Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

1
# 03.11.2023, 09:12

Proč je tady SSW taková modla? malá šance na rozpad a pokud! tak se může všechno vylejt do USA/CAN a my nebudeme mít už ani naději na nějaké to ochlazení pak, protože bude všechno pryč. Až se obnoví, tak bude únor-březen. Za mne ssw není zdaleka takové terno

496
# 03.11.2023, 21:22

Kňuba
Ano, to víme. Ale letošní vortex by mohl mít opravdu zajímavý vývoj, pokud by nastalo jeho zpomalení již začátkem prosince, což modely opakovaně malují. Tato situace tu už dlouho nebyla a mohla by zamíchat kartami (které vidí zimu velmi teplou). Jo a nemusí to být ani SSW, stačí opravdu dostatečné zeslabení, jeho propis z hladiny 10 hPa níže a níže a nakonec samozřejmě to vhodné "vytečení" k nám do Evropy ...

Moc hezký článek z dneška k aktuálnímu dění zde - https://simonleewx.com/2023/11/03/whats-that-comin...

PS. jak se píše ve článku, ono se nemusí stát vůbec nic, modely oslabení pomalu zruší a ponechají normální průběh ... další týdny ukážou více, zda-li z nižších vrstev vhodnou kombinací tlak. útvarů nastane "upward wave activity" atd.

22
# 04.11.2023, 03:38

Už jsme zase u toho,modely něco malují,co bude za měsíc,tak to vyjde tak možná v říši snů,ale jo tonoucí se stébla chytá,tak třeba se pletu.
Ale i kdyby se rozpadnul a ještě v dobré náhodě na tom správném místě,přinese to zimu stejně jen na chvíli,nic co by stálo za řeč.

# 04.11.2023, 10:52

dodosek
Když si to přečteš pořádně zjistíš že bude zima a když nebude tak bude teplo. Prostě článek na TV hovna.

386
# 04.11.2023, 11:35

andy206
Odkaz jsem si se zájmem pročetl, kouknul jsem se tedy na o den pozdější předpověď PV od ECMWF... a už je ten průsečík o týden posunut, takže ta možnost se posunuje v čase..a v mém záznamu z 26.10., co jsem si stáhnul, k protnutí z průměrem mělo dojít k 1.11. takže během deseti dnů předpovědí, je ten posun.. deset dní, takže tak..Je jasný, že ta předpověď je obtížná na takovou dobu dopředu, což autor článku ostatně zmiňuje.. zajímavá je tam ta zmiňovaná uralská blokace, ta by byla zajímavá.. pak je tam součinnost s nízkým tlakem nad Aleutami, to tu už dával Aidamko1, problém trošku vidím v tom, že v dlouhodobých prognózách se to má překlopit do spíše vysokého tlaku po novém roce.. no velká aktualizace ECMWF by měla být k disposici někdy zítra, tedy k 5.11... tak uvidíme, co tam bude za progresi..:) Ale opravdu, moc pěkný článek, za mne srozumitelný, bez "zbytečně přehnaně vědeckých" termínů..

# 04.11.2023, 13:43

Koukám že se pěkně rozchází předpověď na příští víkend. ČHMÚ a Norové mají chladno a i u mě déšť se sněhem. Gfs a tady mají teplo a přes 10 stupňů. Co asi vyjde?

22
# 04.11.2023, 17:30

dodosek
No to je zase blábol,takže když se stane tohle tak bude tohle a když se tohle nestane tak tohle nebude.....no to je zase článek :D:D:D:D:D
To snad ani nemusíme být studování a víme to taky:D

# 04.11.2023, 19:34

Podle ČHMÚ brzy má Česko zasypat sníh ne jen hory no moc tomu nevěřím zatím k nám proudí Atlantik tak to bude spíš dešťový listopad

69
# 05.11.2023, 08:58

Baumrtnik
A to jste se dočetl kde? To spíše zavání nějakým článkem v bulváru, než informací z CHMU. V týdenní předpovědi je co se týče sněhu zmíněno, že koncem příštího týdne se budou vyskytovat na horách sněhové přeháňky, nic o sněžení i v nižších polohách.

379
# 05.11.2023, 09:11

Dle ČHMÚ bude příští víkend v nižších polohách přes den nějakých 7°C..a déšť.
To na zásyp opravdu nevypadá ..
Nebo máme v ČR ještě jiný ČHMÚ, který předpovídá sníh?

386
# 05.11.2023, 09:52

Tak... do 20.11. když na to koukám, to přes den v nížinách dává minima do +6.. v několika dnech, s tím bych to neviděl se sněhem zrovna růžově (bíle) .. jinak jsem teďka koukal, zda to někde ve vortexu nepropisuje nějaké oteplení, právě k tomu 20.11. plus minus den to začíná ukazovat na nějaké mírné oteplování nad Mongolskem a oblíbeným Harbinem v Číně.. takže ... rozporuplné "nadšení" aby se nám to nevylilo do Kanady, nicméně je to za14 dní a v dalším výstupu to nemusí ani být, plus je to "oteplení" někam k -35.. takže opravdu náznak, hlavně nedělat z rozpadu modlu, vím, že z hlediska obecně zvyšujících se teplot, už moc jiných nadějí není (střednědobé prognózy od třeba ECMWF pořád ukazují až do poloviny prosince nadprůměry o cca +2 a CFSv2 taktéž..) takže veškerá meteorologická moudrost spočívá nyní ve dvou slovech.. čekat a doufat...abych tak parafrázoval...:)

172
# 05.11.2023, 10:07

Výhledy pro moji oblast dávají na další týden teploty k průměru i lehce pod něj, tak uvidíme jaká bude realita. Docela ty výstupy od čtvrtka ochladily, docela o hodně.

Na zásyp to sice nevypadá, ale aspoň se teploty dostanou někam do normálních mezí.
Jinak aktualizovaný CanSIPS docela na rozdíl od výstupů ze října oteplil a nejchladnější měsíce dává únor a březen. Jinak jak psal palma o CFS, tak jeho aktualizace s rozložením tlaku opět dávají možnost výrazné TV nad středomořím až po Balkán. To není zrovna ideální kombinace.

výhled tlakového pole od CFS
386
# 05.11.2023, 13:52

Tak nám vyšli očekávané dlouhodobé a ostatní aktualizace.. co tedy říkají.. z tepla neslevily, čili celou zimu ukazují plusovou odchylku a to že značnou (ECMWF i CFSv2) Co se týče srážek, kupodivu to vypadá docela dobře, asi proto, že je předpokládán převažující Atlantik, plus prohřáté středozemní moře, které se ne a ne ochladit.. Oblíbený PV má okolo poloviny prosince zvolna oslabovat (co bude v reálu uvidíme) ..Jsou tam i nové výstupy tlaku.. naděje u Aleut se překlápí do vysokého tlaku.. z toho, co je nyní k disposici, nevidím dobré zimní podmínky (rád se budu mýlit)..:) screeny přikládám..

leden odchylka teplot
únor odchylka teplot
prosinec odchylka teplot
386
# 05.11.2023, 13:54

No, tady ještě srážková předpověď..

srážky únor
srážky leden
srážky prosinec
386
# 05.11.2023, 13:56

A nakonec.. odchylka teploty moře pro prosinec, pro další měsíce je to v kartách ECMWF samozřejmě k mání, nicméně nic moc změna.. nedávám to sem vše, abych to tu moc nezaneřádil..

odchylka teplot moří prosinec
172
# 05.11.2023, 13:57

Vypadá to dobře, když nebudou inverze, tak proč ne. Nějaká ta zimní epizodka taky dorazí, hlavně že nebudou ty inverze. Jinak CFS maluje i poměrně teplou zimu do USA a Kanady.

386
# 05.11.2023, 14:31

Aidamko1
Nápodobně, inverze nemusím...teplá zima by mi nevadila, díky těm srážkám by na horách mohlo být bílo a zásoba sněhu na jaro, v tom jsem zatím optimista, schválně jestli mi to vyjde..:D
p.s. ten PV se má zase stěhovat nad Rusko...

50
# 05.11.2023, 17:28

Snad tady ty všemožné mapky neberete vážně... chápu, je to podle toho tonoucího, snažit se něčeho chytit, když přece žijeme v té moderní době, kdy se počasí řídí modely a nikoliv modely počasím... nééé pánové, v tom vaši iluzi zklamu, příroda je opravdu daleko před všemi těmi modely. Možná ty nejnovější jsou nejblíže, ale pořád je to tak strašně daleko, může do toho vstoupit tolik proměnných... já si netroufnu tipovat, nepotřebuji k životu tyto modely, sleduji maximálně ten týden, to je ještě jakš tak výhled, kdy se dá něco odhadovat a sledovat je modely začínají slaďovat a shodovat mezi sebou... ale to jestli naměříme v lednu nebo už prosinci -15 nebo +15 opravdu nikde nezjistíme... a proč se nenechat překvapit. Určitě se dočkají nakonec všichni, možná bude jako celek teplotně nadprůměrná, doba je holt taková.... ale ono i ten sníh opět bude. Zatím jsou na letošní zimu i modely krátké...;-)

Na zimu zatím nemyslím, užívám si barevného podzimu, letos se začaly barvit stromy o cca 10 dní později než loni.. ale stojí to za to, kdo nebyl v lese jakoby nebyl.. :cool:

Tak si ještě počkejme.. :snih:

1
# 05.11.2023, 17:52

nevim jesli ty mapy cfs a ecmwf pro vyhledy pracuji s analogy. ponevadz existuji v minulosti i podprumerne zimy a atlantik byl tehdy nadprumerne ohraty. taky byly zimy nadprumerne se studenym atlantikem. me docela rezonuje ze poslednich 6 zim byl nadprumer, to nemuze byt do nekonecna, a ze by vymizely vsechny vzorce opakovani +/- zim silne pochybuji.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.