Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

388
# 13.12.2023, 20:40

John Deere
Hmm, to si musíte v diskusi pořád pomáhat výrazy jako banáni, Pražáci ? a propos a vy se cejchujete jako co, nebo kdo? Abych věděl, jak vás oslovovat v diskusi..Já jsem Kladenský vidlák..

# 13.12.2023, 21:11

swan1
Kamarade jsem z Vimperka, tam bylo jen 43cm, ale je to udoli mezi temi 900 mnm kopci. :) Ovsem vesnice smer Prachatice 70cm. 90cm asi nikde nebylo ne?
John Deere
Pekna zima bylo tusim 86/87. Jezdil jsem do skoly do Prahy, vzdycky k nam rano bez problemu prijel bus z Kvildy, vyjizdel nekdy v 4:45 rano. Vsude normalni provoz a v Praze 3cm a chaos. Ovsem i tehdy bylo v Praze -20.

381
# 13.12.2023, 22:21

godlike
K 90cm celkem bylo v Šumavských Hošticích..
Spadlo tam přes 70 najednou...
Zdenice u Prachatic, návětří 700mnm tam měli 80..
43 cm na závětrný Vimperk je dost pecka...
Jinak, ty autobusáky, co jezdí v zimě nahoru Kvilda - Filipova Huť - Modrava..to je masakr, nechápu.. Frajeři :D

111
# 14.12.2023, 08:13

godlike
V osmdesátkách byla každá zima "pěkná", celý mládí jsem to poslouchal, otec vylezl na balkón a pravil: "dneska je pěkná zima".:D
To naše děcka, když mrzne dýl jak 3 dny, už toho mají plný zuby. Tak ale zase já jim rozumím, jsou zvyklý jezdit na kole prakticky celoročně.
Teď k tématu; nemyslím si, že zima řekla poslední slovo, každopádně za dva týdny bude jasněji o situaci na Tři krále a to už bude zajímavé, protože tzv. zima tříkrálová byla údajně jedna ze zim, "které se báli cigáni", jak rád poukazoval praděda Josef. Jsme zkrátka kousek pod vrcholem.

12
# 14.12.2023, 15:34

ECMWF a GFS v současné době v podstatě stran Vánoc jedou ve shodě. Hluboká TN nad Skandinávií a k nám by měl jít chladný SZ. Neříkám studený, ale chladný, protože ten vzduch mým laickým okem nebude arktický, ale jen protočený kolem severní točny, kde se trochu ochladí a vrátí se k nám. Takže podle aktuálních obrázků bych to tipnul v nížinách na plus přes den a v noci kolem nuly, u nás ve středních polohách to bude tak na hraně - ráno bílo, přes den bílomokro. Pak otázka, jestli se proudění pár dní udrží nebo se přisere zase ta TV od Azor se svojí teplou frontou. To se ještě uvidí.
Je to pořád lepší než se to jevilo ještě před pár dny. To vyhlídky byly tragické, teď to dává aspoň jakous takous naději na bílé svátky.
Btw., tlakové rozložení přesně podle aktualizovaných dlouhodobých výpočtů, které byly zveřejněné na sever-weather.eu někdy před třemi týdny, jen s tím, že stabilní oblast nízkýho tlaku nad Skandinávií měla být v lednu. (a s posunem do střední Evropy v únoru).

53
# 14.12.2023, 18:35

no, co si budem... současné naladění modelů je do antizimy, čili pro zimofily tam prakticky nic zajímavé není, jen další omega blok :-) do konce roku prakticky nic. Jako což o to, pro nás co sledujeme své meteostanice a furt hledíme na oblohu tak se jistě něco dít bude.. ale modely jako takové ke koukání následující dny nejspíše nebudou... to co tam kreslí jsou i dlouho dopředu docela stabilní situace... tak nevím, prosinec se mi zatím moc nelíbí, málo slunce. Sice trocha sněhu byla, ale žádné terno, jsme zvyklí na lepší.. Čechy ty zažily asi to nej co mohly a už mají svůj vrchol zimy nejspíš opravdu za sebou. Pro nás z Moravy snad překvapí leden nebo únor.. popřípadě březen :D

53
# 14.12.2023, 19:08

Jinak musím dodat, že ve Studnicích měli dnes opravdu nezvyklé teplo... :cool::D

jinak jsem nějak nepobral tu výstrahu na náledí... to jako opravdu? :!!: Mi přijde, že ta výstraha vždycky u mě skončí uplným opakem. Viz už jednou tento týden, náledí jako prasátko, ne jen na chodnících, ale i neošetřených komunikacích a výstraha nikde. A dneska ji vydají, vsadím boty, že zítra na náledí neuklouznu... já už tomu hydráku opravdu nerozumím. Začalo to rušením stanic s tím, že se vidí v německé cestě a chtějí zavádět automatické stanice, což je za mě obrovská blbost a bude jen chaos a spousta zmatků na předpovědním... fakt nevím, kam chtějí směřovat. A to to byla taková fajn instituce, a nakonec si ještě na facebooku plácnou jako profilovku obrázek vytvořený umělou inteligencí... to teda za mě o vlastní inteligenci příliš nesvědčí... nebo i zrušení Infometu taky nerozumím, s tím jak skončil tak uplně ustaly nové informace, teď už se člověk o dění ve světě od čhmú nedozví prakticky nic.. díky bohu aspoň za brněnskou pobočku, která má svůj velmi kvalitní blog.. jinak mám pocit, že čhmú uvalilo na dění ve světě informační embargo..

# 14.12.2023, 19:43

dokud se nezavre atlantik prava zima v nizinach nehrozi..my pamětníci co pamatujeme zimní vpády od SV, zavřenej atlantik na 14 dní jen kape slza, snad se v lednu neceho dockame:)

496
# 14.12.2023, 19:50

Tak dnes to by za mne asi nejhnusnější den aktuální zimy. Procestoval jsem větší část MS kraje (od Opavy až po Návsí (zdravím uživatele z této lokality a okolí :)) a od Bohumína po můj ValMez). Všude zataženo, mlhavo, dopoledne hlavně na Třinecku a okolí více hustší, hodně tmavá mlha. Do toho občas drobný déšť, poté i odpoledne. Prostě absolutně nevlídné počasí. Už před 15.hod byla tma skoro jak před 17.hod.

V jiném vlákně se řešilo, kdy se konečně oteplí. Za mne teda úplně s čistým svědomím - stokrát raději ať je zima jak před týdnem než to, co převažuje tyto dny. Tu šedo - teplo - deštivo - ponurou kombinaci myslím nechtějí ani ti největší "teplouši" :) no a ve výhledu toto asi ještě nějaký ten čas zůstane (možná delší čas ...). Hezky a jednoduše to shrnul Judah Cohen zde - https://twitter.com/judah47/status/173530307159967...

Velmi teplo bude přes Vánoce také prakticky nad celou Severní Amerikou - https://twitter.com/blizzardof96/status/1735317920...

# 14.12.2023, 20:12

Tady dnes byl taky poměrně ponurý den, ale byl to jeden z mála. Jinak zde převažují dny s vysokou oblačností a sem tam prosvitne i to slunce. Letos je zde opravdu hodně málo mlh a nízké oblačnosti a za mě listopad i prosinec zatím naprosto v pohodě co se týče takové té deprese ze špatného počasí.

Ale co tak čtu příspěvky lidí z Moravy tak jste tam na tom mnohem hůř. Holt ten oceán ma větší vliv tady a inverzi většinou rozfouká a k vám už to většinou nedojde...

Jinak výhledy až do Vánoc víceméně nezimní co se týče nížin. Hory budou tak na střídačku tam by se po 20.12. nějaký ten sníh objevit mohl. Ale tady dole ani při -5°C ve výšce mrznout nebude.

53
# 14.12.2023, 20:21

https://chmibrno.org/blog/

Tady odkaz, kdyby někdo z jihomoráváků nebo i zájemců odjinud neznal.. hodně se mi líbí grafika u měsíčních přehledů. Můj velký obdiv má především Jáchym Brzezina.. opravdu klobouček.

496
# 14.12.2023, 21:42

kapr84
Ano, FB příspěvky, články, videa s panem Brzeninou moc rád sleduji. Perfektní příklad toho, jak prezentovat dané téma, problém, atd. a také svého zaměstnavetele CHMU.

12
# 14.12.2023, 22:00

kapr84
Třeba dostali čouda, takže teď si dávaj bacha. U nás má být ráno -1, v okolí UH 0, mluvím o teplotě ve 2m. Takže náledí bude, mně to tak zcestný nepřijde.

388
# 14.12.2023, 22:21

Tak malý příspěvek do diskuse... Vánoce se už celkem rýsují, zbývá 10 dní, koukal jsem se na dnešní čerstvé střednědobky ECMWF, takže, NAO ukazuje převážně plusové hodnoty, okolo Nového roku neutrál až mínus, potom zase plus, další špatná věc je blokování v mínusu, takže zablokování Atlantiku, ne, dál jsem koukal na ten PV, nejnižších hodnot má dosahovat na konci roku, pak se má dle všeho měnit působení TÚ na něj, a má zase začít, až do konce výhledu posilovat směrem k průměru. No nakonec ještě jsme tu probírali možnost opakování dobré situace s MJO, čili, tak za deset dní dorazí zpět do Indického oceánu, nicméně asi v podstatně slabší podobě než byla již proběhlá událost, je to vidět na grafu, šedá čára je minulá událost, černá ta, co se čeká.. Takže si to shrnu, a budu potvrzovat, to co se tu opakuje pár dní, vypadá to až do Nového roku za prd.. asi s jednou chladnější třídenní epizodou.. Dávám jen dva obrázky, vše ostatní je na https://charts.ecmwf.int/?facets=%7B%22Range%22%3A...
abych to tu moc nezaplácal...

NAO +, Blokování velmi mínus
MJO slabá událost
388
# 15.12.2023, 06:40

No vida, a tady je to napsáno taky, chystá se změna v postavení TÚ...zesílí Jet stream, což není moc... dobrá varianta, jak píší, i v Evropě to bude bránit severním vpádům cca od začátku ledna..jediné, co nás může těšit, že by mohly být nadále srážky a to i sněhové.. chlad ovšem, má být více méně uzavřen nad Skandináviíí , no a jak jinak, zima se prý vrátí do USA.. ( je o tom psáno cca v půli článku) , no jo, no..https://www.severe-weather.eu/long-range-2/strong-...

odchylka teplot
# 15.12.2023, 06:52

palma
No jo klasická nezima. Na další delší zimní epizodu si počkáme do března.

2
# 15.12.2023, 07:23

Aldy1977
Nebo do května...:!!::led:

53
# 15.12.2023, 07:52

Náledí se nekonalo.. zase trefa vedle. Chodníky pěkně proschlé. Tím líp.. ;-)

# 15.12.2023, 07:58

kapr84
Podobně, ráno +1, mírný vítr to vyfoukal, ale určitě někde budou úseky s náledím, mosty, lesní úseky...

# 15.12.2023, 08:00

ryngle
No květen je sakra daleko, ale vpád studeného vzduchu a při nočním vyjasnění mrazíky je možnost...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.