Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Sněžení ve středu 18.1.2023

6
# 18.01.2023, 09:23

Ano, už večer bylo více méně jasné podle teplot, že sníh nebude a výstraha byla až příliš široká.
Na druhou stranu buďme rádi, že alespoň na severních i východních horách napadnul konečně sníh a vypadá to tam jako v zimě. To je asi nejvíce pozitivní zpráva. Na Slovensku mají asi v Tatrách pořádný nášup.
Totéž mimochodem Alpy, kde dostali nášup i na severozápadě, kde sněhu bylo velmi málo.
A nějaké další sněhové srážky jsou na cestě a rovněž ochlazení.

40
# 18.01.2023, 09:40

swan1
Lokální modely (Aladin a IconD2) tam už včera v podvečer měly velkou redukci srážek..
Kritika, za mě, je hlavně v nereflektování těchto výstupů do večerní předpovědi..a upravené výstrahy.


Přesně tak, to je ta pointa. Z těch modelů se mohla vydat výstraha pro pás východně od Prahy směřující na sever Čech v délce třeba 150 km a šířce 50-75 km a výstraha by byla OK. Takhle to mělo být a nějaký jiný meteorolog by to tak vydal, ale oni to nechali pro 80% území ČR zcela proti modelům. Prostě je jasné, kde je pravda. Někdo to vidět nechce...

19
# 18.01.2023, 09:40

Já bych to čhmú tolik nekritizoval. Jejich reakce na FB je přiměřená, sice bych ještě asi čekal částečnou omluvu, ale budiž. Za mě zajímavá situace. U nás 2-3 cm, 20 km západně 12 cm (Dětenice), 50 km západně 19 cm (zmiňovaná Boseň).

40
# 18.01.2023, 09:43

Zebas
Určitě nejde o kritiku, ale jenom o snahu poukázat na to v čem se to vlastně nepovedlo a proč, aby se to dalo nějak pochopit.

379
# 18.01.2023, 09:45

kapr84
Hele, to se nedá okecat, ty srážky, ani vývojářema u Aladina..:D
Včerejší odpolední výstupy Aladina i IconD2..
Reakce pro večerní úpravu výstrahy byla u ČHMÚ taková, jaká byla.., na 3/4 území...
Co na tom nechápeš?
Večer už to nebylo o modelech, ale o ČHMÚ...

IconD2 na dnes ráno
Aladin na dnes ráno
Následná večerní výstraha
48
# 18.01.2023, 09:48

Trochu si tady zasněžilo, ale už to slábne. Podle předpovědi by u nás mělo začít mrznout až zítra v 9:00, takže zbude akorát zas jen to bahno.
Teplota teď 2,4 :zz:

40
# 18.01.2023, 09:53

swan1
Potom ta výstraha nemůže vyjít, když se meteorolog neřídí čerstvými výstupy regionálních modelů a je třeba říct, že jim to vyšlo na jedničku (modelům). Ten pás přesně odpovídá...

hydro.chmi.cz
Včerejší výstup ALADINa v podvečer - stejně jako ICON-D2, ALADIN ČHMÚ
107
# 18.01.2023, 09:57

No tak teď tu krásně chumelilo fakt velké kusy i pár fotek a video jsem udělal a taky něco nachytal do úst:D:D:D
Zajímavý zážitek jak malé dítě:D

3499
# 18.01.2023, 10:00

Most, klasika bez sněhu. Teplota dnes od půlnoci nad nulou. Ráno chvilku velmi slabě sněžilo, aktuálně okolo +2°C, slabě mrholí

48
# 18.01.2023, 10:04

Fstorm
Jo no, u nás už chvíli nesněží, ale zhoustla mlha, nevidim ani stromy před barákem, takže není co fotit.
Tuším sobotu zase propadák, ale třeba to naopak překvapí a vytvoří sa souvislá vrstva.

172
# 18.01.2023, 10:09

Brno už míří na +3, takže asi těch +5 v maximu dáme.

109
# 18.01.2023, 10:16

Doufám, že si ČHMU objednalo na dnešní den dost párků, protože dostává v diskuzích pořádnou čočku :D Dobře jim tak šmejdům, za co berou peníze? V ostatních profesích už by měli za tohle lidi dávno padáka. Věřím tomu, že naprostá většina zde diskutujících si dokáže udělat předpověď o 80% lépe, než ti slavní odborníci.

258
# 18.01.2023, 10:28

Jsem zvědavý, jestli je šance,že by nám nějaký sníh vydržel to večera, to by to pak hezky přimrzlo, ale taje to pěkně.
Možná něco na trávě by mohlo vydržet, pokud nezačne svítit slunce , ale dávám tomu tak 25% šanci…

# 18.01.2023, 10:35

Přeposílám odpověď CHMU k mému dotazu proč nereagovali včasně na změnu výstrahy.
Dobrý den, rozumím, proč se ptáte, a děkuji za dotaz. Odpoledne a večer se čekalo na výstupy z modelů - potřebujeme k rozhodnutí i další produkty, jejich výpočet a vykreslení trvá o něco déle. Konzultujeme napříč pobočkami a s Armádou ČR, informujeme Hasičský záchranný sbor, není to jen o rozhodnutí jednotlivce a diskuze trvá, v nejistých situacích o to déle. Výstraha byla aktualizována v 19:52, zrušila se pro Plzeňský a většinu Jihočeského kraje, stupeň byl snížen všude na nejnižší (žlutý) a přidalo se území na východě ČR. Vzhledem k impaktu, kdy spadne kolem 5 cm v ranní dopravní špičce, se výstraha ponechala na nejnižším stupni nebezpečí. Ráno ve 4:47 se pak vydávalo na intenzivní sněžení (oranžová) na SZ Středočeského a většině Libereckého kraje, kde spadlo kolem 10 cm za 6 hodin. Situace byla nejistá, na nové výstupy a aktuální situaci kolegové ve službách reagovali pružně.

273
# 18.01.2023, 10:48

Tady se protrhalo a mám nad sebou mnou předpovídanou modrou oblohu😉, mlha se rozpouští a taje to při +1, ani bílo v terénu za chvíli nebude, výstrahu správně večer snížili, oblast byla široká kvůli nejistotě, pro moji ORP mám vysledováno, že jakmile mám výstrahu, tak nic není, vychází tak 1 ze 4, je to jen předpověď, očekává se, nikoliv realita, proto to tak neřeším a raději sleduji úhrny srážek, to jistota je.
Teď mě spíše zajímá, jestli ještě něco vyjede z Alp.

40
# 18.01.2023, 10:56

Yurri
Proto mají větší váhu regionální modely. Jsou přizpůsobené pro podmínky střední Evropy, mají lepší citlivost, rozlišení. Včera večer měli GFS a ECMWF širší pás přes Prahu o trochu více na JZ než ALADIN a ICON-D2, ale vyšlo to regionálním modelům. Poučení je takové, že je třeba vybrat správné modely vzhledem k situaci. Když se jedná o předpověď pro malé území na krátkou dobu, potom modely jako GFS, ECMWF, GEM nemají moc význam...

# 18.01.2023, 11:10

Honsová už na hlavní stránce vyhrožuje že bude v sobotu na většině území sněžit. Oni si nedají pokoj. Po této zkušenosti mně to už přijde opravdu jako že už neví jak se zviditelnit a zaujmout. Podle čeho se řídí teď? Podle husy? Aktuální modely žádný výrazný sněžení nedávají.

40
# 18.01.2023, 11:14

zimník1
Teď jsem koukal, že modely začínají ty srážky hodně vysouvat na sever přes Polsko, NDR a naše severní pohraniční hory toho zřejmě moc nepustí do nížin. Maximálně se vytvoří vlivem orografie až něco na jihu kolem Šumavy. Takže se to začíná pomalu redukovat. :D

Aby byla nějaká větší plošná kalamita, tak by musela nastat specifická situace, ale poslední dobou se to moc neděje...

Teď jsem četl nějaké články od ČHMÚ a klimatologa Radima Tolasze, že už je potvrzeno, že je normální teplá zima s málo sněhu. Už to není výkyv, ale normál. Potvrzeno odborníky. :)

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-...

# 18.01.2023, 11:27

MostMost
fakt tam jste úplně na suchu? tady když bych byl optimista tak to šlo na centimetr, jak kde a odtává to spíše zvolna

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.