Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně slunečno a po chladném ránu odpoledne většinou přes 20 °C

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

# 28.12.2023, 13:44

andy206
Já Vám odpovím, nechtěl jsem Vás naštvat. Můj příspěvek byla reakce na mediální články typu příjde bestie z východu a tak dále. Spíše jsem reagoval na to jak novináří píší, co bude a přitom opravdu žádné modely zimu negarantují. Modely pouze ukazují nějaký odhad a 4 x denně se mění. Chtěl bych, aby novináři psali o počasí důstojně a zdrželi se takovýchto výroků, že přijde např. bestie z východu nebo napdane půl metru sněhu a když to člověk přečte, tak se dozví, že napadnou 2 cm a na Sněžce možná více:) Spíše jsem myslel, že nemá smysl brát modely nějak vážně, když tam ukazují ochlazení nebo oteplení. Odhady jsou naprosto nesměrodatné, já taky sleduji modely delší dobu a uvědomil jsem si, že se může stát cokoliv a modely to nemůžou předpovědět. (Myslím předpověď na delší dobu.) Zatím když vidím modely, tak pořád je to spíše teplejší a když tam dají ochalzení tak další výstup je zase teplejší. Takže zatím mluvit o nějaké bestii z východu nevím... Každopádně necháme se překvapit. Studený vpád může přijít kdykoli prakticky do konce března máme času dost.

# 28.12.2023, 13:52

andy206
Pamatuji si únor 2021, kdy Gfs ukazoval teplé proudění kam až dohlédne a najednou asi 3 nebo 4 dny před výrazným ochlazením a vpádem studeného vzduchu ze SV teprve ukázal, že přijde ochalzení, ale nedokázal to předpovědět na další dobu a takových situcí bylo více. Určitě má smysl se o tom bavit, přemýšlet, ale nenechal bych se tím rozčílit, opravdu bych modely a zvláště GFS bral hodně s rezervou. I to rozpoložení tlakových útvarů na delší dobu může být velmi nepřesné.

# 29.12.2023, 09:21

Zatím je tedy nějaké výrazné ochlazení u nás v nedohlednu, ale když se podívám směrem S/SV od nás tak tam v lednu zavítá již pěkná zima. Dle Ventusky:
- V Petrohradě dokonce 3.1. Tmax -23°C a to je i na Rusáky dost zima..
- Riga je nám už blíž a ta má od 2.1. arktické dny.
- Varšava je ještě blíž a tam by mělo být 6.1. Tmax -5°C.
- Skandinávie bude taky řádně prochlazená už po Novém roce. Oslo tmax pod -5 a postupně i arktické dny.

Tedy ten studený vzduch nejspíše nebude až tak daleko a může se stát že po 5.1. doputuje i k nám. Jakmile to sem foukne od S/SV může tu být opravdu zima. Uvidíme jak silný bude Atlantik a zda to západní proudění převáží či oslabí.. Podle mě se letošní leden ještě ukáže co se mrazů týče. Neříkám že bude studený celý měsíc, ale nějaká studená epizoda prostě přijde. Zatím se SSW ani neprojevilo a už jsou takové mrazy nedaleko od nás...

380
# 29.12.2023, 09:30

JohnBattler
Ano, sever a SV bude během první dekády ledna prochlazený hodně, pokud by to ještě podpořil, pro naši zimu příznivý, vývoj PV , mohla by být druhá polovina ledna opravdu zimní..

110
# 29.12.2023, 09:35

swan1
JohnBattler
Pár dní zpátky jsem to někde tady psal, že až bude v Rovaniemi a Kiruně -30, začne to být zajímavé. No a bude to tam kolem příští středy. Akorát pak se tam má zase "oteplit" na -15. Tak uvidíme.

380
# 29.12.2023, 09:53

brezen31
Vím přesně co myslíte, ale bylo to trochu jinak..
Tehdy tam všechny modely dávaly na 7-10 dní dopředu teplo, teploty kolem+10/+12°C, a právě jediný GFS si tam pohrával s chladným vpádem..
ČHMÚ se drželi opatrně někde uprostřed těchto dvou variant..
Tady na In-počasí už se i nějakých 5-6dní před situací založilo téma na teplý profuk od JZ..
Nakonec se ale až teprve ty 3-4dny před všechny modely přidaly ke GFS, otočily do chladu a místo teplého profuku z toho byl ledový týden..Tady to tehdy šlo i pod -20°C..

# 29.12.2023, 09:58

Jinak tedy k tomu SSW právě koukám, že modely ho trochu zmírnily jestli se to tak dá nazvat.
Asi nedojde k úplnému rozpadu nebo rozdělení na dva víry, ale spíše jen k vytlačení vortexu od Severního pólu. Čtu to dobře?

172
# 29.12.2023, 12:52

JohnBattler
Ano, nakonec se to nemaluje tak výrazné jako to bylo původně malováno. Nicméně nenechat se tím ošidit. Co je a bude podstatné i tak, že se deformuje výrazně jet stream a hlavní vír z PV poklesne někam do oblasti v linii od Norska po Barentsovo moře, což je velice dobrá poloha pro Evropa (ostatně podobná byla v druhé polovině listopadu a napomohlo to přílivu studené masy od SV). Aktuálně to navíc bude spojeno s dlouhodobým oteplením ve stratosféře a PV i tak bude slabým poměrně deformovaný, takže to by nám také mohlo nahrávat ve spojení s přesahem do nižších hladin troposféry. GFS tam aktuálně napálil ve spojení s poměrně přesvědčivou synoptikou pěkné mrazy od SV.
https://twitter.com/JanegaTomas/status/17406983684...

Jinak pro USA to taky vypadá kolem půlky ledna na první arctic blast, ostatně letošní zimu skutečně první. Později než Evropa.

Mrazivý výhled GFS na 8. ledna 2024
Mrazivý výhled GFS na 13. ledna 2024
# 29.12.2023, 15:10

Tak dali článek o klimatu,na Seznam...a ty diskuze ti lidi jsou fakt...:( napíšou,že za 30 let se nic klimaticky nezměnilo.....opravdu bych nečekal takovou demenci od většiny lidí.
Prej o co jde že se zvedne teplota o 2-3 stupně...ufff...

# 29.12.2023, 15:22

Mikblack
To jsou lidi, kteří tomu rozumí ještě míň než já :D

53
# 29.12.2023, 17:30

hlavně ta očekáváná změna je furt hrozně daleko.. modely se dost mění a měnit budou. Bez blokace prostě nebude nic, gfs z 12h už zase naznačuje. Ale před tím se zase dostaneme tam kde jsme teď. Čili do teplého západního proudění.. ona ta změna samozřejmě nastane, to bez diskuzí. Ale kdy... dřív než za týden to určitě nebude, a do té doby ještě hromada času na cokoliv.. Čím dál budeme v modelech čumět tím víc nám bude unikat současnost a realita venku.. a tak to opravdu nejde fungovat. Jako pořád je to +200h a to je pro modely strašně daleko i pro nás.. Příští týden ale už určitě budeme vědět víc. Do té doby to budou stále veletoče.

PS: jak se dalo čekat, sv z ranního výstupu zmizel jako mávnutím kouzelného proutku.. no nic. To co je tam teď se mi vůbec nelíbí, ale stále to nemusí být realita.

Vložený obrázek se objevil na facebooku, a i němci spekulují co bude a nebude...

ECMWF na druhý lednový týden.. "něco" tam je..
# 29.12.2023, 17:49

jak je na tom momentálně ten GO jestli se můžu zeptat? bude se hroutit nebo ne a jaké to bude mít dopady na ČR?

387
# 29.12.2023, 17:57

dodosek
Z GO se hroutí kde kdo, dopad pro ČR je vysoká cena el.energie apod.:cool:

# 29.12.2023, 18:14

kapr84
koukáte na omalovánky GFS jo:D, že se ma to nevyserete, to budou ještě kolotoče, nechte ty omalovánky na příští týden, koukejte radeji na ansánbly;-) vždyť víte ne…ansánbly jedou každým výstupem dolů pomalu ale jistě…

53
# 29.12.2023, 18:27

charlie1
samozřejmě, že sleduji i všechny ENS.. ale jen u hlavních běhů můžem sledovat tlakové pole :-)... tak proto koukám i na tyto.. a teda koukám.. však právě, budou, do té doby bude výstupů ještě nepočítaně.. ale už si toho možného ochlazení všímají i národní služby.. ale zatím všechno ve fázi spekulací, byť věřme, že to k tomu všechno směřuje..........

# 29.12.2023, 18:46

kapr84
Jestli to bude ochlazeni, respektive ledové 3 dny a následně zpět k nastolené tradiční eurozime, tak na to zvedavej nikdo snad ani není. To raději jaro a ať to všechno táhne.

# 29.12.2023, 19:27

zimník1
Hochu je prosinec. Na jaro si musíš počkat. To co je v Brně jaro je u mně hnus.

# 29.12.2023, 19:35

swan1
Tak to se omlouvám. Já mám zafixováno, že GFS je často mimo.

# 29.12.2023, 19:39

Pamatujete někdo na zimu 2011-2012 a konkrétně únor 2012, kdy v centru Prahy bylo i v poledne -10 několik dní. Zrovna si říkám proč se tak dlouho taková zima neopakovala? Mám pocit, že takové mrazy od té doby nebyly. Už to bude 12 let.

# 29.12.2023, 20:12

brezen31
Pamatuji a ještě leden 2017 byl zajímavej. Už je na čase aby něco sem vlítlo..
Tipuji,že kolem 10.1 by se mohlo ochlazovat.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.