Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V severozápadní polovině Čech občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

49
# 01.01.2024, 13:48

ČHMU už je chladnější jak výhled inpočasí :!!: :D ale je to až za týden, takže jsem fakt napnutý jak to nakonec dopadne. Příští pondělí rozdíl mezi Ecákem a GFS v maximech 10 stupňů. Ecák tmax -12 a GFS -2 Ecák v tom dál svižně pokračuje, GFS otepluje. Bude veselo :D Srážky-tj. nejaký sníh z výhledu zmizel a to tam bylo i 15 cm. Fakt super situace, škodaže až za pár dní budem vědět víc, napřed ty deště přežít

11
# 01.01.2024, 13:59

TN ovlivňující nás od JZ koncem týdne k nám nějaké vydatnější srážky asi nepřinese. Větší štěstí na její projevy pocítí spíše JV našeho území. Nás tak čeká ochlazení na sucho a s pouze slabou novou sněhovou pokrývkou do hor. Následnému studenému a vlhkému severnímu proudění příliš nevěřím. Stáčí se totiž až příliš často na teplejší JV.

381
# 01.01.2024, 14:36

Co se týče průběhu srážek od soboty do pondělí, tak je zatím předčasné se tím nějak více zaobírat..
Středomořské TN jsou těžko predikovatelné i na 1-2 dny dopředu..

# 01.01.2024, 14:42

swan1
To mas pravdu. TN už nepostupují jak kdysi k SV že vezmou Moravu a východ ČR klasickym postupem. Začátkem prosince se zasekly ve středu ČR a nehnutě tam smrděly tři dny v kuse a chrlily laviny sněhu. Někde bylo půl metru a o 20 km jinde bylo 5 cm

388
# 01.01.2024, 17:12

No, něco očekávám, ale jsem velmi, velmi opatrný..začne to klesat, zatím očekávám tak do -5 tady u nás příští týden, jak dlouhé to bude je otázka, očekávám prozatím do asi 7 mi dní délky..:), zkouknul jsem ještě, jak dopadl teplotně u nás prosinec, no, kdyby nebylo té první studené dekády, tak je to snad jak březen..čili, po měsíci se patrně za týden konečně opět podíváme pod nulu..

prosinec 2023
# 01.01.2024, 17:17

palma
Bomba. Že by výrazně nadprůměrná zima?

# 01.01.2024, 17:34

Uvidíme co se vyklube včera mě GFS ukazoval ochlazení a zase zpět oteplení po par dnech.
Snad zamrzne a bude snad i sníh .

381
# 01.01.2024, 17:47

zimník1
Je třeba asi trochu doplnit vědomostní mezery..
Prosinec je jen první třetina zimy..
Máme za sebou bezpochyby nadprůměrný prosinec , nicméně před sebou máme ještě dva zimní měsíce..
Účet zimě jako celku vystavíme až 31.3. ...
Může skončit jako nadprůměrná celá, samozřejmě..je velká šance že se tak stane..
Ale nemusí..

388
# 01.01.2024, 18:01

swan1
Přesně, já tam taky píšu, že prosinec byl, dle dodaného podkladu teplot, u nás s nadprůměrem, s tím, že očekávám nějaký ten návrat pod nulovou hranici, a účet se vystavuje po konci zimy, jasná věc... jen si teď nejsem jist ničím, první blokaci to třeba u ECMWF ukazuje někde ke konci měsíce, další záležitosti ani neuvádím, k 5.1. by zase měla přijít velká měsíční aktualizace u ECMWF, tak jsem docela zvědavej.. nejistota je pořád velká..

# 01.01.2024, 18:15

swan1
A první dekáda ledna se ponese v duchu teplého prosince roku 2023. To už je jistě. Takze jsme v půlce. Do deseti napočítat ještě umím :D

381
# 01.01.2024, 18:21

zimník1
Mě by zajímalo, kam se podělo to silvestrovské teplé překvapení a kam ses poděl se svýma smajlikama ty.., po následujícím opět chladném výstupu? :D
Nechápu, co tím tady na fóru sleduješ..?
Neustálou propagací tepla a tlemením se jako tajtrlik nad každým výstupem do tepla?
Objektivní synoptika a meteorologie jako taková tě evidentně vůbec nezajímá..
Jenom tu bez ducha trolíš..
To že žijeme v éře GO neznamená, že bude pořád jenom teplo.. Víme?
A počítat fakt neumíš, ani do těch deseti..
V půlce zimy budeme 15.ledna.., teď fakt nejsme..
Ochlazení přijde dle aktuální predikce ze 6. na 7.1.

388
# 01.01.2024, 18:23

Tak asi se hoši na ECMWF připrdli, nebo se něco nepovedlo.. ten výstup povětrnostních režimů je aktuálně uplně bezva..:D
p.s. podle výstupu PV.... má být PV v cajku cca do měsíce, měsíce a půl...

něco je špatně..:-)
13
# 01.01.2024, 18:27

Nám ecak předpovídá-20 ráno, a i -14 přes den

172
# 01.01.2024, 18:29

palma
Jo, zase nám to k chladnějšímu proudění podpoří pokračující, ačkoliv slabší strato. oteplení (hezké povídání je o tom o pár stránek dozadu) a poloha PV. Ještě štěstí, že se to vše propsalo do spodních vrstev.

# 01.01.2024, 18:48

swan1
To, že nejsem v meteorologii na takové profesionální úrovni jako ty ještě neznamená, že trolím. Píšu svoje poznatky tak jak umím. Člověk se pořád učí . Každý nemůže být taková hvězda jako ty :)Jinak přeju všechno nejlepší v roce 2024 a hlavně zdravíčko;-)

388
# 01.01.2024, 19:04

Aidamko1
Jo, něco to dá, pro Moravu to vypadá pomalu lépe jak pro Čechy, pokud vše do sebe zapadne... mne spíš štve GFS, měsíc sleduju tu hladinu 500hpa.. a co tři dny až pět dní ( na týden až deset dní dopředu) to neustále opakuje situaci s výlevem vzduchu od severu, aby to pak zmírnilo a v závěru pomalu vymazalo, mám i printy těch situací, klidně to sem šoupnu, ale je to jak podle stejné šablony. proč tohle celý měsíc dělá... teď mu to cca na desátý pokus asi vyjde.. nevím, ale nepřipadá mi to moc "solidní"..:!!:

p.s. už zase přijde něco "brutálního"..:cool: https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/cel%C3%BD-d...

381
# 01.01.2024, 19:31

zimník1
Nejsme tu žádní profesionálové..ani hvězdy.
Amatérsky se jen zajímáme o počasí..
Ale nejsme roboti trolící tu do zblbnutí jenom s teplem..
palma
Nejen GFS, ale i ostatní modely tam vždy mají nějaký studený běh na 10dni dopředu.., krom teplejších ansámblů..
GFS ho ale asi prostě častěji alespoň na jeden nebo pár výstupů dá i jako hlavní běh..
Amíci asi holt mají jinou strategii v tomto, než evropské modely.. nevím..




388
# 01.01.2024, 19:38

swan1
Tak jasně, že tam nemůže být neustálé teplo, nebo zima, mne spíš udivuje, že to vždy počítá s prudkým propadem studeného vzduchu, očekával bych spíše opačný model, nejdříve náznak vpádu, pak eventuálně potvrzení a pak přitvrzení.. nebo naopak zmírnění, to bych nic nenamítal, ale takhle mi to připadá jak střelba od boku se sloganem " jednou to vyjde" a ono to vyjde, to jo..;-)

496
# 01.01.2024, 20:01

Nazdárek kamarádi, úvodem Vám přeji vše nej do nového roku 2024, hlavně pevné zdravíčko.

Dnes pár poznatků z mé strany. Cca před týdnem jsem dal nástřel, jak by mohl dopadnout prosinec 2023 (tepl. odchylka cca +2,5 C oproti normálu 1981-2010 resp. +1,6 C oproti 1991-2020. Tolerance ±0,25 C). Konec prosince byl ale opravdu velmi teplý a nakonec mé výpočty ukazují nově toto - tepl. odchylka cca +3,2 C oproti normálu 1981-2010 resp. +2,3 C oproti 1991-2020. Tolerance ±0,15 C. Opravdu velmi teplý prosinec, možná ještě více, než se čekalo. Každopádně období Vánoc až cca do 06.01. bude suverénně asi nejteplejší = nejhorší, co může být. U nás ani v 750-900 mnm prakticky není sníh ... :(

Vývoj vortexu - tak, jak to ještě do pár dnů nazpět maloval opravdu velmi dobře model ECMWF, tak nyní ve "finální" fázi hodně ze zeslabení ubral. To GEFS takové zeslabení myslím nikdy nemaloval a držel se minimem kolem 10 m/s v hladině 10 hPa. A vypadá to, že takto to asi nakonec i bude. Zeslabení ale proběhne, ale vypadá to vypadá, že celkem rychle pak bude probíhat "návrat". V hladině 100 hPa je patrné také zeslabení rychlosti větru, ale poté také určitý návrat k průměru. Toto nejsou moc dobré indikace.

Je tu ALE - ono to zeslabení by mohlo být i tak dost zajímavé (prostě a jednoduše změna v PV) a důležitá nejspíš bude také dislokace PV v 10 hPa (PV se přesune na lepší pozici ve spojení s možným počasím nad Evropou, pokud proběhne propojení jednotlivých hladin, což nyní vypadá, že tomu tak bude, otázkou po jak dlouhý čas). Propsání do nižších hladin by mohlo být relativně rychlé a to potvrzují i modely - již několik dnů se shodují, že někdy kolem 07.01. přijde změna. Otázkou ale zůstává, jak velká změna to bude. Některé modely (výstupy) vidí více zimu ze severu, některé méně, někdy to pak to "hlavní" přesouvají dále k 13.01. apod.

Také je důležité pozorovat hladiny - např. 500 hPa resp. 850 hPa vidí od cca 07.01. vytvoření TV v oblasti Grónska - Islandu s přesahem do Atlantiku až ke Skandinávii a Britské ostrovy. A to je nyní pro nás asi to hlavní, co se právě v této oblasti objeví. Stačí jiná poloha, narušení od TN apod. a ze studeného výstupu můžeme ležet na teplé straně. Je ale možné, že tyto TV budou opravdu mohutné a odolné. Myslím si, že po 08.01. k nám "jednou" opravdu chladnější vzduch pronikne. Zda to ale bude jen 1-2 denní epizoda, a nebo to bude 7-10ti denní, to teprve uvidíme. To samé se dá říci, zda-li to bude cca 10.1 a nebo 15.1. a nebo 19.1. ... zatím nejistota.

Rád bych zmínil i tento tweet - https://twitter.com/DrAHButler/status/174124529050... hezké povídání k tomu, co nás asi čeká (musíte být ale registrováni, abyste pod odkazem viděli všech 8 příspěvků - analýz). "Menší" zeslabení PV by mohlo znamenat ne tak dlouhé "následky" pro naše počasí. Na druhou stranu, pokud ale dojde k propojení stratosféry-troposféry (a že to tak vypadá), tento důležitý efekt by mohl přinést zajímavé věci. Z dřívějška víme, že i nižší patra se často v dalším vývoji dokáží dost dobře chovat "jinak" než hladiny výše.

Je asi i reálné, že se ČR objeví na rozhraních (teplotních, deště/sněhově srážkových), to první by právě mohlo být již 07.-08.01. Snad to bude forma sněhu (plus potřebného nějakého mrazu), protože déšť myslím už nikdo z nás na nějaký čas nechce vidět.

PS. snad sem toho nepsal až moc ;-)

381
# 01.01.2024, 20:30

Pokud nad Atlantikem pátka, soboty mezi Grónskem, přes Island až k VB převládne vysoký tlak, je určitě šance, že zmohutní v rozsáhlou a silnou, stabilnější TV.
Bez ní to na delší období zimu střední Evropě nepřinese..
Příznivá poloha oslabeného PV by byla další bonus..
Snad se tyto dvě věci uskuteční, potkají...
Moudřejší budeme koncem pracovního týdne.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.