Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

49
# 08.12.2023, 18:01

Kaprův zdroj asi nebude GEM ;-) :D vůbec ho nesleduju a jentak náhodně jsem kliknul: ve čtvrtek maxima -4 a pak -6. Pecka by byla, kdyby mu to vyšlo :cool: pravděpodobnost jako vyhrát sportku :!!: :D

# 08.12.2023, 18:32

Tak koukám jak vyhlídky oteplují. Začíná klasická eurozima, která potrvá bůhvíjak dlouho. Toto je konec. Znova do nějaké větší zimy se to bude lámat horko těžko a akorát bude někdo chytat za ocas vzdálenější vyhlídky modelů jako je GFS, já to ale nebudu, jednou to člověku dojde, že to jsou fakt jenom omalovánky. :-)

Já se loučím se zimou, minimálně v nížinách se bude prosazovat těžko v dnešní době. Klasická teplá eurozima aspoň dává naději pro vyšší polohy a hory na nějaký příval sněhu od SZ. :-)

PS: Je třeba ovšem říct, že nás opět čeká hodně srážek s tím oteplením, takže ten letošní srážkově bohatý závěr roku se ještě více vyšperkuje a bude pokračovat. Letošní rok srážkově skončí vcelku bohatě. :-) Pěkné srážky tam teď mají modely na blízké období.

# 08.12.2023, 18:37

Bude se tedy střídat Atlantik nebo vliv TV někde nad jv Evropou. Normální zima za poslední roky...

388
# 08.12.2023, 18:39

Ultimátní supercela
Za skeptika jsem tu, s dovolením já,.. takže, zima ještě bude a je...:), určitě je do konce února, to je ještě docela dlouho, řek bych..v noci tam mám ve výhledu teploty pod nulou, přes den třeba jen +1, těsně okolo ledového dne, za mne dobrý. Kdo chce ať se loučí se zimou, jeho věc..

# 08.12.2023, 18:40

Ta v Mariánských od minule docela připadlo

# 08.12.2023, 18:40

Ultimátní supercela
Jenže dešťové srážky v zimě jsou o ničem. Půda se brzy nasyti resp. je místy už nasycena a velká část odtece. Sníh se bude hromadit od cca 900-1000 m, což je malá část ČR :zz:

# 08.12.2023, 18:42

palma
S prosincem to vypadá dále bídně, bude tradiční nezima, řekl pesimista :cool:

41
# 08.12.2023, 18:44

Nový ICON, GFS a ICON d2 úplně zkrouhly neděli s teplotou :!!: . V Ústí n/L mělo být +6°C a nyní ukazují max 3°C. K tomu přes den od 500/600m sněžení, místo od 1100m. :snih:

169
# 08.12.2023, 18:53

Gfs tam teď napálil tesne před Vánoci teplotní rozhraní a tlakovou níži od jihu a kalamitu takže by byly bílé Vánoce ale zejtta tam nic nebude :D
Ale to ochlazení a blokace Atlantiku od toho 20. Prosince tam je stále tak třeba to klapne.

# 08.12.2023, 18:59

Vzpomněl jsem si na tento článek, který vyšel před rokem: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-...

„Klimatolog: Mírné zimy jsou nový normál. I tak ale mohou přijít extrémy"

To úplně sedí... Extrémní sněžení přišlo a překvapilo na jihu Čech a blízkém okolí, ale stejně zimy už jsou běžně mírné a ta letošní asi nebude výjimkou, když vidím teď ty teplé vyhlídky. Navíc pokud bychom jaksi oddělily tu zimní epizodu na listopad a prosinec zvlášť, tak listopad skončil s kladnou odchylkou a prosinec teď už nevypadá, že by měl skončit nějak chladný. Byl to jenom výkyv.

Ano mírné zimy jsou již normál. Stačí si to uvědomit a odpustit si naděje na nějakou lepší zimu jako celek a vrátit se tak do reality, nenechat se ovlivnit jedním studeným výkyvem a náhodným regionálním extrémním sněžením.

155
# 08.12.2023, 18:59

kuba
tyjo tyhle výstřely jsou relevantní asi jako Babiš, takže bych to nechával na té stránce a posílal to až když se k tomu bude schylovat ;-)

# 08.12.2023, 19:00

kuba
To jsou právě ty vzdálené omalovánky, které někoho pořád baví chytat za ocas. :D Věřte nebo ne, ale nevyjde to skoro nikdy. Ne tohle na takovou dobu dopředu.

388
# 08.12.2023, 19:00

kuba
No, on si tam hlavně okolo toho 22.12, hraje zase s Jadranskou níží, tak uvidíme, ale je to zase furt daleko..a teploty to nějaký valný v mínusu nedává..-1 ráno +1 odpolko...a den před tím +3 a +4..

169
# 08.12.2023, 19:03

Ultimátní supercela
Proto píšu ze to tam zítra bejt nemusí ale na zablokování atlantiku to zatím vypadá a je to tam už dlouho

# 08.12.2023, 19:07

Ty srážky maj bejt na zapade a ne u Pardubic. To je o pul republiky napred

388
# 08.12.2023, 19:16

Jinak ještě tu někdo před hodinou tvrdil, jak ICON hodně ochladil..?? Já to tam mám pořád stejně..

ICON teplota ve 2m..
41
# 08.12.2023, 19:20

palma
Pro Ústecko ochladil, :D Pro zbytek ČR netuším.

1249
# 08.12.2023, 19:21

Jj, ta okluzní fronta šlápla trochu do pedálu.. Jsem zvědav, v jakém skupenství to bude a jestli bude nějaká ta ledovka, zatím se teplota drží nad nulou a dolů asi už nepůjde. Teplá fronta v neděli už bude asi v dešti. Prostě klasická zima Atlantik, uvidíme, snad se někdy zablokuje.
Modely už mě teď nebaví moc sledovat, stále se mění při těch nížích.. Takže celkem nechápu, proč stále jeden uživatel sleduje konec modelu GFS. :D

# 08.12.2023, 19:31

kuba
No ještě dodám. Před tou hodně vzdálenou níží se zásypem na více jak +300h dopředu je tam ještě o něco dřív hodně teplý vzduch, který by se převalil obloukem kolem TV z jižnějších oblastí severního Atlantiku až k nám.

Něco mi říká, že to prostě válcuje to GO. Když si člověk vezme, jak jsou ty moře a oceány pořád teplejší a teplejší, na severu zase ubývá rozloha ledu, teplo je i v atmosféře a navíc největší teplé odchylky jsou v polárních oblastech a teď nakonec ten fakt, že to sem hodně valí Golfský proud. Vše je propojené a naděje na lepší zimu jsou dnes již minimální. Nejsme Sibiř nebo Severní Amerika, kde to podporuje obrovská pevnina.

Podle mě taková ikonická povedená zima bude akorát se SZ prouděním a hodně sněhu od vyšších/horských poloh, která se občas vyskytne jako byla ta 2018/19, ale větší potenciál v dnešní době už nevidím. Jednou více v budoucnu třeba za 20-30 let budeme už rádi za úplně každé sněžení, kdy napadne trochu víc sněhu aspoň velmi krátce a to ještě jenom někde ve vyšších výškách. Nížin už se to ani týkat moc nebude.

možné velké teplo, zdroj: wcharts.com

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.