlavně o nížinách kde je prostě průměr 1990--2020 v únoru rozhodně nad nulou. Navíc ty průměrné teploty během února už pomalu ale jistě rostou a na konci měsíce už to bude něco jako +2-3°C což už zkrátka není pravé zimní počasí. Navíc jak tady uvedl ludvicek ty průměrné teploty za posledních 10 let tak je vidět jak vypadá běžný únor v Brně nebo v Praze.
Jasně u vás na Vimpersku pokud bude průměrný únor tak bude zimní. Tady v Praze to tak zkrátka nebude. Každý na to máme jiný úhel pohledu.
Samozřejmě na nějaký zimní pozdrav je času dost, ale zima už to má těžší čím dále v kalendáři jsme. Např. minulý týden kdy jsme měli v Praze maxima okolo -5°C a celý den svítilo slunce tak teplota ve výšce byla jen okolo -10. Tohle přijít 20.2. tak už z toho rozhodně ledový den nebude. V únoru potřebujete na ledový den spíše tak -15°C ve výšce nebo silnou inverzi.
JohnBattler
No pokud se chcete bavit o výhledech na únor, tak opravdu nechápu proč sem dáváte výhled poslední týden ledna a jen úplný začátek února...?
Právě ty bílé výhledy na únor tu měly přistát..
A ty jsou průměrné..
Po pravděpodobně průměrném lednu by přišel průměrný únor..
Což by byl právě ve vztahu k zimám za posledních 5 let určitě pokrok směrem k zimnímu počasí. .
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.