Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Ochlazení a sněžení 17.11. - 20.11. 2022

86
# 19.11.2022, 22:54

Aidamko1
Možná by to chtělo přestat přehánět - hodinové neměřitelné nebo 0.1 mm srážkové úhrny, které v Brně jsou, dají stěží poprašek nebo 1 cm sněhu, což je úplně nesmyslné nazývat nějakou divočinou. :zz: I na kamerách je vidět, že je tam jen velmi slaboučký poprašek https://www.in-pocasi.cz/webkamery/jihomoravsky/br...

33
# 19.11.2022, 23:00

Tady -0,7 a mírně padá sníh s deštěm.

Petr12
V různých částech Brna může být velmi různé počasí. Na jihu bývá podobně jako tady, na severu už je to ovlivňované Drahanskou vrchovinou. Kamera ze středu města není nutně vypovídající.

86
# 19.11.2022, 23:09

Miriam
Brno, Žabovřesky i Brno, Tuřany mají úhrn za 12 hodin 0,1 mm. A maximum v celém Jihomoravském kraji je 0,2 mm. Ne opravdu to není žádným regionálním rozdílem. I okrajové části Brna mají jen poprašek: A pokud tam nějaký extrém má, tak ať pošle fotku. Ale to pošle maximálně fotku poprašku :D

168
# 19.11.2022, 23:14

Petr12
No tak asi takhle. Nikde jsem nenazval, že srážkové úhrny jsou divočina. To by tam bylo napsáno něco úplně jiného. Divočinou bylo nazváno to, že počasí se narozdíl od jiných oblastí poměrně rychle změnilo, z polojasného na poměrně slušnou sněhovou fujavici. Jo fotku klidně pošlu, ale přehánění vypadá jinak. Ano, tady napadl poprašek. Nic extrémního jsem nepsal, ende.

Jo a posílat fotky z Maliňáku v centru Brna a srovnávat to s mojí oblastí je trochu mimo mísu. Prosím příště volit jiné kamery. Díky.:zz:

3376
# 19.11.2022, 23:20

Tak tady nakonec nebyl ledový den. Mezi druhou a půl čtvrtou, šla teplota nad nulu, maximum přesně 1°C. Okolní stanice /Kopisty, Teplice, Doksany/, taky bez ledového dne. Aktuálně pod -6°C.

3376
# 19.11.2022, 23:25

A při dnešní cestě do Prahy, musím říct, že nejvíc sněhu je přímo v Praze. Kam se hrabou tady Krušné hory. Při cestě, prakticky bez sněhu, jižní Mostecko, severní Lounsko a Lovosicko. Od Roudnice nad Labem už 1 cm, směrem k Praze více. V Praze až 4 cm :snih:

86
# 19.11.2022, 23:26

Aidamko1
Ono používat výraz "poměrně slušnou sněhovou fujavici" u sněžení s téměř nulovými úhrny je dosti nesmysl. Takový popis počasí je zcela zavádějící a nelze se divit, že to píšu.

MostMost
Ano, Krušné hory mají překvapivě málo sněhu i na hřebenech.

# 19.11.2022, 23:29

MostMost
Já myslel že ledovej byl. U mě to nad nulu nešlo. Asi opět poloha stanice. Ale sníh netál.
Teď je -6°C. Bude maras.

3376
# 19.11.2022, 23:33

Aidamko1
Kdo zná dobře Brno, musí potvrdit, velké rozdíly. Severní část, Řečkovice, Ořešín, má často úplně jiné počasí, než třeba jižní část Brna, třeba v okolí Heršpic. Ať už z pohledu teploty, rozdíl v těchto situacích klidně o víc než 3 stupně. S tím souvisí i skupenství srážek, a i intenzity. A v létě, logicky rozdíl, při bouřkových situací. Několikrát jsem v Brně zažil, že v severní části skoro celý den bouřka, a dole svítilo sluníčko a jen hřmelo z dálky. Prostě má to svoje specifika ;-)

33
# 19.11.2022, 23:36

Petr12
Já jsem to myslela spíš všeobecně - z té kamery nebo jiných zdrojů ze středu nebo jihu města fakt nelze nic vyvozovat. Sama jsem už párkrát zažila, že na jihu Brna pršelo, a na severním okraji ležela slabá vrstva sněhu.

96
# 19.11.2022, 23:37

Petr12
V KH málo sněhu, ale mrzne jak v lednu. Průměrnou teplotu dnes máme -7,2°C což měla být podle modelů minimálka. Okamžitá teplota šla už v 22:30 pod -10°C a půjde ještě dolů. Při tom mírně pofukuje do 10km/h takže pocitová teplota je už na -14°C.

3376
# 19.11.2022, 23:38

Peter Sedlák 1
Prostě ten celodenní stín severní strany domu, ten malej rozdíl v teplotě udělá, zvlášť při těchto SV prouděních. Holt někdy ve městě člověk jinak nevymyslí to umístění meteostanice. Já mám štěstí, že moje stanice, je otevřená, ke všem směrům ;-)

168
# 19.11.2022, 23:39

Petr12
Však v pohodě, ponaučení se vždycky hodí. :)

Jinak pro ostatní.
Hele tady šlo spíše o formu, jasně pro příště poupravím vyjadřování. Jinak ano, rozdíly i dnes byly. Na jihu Brna byly srážky smíšené, odpoledne zde skoro nesněžilo, ale zde na severu Brna poměrně slušně chvílí sněžilo a napadl poprašek, teď večer napadl po celém Brně. Brno je celkově specifické. Zdejší kopcovité oblasti jsou již porovnatelné s oblastmi na okraji Vysočiny, takže i v teplotách se sever Brna s jihem liší dost často. Včera např. u nás sněžilo, bylo lehce nad 0°C, ale na jihu Brna pršelo a byly skoro 3°C.

No, tak nějak.

96
# 19.11.2022, 23:43

Peter Sedlák 1
Sníh netaje za jasné oblohy ani při teplotách mírně nad nulou pokud se do něj přímo neopře Slunce. Může za to právě ta jasná obloha, která ho radiačně ochlazuje.
Tak můžou nastat i rozdíly v naměřené teplotě u dvou meteostanic, když jedna z nich je radiačně ovlivněna sluncem a druhá naopak zbytkem jasné oblohy.

# 19.11.2022, 23:57

tady už -9 a ještě to půjde hodně dolu asi, na parapetě mezi mravenci jen nějakých 13° stará okna hodně propouští, u počítače už to taky není moc k vydržení, nesouvislý sníh pořád leží a auta hezky bílá. na oknech všude kondenzuje dost vlhkosti, na listopad síla, kéž by i v lednu no..

# 20.11.2022, 00:01

taky se zvedlo množství sněhových srážek na pondělí, z pár desetin na 2cm, oukej? možná než půjdu k doktorovi, si i zašlapu ve sněhu :D a i na ty další dny to drží furt chlad

# 20.11.2022, 00:14

Tady bylo celý den pod nulou momentálně máme -9 pocitově -12 ještě studené fouká ale koukal jsem že se má oteplovat od středy bude pršet to jsem půjde ale sníh ani náhodou v pondělí nám to ukazuje 3 cm ve středu 2 cm no nevěřím tomu

147
# 20.11.2022, 05:21

Tak tu stále -8,9C a stagnuje. předpověď modelů sem dávala např. Aladin -5C a zataženo.. teď? je úplně Azuro.. velice zajímavé

2673
# 20.11.2022, 07:53

No u nás teď mrholí tvoří se slabá ledovka, počítám že odpoledne bude už nad 0 a :prsi:
Aladin mě potěšil, v úterý by mohla přijít slušná náplast teď tam má sněžení na TN od jihu a +1
Když jsem zkoukl modely tak Vysočina a Šumava mají největší šanci na další příděl sněhu od 5-10 cm
Morava bude mít teplo ve výšce takže déšť

ECMWF množství sněhu 23.11
47
# 20.11.2022, 07:59

Minimum -3,5, teď je -1 a zataženo. No vypadá to, že sluníčka se delší dobu nedočkáme :(, tak snad aspoň příští týden nějaké tý srážky, ale na normál se druhý měsíc po sobě asi nedostanem

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.