Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

50
# 08.12.2023, 19:35

Nic proti, ale dotyčný je opravdu nepoučitelný, za týden tady bude modely zase oslavovat, tedy možná i dřív... ne, prostě nedá si říct a nedá.. takhle měnit nálady podle výstupů modelů, to je taky diagnóza..

Tady zcela jistě ještě zítřek a neděle prosněží, první déšť, zřejmě až v pondělí.. a věříte, že se na něho i těším? Tak jak mám rád zimu, tak se těším i na tekuté srážky, to každodenní skoro rozpouštění sněhu poslední dny už mě nebaví.. změnu uvitám, co bych uvítal také je více slunce. Tak snad bude přáno..

Naposledy tady pršelo přesně před 14 dny.. to už je pěkná doba.

386
# 08.12.2023, 19:37

Ultimátní supercela
No, pak by zase byla rozmrzlá zem, nic moc, uvidíme, já jsem momentálně spokojen, venku docela pěkně sněží, já jdu ven se psem a pak..:D... bude grog..
Kapr84
No ty změny nálad u něj opravdu podivuhodně kopírují křivku teplot v jednotlivých výstupech...🤔, třeba to tam v tom výpočetním středisku popletli, a výstup jsou biorytmy ..Jáchyme hoď ho do stroje II...

# 08.12.2023, 19:44

kapr84
palma
Nevím o čem mluvíte, já na sobě nepociťuji žádné změny nálad v souvislosti s modely. :D Něco jste si teď vycucali z prstu.

Už se budu opakovat, ale mluvím tady o teplých zimách jako normálu a tom, jak někoho pořád baví chytat za ocas ty zimní ústřely, které jsou moc vzdálené. Mě to nebaví, protože vím, že to ve více jak 90% nevyjde.

Nedá se to ale nikomu odpírat. Od toho je ta diskuze. Ať se to sem klidně dává, ale nepřijde mi to úplně logické a smysluplné.

# 08.12.2023, 19:55

kapr84
Jenom by mě teda zajímalo, k čemu ti ty modely vlastně teď jsou? Já to vždy sledoval, protože jsem v tom hledal zimu nebo něco zajímavého, třeba silnější bouřky, ale teď když jsou ty vyhlídky teplé a nezimní, tak mě to přestává bavit a vlastně už jenom proto, že je to tak skoro vždycky. K čemu sledovat modely každý den a utvrzovat se v tom, že zima jen tak nepřijde a marně jí tam vyhlížet? Škoda, že nebyly modely v 60. nebo 80. letech. :D To by byl nářez ty kalamity a tuhé mrazy. :D nadsázka. Kdyby to bylo v modelech a člověk už věděl, že přijde taková velká zima nebo by to zobrazovalo ty různé varianty.

258
# 08.12.2023, 20:01

HaMeLeOn14
U nás je to momentálně ve sněhu, ale ze zelených odrazů jenom poletuje, takže bych od toho nic moc nečekal:D

# 08.12.2023, 20:02

kuba
Tak takový rozhraní ať si GFS strčí do p....e. Aby všude nasnezilo a jen opět a znovu jih jihovychod neměl nic. :Dvsem sníh přeju, ale tohle fakt ne.

# 08.12.2023, 20:07

A zima asi taky nebude jak koukám na ty výhledy. Pořád jen oteplují. Bude klasickej eurohumus. Tohle co bylo byl vrchol vážení kamarádi zimofilové. S tím se už smiřte.

50
# 08.12.2023, 20:08

Ultimátní supercela
Modely, k čemu mi jsou? Třeba dneska k tomu abych zjistil, kdy začne sněžení přecházet v déšť.. jsem člověk, co žije počasím ve všech ročních obdobích.. já prostě tvrdím, že každé počasí je zajímavé. Život je příliš krátký na to, abych nějaké typy proudění nesnášel nebo mně byly proti srsti.. a jdu prostě den po dni.. obloha je každý den, každou hodinu jiná. Co ale pozná jen pozorovatel. Už jsem načichnul i k profíkům, jednu synop zprávu si poslal i zcela sám. A budu si to pamatovat do konce života. Protože zrovna kumuly congesta přerůstala v bouřku, tak jsem váhal co dát, jestli už ne cb.. jenže mě nevzali. Protože mezitím stanici Plzeň Mikulka kam jsem měl nastoupit zautomatizovali.. ale mám aspoň nové kontakty.. obrovská zkušenost. Počasí umí být opravdu pestré!

# 08.12.2023, 20:10

PS: Ona vlastně ještě ta dekáda 2001-2010 byla z pohledu zim vcelku dost povedená i v nížinách, ale pak už to šlo postupně do háje a dnes už je opravdu jiná doba a jiný normál. Tahle nová dekáda vypadá, že ještě předčí již tu nezimní 2011-2020. Asi to muselo přijít, ale klima už je podstatně jiné a už neplatí, co dřív. Je to posunuté opravdu výrazně.

# 08.12.2023, 20:13

Kdy vám skončí směna? Tohle nejde číst.:D

Jinak bude teplo, pak zima. Jednoznačný, určitě vyjdu:cool:

# 08.12.2023, 20:14

kapr84
Já jsem se letos opět přesvědčil, jak počasí dokáže být urputně nudné a potom člověk fakt přestane na modely mít chuť. To bylo v září a ještě půlku října, kdy dohromady pršelo na prstech jedné ruky, pořád jen teplo a sucho. No teď v zimě to může být podobné. Stejně jako loni měsíc v kuse od 20.12. do 20.1. nekonečné teplo a nic zajímavého.

41
# 08.12.2023, 20:15

Ultimátní supercela
zimník1
JEDEN JEDINÝ VÝSTUP GFS po 5. dnech ukazuje jinou variantu a hned, dle Vás bude teplo? Co tohle má za logiku, jestli to tam bude držet následující dny, tak okay je to ve hře, ale JEDINÝ JEDEN výstup z dnešního odpoledne absolutně nemá cenu řešit. ;-) A jestli mi budete tvrdit, že včera tam bylo taky 5°C ve výhledu, tak budete maximálně tak lhát. GEM to tam drží celou dobu 5. dnem téměř bez rozdílů. Jediný GFS nejnovější výstup tam dal teplo po 17.12. Uvidíte zítra, že to opět vrátí k nule (v průměru). :)

172
# 08.12.2023, 20:17

No abych tady trochu přidal něco málo z mojí oblíbené Ameriky, tak dle hezkého tweetu od Cohena je současná sněhová vrstva v Severní Americe na úrovni minima ze všech let v té tabulce (až na jeden jediný rok, ale to ještě dožene). Za zmínku stojí také velice dlouhé období tepla v severní Americe. Důvod jsem zde já a palma probírali poměrně nedávno.

https://twitter.com/judah47/status/173311958678917...

386
# 08.12.2023, 20:21

Ultimátní supercela
Hmm, a přitom jste si z počátku tohoto tématu pochvaloval, jak by tato zima mohla být jiná, podařená.. to jsou veletoče.. a ty modely sleduju přesně kvůli tomu, co napsal Kapr84, navíc je výhoda, že meteorologie má tak široký záběr, že si v něm každý, kdo o to má zájem, může najít ten svůj kousek, co ho ho nejvíc zajímá, a pak to tu ve spolek skládáme jako puzzle..

# 08.12.2023, 20:30

palma
Právě je pointa v tom klimatu vs. výkyvu. Když ty vyhlídky začínaly ladit velice zimně, člověk se nechal unést a zapomněl na to dnešní teplé klima a v tu chvíli ti hned nedojde, že je to jenom výkyv. Proto to taky nemělo šanci na nějaké delší pokračování a už se opět prosazuje teplo. Je to pořád dokola.

Pokud jde o meteorologii, četl jsem že i ti největší odborníci se kolikrát nechají zmást výkyvy. :-) Tak to prostě je. Větší výkyv automaticky vede k nějakým závěrům a všechny více či méně ovlivní.

Klima má navrch nad tím výkyvem, takže teplo vyhraje z 90%, když se nám pořád otepluje a výkyv se definuje podle toho, jaké byly teploty za posledních třeba 30-50 let. Samozřejmě nižší než dnes.

# 08.12.2023, 20:36

:D:D:D a zase tu píšou jenom lidi z nížin...achjo. Omlouvám se za rýpnutí ale ty vaše komentáře jsou fakt k pláči. Jednou zastánce zimy a sněhu. Podruhé už pomalu vítají jaro...

# 08.12.2023, 20:45

Adamsedlak
Zbytečná snaha. Mě je totiž úplně jedno, jestli bydlím v nížině nebo ne. :D Píšu tu jenom fakta a upřímně mi to přestává dávat smysl sledovat další vývoj, když vím, že je pravděpodobnost téměř 100% další teplé zimy. V té dékadě 2001-2010 se to ještě střídalo a bylo to tak 50:50 mrazivější zimy:teplé zimy. Dnes je prostě fakt, že jsou zimy teplejší a projeví se to tam i u Vás nahoře, tak si užijte tu oblevu z těch 50 cm nebo kolik tam máte. :D Nezávidím. :D Tady aspoň nebude tolik břečky.

Loni bylo vidět, jaké jsou dnes ty super zimy ve vyšších oblastech Česka jako po většinu ledna, když byly holé i hřebeny Šumavy. :D Narážka na nížinu úplně trapná a zbytečná. :D

# 08.12.2023, 20:51

Ultimátní supercela
Prosím , přestaň už tu fňukat a měnit názory dle toho co se ti hodí . Zima je zatím vydařená . Téměř tři týdny sněhové pokrývky na přelomu listopadu a prosince jsou fajn . Nedávno jsi tu psal jak to vypadá ze tato zima bude super a bla bla bla . Teď zase ze zima už nikdy nebude . Jsi jak hystericka žena ..

# 08.12.2023, 20:55

Novorolák1
Nemůžu přestat s něčím, co nedělám. :D

Já si to naopak užívám a mám z toho trochu srandu, když vidím, jak to jde zase hodně do tepla. To je každý rok po nějaké chladnější epizodce.

Já jsem rád, že bude teplo, protože člověk už ví na čem je a s čím počítat. To je lepší, než si dělat ty naděje a něco si malovat, že zase přijde zima. Teplo je taková dobrá záruka.

Nevím, ale přijde mi, že je zásadní rozdíl mezi tím, jak se na zimu člověk díval dřív a jak teď. Dříve člověk neřešil pořád to GO a někdy byla zima dost slušná a mrazivá, dnes vzniká už silný precedens a jistota teplé zimy s nějakými přechodnými a kratšími výkyvy, které jsou v nížinách většinou slabé a nestojí za řeč.

# 08.12.2023, 21:03

Novorolák1
Vydařená jak kde. :D u tebe tři týdny sněhu, u mě tři dny. ledový den 1. V lednu budou možná 2, v únoru možná 1.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.