Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

wyc
Avatar
7
# 13.12.2022, 09:18

GFS a jeho omalovánky na +380 hodin :)

# 13.12.2022, 10:59

Tak nás nyní čeká opravdu ryze zimní týden. U nás napadlo cca 10-12 cm sněhu a atmosféra opravdu zimní. Dnes ranní minimum -12°C a série ledových dní by měla vydržet celý týden. Opravdu na 21. století se jedná o velmi zajímavou zimní epizodu. Dnes svítí slunce a i jako člověk co má zimu za nejméně oblíbené roční období musím uznat, že venku je hezky. :)

Zatím se modely shodují, že oteplení dorazí začátkem následujícího týdne a bude obleva a ta pravděpodobně vydrží i na Svátky. Tak jsem docela rád, protože spotřeba plynu nám raketově roste a je velký rozdíl, když kotel v mrazech jede skoro celý den nebo když je +5°C a jede jen 4-6 hodin. Takže vy zimofilové užívejte atmosféru a já se těším na příští týden.

# 13.12.2022, 11:02

wyc
Tak určitě. Už se těším na 30 cm sněhu 29.12.:D

# 13.12.2022, 11:11

JohnBattler
Mne se třeba příspěvky od uživatele Aura1 líbí a rád si ty obrázky prohlídnu. Je to k počasí, nevidím v tom problém. A že si někdo občas protiřečí, nevadí, jsme jenom lidi a emoce k počasí patří. Nějak bych to nehrotil, o nic nejde.

168
# 13.12.2022, 16:19

Vortex má být Teda hodně silný ale ke vidět že zima jde i bez rozpadu:snih:

2337
# 13.12.2022, 17:43

Máme tady hezky rampouch.:):led:

Možna i přes půl metru!
12
# 13.12.2022, 18:26

Je to zvláštní, že předpovídají teplo ve zbytku roku, protože já když se dívám na obě hlavní modelíny (ecák + gfs), tak ty ukazují slabší oblevu na začátek příštího týdne, ale před Svátkama se má zase ochladit a sněžit. Samozřejmě je to takové, kdoví jestli, protože teplý Atlantik stále klepe na dveře, ale prostě mi to tak beznadějný nepřijde.
Tady 37 cm.

2337
# 13.12.2022, 18:50

Za chvíli budeme mít -13°C!:!!::pozor::led:

40
# 13.12.2022, 18:59

Mě přijde, že modely urychlují náběh JZ teplého proudění a potom urychlují náběh chladnějšího SZ proudění. :D

12
# 13.12.2022, 19:07

Aura1
Souhlasím, před pár dny to ukazovalo od pondělka nekompromisní dlouhodobý JZ, teď už to zmírnily na 2 dny slabě nad nulou a někdy od středy od čtvrtka studená fronta s ochlazením. Bylo by to hezké, já otevřeně žádám bílé Vánoce všem lidem dobré vůle :)

40
# 13.12.2022, 19:10

Dejvas
Jo ale doufám, že se ten studený vzduch nějak sekne nebo vytvoří rozhraní. Nemalý potenciál tam vidím, ale vypadá to celkem jako SZ proudění s větrem a zrovna v nížinách by z toho zima asi moc nebyla, ale to je dost předčasné hodnocení.

6
# 13.12.2022, 19:34

AO příští týden -5 ...... tak to je slušné jestli to vyjde. GFS tam už kreslí fialovou .....

12
# 13.12.2022, 20:51

Aura1
Ano, chladné, vlhké SZ proudění, je pravda, že to jsou velké rozdíly mezi nížinou a horama. V nížinách krátké intenzivní přeháňky, na horách (hlavně Jizerky a Krkonoše) trvalé sypání. Ale i z těch přeháněk, trvá-li to třeba 2 dny, spadne 5-10 čísel. Takže aspoň nějaké bílo pro atmosféru by ve městech bylo. Rozhraní samozřejmě lepší.

# 13.12.2022, 20:58

Myslím, že co bude v druhé polovině příštího týdne směrem k Vánocům je ještě hodně nejasné. Může to být SZ nebo proudění více od Z nebo např TV přes střední Evropu v modelech je na dny 8-10 leccos. Co je ovšem jisté že přístí týden bude výrazně teplejší než tento. Tento týden bude mít jako celek výraznou odchylku do mínusu od dlouhodobého průměru. Střílím to od boku, ale když vezmu aktuální výhled až do neděle tak to může dát -5°C a to je poměrně hodně.

VHK
Avatar
30
# 13.12.2022, 21:32

Aktualne - 12:led:

386
# 14.12.2022, 14:13

Nějakou dobu jsem se nekoukal na výhledy, no, začínám mít zvolna obavy, že po současném ochlazení to začne směřovat opravdu k oteplení, s výhledem až kamsi k novému roku, s tím, že začne úřadovat Atlantik..meteogram ECMWF je vcelku jasný, a podle GFS v 500hpa průnik vzduchu od západu, jihozápadu taky asi hrozí, obé se tam objevuje opakovaně..PV sílí, v lednu by pak měl postupně oslabovat, což se ovšem děje každý rok, je to vidět na dlouhodobých průměrech, plus se zbavuje té oddělené slabší struktury..Zajímavý je, jak hezky koreluje slabší vír s tím ochlazením...Navíc teda ani množství a nárůst ledu není nic moc.. prostě oceán a moře byly a jsou ještě pořád teplejší, jak v minulosti..hezký rozbor zde: https://www.severe-weather.eu/global-weather/arcti...

trochu "tepla"
taky trochu tepla na Nový rok
Nakonec bude PV hodně silný
# 14.12.2022, 14:30

Mhm... zdá se, že pondelkem si zima dá delší pauzu. Nastane typický scénář posledních zim. Nejdříve zadní strana tv nad v Evropou, kterou posléze vystřídá vliv obnovujících se tn v oblasti britských ostrovů s přechody nevyraznych front. Takovéto situace někdy vydrží týdny... :zz:

12
# 14.12.2022, 16:12

Tohle jsou špatný vyhlídky, ještě můžou pomoct mlhy a NO, ale to zase člověk bude žít v šeru jak eskymák. No, naděje umírá poslední, snad se to ještě zaonačí jinak. Kdyby to aspoň mělo složku víc ze SZ, ať je to aspoň tak nějak šul nul kolem nuly.

386
# 14.12.2022, 17:03

Dejvas
Zatím v klidu.. dávám to sem nějak jednou týdně, co to ukazuje za trendy, prostě se to snažím sledovat, kdyby to bylo tak jednoduché, tak se o tom ani nebudeme bavit a počasí pojede jak podle pravítka..:D, o tom to je, že se to mění, takové trochu dobrodružství...;-), nadávat na to nemá smysl, bavit se o tom.. to joooo..

# 14.12.2022, 17:05

Ano zatím to vypadá na inverzi.. zatímco v Neměcku bude 5-10°C tak u nás sotva lehce nad nulou a celodenní šeď. Takováhle remíza nemá cenu a nepotěší moc nikoho. Já bych raději bral pořádný profuk a pryč s tím bílým nesmyslem. Ale jestliže bude jen lehce nad nulou tak to moc tát nebude. Resp. na horách to tát bude, ale zrovna tam je sníh potřeba narozdíl tady od města, kde je to jenom na obtíž. No abych nebyl takový pesimista, tak ty průměrné denní teploty okolo 0°C budou alespoň pozitivem ohledně topení, protože včerejšek s průměrnou denní teplotou -9°C je na mě trochu silná káva. Neděle bude mít možná podobné číslo.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.