Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, nejméně bude pršet na severu a severovýchodě

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

496
# 07.02.2024, 07:57

charlie1
"...GFS neví, jak bude zítra?" Není to trošku nesmysl? GFS drží dlouhodobě teplo. Ano, měl před několika dny snahu (nějaké výstupy) namalovat ochlazení, ale zatím nic, co by držel a zvyšoval tak pravděpodobnost. Ve výhledu 14 dnů GFS zatím nemaluje žádnou Grónskou blokaci v hladině 500 resp. 850 hPa.

Co sleduji řadu uživatelů na tweetu, zatím jsem nenašel / nečetl nějaké bližší povídání k tomu, proč se toto oddaluje a nebo co se děje ... dá se říct, že všichni vyčkávají.

PS. zimníku, oveček jsem napočítal 84. Pokud Ti to pomůže psát více smysluplné příspěvky, pak budu jen rád a počítat dál ;-)

# 07.02.2024, 08:58

andy206
možná je v mých komentářích cítit špetka zoufalosti, přiznávám, nezlobte se..vaše komenty moc rád sleduju, diky

388
# 07.02.2024, 08:59

andy206
Tak já po ránu napočítal jen 32 oveček, šli do práce, :cool:, no a teď, při snídani, jsem si projížděl, jak je mojí oblíbenou zábavou, mimo ovečky, situaci tam nahoře.. a koukám, že pořád má být docela silný a od USA i přímý proud jetstreamu, tohle se bude nějaké blokaci špatně překonávat..má v tom mít prý prsty níže pod Aleutama, stále se obnovující tlaková výše nad USA a níže u Grónska... zrychluje a udržuje to prý proudění v té výšce...takže možná toto, plus třeba i něco dalšího..

# 07.02.2024, 09:28

Já už teda pomalu ale jistě s návratem zimy do nížiny přestávám počítat. Myslím tím něčím trvalejším. Krátkodobá epizoda samozřejmě může přijít ještě za 3 týdny bez problému. Každopádně tento týden sice velmi teplý, ale pocitovka soustavně někde okolo 0 takže že by to bylo venku vyloženě příjemné se říct nedá. Tedy pocitově se vlastně ani ten příští týden neochladí. I když na teploměru bude místo 8-10 třeba 4-6 tak pocitově to bude asi to samé a snad se dočkáme i nějakého toho :slunce:.

Jinak dnes nás tedy čeká to teplotní rozhranní, které půjde postupně k jihu a zítra se zase vrátí k severu tak uvidíme kolik z toho nakydá vody. Vypadá to u nás zhruba na 20 mm což je na únor dost vody za jednu epizodu. Část bude asi ve sněhu, ale držet se to asi moc nebude a zítra odpoledne/večer by se to mělo zase profouknout někam k +7. Takový malý závan zimy. Ale na horách by z toho mohla být nějaká ta pokrývka, kromě Šumavy ta je moc na jihu a tam už studený vzduch nejspíš nedoleze.

# 07.02.2024, 09:36

JohnBattler
aby jste se nezmýlil, ecák má tu synoptiku již nastavenou na SV proudění mekněte na to:led: zatim jsou to samozrejme velky oci ale takhle uz by to slo, ta moznost přilivu velmi chladného vzduchu od SV se značně zvyšuje..

262
# 07.02.2024, 10:11

Výhledy sice nijak moc nesleduju, ale přijde mi, že zde zimník dostává zbytečně přehnanou kritiku. Chápu, že ty jeho příspěvky mají občas nízkou vypovídající hodnotu, nicméně s ním docela souhlasím. Každým dnem má slunce větší sílu a šance na pravou zimní epizodu (série ledových dní ideálně i se sněhem) se pro nížiny snižuje. Samozřejmě se to stát může, ale ta pravděpodobnost se minimálně zatím jeví jako hodně malá. Pamatuji si např. na březen 2021, kdy zde v noci napadlo několik čísel sněhu, celý den bylo pod nulou, ale stejně ten sníh díky slunci a nepromrzlé půdě roztál...
Samozřejmě ale ve středních polohách a na horách je ta situace jiná, tam je ta šance rozhodně mnohem větší. Třeba ještě někde v Pošumaví nakydá znovu půl metru, kdo ví, ale u nás něčemu většímu už moc šancí nedávám:)

# 07.02.2024, 10:15

charlie1
No je pravda, že na úplném konci výhledu (240h) má teď ECMWF silnou tlakovou výši v západním Rusku a to by ještě mohlo přinést mrazivé počasí.. ale je to zatím příliš daleko abych to bral vážně. Uvidíme jak se to vyvrbí v následujících dnech.. Já sice zimu nemusím, ale nějakých pár mrazivých dní se sluncem bych klidně ještě v únoru bral. Po půlce února už je to díky silnějšímu slunci celkem fajn počasí.

6
# 07.02.2024, 10:26

Ecák tam sice má výši nad Ruskem, ale podívejte se jak je orientovaná. Studený vzduch je zamklý daleko na východě a nemá se sem jak dostat. Jasně, byly by noční mrazíky, ale žádnou zimu do nížin by to nepřineslo.

# 07.02.2024, 15:12

Zajímavé je, že v rádiu se mluví o o tom, jak hodně sněhu může na severních horách napadnout, Němci (wetteronline.de) píší do pátku do rána na severu Čech o 20 - 40 mm srážek, ale meteogramy Aladin hlásí pro Pec pod Sněžkou jen slabounké sněžení a zesílení srážek až během pátku, a to v dešti. Tak nevím, myslíte, že něco napadne ?

5
# 07.02.2024, 16:30

U mě už poletuje sníh při+2 stupních a je vydána výstraha na 4-8cm mokrého sněhu.

# 07.02.2024, 18:12

PanLyseHory
Člověk mění globální klima podstatným způsobem už od začátku průmyslové revoluce.

# 07.02.2024, 19:43

Daniel Ryšlink
Tomu nevěřte.

# 07.02.2024, 20:01

Ostrava Stara Bela aktualne 1.0 a snezi.

# 07.02.2024, 20:06

kozacik
Teplý Brno 10 nad nulou.

496
# 07.02.2024, 22:17

Dnešní update PV - jak ECMWF, tak GEFS jsou ve velmi dobré shodě, že kolem 18.2. by mohla rychlost větru v hladině 10 hPa klesnout do záporu a tím se změní směr větru na východní. Nejspíš tak nastane tak "major SSW".

https://charts.ecmwf.int/products/extended-zonal-m...

http://arctic.som.ou.edu/tburg/products/realtime/s...

Rychlost tohoto zeslabení je dle mne dost výrazná a uvidíme, zda-li se to propíše na dění u Země. Důležité u PV bude to, zda dojde k jeho dislokaci (změně polohy), změně tvaru a nebo by se mohl rozdělit na 2 víry.

Tento čerstvý GFS výstup maluje rozdělení. https://twitter.com/Superchri90/status/17553150586... a vč. animace zde - https://twitter.com/TheSnowDreamer/status/17552830...

a pokud by někoho zajímalo srovnání zeslabení PV co nastalo v první polovině ledna vs. to, co se maluje nyní, pak hezky uvedeno zde - https://twitter.com/commoditywx/status/17552933945...

A poslední tweet je pak také povídání k PV a aktuálnímu stavu, co modely malují (uveden kanadský CMC-GEM model) - https://twitter.com/WorldClimateSvc/status/1755336...

Bude to zajímavé ... ? :) ;-)

496
# 07.02.2024, 22:27

Jen k tomu, jak někteří píší, že zima s koncem února má velmi malou pravděpodobnost návratu - vzpomínáte na únor - březen 2018? Prakticky od 6.2. do 6.3. převládalo zimní, celkem dost chladné a mrazivé počasí, kdy konec února a začátek března přinesl ranní teploty kolem -15 až -20 C (popisuji moji lokaci). Proto bych rozhodně neříkal (byť chápu souvislosti s posledními teplými zimami a měsíci a výstupy krátkodobých modelů), že zima v nížinách končí někdy k 20.2.

Myslím si, že je ještě příliš brzo a sami teprve uvidíme, zda-li to veškeré dění nad námi nám něco přinese a nebo třeba ne ...

A hlavně asi i pro přírodu by asi bylo fajn, kdyby se tak brzo neprobouzela a zima by ji prodloužila svůj spánek.

PS. no jen teď nevím, zda-li toto období ve 2018 bylo spojeno s PV (narušením, SSW apod.) a nebo to byla jiná kombinace faktorů ...

PS2. charlie1 07.02.2024, 08:58 - taky občas zoufám, ale rozhodně a nikdy nenadávám na modely. Naopak, motivují člověka vše studovat, hledat, chápat ... takže v poho a díky ;-)

0
# 08.02.2024, 00:32

andy206
Únor 2018 byl studený, ale na polovině území se jednalo o holomráz. O tom, že v druhé polovině února to má zima těžké svědčí, že v Ruzyni od roku 2014, kromě toho února 2018, byly v druhé polovině měsíce jen dva ledové dny (15. února 2021 a 26. února 2023), také byly cca 3 ledové dny v březnu. Sněhovou pokrývku v druhé polovině února od roku 2014 mělo jen 11 dní. Tj. za posledních 10 let, je v Ruzyni v druhé polovině února méně než 10 % dní se sněhem a cca 2 % ledových dní.

# 08.02.2024, 05:39

Tak jsem byl prekvapen, Ostrava Stara Bela cca 2 cm mokreho snehu a teplota 0.5.

6
# 08.02.2024, 07:25

andy206
2018 byla ale výjimečná situace s velmi silnou SSW na začátku února, která byla naprosto ukázková a rychle ovlivnila počasí i tady. Jasně, teďka bude asi SSW taky, ale o něco později a kdo ví, jestli vůbec bude mít takový vliv, protože letos k tomu moc atmosféra nakloněná zatím nebyla.

388
# 08.02.2024, 08:31

Zatím se to teprve rozhoduje, co mne ovšem trochu nemile překvapilo, že ve včerejších střednědobých předpovědích ECMWF docela ubral ze studené prognózy, nechal tam tak týden v normálu ( od 19.2.), ale jinak, mírný nadnormál, a pak v březnu už taky nad.. nějak se to chystá pomalu do jara, kdyby se to chystalo delší dobu, tak do konce dubna aspoň, tak bych se nezlobil, no nechávám to na přírodě a zeměkouli, ta rozhodne..:cool:
p.s. abych zase nebyl jen za pesimistu.. přihodilo to tam v těch střednědobkách nějaké další srážky...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.