Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

386
# 07.11.2023, 12:12

kuba
Zimní vpád to nevylučuje, ten předpoví, který jaký model cca 10 - max. 14 dní dopředu, rozpad, či oslabení vortexu se jim daří i dále jak na měsíc dopředu, nicméně, jak letos i odborníci na sociálních sítích píší, je to těžké a počasí se chová anormálně.. prostě, něco se s ním děje.. je to třeba pěkně vidět na předpovědích v 500hpa, kde na těch 380 hodinách to nejdřív namaluje hluboký propad chladnějšího vzduchu od severozápadu.. za tři dny to zmírní a za deset dní z toho zbyde šmrncnutí chladného vzduchu na severu ČR.. to už tam letos bylo asi třikrát..takže. je to těžký..:cool:, a střednědobé modely už pak jsou po těch prvních dvakrát deseti dnech, přesné v rozpětí +-5 stupňů... a dlohodobé jsou o trendech, přesnost na jednotlivé dny dva tři měsíce dopředu, po nich může chtít pouze neznalý člověk, nebo někdo, kdo si z toho pak chce dělat srandu ( což nejste vy, aby nedošlo k omylu), a poťouchle znevažovat zajisté záslužnou práci meteorologů, programátorů a dalších, pro věc zapálených lidí..

1
# 07.11.2023, 12:45

zimník1
Prohřátá země je jeden z největších mýtů, asi něco jako vlhká půda může za vznik mlhy a nízké oblačnosti. Důkazem jsou Americká města, kde se v průběhu dne ochladí o 30C a vesele napadne i 15cm. Pokud by bylo přes den před akcí 12C a v před půlnocí to spadlo pod -2C tak na to úplně v pohodě napadne sníh.

168
# 07.11.2023, 13:09

Za týden to vypadá na celkem vydatné srážky podle aktuálního výstupu a pak se tam rýsuje nějaký studený vpád od severu ale je to daleko.
V neděli tam gfs má dokonce na západě sněžení i v středních polohách.

Úhrny za 9 dní
# 07.11.2023, 13:15

Kňuba
Jasně ale nejsme v Americe, kde se ochladi z +15 na -15, to je potom něco jinýho, jak z +10 na 0:D

379
# 07.11.2023, 13:29

Prohřátá zem určitě není mýtus, ale ani striktní zábrana pro sněhovou pokrývku..
Záleží na intenzitě ochlazení i sněžení..
Pokud se z +10 prudce ochladí řekněme na 0- -2°C a přijde husté sněžení, sníh napadne..
Nicméně tepelnou setrvačností povrchu bude odspodu odtávat..
Pokud se pak dál ochladí třeba k -5°C, zem se na povrchu dále prochladí a sníh se samozřejmě bude držet, pokud zůstane kolem 0°C, slabě pod 0, odspodu bude odtávat..

168
# 07.11.2023, 14:06

zimník1
Neznamená že tam čhmú za týden má +13 ze to tak bude, může otočil ze dne na den jako modely,proto píšu ze je to daleko.

50
# 07.11.2023, 14:16

Jojo, často, v posledních letech čím dál častěji se stává, že nasněží na "teplou" zemi... ale to je pro někoho asi velká novinka....

Palma: Neznám přesně Vaše měřítko k posouzení výstupů modelů, co je teplo, co chladno a co už třeba zima.... takže už nereaguji. Ale když pousoudím modely podle synoptiky, opravdu tam žádné teplo nevidím. Snad jen ještě zítra se v uvozovkách ohřejeme... jinak normální listopadová teplota. Ale jestli tam vidíte něco jiného, je Váš problém... ne můj. :)

Jako nevím, dnes tu mám 11 a půjde to k 7-8 v maximech... což už je i trošku podprůměr na současné období....

386
# 07.11.2023, 14:55

kapr84
Hmm, vyjel jsem si aktuál pro Buchlovice.. no a kouknul na průměrné teploty v ČR pro tyto dni, rozpětí teplot je +4,5 až 7,5 cca pro 6.11. a pro 12.11. je to už +3 až +7.. jo ty průměry teď jedou rychle dolů...
No, klasifikaci dnů jsme tu probírali už mockrát.. takže třeba pojem že je zima (pocit zimy) pro mne začíná tímto...Mrazové dny
Mrazový den je takový, kdy teplota aspoň na okamžik klesne k bodu mrazu nebo pod něj. U nás se mrazové dny objevují běžně i v nejnižších polohách. První mrazový den se v nížinách obvykle objeví koncem října nebo v listopadu, poslední mrazový den se většinou vyskytne v dubnu nebo počátkem května. V nejvyšších horských polohách se mrazový den může objevit celoročně.

aktuální předpověď pro Buchlovice
# 07.11.2023, 16:55

Čerstvá (listopadová) sezónní předpověď pak pro oblast střední Evropy počítá s nadprůměrně teplou zimou, přičemž odchylka za celou sezónu by se měla pohybovat mezi 1 a 2 stupni (vůči období 1993-2016). To je i v souladu s dřívějšími, říjnovými výstupy.... Více >>

# 07.11.2023, 17:19

Michal Žák
Opravdu nic neříkající souhrn . Bude teplo, může být ale i zima, a sněhové vločky i v nížinách při nějakém studenějším vpádu. Děkujeme, na něco zajímavého jsme opět prisli. Zajisté se objeví od každého něco. .:prsi::snih::oblak::led::tornado::vitr::slunce: Modely nám to řekly..

# 07.11.2023, 17:39

kapr84
??????????
Ale dyť přeci když někdo ukáže zimní výstup a pak novější teplý výstup tak to neznamená že je smuten že nevyjde zima. Nebo já nechápu. Na základě čeho usuzujete že všichni sou nedočkaví na zimu?

50
# 07.11.2023, 17:48

Peter Sedlák 1
stačí umět číst mezi řádky...pane ;-) .. nebo snad myslíte, že sem nechodím pročítat diskuzi? Taky jsem zvědavý na letošní zimu, ale ne o nic víc než na jakoukékoliv jiné roční období.. přijde mi, že zima je něco magického.. jiného. Jo, trvám si na tom, že sníh uvidím ještě v listopadu... nemusí to vyjít, ale indicie jsou takové, že k tomu dojde. Už jsem to psal na facebook, teplota ráda osciluje v extrémech, průměry jsou jen tak, aby se dalo čeho chytit.. ale neříkají nám vůbec nic.... lépe je meřit a pozorovat extrémní hodnoty, už jen proto, že průměry budou prostě i nadále stoupat. Jenže bude týden teplo, pak přijde týdenní vpád a průměr bude stejně do plusu.. to je realita, a co nám řekne? Prd... tak nashle prvního prosince... pak písnu jak jsem dopadl :D pokud tu ještě budu...:cool:

1
# 07.11.2023, 18:10

kapr84
s timto se silne stotoznuji. taky sazim na konec listopadu.

386
# 07.11.2023, 19:21

zimník1
No, myslím, že pan Žák je na dostatečně vysoké profesionální úrovni a data co jsou v jeho příspěvku ( odkaze) odpovídají současné situaci, pokud máte něco přesnějšího, sem s tím! ;-)

# 07.11.2023, 19:38

kapr84
aha :(
Reálně o co vám jde...:(:(
Těch komentů je ještě mnohem víc jen tak kdyby něco.
Nevsunujte každému, že chce zimu, když sem dal jen nějaké výstupy modelů. O tom je taky diskuze o počasí, debata o zimě, teplu, dešti v jejich výstupech i když jsou třeba dál.

386
# 07.11.2023, 20:00

Peter Sedlák 1
No, občas zabrousím na meteoforum, dříve to tam více "žilo", ovšem, jsou tam stálé technické problémy s webem, takže se tam nepřihlásí noví lidé apod. nu a tam se kapr84 presentoval uplně stejným způsobem jako zde.. tedy, modely, odborné studie, lidé snažící se na základě výstupů z těchto zdrojů vyčíst, jaké bude počasí, jak se co bude vyvíjet, jsou podle něj mimo, nejlepší je jeho osobní úvaha, tak bych to shrnul. Budiž, ale zajímal by mne procentuální výsledek jeho predikcí, teky v kolika procentech mu jeho predikce vyšly, a nejlépe tak na + 14 dní dopředu..:cool: , tuším, že dlouhodobé předpovědi modelů jsou nad 50% i na ty tři měsíce dopředu, co se týče trendů..

50
# 08.11.2023, 17:05

Peter Sedlák 1
jste nedočkavci a basta! :cool: nemyslíte si, že na odepisování celé zimy je docela brzy?... :!!: Jen chci říct, že někteří co tady ležíte jen v modelech, protože není čeho jiného se chytit, můžete být dost překvapení.... ale to je jako házení hrachu na stěnu. nikomu nic nepodsouvám, stačí trošku diskuzi vnímat vícero smysly... ;-)

palma: vždycky mi to vyjde... mírná zima s několika vpády studeného vzduchu a přiměřeně sněhu... tady není o čem. :D

je to o tom, že něco očekávám na základě něčeho a pak jsem stejně překvapený, protože nastane neočekávaná změna. Zima bude.. nemějte obavy! :cool:

Samozřejmě, není těžké odhadovat jaké jsou v současné době a budou zimní období jako celky... ale může se během nich odehrát spoustu zajímavého, ne může, ale ono se to taky stane. Těším se, trošku mi chybí prozatím mlhy, abych toho mohl využít pro toulání s foťákem po krajině zalité mlhou.. letos prozatím moc příležitostí nebylo. Třeba od kamaráda z Vlkonice mám jiné zprávy.. holt jiný kraj...

Mějte se tu krásně... :)

# 08.11.2023, 17:30

kapr84
No tak když opomenu ty modely, tak třeba v místě mého bydliště tento podzim bylo minimum +2, což je první extrém který se odehraje snad jednou za 100 let. Je totiž už 8.listopad.

50
# 08.11.2023, 17:35

No vidíte, tady už dva dny s mrazem ve dvou metrech.. to je pravda, ani ty dva dny nejsou bůhví jaké číslo, a v tuto dobu už jsou častá minima lehce pod 0... a někdo tu psal, že je první dekáda listopadu teplá vzhledem k průměru listopadu.... no jasně, jenže přece nemůžete srovnávat první teplejší část měsíce s průměrem za celý listopad... však ono se ochladí, už o víkendu a po něm to docela pocítíme.. mrazy nejsou protože často fouká nebo je oblačnost.. zatím chybí výrazné vychládání přízemní vrstvy... co pravidelně sleduju sondáž z Prostějova tak prozatím nejsou prakticky inverzní situace, máme časté vlhké oceánské proudění, které tomu nepřeje.. to je snad všem jasné...

50
# 08.11.2023, 18:14

PS: ke konci výhledu to tam gfs už směřuje postupně k inverzi... tak třeba se dočkám. :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.