Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Již od rána místy přeháňky nebo i bouřky

Diskuse o počasí Sněžení ve středu 18.1.2023

# 18.01.2023, 08:43

Na Slovensku je a bude mazec...
A další vlna srážek zasáhne zejména východ sk v pátek a sobotu :(

# 18.01.2023, 08:45

Aura1
Ne, to by opravdu nebylo nejlepší. Je potřeba se smířit s tím, že se průběhy chodu níži předpovídají složitě i na den, dva dopředu a brát předpovídané situace pouze jako určitý "potenciální jev". Předpovědi na delší dobu určitě užitečné jsou, to, že zde budeme pod silným cyklonálním vlivem, bylo známo už minimálně před týdnem... Jaký bude konkrétní projev je vzhledem ke komplikovanosti jisté pouhých pár hodin předem.

40
# 18.01.2023, 08:47

Frantis95
No ale když upravovali výstrahu večer, tak vůbec neodpovídala čerstvým výstupům modelů. Tohle je prostě selhání jak Brno. Můžete si je hájit, jak chcete, ale když špatně interpretují modely, je to jejich selhání.

# 18.01.2023, 08:47

Ale jo. Na silnici v závětří možná 8 až 10 cm.

172
# 18.01.2023, 08:48

No k tomu víkendu, teď modely mají srážky severněji, takže stačí málo a nebude nic, a nebo bude sněžit plošněji. Prostě hod korunou. ;-)

# 18.01.2023, 08:55

Tak ted to přešlo z deště na déšť se sněhem :D

40
# 18.01.2023, 08:57

Aidamko1
Myslím, že dokud tam nevidí ani ALADIN, tak pohoda a nemusí se to zvlášť řešit. Až tam bude mít něco ALADIN, tak se to stejně bude dát brát vážně až těsně před situací, nikoliv 48 h nebo 72 h dopředu. To tam ALADIN vždycky něco hodí a pak je schopný to hodně překopat a zredukovat, takže asi tak...

Je to smutné s těmi modely, že to nemá moc relevanci. Akorát aby si člověk počkal na nejčerstvější výstupy a sledoval radar.

155
# 18.01.2023, 08:57

no tu i bez odrazů padá cosi něco bílého.. :D to je fakt směšný.. a jestli nevyjde sobota, tak to bude snad největší skandál

wyc
Avatar
7
# 18.01.2023, 09:04

Tady taky padá bez odrazů na radaru, tak alespoň tak :cool:

54
# 18.01.2023, 09:05

Proč pořád tolik kritiky. Ta jejich práce je za těchto komplikovaných situací prostě nevděčná.. Já bych tam na stáž vyslal kolegu Auru.. zkuste se do nich vžít. Oni se snaží svoji práci dělat co nejlíp. Ale modely je stále to co neumožňuje 100 % úspěšnou předpověď. Chybuje se všude. A není to o ponaučení. Z toho si žádné vzít nejde. Příště bude situace zase odlišná..

# 18.01.2023, 09:05

V Pardubicích tak 1cm mokrého sněhu. Myslím ,že až půjdu z práce už tu nebude nic. No každopádně se snad zem v 5cm pod zemí dostane do mínusu a pak by mohla sobotní nadílka vydržet :) :snih:

# 18.01.2023, 09:10

Je nutné si uvědomit, že se předpovídá mokrý sníh, který působí mnohem více problémů, než normální prachový sníh. A i nějakých 10-20 cm může způsobit kalamitu na železnici i v energetice. Zároveň spad srážek je rychlý - 10 cm napadlo během pár hodin. Potom výstraha musí být trochu důraznější, než kdyby se podobný úhrn (0 až 10 cm) očekával v prachovém sněhu a za celý den (v delším časovém úseku). Však je to vidět na tom severu Čech, kde je problémů dost. Naštěstí ta zasažená oblast vydatnějšími srážkami byla jen malá (menší než se původně čekalo).

108
# 18.01.2023, 09:10

Aldy

Jo tam opravdu je a bude šrumec a z Maďarska se jim tam blíží i nějaké blesky.
Tam za těchto situací vždycky bývá veselo, jen tady sere 🐕
Na nás se teď valí takové výraznější políčko no uvidíme co z toho bude.

381
# 18.01.2023, 09:13

kapr84
Jasně, ČHMÚ se řídí predikcemi modelů.ale...
Lokální modely (Aladin a IconD2) tam už včera v podvečer měly velkou redukci srážek..
Kritika, za mě, je hlavně v nereflektování těchto výstupů do večerní předpovědi..a upravené výstrahy.
Jinak, foukla nám sem nějaká ,,Sibiř,, asi:D
Má být 0°C ale je -3°C...,

262
# 18.01.2023, 09:14

Na druhou stranu se musí nechat, že tohle bylo opravdu těžké předpovědět. Nicméně ta upravená výstraha byla dost pochybná. Např. ji nechali pro Brno, když už tam v té době začínalo pršet a bylo jasné, že bude moc teplo, nebo byla v místech, kam aktualizované modely shodně nedávaly téměř žádné srážky apod. V těch severních Čechách se ta výstraha ale naplnila..
O víkendu nečekám asi nic, každým dnem se to umazává, takže asi netřeba komentář. Třeba to ale překvapí nějakým popraškem;-)

19
# 18.01.2023, 09:14

Fstorm
Tak oni tam mají Slováci na východě teplo, takže déšť. To já budu mít radši ty 2 cm břečky a "bílo". Do odpoledne nám to tu snad vydrží.:D

19
# 18.01.2023, 09:17

K tomu víkendu - modely nesleduji, teda až na aladin a yr.no (ecák). Nicméně se tu píše, že mají srážky jít od východu. Pamatuje tu někdo srážky čistě od východu? Já teda ne.

Byl bych rád, kdyby aspoň na horách v polohách nad 600 mnm něco napadlo, ale to by asi musel přijít SZ. :zz:

172
# 18.01.2023, 09:20

Zebas
V zimě 2015 pamatuji jednou srážky z východu na TN, napadlo zde 5cm, ale týkalo se to jen asi oblasti od Slovenska po Jihlavu. Tedy tahle situace bude odlišná.

19
# 18.01.2023, 09:22

Aidamko1
2015 to už je docela historie. :D

Citace čhmú:
"Během noci na středu napadlo nejvíce nového sněhu na pomezí okresů Mladá Boleslav a Liberec. Pozorovatelka ČHMÚ na stanici Boseň, Mužský u Mnichova Hradiště naměřila v 7 hodin ráno výšku sněhu 19 cm☃.
❄Opět se ukázalo, jak je velmi těžké předem určit území, kde přesně spadnou významnější srážky, které jsou spojené s tlakovou níží a přichází do Česka z jižních směrů"

19 cm, docela kousek od nás, to je za mě celkem mazec. :snih::)

54
# 18.01.2023, 09:23

swan1
Jj, ale ta upravená bych řekl, že už do nich šila spousta lidí.. ano jih Moravy tam asi být nemusel, ale když jsem včera viděl tu mapu aladina se sněhem.. stěžujte si vývojářům aladina, protože ten to projel zcela.. teplota u mě celou noc +2 jak to měl icon D2 a Aladin +0... Čechy jsem moc nesledoval..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.