Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

# 22.11.2023, 16:13

Slamenec
milisekundy nejsou, jak se měří rychlost větru, ta se měří v mnohem vyšších časových jednotkách :D

# 22.11.2023, 16:17

Ty modely jsou fakt brak pokud jde o předpověď na cca týden nebo dál. Ono je klidně možné, že to tam spustí zimu od S/SV všude ledové dny i sníh v dalších výpočtech. Když se to posunulo více do zimy, tak bych nečekal změnu do tepla, spíše ještě více do zimy, korekce budou tak nebo tak. Jistý výhled je nyní tak do neděle.

# 22.11.2023, 16:28

Ultimátní supercela
Už se to koriguje. Tady dole nějaký mrazy moc nečekám. Pres den kolem nuly, noc do minus pěti maximálně. Po chladných dnech nějaká fronta či TN a teplejší luft. Přes den poté slabe nad nulou takže odtávání, v noci lehce primrzne. Od půli prosince čekám nástup JZ v plné sile

# 22.11.2023, 16:35

No tak nový výstup zde přidal sníh:D

# 22.11.2023, 16:38

zimník1
To já se musím přiznat, že v souvislosti s chladnějšími vyhlídkami už mě napadlo, že by mohla třeba zcela nečekaně být mrazivá zima bohatá na sníh i v nížinách po asi 12 nebo 13 letech. Bylo by to hodně nečekané, ale vyloučit to asi nelze. Pořád se říkalo, že jednou ještě musí přijít povedená zima, tak by bylo vtipné, kdyby to byla zrovna ta letošní. :D

ota
Avatar
2163
# 22.11.2023, 16:38

zimník1
Ano ? A který model konkrétně to koriguje ? Zrovna jsem se mrknul na nejnovější ICON a světe div se pořád tam má zimu. Dokonce možná ještě chladněji než ráno. Od neděle ledové dny a ve středu maxima i v nížinách kolem -4°C. Já bych teda bral pozvolnější nástup zimy, protože po tom velmi teplém podzimu jsem mrznul už dneska, pokud bude taková zima jak to nyní vypadá, tak spousta lidí onemocní...Ale zatím to na teplejší počasí opravdu nevypadá.

# 22.11.2023, 16:45

aby to nedopadlo tak že chladný vzduch se tu udrží do vánoc a na vánoce přijde teplý vzduch od jihozápadu:prsi::(

# 22.11.2023, 16:45

ota
Porovnal jsem to jen tady na inpocasi od posledního vystupu. Sleduji to hlavně tady. Ke konci výhledu se pridal sníh, ale celkově se trochu zkorigovaly mrazy. Tady se to pocita co je tady psaný nějak průměrem z ecmwf, gfs a icon, tak se mně to zda nějak nejvhodnější to sledovat tady. Nejsem až takový odborník jak většina z vás.

# 22.11.2023, 16:53

ota
Ten ICON je ukázkově mrazivý. Jak je tam teplota v hladině 850 hPa plošněji pod -12°C, tak už je mizivá šance, že by to nepřineslo plošně ledové dny všude, ale bude se to ještě upřesňovat. Příští týden je otevřený, ale naděje na zimu a souvislé mrazové období jsou velké.

169
# 22.11.2023, 16:58

Ultimátní supercela
Zima bude nejspíše velká ale snih asi nic moc, už se to smazalo i na ten víkend, budou to jen slabě sněhové přeháňky,takže budem doufat že že napadne něco ten další týden, holomrazy fakt nechci.

# 22.11.2023, 17:02

kuba
Myslíte příští tyden? Nebo až tyden po 3.12?

# 22.11.2023, 17:07

kuba
Zase když bude zem dostatečně promrzlá, poté pokud nějaké sněžení přijde, tak se sníh bude držet. Nejideálnější by bylo kdyby to mrazivé počasí vydrželo delší dobu, ale to teď fakt nikdo neví. Počkáme a uvidíme ten vývoj.

PS: Nový GFS tam teď žádnou větší zimu nedává, takže to může být tak kolem 0°C v maximech nebo slabě pod 0. Já jsem fakt zvědavý na ty korekce, když je vidět, jak se předpovědi během pár dní umí celkem výrazně změnit. Někdy v neděli bude asi už výhled na příští týden jasnější.

# 22.11.2023, 17:29

Ultimátní supercela
Ono když bude promrzlá zem na kterou nasněží a jak je zvykem hned za frontou to vyleze třeba na + 6, je to vcelku k h...u, že bude zem promrzlá. Platný by to bylo, kdyby třeba po mrazech sněžilo při +0,8. To by už samozrejme vliv melo.

# 22.11.2023, 17:42

zimník1
Tak nějaké náznaky TN tam jsou, které se promíchají se studeným vzduchem, takže asi ideální, ale předpověď srážek na příští týden je zatím hodně předčasná a nejistá. Může napadnout pár čísel nebo se vyskytnout vydatnější sněžení.

12
# 22.11.2023, 17:43

Je třeba se na to celé dívat v kontextu, nejen co ukazuje yr.no nebo ventusky za čísla, ale je dobré se i mrknout, jaké rozložení útvarů a proudění oba modely počítají. Jistý je tento víkend - silná fronta, po ní (slovy dr. Dbalého) Polabí nebo Brno lehce zasněžují, zatímco hlavně S hory budou silně sněžit. Klasická orografie při vlhkém studeném proudění.

Pak už je to ve hvězdách. ECMWF balancuje mezi teplým západem a chladným východem. Proto chvilku v Čechách plusy a pak zase mínusy. Teď třeba ukazuje, že to teplo se zastaví někde v Bavorsku. GFS dává zelenou stdenému SV. Ale nakonec může vyhrát teplý JZ a z těch současných zásypových malůvek nezbyde nic.

Já si počkám až po víkendu, pak bude jasněji.
Osobně z toho nadšený nejsem, tenhle víkend jsem ještě potřeboval teplý, dorýpat na zahradě a zasadit česnek...

# 22.11.2023, 17:43

Ultimátní supercela
proboha už se na ten novej GFS vyserte pardón, koukejte na ansanbly a nebudete si připadat jak na americký burze;-) nic ve zlým..koukejte na ranni vystup 00 ten ma vypovídající hodnotu, čerpá všechny zdroje, ecak taky 00, icon nevim…

380
# 22.11.2023, 17:47

Nový GFS je úplně v pohodě.., studený.
Jen těch srážek bych bral víc..
Kde to trefí víkendové přeháňky, bude to parádně zimní..

GFS Wetterzentrale
GFS Wetterzentrale
# 22.11.2023, 17:50

swan1
těch sražek moc nebude, kdyby se poštestilo tak dá Kvilda 20 a bude to na kamenacky na breznik po ceste, my v závětří budem chrochtat za 5, ale i tak to bude parádní listopadovej nástup, kdo by to. rekl 14 dní zpet:)… pamatuju roky kdy se poštěstilo i vice a proháněli se koncem listopadu po 50 cm prašanu:)… ale jako jenom málo roků když to přežilo začatek prosince a vánoce:D

# 22.11.2023, 17:50

Dejvas
charlie1
Souhlasím. Právě bych počkal tak do víkendu. Teď je to celkem nalajnované s tou studenou frontou a následným ochlazením, ale příští týden vzniká už větší nejistota a řada otazníků. Ono už jenom fakt, že dnes je středa a předpověď na týden vyjde taky na středu, což není ani polovina týdne a už je to celkem vzdálené.

388
# 22.11.2023, 17:55

Aidamko1
Včera jsme se o tom bavili a už se o tom píší články, teď to tam vyběhlo..
https://www.severe-weather.eu/global-weather/stron...
prý možné studenější Vánoce v USA..hmm
Jinak je legrační, to neustálé měnění výstupů AO a NAO, teď jedou do pěkných mínusů, což nám asi vůbec nevadí..:D, kde je Kapr, ať má radost!

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.