Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024
JohnBattler
Ano máte tam o něco tepleji (z několika důvodů jak už tu bylo vysvětleno), ale třeba na letošní bouřky(tu bylo několik oranžových i červených výstrah, tady nic nebylo a u vás na Jv prahy ano)
Tak už je na světě měsíční výhled od profíků. Zjednodušeně řečeno návrat k průměru.
https://www.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/c...
No moje meteostanice má zatím minimum -8°C, což je na naše poměry velmi vysoké minimum. Nižší zatím je i na většině stanic jižní moravy. Tedy osobně ještě nějaký výraznější vpád do konce zimy očekávám. A nebo na jaře jak bývá poslední roky zvykem. Poslední rok měl nižší minima i duben jak tento prosinec.
Dneska další dávka večerních tweetů ohledně nadcházejícího stratosférického oteplení. V posledních dnech nastává čím dále větší nejistota ohledně vlivu na USA, patrně totiž toto SW nebude zde mít takový dopad, vzhledem k silnější záporná fázi PNA - a vlivu PDO. Naopak hlavní vliv dostane Evropa, toto oteplení způsobí celkem pěknou dohru na spodní vrstvy troposféry, spolu s blokací nad Uralem i poněkud dlouhodobější a hlavně to vyvodí následky v podobě záporného NAO a blokačními prvky tlakových útvarů nad Grónskem (TV ze Sibiři tentokrát mimo hru)..
https://twitter.com/jhomenuk/status/17396797378683...
Pěkný tweet přidal i Ben Noll, hezky ukazuje změnu teploty v 10hPa a porovnává aktuální situaci s tou za 14 dní.
https://twitter.com/BenNollWeather/status/17396397...
Jinak poměrně zajímavou studii sdílelo pár uživatelů na twitteru. Zabývá se tím, jak náhlá stratosférická oteplení dopadají na NAO. V případě, kdy dochází k dlouhodobému stratosférickému oteplení (pravděpodobný stav v lednu), tak ve všech případech docházelo k ukotvení synoptiky ve vzoru NAO- v lednu a únoru. .
https://journals.ametsoc.org/view/journals/clim/17...
A zde je modelová reanalýza ze všech takových situací..
https://twitter.com/Statisticizer/status/173958028...
Po dlouhé době je zde velice zajímavé dění ve stratosféře, podpořeno je to letos hlavně tím, že PV polohou docela pomohl ke konci listopadu a v první části prosince k uvolnění studených mas. Modelovaná poloha po SSWE v lednu je víceméně stejná. Nicméně vždy je nutno předem říct, že je to jen výhled. Nemusí to v tento event dopadnout, ale pravděpodobně se tak stane (vlastně se nám to ve stratosféře již nějaký ten den pozvolna otepluje). Bude to tedy dost napínavé, po dlouhé době se ale většina odborníků shoduje, že dopady budou prvotně a hlavně pro Evropu, možná po půlce ledna se nějaká změna uděje i pro USA, ale tam to blokuje výrazný pacifický tok a PDO.
Spěje to tam, kam jako v posledních letech. Některé jarní měsíce ve finále chladnější jak zimní. Nějaká výraznější změna by mohla nastat v polovině ledna, zatím je to taková přetahovaná. Občas tam vykoukne nějaké větší ochlazení a zase zmizí, denní teploty stále nad nulou a smysl sledovat to má podle mně tak za dva týdny. Pořád to může překvapit, třeba ta zima 2011/12, prosinec neměl tu chladnou vložku a vybralo si to v tom únoru pěkně silnýma mrazama, letos to začlo skvěle, ale mrazy na počátku prosince nebývají nějak moc nízko a třeba přijde ještě jedna mrazivá vlna. Naděje umírá poslední... první dekáda března pod -10 to tuto zimu tady ještě nebylo, takže statisticky by něco být ještě mohlo
Leknín
To máte Ecák ze včerejšího večera. Dnešní ranní, který právě na Ventusky naskočil je teplejší.
Za mě se zatím po Novém roce nic zásadního dít nebude. Ochladí se z extrémního nadprůměru na slabý nadprůměr, ale stále bude převážně nad nulou maximálně s velmí slabým mrazíkem v noci a po ránu.
Musíme si počkat na to SSW a to se projeví nějak v půlce ledna. Jinak zima je za námi z 1/3 a nikoliv že zrovna začala jak tu psal dodosek. Jsme na meteo fóru tak snad všichni víme, že z pohledu počasí je zima období 1.12-28.2.
JohnBattler
Aha, tak to jsem zaspal včera jsem neměl čas se dívat a mrknul jsem na to až teď a Ecák překvapil... Jo-ono už to přeplo do tepla to slavné Ventusky, nějak se zpožděním nebo to blbě aktualizuju, nevím..
Výhled inpoč. mně nedává příští týden žádný noční mráz, tož tonoucí sa stébla chytá...
zimník1
V zásadě je jisté velmi významné zeslabení polárního víru a jeho narušení ze Sibiřského směru. Jestli to bude úplný rozpad víru a nebo nějaké jeho oslabení/vychýlení jeho běžné dráhy na to si musíme počkat. Já osobně bych si vsadil spíše na tu druhou možnost, tedy jen nějaké narušení vortexu. Ale i to může přispět ke chladnému počasí v Evropě. Zatím moc nevíme co bude, ale pravděpobnost chladného počasí v druhé polovině ledna je určitě vyšší než v příštích 2 týdnech.
zimník1
No, já tu říkal, že je potřeba počkat do konce roku, neb na 14 dní dopředu je více méně jasné, že se nic moc neprojeví.. ono to tam maluje rozdělení na dva víry, a asi i bude, ale ... už to maluje daleko menší oteplení v horních vrstvách než malovalo.., část toho oteplení se určitě propíše dolů, ale pořád mne udivuje tvrzení, že do USA a Kanady to nebude tak silné... A předpovědi ohledně toho, co se v PV bude dít, se mění každý den.. je tam pořád nejistota, je to vidět i na ansámblové předpovědi.. na konci výhledu ukazuje 13 souborů, že už nebude rozdělení a 9 souború z oněh celkem 22 ukazuje, že rozdělení bude.. a popis struktury víru je také zase jinde, než u uplného rozdělení a zhroucení nemluvě.. holt klid a čekat, nic víc nám stejně nezbude..
p.s. pro nějaké zimní příhody ovšem nadále hovoří třeba předpověď PDO, AO i NAO.. takže se neupínejme jen k víru..
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.