Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

379
# 31.12.2023, 20:46

zimník1
A na jak dlouho to vidíš, ty překvapení, tu relevanci jednoho ansámblu GFS ze 30ti na týden dopředu..
Kteréhokoliv z těch třiceti..Na pár hodin, nebo na půl dne, nebo už je to definitivní?
Pověz, ať se na Silvestra máme ještě čemu zasmát..;-)


172
# 31.12.2023, 20:48

Vy jedni eurozimaři, vy mi neděláte radost. Kašlete na výhledy, dneska pořádně oslavte Silvestra, dejte něco dobrého, hlavně žádnou ostudu a hlavně zdravíčko a pohodu do Nového roku. ;-)

379
# 31.12.2023, 21:05

Aidamko1
Díky, zdravíčko, pohodu všem a ještě aspoň trochu nějaké zimy, v lednu a únoru! Snad.. :snih::led:

110
# 31.12.2023, 21:34

Aidamko1

Ale šampáňo na ledu přeju i nám eurozimařům.:D

33
# 31.12.2023, 21:37

Také všem přeju spokojeně a ve zdraví prožitý následující rok. :)

273
# 31.12.2023, 23:41

Přidávám se s přáním spokojeného a šťastného a na zajímavé počasí pestrého roku všem přispěvatelům.

# 01.01.2024, 01:27

Také přeji :cool:

169
# 01.01.2024, 01:40

Také přeji vše nejlepší do noveho roku,hlavně hodně zdraví, spokojenosti a ještě nějakou zimní atmosféru v lednu a v únoru :D:snih:

# 01.01.2024, 07:51

taky vše nej a hlavně metry sněhu :):snih::snih::snih: ps: nestahujte kalhoty, brod je ještě daleko;-)

# 01.01.2024, 07:59

Vše nejlepší do Nového roku, hlavně zdraví, pevné nervy a taky zajímavé počasí.

# 01.01.2024, 08:01

Zde v novém roce už 10 mm, sněží od cca 600 m, tady déšť, občas zatoulana :snih:, 2 stupně.

379
# 01.01.2024, 08:31

charlie1
Kalhoty držme pevně nahoře aspoň do středy, jj :D
Aktuálně hezká shoda GFS s Ecmwf, na ten víkend..
Uvidíme..

48
# 01.01.2024, 08:32

Nový rok jsme začli tmou a vydatným deštěm, inpočasí dává na dnešek 5 mm a už máme 10 a stále prší :prsi: :prsi: a pršet bude :prsi: :prsi:
:snih: jsem teda nikde neviděl, asi mám ještě zakalený zrak :D
Modely dávají úhrn za tento týden kolem 40 mm a možná v neděli už by se to mohlo držet, tam je změna do zimy myslím jasná, když to v příštím týdnu náhodou nedopadne úplně na ledové dny tak aspoň bude mrznout v noci, uvidíme na jak dlouho :cool:

2313
# 01.01.2024, 09:35

Leknín
vy ho máte až teď, my ho měli přesně o půlnoci :D měl jsem to šáňo ve skleňičce pěkně naředěný.....:cool:

# 01.01.2024, 10:15

Všechno nejlepší do Nového roku všem meteo nadšencům. :snih::led::slunce::prsi::vitr:

Výhledy docela přituhly Ecák narýsoval pěknou dálnici od SV do Střední Evropy a GFS není o moc pozadu. Je to ještě týden daleko, takže nebrat zatím s jistotou, ale nějaké ochlazení dorazí na 100% už v sobotu a pak je otázkou jak dlouhá a intenzivní ta chladná vlna bude.

110
# 01.01.2024, 10:37

JohnBattler
Teď se na to dívám ještě s jedním zalepeným okem po silvestru a GFS na konci vrací +5°C, celkem snad 2 ledové dny v JM kraji by byly, na leden asi normální. V pátek si řekneme.

12
# 01.01.2024, 11:01

V deset mě budí dcera, ať pro ní dojedu do vedlejší dědiny a venku bílo. Já už úplně zapomněl, jak to vypadá :)
Jinak stran zimy od příštího víkendu jsem klidný, hodně vás tu psalo, že vrchol zimy už máme za sebou a že teplo bude až do jara. Takže žádné mrazy a sníh už nečekám a těším se, že moc neprotopím :)

# 01.01.2024, 12:45

Dejvas
To tady psali maximálně takoví ti problémoví jedinci, které nebudu jmenovat. Každému soudnému človeku je jasné, že odepisovat zimu na konci prosince je nesmysl. Nejchladnější část zimy nás na 95% teprve čeká a skoro bych řekl, že ten příští týden může docela "stát za to". Dle ECMWF až 3-6 pod normálem.

SSW nám z modelů víceméně vymizelo, takže domnívám se že vrchol zimy tedy může být už dříve a nikoliv až druhá půlka ledna jak jsem odhadoval původně.

172
# 01.01.2024, 13:02

Vliv na proudění bude mít i to samotné oteplení ve stratosféře a posléze poloha PV, takže ačkoliv vortex nezkolabuje, tak je otřesen natolik, že modely propagují jeho polohu někam nad severní část Norska i po polovině ledna. Hlavně se zdá, že bude propagovat do nižších hladin troposféry, takže to chladnější počasí by mohlo vydržet klidně do konce ledna (ačkoliv nutno uznat, že vzhledem k absenci nějaké blokace od východu budou i nějaké kratší epizody teplejšího proudění). Nicméně je tam ještě dost nejistoty, jsou modely co dávají spíše trvalejší epizodu mrazů a naopak je pár modelů, co tam prosazují den, dva teplot lehce nad 0°C.

Dle mého nejchladnější epizoda zimy nastane spíše až kolem 20. ledna. Nicméně ještě můžeme být rádi, že teploty dle výhledu ČHMÚ budou ten další týden mezi -6°C až -2°C v maximech, Polsko čeká ke konci týden rozhraní, kdy jižně od rozhraní může být až +5°C, naopak na rozhraní ve Varšavě už -11°C a na SV Polska dokonce kolem -20°C.

ludvicek
Samosebou, že i eurozimařům to šampáňo vždy přeju. Já se teda včera rozjel pořádně, dopoledne byl bolehlav, ale stačí hodinka běhu a je to okey. :cool:

swan1
Jo, to je fakt. Taky teď na to koukám.

379
# 01.01.2024, 13:12

Aidamko1
No, s tou blokací od V..
Je sice pravda, že výrazné vysokotlaké pole je ve výhledech až za Uralem, v Asii, nicméně nad V Evropou vlastně blokace bude, TN..
Z Atlantiku by se měl tu a tam dostávat přetočený vzduch kolem blokační atlantické TV , který ovšem u Skandinávie bude míchán se severním prouděním a vzhledem k předpokládané poloze PV by to na nějaké výraznější oteplení v druhé půlce ledna pro střední Evropu nemělo stačit..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.