Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

53
# 05.11.2023, 18:04

A ještě dovětek.. ten sezónní model nám možná řekne jak by mohl být ten který měsíc jako celek s odchylkou, už nám ale nepoví, zda naměříme -5 nebo -15 nebo -20... a to je pro mě daleko zásadnější než celková odchylka, protože zimy si pamatujeme spíše na základě zimních epizod a nikoliv zda je zima teplotně nadprůměrná.. děda třeba v obou posledních zimách vždycky vnučkám postavil na zahradě iglů... proto tyto zimy nehodnotím nějak špatně, mám i dosti fotografií se sněhem k archivaci... tady ty hrátky s průměry, podprůměry, nadprůměry jsou spíše pro klimatology...:)

# 05.11.2023, 21:03

tak jsem se kouknul na toho lháře CFS a von krutě ochladnul o 3 stupně listopad o 2 prosinec a leden pruměry a to je sakra dost… no nevěřím mu ani slovo:D stále tvrdím, jestli příjde extra zima tak to žádnej model neví..takhle by byla v kombinaci se sražk. předpovedi velmi slušná zima od střednich poloh, neveřím:D

# 05.11.2023, 21:48

charlie1
Tento model má stejnou šanci na úspěch asi jako to, že v letošní zimě v nížinách napadne plošně 25 cm sněhu z TN, a poté se bude 3 tydny v kuse obnovovat SV proudění s arktickými dny po celou dobu.

# 05.11.2023, 22:01

zimník1
Aby jste se ještě nedivil:D zima může vždy překvapit

169
# 05.11.2023, 22:46

charlie1
On tam ten nadprůměr zase hodí zpátky, tenhle model nemá žádnou hodnotu myslím, vždycky se změní až podle aktuální situace :D

# 06.11.2023, 07:33

lukáš friedrich
Jakože by v Praze byli arkticke dny? Tomu fakt nevěřím a určitě se to nestane. Ale jinak souhlas že ty dlouhodobé vyhledy tomu se věřit nedá.

Na 95% bude zima nadprůměrná jako celek, ale předpovědět zda přijdou 1-2 zajímavé týdenní epizody se sněhem se takhle dopředu nedá a stát se to rozhodně může. Mohlo to by to pro jednou vyjít na Vánoce ať maj radost děti.

381
# 06.11.2023, 09:47

Ty ,,zimy,, jsou v nižších a středních polohách čím dál tím víc jen o 5 měsíců dlouhém čekání, zda přijde nebo nepřijde zimní epizodka s pár chladnými dny ( tedy nějaký ten sníh a alespoň pár ledových dní).
Synoptika se zablokovaným Atlantikem a současně otevřenou cestou pro arktický vzduch do střední Evropy, případně oslabení nebo rozpad PV s následným vylitím studené hmoty do Evropy a ne do Severní Ameriky.., to je v posledních letech pro Evropana jen hezký, ale převážně marný sen..
Co je mnohem pravděpodobnější, je, že v dubnu se vrátí vlaštovky a na to se těším, to je reálné očekávání, které mě bere..:D
Listopad - březen je v ČR pro zimofila obdobím čím dál tím víc spíše jen útrpným...

111
# 06.11.2023, 09:55

swan1
Já bych ještě doplnil k té jinak realistické úvaze, že ten ledový den, když už je, tak má charakter spíš Tmax kolem -1°C než kolem -8°C, nebo je to takový pseudo-ledový den pod inverzí kolem -1°C celodenně, kdy ani kaluže pořádně nezamrznou a kape ze střech...

381
# 06.11.2023, 10:14

ludvicek
Jj.., ano.
K zimním radovánkám, alespoň od 500mnm výše, dříve velikou měrou přispíval i Atlantik, tedy tkzv studený SZ..při vhodně položeném jetstreamu, který přinášel i dostatek sněhu.
Jenže s celkovým oteplováním už taková synoptika přináší sníh pouze na hory, tu a tam i do vyšších poloh.

53
# 06.11.2023, 18:12

a vůbec, zimu nechte tam kde je.. nemám dosud přezuto a v nejbližší době to ani neklapne :D takže žádné sněhy ani mrazy, fuj! Zakazuje se.

388
# 06.11.2023, 19:38

kapr84
Však jediný, kdo tu někomu cpe, že chce zimu, jste Vy..:). Já kupříkladu všude píšu, že je ještě podzim a na zimu je čas, a vy mi tam pak pošlete poznámku, že zima nebude, a že je na to čas a tak podobně, proto s tím, že na zimu je čas opět souhlasím..:cool: Jen tak na okraj, pokud tu píšeme, že někdy okolo poloviny prosince to vypadá na oslabování PV a tím pádem na možnost nějakých zimních projevů.. znamená to, že s těmi projevy bychom se mohli setkat někdy okolo poloviny ledna ( a to projevy v rámci chování PV, ostatní faktory jsou dnes velká neznámá)..takže asi tak, že..

275
# 06.11.2023, 19:39

kapr84
V klidu, podle dlouhodobé předpovědi to vypadá na vysloveně teplou zimu, asi jako loni, zima bude v součtu měsíc a finito, myslím, že to tak i dopadne, ale jestli bude srážkově nadprůměrný opravdu ten květen, tak aspoň to, na dorovnání deficitu a doplnění spodních vod už tady ale moc nevěřím.
https://effis.jrc.ec.europa.eu/apps/effis.longterm...

388
# 06.11.2023, 19:53

Yurri
Jo, přesně, ten copernikus docela lícuje s tím, co v 42 denní předpovědi dává ECMWF, tudíž jsem v klidu a pokračuji na zahradě..

275
# 06.11.2023, 20:26

palma
Zajímá mě teď jenom čtvrteční přízemní mrazík, jinak zimu ignoruji, dodělám pařeniště topící odspodu čerstvým hnojokompostem a založím kvas z dýní a bude mi teplo až až😉.

53
# 07.11.2023, 10:12

Palma: Vy tady píšete něco o tom, že v modelech furt teplo... Sám moc dobře víte, jak rychle se to může změnit..podle mě je velmi pravděpodobné, že sníh v nížinách uvidíme již v listopadu.. i když o něho nestojím..

388
# 07.11.2023, 10:48

kapr84
Ano, v modelech je furt teplo, nebo ne? ( mimochodem, předtím jste říkal, že jsem celý natěšený na zimu ??) Co z toho plyne? Že modely ukazují teplo, a v posledním příspěvku, co jsem sem dal, ukazují málo sněhu. Toť vše. Pokud chcete, nečtěte to a uvidíte sníh v nížinách již v listopadu..:cool:

# 07.11.2023, 11:02

palma
Sníh v nížinách v listopadu bez šance. I kdyby poslední týden v listopadu, tak do té doby kolem +13, takže zem by fungovala jak ústřední topení na sníh. Takové teploty věřte nebo ne sníh na zemi opravdu neudrží.:D

388
# 07.11.2023, 11:12

zimník1
Však třeba máte pravdu, pouze jsem reagoval na Kapr84, který ten sníh velmi pravděpodobně očekává..

169
# 07.11.2023, 11:32

palma
Takže to vypadá zase klasicky na dobrou zimu se spousty sněhu v Americe a v Evropě teplo a jihozápadní proudění. Já pořád doufám v nějaké oslabení vortexu na začátku prosince a nějaký ten zimní vpád od severu, přece nemůže být pořád teplo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.