Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

169
# 15.11.2023, 07:21

Peter Sedlák 1
Je to jen jeden výstup, koukněte se jakej byl v půlnoci, další bude zase jiný a může se to tam vrátit

6
# 15.11.2023, 08:33

Tak zase je tady to období, kdy půlnoční a polední GFS budou pohádkově zimní :D

53
# 15.11.2023, 18:25

https://www.youtube.com/watch?v=ZqFS9ufbf48 jedno video 4 dny staré.. jsou tam ve zkratce odchylky teploty a srážek pro jednotlivé měsíce.. Podle toho prosinec ještě teplý, ale od ledna již normální zima s vysokým tlakem v okolí Britských ostrovů a v únoru pak četná cyklonální činnost na jihovýchodě... takže na sníh nejlepší podle tohoto videa únor.. nevím z čeho čerpají, ale vypadá ta předpověď docela pozitivně...dokonce pro únor tam mají pro nás "Snowstorms".. ;-) zima dorazí, o tom jsem přesvědčen, tak jako jsem stále přesvědčen, že sníh uvidím již v listopadu, ale pak ještě do zimy několik teplých ataků..

# 15.11.2023, 19:41

kapr84
tak to by bylo supr :snih:, ale uvidíme co bude. Jak to říká můj děda, necháme to koňovi

388
# 17.11.2023, 13:17

Noooo, tak tohle by už byl pěknej fofr..plus to prochlazení až k -80℃.. no jsem zvědav co tam bude za týden..:)

PV má pěkně frčet..
169
# 17.11.2023, 13:36

palma
Když se zablokuje atlantik a bude dobré rozložení tlakových útvarů tak to žádný vliv mít nemusí, a nebo naopak bude velké teplo ,kdo ví, pořád se to mění :D

# 19.11.2023, 22:44

Myslím si, dle výpočtů z různých numerických modelů, že přelom listopadu a prosince, bude možná až mírně podnormální, počítám, že tu ještě do začátku meteorologické zimy nasněží. :snih:

388
# 20.11.2023, 08:10

Takže po 14 dnech si zkusím zase zaprognózovat podle toho, jak pokročily předpovědi v modelech...
No, trošku se prognózy na zimu 2023-24 komplikují.. https://www.severe-weather.eu/long-range-2/unusual...
Při pohledu na dnešní nové výstupy, je tam k vidění, že po cca třítýdenním propadu teplot někam k normálu ( na to ukazuje i nový výstup MJO s událostmi v Indickém oceánu, což pamatuji z minulé zimy, že by mělo mít dopad na teploty a proudění i v Evropě) , má pak následovat návrat k teplejšímu módu, což je vidět na prognoze teplot okolo a do Vánočních svátků. Plus tedy se nám opět změnila předpověď okolo PV, který má být déle silnější a nějaký možný propad pod průměr (ne tedy rozpad) to dává nyní až na konec roku, či do příštího roku,.. to se nám bude holt různě měnit) Potěšilo mne, z hlediska zimy, snad jen QBO, které se konečně překlopilo do nejsilnějšího východního módu, což povede k většímu tlaku na PV.. snad z toho něco povstane, na jaro se mluví o silném vlivu EL NIno, tak se možná máme na co "těšit"..
Shrnuto, po počátečním optimismu z konce října, přecházím k mírnému pesimismu, aby ten případný propad do studena v následujícím období, nebyl labutí písní letošní zimy.. Rád se budu mýlit.

odchylka teploty okolo Vánoc
MJO předpověď
PV docela při síle..
# 20.11.2023, 08:21

palma
děkujem za nalévku pesimismu, to abychom nebyly při současném ochlazování moc veselý, diky… abych přidal trochu optimismu, zimni teploty ktere snad dorazí neviděl žádnej topmodel, co sem daval palma nedavno tak to bylo červený jak ruskej prapor, když jsem se bavil s klukama s churáňova tak se nad dlouhodobýma předpověďma chechtali, trend je sice teplej protože máme r 2023 ale pokud bude dobrá zima tak to žádnej model rozhodně neuvidí..takže na závěr palmo, trochu optimismu by neškodilo;-)

# 20.11.2023, 09:13

Souhlasím. Delší dobu si modely pohrávají s nástupem zimy ve všech polohách na přelomu měsíců. Samozřejmě to vyjít nemusí, ani bych se nedivil, ale kde byly malůvky střednědobých nebo dlouhodobých modelů, že nastoupí mrazy začátkem prosince? Ani jeden model s ničím takovým nepočítal. Tyhle grafy a malůvky jsou jednum slovem k h...u.

# 20.11.2023, 09:43

Také se přidám. Tuto chvíli měla být zima v Americe. A také jim to nějak nevyšlo. Spíše to vypadá že by to mohlo klapnout tady. Ale uvidíme.

381
# 20.11.2023, 09:44

charlie1
zimník1
Asi bych s tím vyhodnocováním dlouhodobých výhledů pro nadcházející období počkal až do první poloviny prosince..
Zatím nemáme žádnou jistotu, že ten nástup zimy na přelomu měsíců opravdu proběhne..
Ale dlouhodobé výhledy na celou zimu dopředu nelze obecně brát příliš doslova. Jednotlivé kratší epizody ať už chladu nebo tepla nemohou nikdy postihnout.
Je to jiná disciplína než predikce na 10-14 dní.

111
# 20.11.2023, 09:51

K ochlazování bych jen podotkl, že tam, kde ještě předevčírem byly ve výhledech mínusy, je dnes +10°C (neděle 26. 11.) a i ta neděle bude jistá nejdřív tak ve středu odpoledne. Původní chladné nedělní počasí je odsunuto na středu. Takto se lehce dá protancovat až k 24. 12., kdy se určitě dostaví pořádný teplý profuk.:D
Zároveň se nedá vyloučit to dlouho ohlašované ochlazení, to je ve výhledech už asi týden zřejmý trend. Pěknej guláš v tom je.

388
# 20.11.2023, 10:09

ludvicek
No, on to tam v té "brutálnější" podobě měl a má snad jen GFS.. až se sjednotí třeba s ECMWF.. pak to začne být zajímavé, tohle dělá pravidelně v zimních měsících, a někdy mu to i vyjde..:cool:
p.s. ještě vehementnější se zimou je pravidelně GEM.. ale na ten už prakticky nekoukám, maximálně tak ze zvědavosti co tam namaluje v těchto situacích za Arktidu..

# 20.11.2023, 10:12

ludvicek
já nevím na který mínusy koukáte ale ansánbly hovoří jasně gfs drží, ecák ochlazuje, ja na nic jinýho nekoukám..odkud jste vyhrabal na neděli v tuhle chvíli + 10 nevím

155
# 20.11.2023, 10:15

palma
ecak ochladil na úroveň GFS tudíž bych pesimismus hodil stranou a další věc je ludvickovo icon na in počasí

381
# 20.11.2023, 10:47

Ecmwf je s GFS aktuálně v solidní shodě..
Ochlazení a sníh od pondělí..
Je to ale týden ještě, jistého nic není..
Nicméně ansámbly vypadají, že se něco studeného s velkou pravděpodobností semele :D

Ecmwf pondělí
Gfs pondělí
# 20.11.2023, 11:04

Ecák sice zandal solidní sněhy, ale má tepleji takže sníh se v realitě asi neudrží, i když nedává úbytek sněhu. Gfs je solidní model, chladnej a hodně sněhu co se udrží, ten je taky dobrej. Pro jeho rozlišení si myslím že sníh projde KH takže 5cm+ i pro nížiny, stejně jak má Ecák:cool:.
Icon je auťák.
Snad vyjde gfs a chladnější Ecák. A nezajímá mě kecy kapra.

53
# 20.11.2023, 11:23

Stačí sledovat kam se ubírá graf arktické oscilace.ale jaká bude zima, na to si netroufám, ani podle toho co sem palma postuje. To při vší korektnosti neřekne opravdu nikdo. Sníh v listopadu mi vyšel to mi nevěřil.. a dál je to jasné, užijme si tepla tyto dva dny. Takže asi tak.. jj v USA měly být mrazy... Současné ens globálních modelů jsou do konce výhledu docela studené... Mě spíše trapí to, že pro listopad jsem si v záznamech o počasí neponechal kolonku sněhu.. ta se, zdá se bude velmi hodit. Změna klimatu totiž přináší ne jen teplo ale i častější propady studeného vzduchu..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.