Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Lokálně opět přeháňky nebo bouřky, výjimečně s přívalovými srážkami nebo i kroupami

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

12
# 15.12.2023, 18:06

-1 a slabý poprašek ráno, ale žádný ledovkový karambol se taky nekonal.

# 15.12.2023, 18:59

Ty srazky na pristi tyden jsou docela extremni, ne?? Hlavne Krkonose, tto bude na hrebenech v metrech :D

# 15.12.2023, 19:59

palma
ještě jste to zřejmě nedočetl;-)…. píšou tam že se ten nízkej tlak bude postupně přesouvat nsd Evropu což znamená přiznivější zimní podmínky a postupně chladnější vzduch, dále tam píšou že se to ještě neprojevilo na teplotnich mapach, takže celkem dobrá zpráva, hlavně asi pro hory:)

# 15.12.2023, 20:04

palma
kopiruju text:
S příchodem ledna je také vidět změna pro Evropu. Týdenní předpověď tlakové anomálie ukazuje, že oblast nízkého tlaku klesá do centrálních částí. To by alespoň dočasně oslabilo západní proudění a zvýšilo potenciál sněhových srážek nad střední a severní částí.
Když se podíváme na teplotní předpověď, tato chladná anomálie není nikde k nalezení kromě vzdálených severních částí. To je zajímavé a ve skutečnosti to není v souladu s tím, co naznačuje vzorec tlaku.

388
# 15.12.2023, 23:24

charlie1
nedočetl jste to dokonce, já ano...
"Musíme dodat, že předpovědi pro Evropu mají tendenci vykazovat určité nepravidelnosti v rozšířeném rozsahu, protože faktory, které stojí za vzorci počasí, mají tendenci mít méně přímý dopad než nad Severní Amerikou.
Ale kdo jsou tito "hybatelé" a proč vůbec máme tak velké výkyvy od rozžhavených předpovědních map k náhlým změnám do chladnějších vzorců?
Odpověď není tak jednoduchá, protože máme oceánské anomálie, polární vír, MJO atd... "

No a proto jsem se díval na další data ve výstupech tabulek ECMWF, a podle toho jsem si to korigoval, a napsal jsem, že srážky ano, zima ne.. a ano jak se píše, předpověď tlaku a klesající tlakové níže není v souladu s předpovědí teplot, co tedy zvítězí, bude klesat ta tlaková níže směrem do centrálních částí, a klesat i teplota, či nebude, a tedy nebude ani trend nízkých teplot...,ano v tom je ten rozpor,či nejistota, alespoň tak bych to viděl..

54
# 16.12.2023, 06:31

Tak na slušné ochlazení i se sněhem během svátků už bych si i vsadil...je to sice stále dost daleko, ona ta první fronta ještě ochlazení nepřinese, sněžit bude asi jen na hřebenech, ale ta druhá o svátcích už ano, za ní začne proudt vzduch od severozápadu.. a co bude pak, vzhledem k tomu, že v Evropě se obecně systémy i tlakové útvary posouvají od západu k východu tak očekovám překlopení do zimy, je otázka na jakou by to bylo dobu. Ale po oblevě a teple vždycky dorazí zase ochlazení... a tak furt dokola. Jsou to takové vlny, takže nemá pravdu ten, co tvrdí, že studené počasí nikdy nebude, pokud toto někdo napíše tak očividně není zcela při smyslech...

https://www.youtube.com/watch?v=d96ASZAhymk&t=...

teď se tak dívám na aladina pro svou oblast. A že by byl nějaký teplý... minima stále pod 0 a maxima do +5. Tady to chvilku potrvá než se oteplí..

# 16.12.2023, 07:02

kapr84
Jak kdo vnímá studené počasí v zimě je asi individuální. Pro me je studené počasí v zimě v noci kolem -12 a přes den -5 při malé oblacnosti, nebo -3 a to i při trvalým sněžení. A bavím se i nížinách. A takové teploty v nížinách nebyly třeba alespoň 8 dní v kuse snad 13 let. Ty střípky dvoudeni nemá cenu snad zmiňovat. Třeba aktuální výhled teplot až do svátků nemá se zimním počasím vůbec nic spolecnyho. Pro hnidopichy teda zmíním leden 2017, to díky studenému inverznímu počasí mrzlo. Ale to je tak vse

381
# 16.12.2023, 07:05

kapr84
Úplně nový výstup GFS tam sice má během svátků postupné mírné ochlazování a potom směrem ke konci roku i středomořskou TN s výraznými srážkami..a možným přídělem sněhu..
Ale celé je to podmíněné přesunem TV od V pobřeží USA směrem na V, pod Grónsko, ale tam se to pak musí zastavit, protože pokud to postoupí ještě dál k V, bude z toho zase jen nezima typu, co nás čeká teď až do svátků..
Ještě minulý, noční výstup GFS byl beznadějně teplý ..90% ansámblů..
Kdo ví, jaký bude ten další..
Stále přetrvává velká nejistota..., teplý i chladnější vzduch budou střední Evropě blízko..
ECMWF má špagety cca 50/50..

54
# 16.12.2023, 07:17

zimník1
přímo u vás ve městě? Wow.. takové nároky nemám ani tady na zimu.. no teda, nechci Vám do toho kecat, ale s takovou to budete spokojený na pár dní tak jednou za 5 až 10 let... :D ale je to Váš život... až se musím nad tím co jste napsal lehce pousmát, jen chci připomenout, že to si stejně nevydupete :D;-):cool:

54
# 16.12.2023, 07:21

swan1
tak jo, nebude to zatím do ledových dní, to ne, ale bral jsem to jako ochlazení v kontextu, jestli bude příští týden i těch +10 °C... tak uvidíme, jestli mi ten závěr roku vyjde..

381
# 16.12.2023, 07:27

kapr84
Pokud se celá ta synoptika v okolí USA , po průchodu bouří přes Floridu a východní pobřeží, přesune mírně směrem k východu, do oblasti Grónska a Islandu a nebude to pokračovat plynule dál nad Z a S Evropu, je tam po svátcích šance na chladnou epizodu..
Jak dlouhou, těžko říct...
Po přetočení TN by tam byl i možný studený vpád od S, SV...

# 16.12.2023, 07:28

palma
jasna vec, nechtel jsem nejak rypat,ale pro hory jsou to celkem dulezite info, tedy je nadeje, ze to bude ve snehu, dokud se nezavre atlantik tak nížiny vymalováno, to je jasný:zz:

54
# 16.12.2023, 07:36

charlie1
tak tak, modely mystifikuju skoro každým výstupem a už ji tam nad Atlantikem vyhlížím... :D tak snad se tam časem objeví.... za ten týden se toho může v modelech ještě mnoho změnit.

https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/precip/CWli... ještě to potrvá...

# 16.12.2023, 07:38

ansánbly nechochotně ale jdou dolů;-)

# 16.12.2023, 07:41

kapr84
Klidně se smějte, ale nevím jak vy, já jsem byl na takove 2 mrazive déletrvající epizody zvykly i u nás v Brně tak do roku 2010. I v těch nejslabších zimach se to povedlo. Už mám taky něco za sebou a pamatuju ;-)to, že cca od toho roku 2010 se to celé divně a zázračné z ničeho nic dojebalo, a máme tady asi 15 zim po sobě nadprůměrných ještě neznamená, že je to takto normální s ohledem na minulost. Prostě se něco zesralo a normální to není.

381
# 16.12.2023, 07:41

kapr84
charlie1

Blokační TV by se Atlantikem měla přesouvat během svátků k východu..
TN nad Skandinávií by ji měla zastavit někde na ose Grónsko - Island - VB...
To je šance na zimu pro střední Evropu..

výhled GFS na 26.12.
# 16.12.2023, 08:14

swan1
Tak snad si to ta TV nenamíří směr Španělsko v dalším výstupu :D

381
# 16.12.2023, 08:23

zimník1
Je to daleko, no..
Jistého není nic...
Moudřejší budeme po přesunu těch bouří přes JV USA..

# 16.12.2023, 08:24

swan1
jj koukám na to, zimni svátky vánocni jsme tu dlouho nemeli:D

# 16.12.2023, 08:49

charlie1
Během těch deseti následujících dní ta TV oběhne zeměkouli ve výstupech desetkrát :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.