swan1
Ano základy, ale změna klimatu to mění a posouvá dál. Prostě bych navrhnul to brát jako 50:50. Něco co platilo vždycky a platí i dnes a pak je tu síla, která to nějak narušuje a mění. A ta síla je prostě čím dál více tepla, celosvětově v průměru.
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024
swan1
Jo přesně tak, zase je fajn, že tady ten vliv dalších proudění máme, přeci jen ta variabilita je přímo pozoruhodná a krásná. Jen tady je dost nepříjemné, když je jeden den 0°C a napadne 20cm a za dva dny je +13°C, ale holt je to naše klima, taková specialita české kotliny. Ta poslední věta to vystihuje přesně. Být např. o pár set km východněji, tak to je jiná.
Aidamko1
Souhlasím. V Kohoutkach bylo 20.cm, Kameňák 10 cm, u mě asi tak 7. Bylo to extrémní sněžení toho 23.12. jen to vydrželo pár hodin. Tohle je taky další podivný extrém, aby teda konečně se povedly srážky i pokrývka , ale s podmínkou, že to vydrží jen pár hodin. Tohle vymyslet a zrealizovat musí asi taky talent, ale asi to tak musí být.
brezen31
zimník1
Ten rozdíl mezi MČ byl výrazný. V centru jen kolem 5cm, ale když jsem v 19:10 odjížděl dom z Lesné z Haškovy, tak tam bylo 20cm. Dole v kr.poli taky jen asi 5-7cm, ale nahoře v Ořešíně krásně přes 20-25cm. Líšeň dle některých fotek dala i kolem 30cm, to asi Útěchov mohl dát taky. Bylo to dost výrazné sněžení. Za 10 hodin se 20-25cm nevidí moc často.
Myslim ze ty vystupy o necem svedci, ale na druhou stranu tady nikdo o nekake zime do konce roku a to ani odbornici z CHMU nic nemluvily a jak to dopadlo??? Pocasi se meni cim dal tim vic ze dne na den takze se muze opravdu stat uplne vsechno... PS:Verim ale tomu ze letos jeste zima ukaze tu pravou tvar anebude tomu dlouho drvat... Vzdyt i tak prece uz jenom v me oblasti mame letosni zimu nejakych 14 dni se snehovou pokryvkou a to bylo 2krat po sobe nejakych cca 25cm snehu a to se teprve blizime ke konci roku, jooo holt globalni oteplovani
Dle mých podkladů (měření teplot) a simulaci do konce roku by prosinec 2023 mohl pro mou lokalitu skončit s tepl. odchylkou cca +2,5 C oproti normálu 1981-2010 resp. +1,6 C oproti 1991-2020. Tolerance ±0,25 C. Závěr roku resp. období od 24.12. dále (možná s přesahem až do 05.01.) bude mít velkou plusovou teplotní odchylku.
Jo a jak krásný to byl začátek prosince ...
andy206
Asi tak tady bude ta odchylka od průměru ještě vyšší, takže sice letošní prosinec nabídl kvanta sněhu, ale jako celek na mě moc zimně nepůsobí.
swan1
Praha a blízké okolí je celkově teplá oblast a to nejenom při letních vedrech, ale také v zimě jsou tu poslední dobou mrazy pod -10 velmi vzácné. Je to celkem logické že ty největší města jsou založena v nejteplejších oblastech. V našich podmínkách na 50°s.š. naši předci vyhledavali ta nejlepší místa a tam se usadili. Ono i dneska když se otepluje jsme stále v klimatu kdy je násobně více dní kdy se musí topit než těch kdy se musí chladit (klimatizovat). Jsem rád že žiju v jedné z nejteplejších oblastí ČR a není to jen díky tepelnýmu ostrovu města.
JohnBattler
To je váš subjektivní pocit.. máte rád teplo (vedro) , vaše věc, samozřejmě ale sorry, nejde srovnávat Říčany a centrum Prahy, nebo ta šílená, obrovská betonová sídliště tam .
Vy netrávite horké letní noci v Praze, nýbrž v Říčanech..To je velký rozdíl..
Mám tam částečně i rodinu, Říčany, Třemblaty, Ondřejov.. Často tam jezdívám..
Praha východ je přece jen o něčem jiném, než Praha město...
A to samozřejmě i v zimě co se týče sněhu..
Viz uplynulý týden.
swan1
JohnBattler
Mně tedy pohledem laika z Brna připadá, že třeba na Ruzyni to žádný pařák není. Když srovnám dvě letiště se stanicí ČHMÚ Tuřany a Ruzyni (placky na kraji města), tak průměrně jsou i 3 stupně rozdíl (letos v červenci zhruba +2,5°C v Tuřanech). Ale tak "Jižák" asi akumuluje líp, to je jasný.
Každopádně v Česku umí mrznout od září do května i v nížinách, takže žádná rajská zahrada tu prostě nehrozí.
swan1
Ano rozdíly zde jistě panují to nepopírám. Co mám vypozorovano takv průměru:
V centru Prahy navíc dole u řeky 200 m.n.m je nejtepleji, okraj Prahy typu Libuš (300 m.n.m.) je v průměru o 1°C chladnějším, Říčany jsou zase dál a nadmořská je zde 330-400 m a je tu o 2°C chladněji, dále od Prahy lokality typu Mukařov, Struharov a Ondřejov jsou nad 400 m a chladnější o 3°C i více.
V horkých letních nocích můžou být ty rozdíly i mnohem horší to je pravda, ale tam největší rozdíl udělá kde bydlíte a prostě rozpálený panelák s okny na jih je peklo..
Praha a okolí má ale dle mého názoru skoro nejmirnejsi zimy což mi vyhovuje. Částo sem ještě dosahne vliv Atlantiku a zároveň netrpime tolik na inverze jako třeba SZ Čech. Prostě mi dává smysl proč naší předci založili své sídlo zde u Vltavy.
ludvicek
Praha Ruzyně je zajímavá lokalita a ty teploty na stanici mi přijdou vždy dost nepřiměřeně nízké. Ale neznám tamní mikroklima tak třeba by někdo lépe vysvětlil. Ale my na JV od Prahy v podobné výšce jsme konstantě teplejší.
Ultimátní supercela
Kapr
V pripade globalniho oteplovani slabnou i mrazy na Sibiri, a take se stava teplejsi Atlantik. Nicmene zcela jasne je, ze v Atlantiku je teply vzduch s kladnymi teplotami i na severo-zapade (ne prilis na sever), velmi teplo na jiho-zapade a take dostatek vlhkostti. V oblassti Sibirske tlakove vyse se vyjasnuje, radiacnim vyzarovanim teplota klesa, zejmena v zasnezenych oblastech. Vzduch je suchy a velmi studeny.
Synoptika je naprosty zaklad. V pripade silneho Jet Streamu proudi z Atlantiku teply a vlhky vzduch (nadnulove teplploty). Muze prset a nebo snezit. Procento pripadu se snezenim pri vzduchu z Atlantiku stale klesa.
V pripade situaci typu Stratosferickeho otepleni, slabeho Jet Streamu se az do Stredni Evropy dostat muze Sibirska tlakova vyse a spojit se i s vysi Azorskou. V pripade podprumernych teplot a treskutych mrazu na Sibiri je vyse mohutnejsi a intenzivneji se dostava do Evropy. Nejhorsi je vyse nad Skandinavii-Baltem, to od severo-vychodu proudi extreme chladny vzduch.
Vliv Sibirske tlakove vyse a sever-vychodni proudeni, silne mrazy a snezeni jen slabe. To je kdyz se Russky synopticky system dostava do Evropy (Sibirska vyse). Pak se k nam dostava z Russka vzduch a z Russka nic dobreho neprichazi, o tom jsme se presvedcili mnohokrat. Staci vzpomenout napr. na prelom unor-brezen 2018, leden 2017, 23-24.01.2006, konec ledna 1996, leden 1987, leden 1985, unor 1956, unor 1929 a mnoho dalsiho, vc. brezna 1785, listopadu 1858, ledna 1850 atd. Russky vliv ma i podil na nahlem zlomu pocasi na prelomu let 1978-1979.
Ve znameni zapadniho vlivu zimy 1973-1974, 2006-2007, 2019-2020. Zima 1973-1974 se na 8 stanicich vyskytla bez ledoveho dne. Zima 2017-2018 vypadala nadejne, pak nas prekvapil Russky vliv. Zima 2019-2020 byla bez ledoveho dne na zatim neurcenem pocti stanic, poprve od roku 1775 to vsak byla zima bez ledoveho dne v Klementinu (i kdyz podle grafu to nevypada, zalezi na presnem casovem intervalu pocitani Tmax, obvykle je to 21-21 MST). Vzhledem k jedine zimni epizode v lednu 2007, zima 2006-2007 nikde v CR bez ledoveho dne nebyla.
JohnBattler
Maxima a teploty obecne na Praze Ruzyni nizsi jsou. Urcite ma vliv vyssi nadmorska vyska, nez jine Prazske stanice. Je to uplne mimo tepelny ostrov Prahy, to je druhy duvod. Taky se jedna o hodne otevrenou krajinu, kde fouka. Proto maxima jsou snizena. Ale nemely by se tam objevovat nizka minima, extreme nizka tam nejsou.
Praha Libus se na jihu Prahy, jeste stale v zastavbe, tepelny ostrov je slabsi. Je to na trochu jiznim svahu, a cca 306 m nad morem. Praha Kbely, to je letiste na severo-vychode. Tam jsou teploty take nizsi nez na Libusi. Je to otevrena plocha. Ruzyne je vys a dal od Prahy. S podobne nizkymi teplotami je i zemedelska stanice Praha Suchdol. Take na okraji mesta, vliv ostrova minimalni.
Praha Karlov - stanice je na strese budovy Matfyzu, je to na kopci. Samotna strecha akumuluje teplo a zvysuje maxima, i prez vyssi umisteni stanice, jez je na kopci. V noci zase i ta strecha budovy se ochlazuje trochu vyzarovanim. Praha Klementinum je v nizke nadmorske vysce v centru a v naprosto huste zastavbe, i teplo z baraku unika, vitr utlumen. To razantne navysuje mimina nocni a zimni teploty. Denni maxima zas tak vysoka nejsou.
Praha Uhrineves uz asi nemeri, je to daleko od centra, uz mimo tepelny ostrov. Jeden rekord tam padl zcela jasne, ale jine extremy od tud znamy nejsou.
Stanice v Praze na In-Pocasi (Praha 10 Bohdalec, Praha 9 Prosek) jsou v centru, kde je znat tepelny ostrov (ne uplne v centru, v nejnizsim bode, ale stejne v miste, kde je to znat).
JohnBattler
Rozdily v cele republice budou urcite velike,rekl bych ze obezne SV je i v nizinach o poznani chladnejsi nez na zapade,nerikam ze se nestane ze by i nizinach na zapade byl 1-2 mozna 3 dny mrazivych ale na SV to bude o necem jinem,takze na nejakou trvalou zimni epizodu si myslim ze je daleko vetsi sance tady u nas nez v cechachniziny(pod 300m.n.m.) na zapade se nejake trvale zimy s celodennimy mrazy a snehem po kolenu uz jen tezko dockaji a kdyz tak opravdu jen prechodne jen na 1-2 dny tak jak tomu bylo nedavno ale tahle sizuace uz se tam taky nemusi opakovat nekolik let
Nový výstup modelu ECMWF vidí průměr zonálních větrů přesně na 0m/s, takže akorát mezi dvě pomyslné horké linie. Ansámblová předpověď však naznačuje větší množství ansámblů již v záporu, oproti posledním dnům to přehopslo hezky.
Nad tímto grafem je menší koment od Cohena.
https://twitter.com/8472Andy/status/17393900046468...
Další tweet poukazuje na fakt, že poslední vzorce spíše ukazují, že prvotní dopady s chladnějším počasí převezme Evropa, protože nad Grónskem se usadí TV, takže zablokuje Atlantik a možná (má spekulace) se nám od východu rozšíří sibiřská TV. Jinak doporučuju u tohoto tweetu proskrolovat až dolů, je tam detailně v komentářích vše popsáno.
https://twitter.com/jhomenuk/status/17393805495112...
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.