Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

496
# 04.12.2023, 19:13

No zajímavé věci GFS maluje - Uralsko-Skandinávská rozsáhlá TV někdy po 12.12. je z větší části pryč a na její místo se částečně aktuálně dostává TN. Hezky sepsáno zde - https://twitter.com/peacockreports/status/17316332... (je tam více povídání - komentářů).

To by pro nás nebyla moc dobrá varianta a hlavně pro oslabení PV to také není to vhodné. Další dny bude zajímavé to sledovat, jak se situace bude vyvíjet.

1236
# 04.12.2023, 19:28

I když je tady celá diskuze o nějakým kaprovi, tak se taky přidám. Oteplení sice není jisté, ale šance je veliká. Denní maxima už budou lehce nad nulou, ale zatím jen max. +2°C, což je ještě v pohodě a inverze snad taky něco zachrání. To nejhlavnější, ICON nově ale to oteplení odsunul až na příští pondělí a přidal více vyššího tlaku vzduchu od východu. Bude to pěkná přetlačovaná, ale Atlantik podle mě vyhraje. Nemuselo by to být na dlouho, protože GFS tam má ke konci výraznou blokaci toho Atlantiku, ale to je hodně daleko. Uvidíme, kdy to praskne a na jak dlouho. Zima určitě ještě nějaká bude, ale 18 cm zde za mě už určitě nebude. To byla opravdu náhoda, že se to vše sešlo a nic se nepokazilo, jako při bouřkách. :D

386
# 04.12.2023, 22:20

andy206
Zajímavá věc s tím MJO.. bavili jsme se o tom okolo 20.11. kdy jsem tam dával svůj předpoklad jak to bude cca do Vánoc, tehdy jsem tam dával, že ochlazení to ukazuje od toho 20.11. asi tak na tři týdny (což vychází, do toho 10.12. je to 20 dní) a pak oteplení dle dalších podkladů do 25.12. dál jsem to nedával..to uvidím zda to vyjde, či ne.:cool:, nicméně, MJO se má vracet směrem k Indickému oceánu někdy cca za tři týdny.. uvidíme jestli to tak bude a co z toho eventuálně bude.. koukal jsem i na AO a NAO, teď to maluje úprk nahoru.. tady odkaz na mou původní věštbu..https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-6952-Jaka_bud...
PV oslabení co by stálo za to to teď ukazuje až v polovině ledna..
p.s. zítra vylezou velké aktualizace, tak to zkouknu a zavěštím si zase..

# 04.12.2023, 22:51

palma
Co vůbec to MJO znamená pokud se to dá lajcky vysvětlit?

76
# 04.12.2023, 23:30

Adamsedlak
MJO je hlavním faktorem proměnlivosti počasí v tropických oblastech od východní Afriky po střední Pacifik, nicméně může působit na počasí i mimo tuto oblast.

386
# 04.12.2023, 23:34

Adamsedlak
Laicky jsem to kdysi hledal, moc toho nenašel. Jde tedy o toto:
MJO je východně se pohybujícím souborem oblačnosti, dešťových srážek, větrů a tlaku, která působí nad povrchem země v tropech a vrací se do původního výchozího bodu v průměru za 20 až 60 dní. proto lze MJO nejlépe popsat jako vnitrosezónní variabilitu tropického klimatu (tj. mění se na týdenní bázi).
MJO se pak skládá ze dvou částí nebo spíše fází: jedna je fáze zesílených srážek (nebo konvekce) a druhá je fáze potlačených srážek. Silná MJO aktivita pak často rozdělí planetu na dvě poloviny: jedna polovina ve zvýšené konvektivní fázi a druhá polovina v potlačené konvektivní fázi. Tyto dvě fáze produkují opačné změny v oblačnosti a srážkách a celý tento dipól (tj. mající dvě hlavní protichůdná centra působení) se šíří na východ. Podle polohy působení se pak fáze číslují 1-8 tedy podle toho, nad kterou částí planety se nacházejí, od toho je pak odvozen známý kruhový diagram uváděný třeba v žebříčcích ECMWF. Pokud má paj MJO ovlivňovat počasí i v našich zeměpisných šířkách, musí jít o silnou událost, tedy vně vnitřního kruhu diagramu..pak má schpnost ovlivňovat, jako další činitel, tryskové proudění a podílet se na propadu studených vzduchových hmot a přinášet vlhčí typ počasí, má prostě schopnost zvyšovat kondenzaci a srážky..
MJO může vyvolat dopady podobné dopadům ENSO, které se však objevují pouze v týdenních průměrech, než se změní, spíše než aby přetrvávaly..

Původní objev se datuje k roku 1971, od té doby se upřesňuje a trasuje se celý vliv tohoto jevu, tedy za těch více jak 50 let se objevilo mnoho provázaností ohledně aktuální polohy..

Tady odkaz k ukázce jak se MJO projevuje ohledně srážek..starší ukázka, nicméně platná stále..https://www.climate.gov/media/13490
přikládám ještě aktuální kruhový diagram, kde je vidět jak se MJO přesunuje z oblasti Indického oceánu a má oscilovat zvolna k Tichému oceánu s pozdějším návratem k Indickému.. cca za dvacet dní, pokud by se MJO ocitl opět v těch místech co byl, byla by šance na opětovný průnik studeného vzduchu se srážkami, pokud by to bylo uvnitř kruhu, nemělo by z tohoto pohledu být nic moc. ty barevné tečky znamenají v barvě červené, aktuální polohu, ostatní v pořadí rozdíl pěti dnů 5,10,15,20.. a šedá linka kudy jev prošel, černá, kudy by se měl pohybovat dále..takže tak..:) ( je to pouze jeden z jevů, co ovlivňují počasí, ale vede se stálá diskuse o propojení a vlivu na různé části povrchu planety podle postavení a síly..je to mapováno a bráno v potaz ve střednědobých predikcích..

aktuální MJO
12
# 05.12.2023, 00:15

palma
Panejo, klobouček.

Jestli to tu čte Dagmar Honsová, tak Dášo radím: Učit se, učit se, učit se!

12
# 05.12.2023, 00:23

Btw. malá perlička z dálného východu (nebo západu?) - i do Ojmjakonu dorazí o víkendu výrazné oteplení, teplota se tam vyšplhá na rekordních -10.:cool:

# 05.12.2023, 10:46

:led:Tak zimní ráz pocasi nám polmalu, ale jistě vezme za své a od neděle nás čeká oceánské proudění az do nevidím. Budou nas přecházet fronty od západu a pršet bude ve všech polohách. Takze adios sněhu. Je to škoda hlavne pro oblasti s pulmetrem sněhu, tohle se už nebude opakovat třeba dalších 15 let. Mně to je fuk, u me na jižní Moravě tech 10 cm vem čert. Pro zimifily na jihozápadě, kde kydalo z toho dvoudeniho stojícího srážkového pásma to musí být k vzteku. Další ochlazení není zatím na skladě.

386
# 05.12.2023, 15:40

Tak, nové dlouhodobé výhledy jsou na světě, z hlediska predikce teplot na tři měsíce dopředu došlo k určitému "ochlazení" výstupů, zejména ohledně Skandinávie, střední Evropa má být nadále nadnormál, což se dalo očekávat... Ohledně srážek dávám jen jeden měsíční výhled, dávat sem výhledy až někam do března nemá, podle mne, moc smysl, snad je pro pozdější porovnání..nakonec ještě průběžná situace s PV.. ve své podstatě jsou tam malovány poklesy rychlosti, prochlazený má být docela pěkně, do -80, plus ve výhledu do začátku Vánoc tam není, k dnešnímu dni, nic zajímavého.. těšit snad může jen dynamika počasí, kde se nám to zatím hezky střídá, i když si tu leckdo stěžuje, že mrazy mají končit příliš rychle, že si to nikdo pořádně neužije... myslím, že na horách to bude dobrý.. Jako závěrečný typ bych to osobně viděl do vánoc v teplejším módu, než byl v uplynulém týdnu, ke koci roku může přijít další zimní pozdrav..do predikce na leden se nepouštím, aby se mne zase někdo neptal třeba na 15.1. jaká bude přesně přes den teplota a bude-li sněžit..:D

Leden 2024
Únor 2024
Březen 2024
# 05.12.2023, 15:41

palma
Nulová vypovídací hodnota. Uplně zbytečné sledovat. :)

238
# 05.12.2023, 15:42

No problém by klidně mohl být i v Čechách pokud by se moc oteplilo a zapršelo do toho. Přeci jen plošně i v nižších polohách je ve sněhu zásoba vody 25-50mm.

Už je to sice dlouho, ale pamatuju i zatopené Polabí v prosinci/lednu.

386
# 05.12.2023, 15:42

A zde přidávám ty srážky na leden, plus PV..

srážky Leden 2024
PV predikce rychlosti větru
PV umístění a teploty
386
# 05.12.2023, 15:44

Adamsedlak
Jsou to měsíční výhledy.. jsou o měsíčních průměrech. dnešní teplota je pro změnu nic neříkající veličina z hlediska měsíčního průměru,..

172
# 05.12.2023, 15:47

Nevypadá to zle, Česko někde na pomezí normálu a lehkého nadprůměru.

386
# 05.12.2023, 16:02

Aidamko1
Jo, oproti predikcím před měsícem, či měsícem a půl.. je to lepší..

# 05.12.2023, 16:51

palma
Ano díky tady te chladne epizode se sněhem dlouhodobe modely ochladily:D pokud bude i na Vánoce teplo a jihozápad, ty samé modely to hodí zase zázračně do tepla.

# 05.12.2023, 17:04

palma
Ty zonální větry v 10 hPa alias vortex mají ovšem opravdu velkou tendenci jít směrem dolů někdy po těch Vánocích a je pravda, že jsem viděl na YouTube analýzu (GavsWeatherVids) s tím, že při El Niňo a East QBO je šance na SSW opravdu vysoká okolo 75%. Takže docela bych si letos tipnul, že to nějak může přijít poměrně brzo někdy okolo Nového roku což by mělo potenciál poměrně výrazně ovlivnit druhou polovinu zimy. Tedy můj odhad je takový, že nás ještě v druhé polovině zimy opravdový zimní vrchol čeká. Možná ne sněhový, ale co se týče teplot tak určitě. Zde dosavadní minimum -10°C myslím rozhodně celou zimu nevydrží.

386
# 05.12.2023, 17:17

JohnBattler
Může dojít třeba jen k oslabení, může být i rozpad, zatím to do 20.12. nevypadá, a množství jednotlivých běhů pro to zatím taky uplně nehovoří, v předpovědích to tam už pomalu měsíc maluje jednu teplou vlnu za druhou, aby je to pak zase mazalo, až to tam bude viset alespoň 5 dní za sebou, začne to být zajímavé, plus ještě, kde by se to potom na zemi projevilo....souhlasím i s tím, že by bylo alarmující, kdyby nedorazila (ly) další zimní epizoda (dy) .. taky mám nejnižší teplotu letošní zimy okolo -10 (-9)..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.